قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

انتهای ۳۰ سال دوردستی؛ از پاریس تا قم/ شهادت «کمال» برایم افتخار است – |

انتهای ۳۰ سال دوردستی؛ از پاریس تا قم/ شهادت «کمال» برایم افتخار است – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان انتهای ۳۰ سال دوردستی؛ از پاریس تا قم/ شهادت «کمال» برایم افتخار است – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

.، گروه استانها – مهدی بخشی سورکی: اگر در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) قم قدم بزنیم و اسامی نوشته شده روی مزار شهدا را بخوانیم چیزهای عجیبی می‌بینیم از شهدا و مجاهدان عراقی و افغانستانی گرفته تا شهدای کم سن و سال ایرانی.

در قسمت انتهایی گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) مزار شهیدی به اشتراک دیگر شهدا قابل مشاهده است که بر روی آن نوشته شده مجاهد فرانسوی «شهید کمال کورسل».

ممکن است خیلی‌ها در ایران و یا حتی در شهر قم از این مسئله با خبر نباشند که ما در سال‌های دفاع مقدس، شهید اروپایی هم داشته‌ایم.

ژروم ایمانوئل کورسل، تنها شهید اروپایی دفاع مقدس متولد فرانسه و شهر پاریس بود و اکنون بعد از ۳۰ سال دوردستی برنامه ریزی شده است میزبان پدر باشد؛ شبیه به این موضوع را قبلاً سراغ داشته‌ایم و در برنامه‌های تلویزیونی دیده‌ایم. با اینحال این دفعه سوژه ما بسیار نادر و ویژه است و ممکن است نمونه دیگری از آن را سراغ نداشته باشیم.

خبرنگاران و مسئولین ابتدای ورودی گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) به انتظار ایستاده‌اند تا لحظه وصال پدر و پسر را به تصویر بکشند و در قاب دوربین‌هایشان ثبت کنند، دختر جوانی با یک دسته گل نزدیک می‌شود و از ما می‌پرسد هنوز پدر شهید نیامده است؟ می‌گفت دختر شهید هستم و وقتی که این مسئله را شنیدم با خودم گفتم به احترام این پدر شهید باید خودم را به اینجا برسانم.

ساعت از ۵ عصر قبلی بود که یک خودروی ون در ورودی گلزار شهدا ترمز کرد و عکاسان و مسئولین خود را به خودرو رساندند. بعد از اینکه چند نفری از خودرو پیاده شدند پدر شهید مجاهد فرانسوی هم پایین آمد و دختر شهید نزدیک شد و دسته‌های گل را به ایشان هدیه داد، همین وقت بود که مارش نظامی هم نواخته شد.

برای شما نیز جالب است؟  تشییع آلاله‌ها از حرم رضوی تا مشهدالشهدا؛ ایران باز هم بهشتی شد - |

دختر جوانی با یک دسته گل نزدیک می‌شود و از ما می‌پرسد هنوز پدر شهید نیامده است؟

لحظه زیبایی بود، اشک در چشمان پدر شهید حلقه زده بود به سختی قدم‌هایش را بر می‌داشت با وجود این که جای مادر شهید در این مراسم خالی بود با اینحال نامادریش آمده بود تا بزرگی و رشادت فرزند شوهرش را ببیند، ایشان هم اشک می‌ریخت و همزمان با اینکه دستان همدیگر را فشرده بودند از برای دلداری؛ آهسته آهسته قدم بر می‌داشتند به سوی مزار شهید.

قبل از آنکه مزار شهید کمال را به پدرش نشان دهند ابتدا ایشان را سر مزار سرداران سرافراز سپاه اسلام، شهید مهدی و مجید زین الدین آوردند و برایش گفتند که ایشان فرمانده این شهیدانی است که در اینجا آرام دریافت کردند، گلاب را گرفت و روی مزارشان ریخت و دستانش را بلند کرد و پایین لب برایشان دعا خواند.

از مزار آقا مهدی زین الدین قمی تا مزار کمال کورسل فرانسوی چند قطعه‌ای فاصله است، جمعیت دور پدر شهید را دریافت کردند و مدیرکل بنیاد شهید قم سردار هاشمی که ایشان هم از جانبازان جنگ تحمیلی است در حالی روی ویلچر نشسته بود دستان پدر شهید را گرفت و ایشان را تا مزار شهید کمال کورسل همراهی کرد.

مارش نظامی از جانب بچه‌های سپاه علی بن ابی‌طالب(ع) قم بازهم در حال نواختن بود و حس و حال خوبی را ایجاد می‌کرد دیگر قدم‌های آخر بود، همراه با مزار شهید کمال تصویرش را روی بنر استندی قرار داده بودند و در طرف دیگر هم نوشته‌ای به زبان عربی بود که به پدرش خوش آمد گفته بودند.

برای شما نیز جالب است؟  درگیری‌ها در موصل قدیم بازهم ادامه دارد

نامادریش هم خم شد تا بوسه‌هایی به نیابت از مادر شهید کمال که قبل از شهادتش در اثر تصادف از دنیا رفته بود بزند

پدرش شهید آرام کنار مزار فرزندش نشست، بغض سنگینی داشت با وجود این که تلاش می‌کرد بر احساساتش غلبه کند با اینحال در مواقعی تحمل نمی‌کرد و اشک از چشمانش جاری می‌شد.

آن وقت که خم شده بود تا قبر فرزندش را بوسه باران کند جمعیت اطراف نیز چشمانشان بارانی شد و برای دقایقی گریستند.

نامادریش هم خم شد تا بوسه‌هایی به نیابت از مادر شهید کمال که قبل از شهادتش در اثر تصادف از دنیا رفته بود بزند. مادر کمال مسیحی بود و شهید در جایی گفته بود دوست داشتم مادرم مسلمان شود و با هم به قم بیاییم.

چند نفر از دوستان کمال که با ایشان در مدرسه علمیه حجتیه، هم حجره‌ای بودند و درس می‌خواندند هم آمده بودند و برای پدر از فرزند شهیدش و خاطرات آن وقت گفتند و اینکه کمال پسری آرام با اندامی نحیف بود با اینحال دلش به وسعت دریا بود و هیچ چیز در مسر رسیدن به حق و حقیقت جلودارش نبود.

ارادت کمال به انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(ره) برایمان افتخاری است و امیدوارم دشمنان ایران نابود شوند

فرصت به پدر شهید رسید بلندگو را دستش دادند تا دقایقی از پسرش بگوید، ایشان گفت: «اینکه می‌گویند شهید زنده است یعنی همین که ما بعد از سال‌ها به اینجا آمده‌ایم و معتقدم که شهید ما را به اینجا کشانده است و من افتخار می‌کنم که فرزندم در مسیر اسلام قدم برداشته است و ارادت کمال به انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(ره) برایمان افتخاری است و امیدوارم دشمنان ایران نابود شوند».

ایشان از چگونگی مسلمان شدن فرزندش هم گفت که در ۱۵ سالگی از دین مسیحیت به اسلام روی آورد و آن هم به دلیل دانشجویان مسلمان ایرانی که در فرانسه حضور داشتند و هر هفته مراسمی برگزار می‌کردند و کمال از روش همین مجالس دعا مخصوصا دعای کمیل به دین اسلام و مذهب تشییع علاقمند شد و بعد از آن تصمیم گرفت برای تحصیل علوم اسلام راهی قم شود.

برای شما نیز جالب است؟  روایت مقاومت در سر پل ذهاب در برنامه بررسی «سال‌ها بعد از جنگ» - |

آشنایی با افکار و اندیشه‌های انقلاب و امام خمینی(ره)

معاون امور بین‌الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران هم گفت: خوشحالیم که امروز این فرصت امکان پذیر گردید تا این پدر شهید بعد از ۳۰ سال دوردستی از فرزندش همراه با مزارش حضور یابد.

این شهید علاقه وافری به امیرالمؤمنین(ع) داشت و بدین جهت دوست داشت ایشان را ابوحیدر صدا کنند

سید سهراب تاج‌گردان اضافه کرد: شهید کمال کورسل تنها شهید اروپایی دفاع مقدس متولد فرانسه است که بعد از تشرف به دین مبین اسلام در سن ۱۵ سالگی به «کمال کورسل» تغییر اسم داد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با افکار و اندیشه‌های انقلاب و امام به دلیل خواندن ترجمه سخنرانی‌های حضرت امام آشنا شد و بارقه‌های عدالت خواهی دلیل شد تا این مسیر را انتخاب کند.

وی ادامه داد: این شهید علاقه وافری به امیرالمؤمنین(ع) داشت و بدین جهت دوست داشت ایشان را ابوحیدر صدا کنند.

مدیرکل امور بین‌الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص نحوه شهادت این شهید نیز گفت: این شهید در سال ۶۳ از روش سپاه بدر که در دست به مجاهدان عراقی بود به جاهای عملیات اعزام می‌شود و در سال ۶۷ در منطقه عملیات مرصاد بر اثر اصابت گلوله آر پی جی به شهادت می‌رسد.

امیدواریم این نوشته با عنوان انتهای ۳۰ سال دوردستی؛ از پاریس تا قم/ شهادت «کمال» برایم افتخار است – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی