قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

استخراج گنجینه‌های دفاع مقدس تا نیم قرن آتی هم به انتهای نمی‌رسد – |

استخراج گنجینه‌های دفاع مقدس تا نیم قرن آتی هم به انتهای نمی‌رسد – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان استخراج گنجینه‌های دفاع مقدس تا نیم قرن آتی هم به انتهای نمی‌رسد – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

. گروه فرهنگ: سالروز عملیات غرورآفرین بیت المقدس و شهد شیرین آزادسازی خرمشهر؛ فرصت مناسبی بود تا جمعی از فرماندهان، رزمندگان و هنرمندان دفاع مقدس همراه با عده ای از دست اندرکاران شب‌های خاطره دفاع مقدس به محضر رهبر جانباز انثلاب اسلامی شرفیاب شوند.

و با اینحال رهنمودهای معظم له در این دیدار و مانند در بیشتر مواقع، نکات بسیار مهمی در خود داشت که این نوشتار می کوشد تا سرفصل آن‌ها را به مرور بنشیند و برای تحققشان، پیشنهاداتی معرفی دهد.

سرفصل در ابتدا، پیرامون کلیات مرتبط به دفاع مقدس و ضرورت بیان خاطرات آن دوران است؛ خاطراتی که رهبر حکیم انقلاب، آنها را یک «ثروت ملی» برشمردند و بر ضرورت استمرار جمع آوریشان و به علاوه از طرف دیگر بیان آنها با بهره برداری از شیوه های هنری، ادبی و نو، بویژه برای نسل تازه تأکید فرمودند.

در این باره، رهبرانقلاب بر این نکته هم پافشاری کردند که خاطرات و گنجینه‌های آن دوران، با پنجاه سال دیگر کار و تلاش جهت گردآوری هم به انتها نمی‌رسد؛ نکته‌ای که در معرض نمایش گذاشته است تعبیر معظم له از این گنجینه ها به «ثروت ملی» ، نه تنها تعبیر غلوّآمیزی نیست؛ حتی بسیار هم واقع بینانه و منطقی است.

در همین سرفصل، معظم له به این نکته هم توجه دادند که کارهای ادبی و هنری پیرامون خاطرات و گنجینه های هشت سال دفاع مقدس، تنها یک اثر ادبی و هنری نیست؛ حتی یک حسنه و صدقه جاریه است که می تواند مانند تزریق سیمان، پایه های انقلاب، هویت ملی و پیشرفت کشور را استحکام ببخشد و ماندگار کند.

همین خاطرات و گنجینه‌هاست که می‌تواند پدیده ستایش برانگیز  راهیان نور و با این وجود موج روزافزون شور و شوق نسل تازه را برای دفاع از حرم، با اسم دو حسنه جاری دیگر، تقویت بکند که با این وجود تا اینجای کار نیز  چنین کرده و می کند.

و با اینحال سرفصل دوم رهنمودهای مقام معظم رهبری در این دیدار، اشاره دادن به کارهای ماندگار و روشن دفاع مقدس و ضرورت توجه به این کارهای در بیان خاطرات و حفظ گنجینه هاست.

آنگونه که معظم له در این دیدار اشاره کردند؛ مهمترین کارهای هشت سال دفاع مقدس را می توان در موارد پایین خلاصه کرد:

یک. حفظ و تقویت روحیه پیشرو در جامعه

دو. ماندگارسازی انقلاب اسلامی

سه. باور عمومی به اینکه «ایمان در دل» و «توکل به خدا در رفتار» ، می توانند همراه با هم، کوهها را هم هموار کنند و با این وجود بر همه معضلات و چالشها چیره آیند؛ به بیان دیگر، نهراسیدن از قدرت‌ها و احساس توانایی برای غلبه بر معضلات است که می تواند درسی ماندگار از دوران باشکوه هشت سال دفاع مقدس باشد؛ دورانی که به تعبیر حضرت آقا، منافعش نسبتا بزرگتر و بیشتر از خساراتش بود.

با این شرایط باید در این سرفصل، این نکته را هم یادآوری کرد که ثبت و بیان خاطرات و گنجینه های دفاع مقدس باید به دور از هرگونه اغراق گویی و مجامله انجام شود؛ همانگونه که رهبر خبیر انقلاب اسلامی هم در این دیدار و در کمال روشنی و بیان حقیقت، به کاستی‌ها و شرایط بسیار سخت نرم افزاری و سخت افزاری کشور تقریبا یک سال و نیم ابتدایی جنگ اشاره کردند؛ شرایطی که با این وجود به دو عملیات بزرگ و موفقیت آمیز ابتدای سال ۱۳۶۱، یعنی عملیات‌های فتح المبین و بیت المقدس منتهی شد و توانمندیهای دفاعی کشور را وارد فاز تازه ای کرد.

و با اینحال سرفصل سوم بیانات رهبر بصیر انقلاب در این دیدار، بیان عده ای آسیبهای این عرصه از ادبیات و هنر دفاع مقدس است که بویژه در تلاش دشمن و عده ای دیگر از غافلان، برای حذف یا کمرنگ کردن فرهنگ جهاد و شهادت از منابع درسی، مشهود است؛ نکته ای که توجه جدی دست اندکاران و مدیران امر را می‌طلبد تا با یک برنامه ریزی جامع و بلندمدت و با بهره برداری از روزآمدترین منابع و گنجینه های دفاع مقدس، همگان و بویژه نسل تازه را در معرض خواندن، شنیدن و دیدن دائمی کارهای و درس‌های ماندگار دوران شکوهمند هشت سال دفاع مقدس قرار دهند.

و با اینحال دو نکته پایانی این نوشتار، یکی اشاره به برنامه مستمر ماهانه «شب خاطره» در تالار اندیشه عرصه هنری سازمان آگهی اسلامی است که نزدیک به ۳۰۰ برنامه از آن برگزار شده و بازهم ادامه دارد؛ برنامه ای که در این دیدار واپسین، مورد اشاره و عنایت رهبر انقلاب هم بود و در حقیقت، این دیدار هم، یکی از همان شبهای خاطره بود که به همت دست اندرکاران، در حسینیه امام خمینی (ره) و در حضور حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد.

ممکن است ضروری باشد تا در همین جا به دست اندرکاران این برنامه ارزشمند توصیه دهیم که عرصه را برای پخش مستمر تلویزیونی این برنامه ممکن کنند تا همه علاقه مندانی که امکان حضور در آن را ندارند؛ در یک روز واضح و در یک ساعت واضح در هر ماه، قادر باشند آن را از رسانه ملی دنبال کنند. به علاوه از طرف دیگر بر دست اندرکاران امر است تا با مرور برنامه های برگزار شده و گلچین کردن انتخاب و منتخب خاطرات، ضمن انعکاس و بازنشر آن از روش رسانه های گوناگون، عرصه را برای استفاده همگان از این خاطرات انتخاب و منتخب ممکن کنند.

نکته پایانی این نوشتار هم، مرور تعبیر ماندگار و تکان دهنده رهبری معظم انقلاب در این دیدار واپسین است؛ آنجا که برای ثبت در تاریخ فرمودند: «هشت سال همه ‌ی دنیا متّفق شدند علیه ما و با ما جنگیدند؛ این یک حقیقیّتی است؛ همه‌ دنیا یعنی آمریکا … ناتو … شورویِ آن روز …  مرتجعین منطقه … همه علیه ما بودند در رفتار؛ یعنی همه آنها علیه ما در جنگ کمپانی داشتند؛ ما هم یک نهال تازه روییده با تجربه‌های کم، توانستیم بر همه اینها فائق بیاییم؛ این تجربه ما است؛ آیا این برای لِیَطمَئِنَّ قَلبی‌(برای اطمینان و آرامش قلبی ما) کافی نیست؟»

امیدواریم این نوشته با عنوان استخراج گنجینه‌های دفاع مقدس تا نیم قرن آتی هم به انتهای نمی‌رسد – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

برای شما نیز جالب است؟  انتهای ۳۰ سال دوردستی؛ از پاریس تا قم/ شهادت «کمال» برایم افتخار است - |
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی