قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

امروز عصر در باغ موزه دفاع مقدس مراسم یادمان سردار حاج احمد متوسلیان برگزار می‌شود+زندگینامه

امروز عصر در باغ موزه دفاع مقدس مراسم یادمان سردار حاج احمد متوسلیان برگزار می‌شود+زندگینامه

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

به نوشته گروه حماسه و مقاومت گروه مقاومت، پنجمین همایش بزرگ سلحشوران دفاع مقدس درقالب یادمان سردار حاج احمد متوسلیان برگزار می‌شود.

این مراسم امروز از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۹ با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین اسدالهی، سردار رستگار پناه و جمعی دیگر از دوستان و همرزمان حاج احمد در باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

احمد متوسلیان یزدی در سال ۱۳۳۲ در خانواده‌ای مذهبی از اهل یزد در یکی از محلات جنوب شهر تهران به دنیا آمد. دوران تحصیل ابتدایی را در دبستان اسلامی مصطفوی به انتهای رساند و ضمن تحصیل، به پدرش که در مارکت به شغل شیرینی فروشی اشتغال داشت، کمک می‌کرد.

بعد از انتهای دوره ابتدایی، وارد هنرستان صنعتی شد و در سال۱۳۵۱ موفق به اخذ دیپلم گردید. سپس به خدمت سربازی اعزام شد و در شیراز دوره تخصصی تانک را گذراند و بعد از آن، به سرپل ذهاب اعزام شد. در سال ۱۳۵۶ در رشته مهندسی الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شد.

در دوران انقلاب اسلامی

متوسلیان یزدی در دوران خدمت سربازی، فعالیت‌های مذهبی و سیاسی داشت و مخالفت خود را با رژیم پهلوی بیان می‌کرد. بعد از انتهای دوره سربازی، در یک کمپانی تأسیساتی خصوصی استخدام شد و بعد از چند ماه، به خرم‌آباد منتقل گردید و فعالیت‌های سیاسی- تبلیغی خود ادامه داد.

در سال ۱۳۵۴ به وسیله اکیپی از کمیته مشترک ضد خرابکاری  ساواک  دستگیر و روانه زندان شد و پنج ماه در زندان فلک‌الافلاک خرم‌آباد در یک سلول انفرادی زندانی بود.

پس این که از زندان آزاد شد، در قیام‌های خونین قم و تبریز در سال ۱۳۵۶، نقش رابط و هماهنگ کننده تظاهرات را در محلات جنوبی تهران برعهده داشت.

برای شما نیز جالب است؟  تجلیل از خانواده شهیدان تقی دده بیگی و سعید رضا نور - |

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مسئولیت تشکیل کمیته انقلاب اسلامی محل خویش را عهده‌دار شد. بعد از شکل گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این ارگان پیوست و به سازماندهی نیروها همت گماشت.

بعد از شروع غائله کردستان در اسفند ۵۷ داوطلبانه عازم بوکان شد و بخشی از نا آرامی‌‌های آنجا را سامان بخشید. بعد از تثبیت مواضع نیروهای انقلاب در بوکان، به شهرهای  سقز  و  بانه رفت. بعد از آن بهمراه گروهی از رزمندگان برای آزادسازی سنندج راهی این شهر شد.

در زمستان سال ۱۳۵۸ به ایشان مأموریت داده شد تا جاده پاوه – کرمانشاه را که در تصرف گروهک ها بود، آزاد کند. بعد از این عملیات مسئولیت سپاه پاوه به ایشان سپرده شد.

در ابتدا خرداد ۱۳۵۹ موفق شد شهرستان مریوان را که در اشغال گروهک‌ها بود آزاد کند. از این روی مسئولیت سپاه مریوان بر عهده ایشان قرار داده شد.در جنگ ایران و عراق در دیماه ۱۳۶۰ عملیات محمد رسول‌الله از دو محور مریوان و پاوه بر روی منطقه خرمال به وسیله وی و ابراهیم همت  رهبری شد که این عملیات سنگ بنای تأسیس تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله به شمار می‌رود. 

احمد در سال ۱۳۶۰ بعد از بازگشت از مراسم حج، از طرف محسن رضایی (فرمانده کل سپاه) مأمور فرماندهی سپاه مریوان و پاوه و تیپ محمد رسول‌الله شد. ایشان بهمراه بروجردی راهی جبهه‌های جنوب شد.

در شب ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ عملیات الی بیت‌المقدس به فرماندهی احمد متوسلیان از منطقه دارخوین به سوی جاده اهواز–خرمشهر شروع شد که باعث آزادسازی خرمشهر شد. در پی آزادسازی خرمشهر، ایشان بهمراه دیگر فرماندهان فتح خرمشهر نزد امام خمینی(ره) رفته و امام خمینی آنها را، به ویژه احمد را به گرمی مورد تفقد ویژه قرار داد.

ایشان در انتهای خرداد ۱۳۶۱ در مأموریتی بهمراه هیأتی رسمی از مسئولین سیاسی-نظامی ایران راهی سوریه شد تا راه‌های مساعدت به مردم لبنان علیه حمله و اشغالگری صهیونیست‌ها را بررسی کند.

برای شما نیز جالب است؟  تصویر پخش نشده از «سیدحسن نصرالله» در ایران

ربوده شدن

در ۱۴ تیر ۱۳۶۱، اتومبیل سفارت که حامل مسئولین سیاسی-نظامی ایران بود در بیروت  به وسیله فالانژیست‌ها متوقف و به دست نیروهای رژیم صهیونیستی ربوده و گروگان گرفته شدند.

سمیر جعجع یکی از رهبران فالانژها بعد از آزادی از زندان اقرار کرد که گروگان‌های ایرانی به نیروهای وی تحویل داده شده و سپس به وسیله آنان کشته شده‌اند ولیکن مدیران کشورمان این ادعا را مشکوک می دانند.

تا اینجای کار به توجه به اظهار نظرهای مدیران، حزب‌الله و دیگر گروههای لبنانی مبنی بر شهادت یا زنده بودن احمد متوسلیان و همراهان وی شامل  ‘سید محسن موسوی’ (کاردار)، تقــی رستـــگار مقــدم’ (کارمند) و ‘کاظم اخوان'(خبرنگار و عکاس خبرگزاری ایرنا) هیچ اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

انتهای پیغام

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی