قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

انقلاب اسلامی تنها یک شهید «تندگویان» دارد – |

انقلاب اسلامی تنها یک شهید «تندگویان» دارد – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان انقلاب اسلامی تنها یک شهید «تندگویان» دارد – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

. گروه فرهنگ: ایشان از معدود شخصیتهای شهید جمهوری اسلامی است که تاریخ دقیق شهادتش، واضح نیست و بدین خاطر می‌توان در سالروز تولدش، یاد و اسم ایشان را گرامی داشت.

سخن از شهید مهندس محمدجواد تندگویان است؛ متولد بیست و ششم خرداد ماه سال ۱۳۲۹ در محله خانی آباد در جنوب تهران. ایشان در سال ۱۳۵۴ و برای ادامه تحصیل، دانشکده نفت آبادان را برگزید و بعد از فارغ ‌التحصیلی از این رشته، در پالایشگاه نفت تهران سرگرم به کار شد.  

ممکن است از همان روزهای دانشجویی بود که فعالیتهای پیشرو محمدجواد نیز شروع شد و ایشان در راهپیمایی ها و فعالیتهای سیاسی هم کاری می کرد؛ مشارکتی که به دستگیری وی به وسیله ساواک و اخراج از پالایشگاه نفت تهران انجامید.

مبارزات ادامه داشت و محمدجواد بعد از شکنجه های فراوان و از نمونه سوراخ شدن کف پا بوسیله متّه برقی، از زندان آزاد شد. ایشان باز هم سنگر علم را رها نکرد و این دفعه مدرک بالاتری در رشته مدیریت دریافت کرد.

انقلاب شکوهمند اسلامی که در سال ۱۳۵۷ به ثمر نشست، وزارت نفت جمهوری اسلامی با استناد به سوابق و تحصیلات، از محمدجواد تندگویان دعوت کرد تا در این وزارتخانه سرگرم به کار شود.

نمایندگی وزیر نفت در جاهای جنوبی ایران و مدیریت کمپانی ملی جاهای نفت‌خیز جنوب از نمونه فعالیتهای وی تا در ابتدا ‌وزیری محمدعلی رجایی است.

وقتی محمدعلی رجایی به در ابتدا وزیری رسید، وی مهندس محمدجواد تندگویان را در مهر ماه سال ۱۳۵۹ با اسم وزیر پیشنهادی نفت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. مجلس هم به ایشان با اسم یک نیروی پیشرو و متعهد، رأی اعتماد داد و اینچنین بود که تندگویان با اسم وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

برای شما نیز جالب است؟  کتاب «هشت میلی‌متر از انقلاب» به چاپ دوم رسید - |

ایشان عادت نداشت پشت میز بنشیند و به امضا کردن نامه‌ها بسنده کند؛ این بود که تنها چند روز بعد از وزیر شدنش، به جاهای نفت خیز جنوب رفت تا از نزدیک به بررسی شرایط پرداخت کند.

نهم آبان ماه سال ۱۳۵۹ و همزمان با اینکه دفاع مقدس شروع شده بود، وی برای بازدید از پالایشگاه نفت آبادان، در جنوب کشور بود و در همان روز در جاده ماهشهر – آبادان، همراه معاونانش و چند مهندس کمپانی نفت، به اسارت نیروهای رژیم بعث سود و به زندانهای اسیران ایرانی در عراق منتقل شد.

امیر سرتیپ عبدالله نجفی، از ایثارگران دوران دفاع مقدس و سرداران نیروهای مسلح، پیرامون محمدجواد تندگویان و اسارتش چنین بیان میکند: «مهندس تندگویان، وزیر نفت کابینه شهید رجایی بهمراه دو نفر از معاونان خود یعنی مهندس یحیوی و مهندس بوشهری به اسارت نیروهای بعثی درآمدند. این حادثه در نهم آبان ماه سال ۱۳۵۹ در مسیر رفتن به پالایشگاه آبادان اتفاق افتاد. بعد از آن بود که خانواده شهید تندگویان و مدیران جمهوری اسلامی ایران تلاش فراوانی کردند تا از روش مجامع بین‌المللی، بویژه صلیب سرخ و مدیران عراقی مسئله را دنبال کنند؛ با این وجود این تلاشها به نتیجه‌ای نرسید.»

رژیم عراق بعد از مدتی مطرح کرد که مهندس تندگویان در خرداد ماه سال ۱۳۶۱، در سلول زندان، خودکشی کرده است! که با این وجود این مسئله برای ایران پذیرفتنی نبود.

به هر حال پیگیری‌های ایران ادامه یافت و در سال ۱۳۶۴، صلیب سرخ جهانی به طرز متناوب خواستار ملاقات با مهندس تندگویان شد.  

مدیران عراقی در جواب به تقاضای ملاقات، این دفعه مطرح کردند که تندگویان اظهار داشته است که با کسی ملاقات نمی‌کند و تهدید می‌کند که اگر کسی با وی ملاقات کند دست به خودکشی خواهد زد! مسئله ادامه پیدا کرد و در سال ۱۳۶۵ یکی از نمایندگان صلیب سرخ،  لحظه سفر به عراق و در طرف دیگر این ادعای عراقی‌ها، قبول مسئولیت کرد تا این ریسک را بپذیرد.

برای شما نیز جالب است؟  پیکر ۱۷ شهید دفاع مقدس وارد خوزستان شد - |

ایشان برای ملاقات با مهندس تندگویان راهی زندان شد؛ با اینحال عراقی‌ها مانع ورود وی به زندان شدند!

بالاخره با قبول قطعنامه ۵۹۸ به وسیله ایران، هشت سال دفاع مقدس به انتهای رسید؛ با اینحال خبری از وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نشد.

آذرماه سال ۱۳۷۰ بود که هیئت پیگیری موقعیت مهندس تندگویان، شامل دو تن از عضو های خانواده ایشان یعنی پدر و برادر خانمش و یک پزشک معتمد، برای روشن شدن کامل موقعیت ایشان، عازم بغداد شدند؛ سفری که ۱۱ روز طول کشید.

در آنجا بود که پزشک صلیب سرخ جهانی هم به هیئت ایرانی اضافه شد. عراقی‌ها در آنجا ادعا کردند که مهندس تندگویان فوت کرده است و بعد از نگهداری جسد به مدت چهار سال در سردخانه و به دلیل متوقف نشدن جنگ، جسد وی را دفن کرده اند!

اجازه نبش قبر و کالبد شکافی صادر شد و پزشک ایرانی به این نتیجه رسید که این جسد، اصلا جسد مهندس تندگویان نیست!

هیئت مزبور بعد از مذاکرات مفصل تصمیم به بازگشت گرفت.

در آنجا بود که وزارت خارجه عراق ضمن قبول اشتباه از جانب مدیران قبرستان، مطرح کرد که جسد مهندس در جای دیگری دفن شده است! بعد از آن، هیئت ایرانی و پزشک صلیب سرخ، راهی قبرستان الکرخ، در ۶۰ کیلومتری جاده بغداد – رمادی شدند و نبش قبر دوم انجام گرفت.  

هیئت ایرانی در لحظه نبش قبر متوجه تازه بودن قبر شد. عراقی‌ها در جواب به این مسئله گفتند که ما برای اطمینان از وجود جسد مهندس تندگویان، چند روز قبل اینجا را نبش قبر کردیم تا اشتباهی صورت نگرفته باشد! معاینه طرف‌های سه گانه یعنی ایران و عراق و صلیب سرخ جهانی نشان داد که جسد ذکر شده در دست به شهید تندگویان است که با این وجود پزشک ایرانی، با عده ای نشانه‌های ویژه به این نتیجه رسید.

برای شما نیز جالب است؟  حکایت آقازاده‌ای که ساده‌زیستی، اساس زندگی‌اش بود - |

بعد از قطعی شدن مسئله، هیئت ایرانی خواستار تحویل وسایل شخصی ایشان شد؛ با اینحال عراقی‌ها مدعی شدند محل نگهداری آن شهید در بمباران آمریکایی‌ها تخریب شده و کلیه لوازم شخصی و مدارک از نمونه ریسمانی که با آن خودکشی کرده(!) از بین رفته است.

پزشک ایرانی و پزشکی قانونی، دلیل شهادت شهید تندگویان را، خفه شدگی به وسیله رشته طناب مطرح کرد و سن ایشان در لحظه شهادت را بین ۳۱ تا ۳۷ سال دانست.

بعد از آن، پیکر مطهر شهید مهندس محمدجواد تندگویان در عتبات عالیات نجف، کربلا و کاظمین با حضور اعضا هیئت و کاردار سفارت ایران و عده ای خانواده های ایرانی، طواف داده و در آذر ماه سال ۱۳۷۰ از روش فاصله خسروی وارد کشور شد.

و امروز، سالروز تولد اوست؛ شهیدی که هم به وسیله نیروهای ساواک ستمشاهی و هم به وسیله نیروهای رژیم بعث شکنجه شد و ممکن است همان نشانه شکنجه در کف پای ایشان بود که باعث شد تا پیکر مطهرش شناسایی شود.  

امیدواریم این نوشته با عنوان انقلاب اسلامی تنها یک شهید «تندگویان» دارد – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی