قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

اولین نشست کارگروه اهل قلم عرصه ایثار برگزار شد – |

اولین نشست کارگروه اهل قلم عرصه ایثار برگزار شد – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان اولین نشست کارگروه اهل قلم عرصه ایثار برگزار شد – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

به نوشته . با استناد به گفته پایگاه آگاهی رسانی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت؛ در ابتدای این نشست، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری ضمن تبریک روزی که به اسم «روز قلم» نامگذاری شده به نقش و ارزش آفرینی قلم در سیر تحول تاریخ تمدن زندگی بشر پرداخت و اضافه کرد: تاریخ زندگی بشر در یک نگاه کلی به دو دسته تقسیم می‌شود: یک بخش به زندگی ما قبل از تاریخ و بخش دوم به تاریخ بشر. در مقطعی که به اسم تاریخ از آن یاد می‌شود، بالاترین نقش را قلم ایفا کرده است و این نشان می‌دهد که در مسیر تحول بشریت، قلم نقش بسیار مهم و اثرگذاری را بر عهده داشته است.

وی ادامه داد: تحولی که اسلام در این عرصه بوجود آورده است بسیار حائز ارزش است و به توجه به اینکه دشمنان پیوسته سعی داشته‌اند چهره دین و اسلام را کدر و خراب کنند و آن را مقابل اندیشه و فکر قرار دهند و در جستجوی ضربه زدن به اسلام ناب بوده‌اند و آن را مقابل ارزش‌ها نمایش داده‌اند، با اینحال بازهم ناکام مانده‌اند و نتوانسته اند به هدفشان برسند چون دین اسلام به قلم و ارزش قلم، بهای فراوانی داده است.

انصاری ضمن اشاره به آیات سوره علق و تاکید و توجه قرآن به قلم گفت: وقتی می‌بینیم اولین آیه¬ای که به پیامبر خدا نازل می‌شود با «اقراء» شروع  و نقش قلم سریعاً به قلب پیامبر نازل می‌شود. اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ. ۲) خَلَقَ الْإِنْسانَ مِنْ عَلَقٍ. ۳) اقْرَأْ وَ رَبُّکَ الْأَکْرَمُ. ۴) الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ. ۵) عَلَّمَ الْإِنْسانَ مالم یعلم …به این آیه که نگاه کنیم بیان نوری و وحی است که بیان می کند: بخوان آن هم در وقتی که تمامی حجاز تعداد افرادی که سواد خواندن و نوشتن داشتند به بیست نفر نمی‌رسید. حال در این سرزمین دینی می‌آید که اولین آیه قرآن آن با «اقراء» «بخوان» شروع می‌شود و پیشتر به نقش قلم و تعلیم دادن انسان با قلم اشاره می‌کند.

برای شما نیز جالب است؟  چه افرادی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

وی اضافه کرد: ما در قرآن کریم سوره‌ای به اسم «قلم» داریم و چه ارزش و اعتباری از آن بالاتر که قرآن به «قلم» قسم یاد می‌کند و به چیزی قسم یاد نمی‌شود مگر بااهمیت و ارزشمند باشد.

مشاور وزیر در امور ایثارگران پیشتر اظهار داشت: خدا با قسم خوردن به قلم به یک ابزار قسم می‌خورد به وسیله‌ای که می‌تواند انسان ساز باشد. از اینرو دلیل بزرگی وجود داشته است که خداوند به آن قسم یاد کرده و می‌فرماید: قسم به آنچه قلم می‌نویسد و این به آن معناست که قلم به خودی خود ارزشی ندارد و ارزش آن به چیزی است که نگارش می‌شود.

وی ضمن توجه به ارزش کار ایثارنویسان صاحب اندیشه و قلم تصریح کرد: روز قلم، تجلیل از نتیجه تفکر و اندیشه است. افرادی جرأت می‌کنند بنویسند و محتوای فکرشان را در معرض قضاوت دیگران قرار دهند جزو مجاهدان و مبارزان هستند. از اینرو اهل قلمی که قلم به دست می‌گیرند و به بحث ایثار و فداکاری ـ که این مسئله هم از قبیل ارزش قلم، عمق و اعتباری به بلندا و وسعت تاریخ بشر دارد ـ می‌پردازند و ایثارگری فداکاران و ایثارگران جامعه را ثبت و نگارش می‌کنند کاری بزرگ انجام داده‌اند و شایسته تقدیرند.

حجت الاسلام والمسلمین انصاری از کم کاری‌ها در عرصه تاریخ شفاهی و نگارش و ثبت و تدوین جلوه‌های درخشان ایثار و فداکاری انتقاد کرد و گفت: ما حماسه‌ای به عظمت هشت سال دفاع مقدس داشته‌ایم، سرمایه جاودانه‌ای از دلیرمردی‌ها و رشادت‌ها که باید به نحو احسن به آن پرداخته می‌شد با اینحال در کمال تاسف بدین شکل که شایسته این حماسه است به آن پرداخته نشده و بدین شکل که باید الگوسازی نکرده‌ایم.

برای شما نیز جالب است؟  هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است - |

مشاور وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی به علاوه از طرف دیگر به عده ای اهداف و برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار اشاره نمود و بیان داشت: در خانه فرهنگ ایثار و مقاومت که زیرمجموعه دفتر امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است در جستجوی هم اندیشی، هم‌نشینی، هم‌دلی و هم‌فکری هستیم و تنها تحت این شرایط است که می‌توان به جلو پیش رفت. بدین خاطر باید با کمک اصحاب قلم به تولید اندیشه خوب و خوب در عرصه فرهنگ ایثار و فداکاری، تدوین این اندیشه‌ها و سپس ترویج آن در شکل تولیدات اثرگذار فرهنگی اعم از کتاب، فیلم، شعر و…بپردازیم.

ایشان در بخشی از صحبت‌هایش به تعداد ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره نمود و گفت: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بالغ بر ۲۷۰۰ ایثارگر داریم که می‌توانیم قدم‌های در ابتدا ترویج فرهنگ ایثار را با یاری آنان برداریم.

انصاری به علاوه از طرف دیگر تاکید کرد: در بین این ایثارگران که یک نمونه جمعی آن را امروز در این نشست داریم و اهل قلم هستند، صدها توانمندی ارزشی بزرگ داریم که ما می بایست از این توانمندی‌ها در راستای تحقق ترویج فرهنگ ایثار سود ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین انصاری در انتهای صحبت‌های خود به اجرا سلسله نشست‌های تخصصی که برنامه ریزی شده است با هماهنگی خانه فرهنگ ایثار برگزار شود اشاره نمود و گفت: در جستجوی آنیم تا خلاءهای موجود بر سر راه ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری را پر کنیم و در این مسیر یکی از کارهایی که میخواهیم انجام بدهیم بهره برداری از همراهی اهالی قلم «ایثارنویس» است. افرادی که ایثار در بیان اندیشه دارند و هم بتوانیم از توانمندی این عزیزان برای رسیدن به اهداف بلند فرهنگ ایثار سود ببریم و نیز همراه با این حرکت، نوعی تکریم از این قشر ارزشمند به رفتار بیاوریم و قدردان ایثارگری و زحمات آنان باشیم.

برای شما نیز جالب است؟  مسئله ایثار و فداکاری، یک مسئله بطور کلیً جهانی است - |

در این نشست، عبدالحمید موذن مدیر خانه فرهنگ ایثار نیز ضمن تبریک روز قلم به ایثارگران اهل قلم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهل قلم ایثارنویس حاضر در این نشست گفت: ابزار اصلی فعالیت در خانه فرهنگ ایثار، قلم هست و تکیه گاه ما برای پیگیری اهداف مورد نظر و اعتلا و تحکیم و ترویج فرهنگ ایثار، اهل قلم و اهل نظر هستند.

وی هم کاری اهل قلم را در برنامه های مورد نظر عرصه تکریم ایثار و نگارش تاریخ شفاهی ایثارگران و برنامه های مرتبط به تحکیم و ترویج فرهنگ ایثار در همه جلوه های آن را در جامعه که از اهداف مهم خانه فرهنگ ایثار است خواستار شد.

گفتنی‌ست در این نشست؛ اعضاء حاضر و اهل قلمی که حضور داشتند به برنامه عده ای از نظرها و پیشنهادهای خود در خصوص روش و چگونگی اجرا نشست های هم اندیشی پرداختند و در این باره اظهارنظر کردند.

در انتهای نشست مقرر شد تا با تدوام تشکیل جلسات و دعوت از دیگر صاحبنظران و اهل قلم و فرهنگ این جلسات در شکل یک انجمن با عنوان اهل قلم عرصه ایثار پیگیری شود.

امیدواریم این مقاله با عنوان اولین نشست کارگروه اهل قلم عرصه ایثار برگزار شد – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی