قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – |

باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

به نوشته .، برنامه گفتگوی فرهنگی با مسئله ارتقای ادبیات داستانی دفاع مقدس با حضور  عبدالرضا فرید زاده نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر دفاع مقدس، علی اکبر والایی نویسنده و پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس و موحدی عضو پژوهشگاه علوم انسانی و بررسی ها فرهنگی از آنتن رادیوگفتگو پخش شد.

در ابتدای این برنامه فرید زاده به اختلاف های ادبیات جنگ در ایران و دیگر کشورها پرداخت و گفت: پیوسته در ادبیات مقاومت خود را تافته جدا بافته دیده ایم و تصور ما این بوده است که هیچ جنگی با خصوصیات جنگ ما اتفاق نیفتاده و همین تفکر فرضیه آلیستی که نادرست است نگاه محدودی بوجود آورده است.

وی اضافه کرد: ادبیات مقاومت فراتر از قومیت، ملیت، رنگ، نژاد، ایدئولوژی و هر چیز دیگری توصیف می شود و نهایتا به چهره انسانی واقعه تمرکز می کند.

پیشتر، موحدی گفت: در سه دهه شکل گیری ادبیات استقامت با عناوین و اصطلاحات فراوانی مواجه بوده ایم و گاهی پراکندگی این واژه ها باعث خلط مبحث و سوء تفاهم هایی شده است. در بسیاری از ژانرهای ادبی هنوز به جامعه فاخر ادبی در قسمت ادبیات استقامت دست پیدا نکرده ایم.

این عضو پژوهشگاه علوم انسانی و بررسی ها فرهنگی گفت: اگر نویسندگان و شاعران به مشخصات اقلیمی و بومی منطقه خود اشاره کنند، اثر موجود از انواع خارجی دارای اختلاف خواهد بود.

موحدی با بیان اینکه نباید نگران ایجاد اختلاف میان جنگ موجود در کارهای داخلی و خارجی باشیم، گفت: دغدغه ما باید این باشد که کارهای ما به درجه ای والا برسد که عنوان حماسه به آن اطلاق شود.

برای شما نیز جالب است؟  مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان، نمونه و مصداقی برای استکبارستیزی

در قسمت دیگری از برنامه والایی گفت: ادبیات جنگ ما پایدار نخواهد بود مگر اینکه خود را بشناسد و ماهیت خود را بداند. به معنای دیگر ادبیات دفاع مقدس باید بومی ایران باشد و وقتی که مخاطب بیگانه اثر را می خواند آن را از کارهای شبیه به در عرصه جنگ متمایز بداند.

وی سخت عمده نویسندگان معاصر را تجربه نکردن جبهه و جنگ دانست و گفت: به دلیل ملموس نبودن جنگ برای نویسنده، اثر مورد نظر عمق و ژرفای کافی را پیدا نمی کند و در حقیقت نویسنده به بررسی ها و معلومات موجود بسنده می کند.

این پژوهشگر ادبیات انقلاب اسلامی ادامه داد: وقتی که اثر نویسندگان خبره و با تجربه مطالعه می شود اختلاف حقیقی احساس می شود با اینحال این نویسندگان اکثراً مسئولیتی را پذیرفته اند یا درگیر معیشت خود هستند و مشکلات دیگری که ایجاد اثر را کم می کند.

والایی در انتهای گفت: از آنجایی که خدمات رسانی های مطلوب از مردم باتجربه در این عرصه به رفتار نمی آید، آزمایشات ارزشمند آنها از بین می رود و مجبور به انجام کارهای سفارشی و متفرقه می شوند تا گذران زندگی کنند و این مشکلات عامل نبود کارهای فاخر در عرصه ادبیات دفاع مقدس است.

امیدواریم این نوشته با عنوان باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی