قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – |

باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

به نوشته .، برنامه گفتگوی فرهنگی با مسئله ارتقای ادبیات داستانی دفاع مقدس با حضور  عبدالرضا فرید زاده نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر دفاع مقدس، علی اکبر والایی نویسنده و پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس و موحدی عضو پژوهشگاه علوم انسانی و بررسی ها فرهنگی از آنتن رادیوگفتگو پخش شد.

در ابتدای این برنامه فرید زاده به اختلاف های ادبیات جنگ در ایران و دیگر کشورها پرداخت و گفت: پیوسته در ادبیات مقاومت خود را تافته جدا بافته دیده ایم و تصور ما این بوده است که هیچ جنگی با خصوصیات جنگ ما اتفاق نیفتاده و همین تفکر فرضیه آلیستی که نادرست است نگاه محدودی بوجود آورده است.

وی اضافه کرد: ادبیات مقاومت فراتر از قومیت، ملیت، رنگ، نژاد، ایدئولوژی و هر چیز دیگری توصیف می شود و نهایتا به چهره انسانی واقعه تمرکز می کند.

پیشتر، موحدی گفت: در سه دهه شکل گیری ادبیات استقامت با عناوین و اصطلاحات فراوانی مواجه بوده ایم و گاهی پراکندگی این واژه ها باعث خلط مبحث و سوء تفاهم هایی شده است. در بسیاری از ژانرهای ادبی هنوز به جامعه فاخر ادبی در قسمت ادبیات استقامت دست پیدا نکرده ایم.

این عضو پژوهشگاه علوم انسانی و بررسی ها فرهنگی گفت: اگر نویسندگان و شاعران به مشخصات اقلیمی و بومی منطقه خود اشاره کنند، اثر موجود از انواع خارجی دارای اختلاف خواهد بود.

موحدی با بیان اینکه نباید نگران ایجاد اختلاف میان جنگ موجود در کارهای داخلی و خارجی باشیم، گفت: دغدغه ما باید این باشد که کارهای ما به درجه ای والا برسد که عنوان حماسه به آن اطلاق شود.

برای شما نیز جالب است؟  تبیین شرایط هم کاری میان وزارت ارشاد و موزه دفاع مقدس - |

در قسمت دیگری از برنامه والایی گفت: ادبیات جنگ ما پایدار نخواهد بود مگر اینکه خود را بشناسد و ماهیت خود را بداند. به معنای دیگر ادبیات دفاع مقدس باید بومی ایران باشد و وقتی که مخاطب بیگانه اثر را می خواند آن را از کارهای شبیه به در عرصه جنگ متمایز بداند.

وی سخت عمده نویسندگان معاصر را تجربه نکردن جبهه و جنگ دانست و گفت: به دلیل ملموس نبودن جنگ برای نویسنده، اثر مورد نظر عمق و ژرفای کافی را پیدا نمی کند و در حقیقت نویسنده به بررسی ها و معلومات موجود بسنده می کند.

این پژوهشگر ادبیات انقلاب اسلامی ادامه داد: وقتی که اثر نویسندگان خبره و با تجربه مطالعه می شود اختلاف حقیقی احساس می شود با اینحال این نویسندگان اکثراً مسئولیتی را پذیرفته اند یا درگیر معیشت خود هستند و مشکلات دیگری که ایجاد اثر را کم می کند.

والایی در انتهای گفت: از آنجایی که خدمات رسانی های مطلوب از مردم باتجربه در این عرصه به رفتار نمی آید، آزمایشات ارزشمند آنها از بین می رود و مجبور به انجام کارهای سفارشی و متفرقه می شوند تا گذران زندگی کنند و این مشکلات عامل نبود کارهای فاخر در عرصه ادبیات دفاع مقدس است.

امیدواریم این نوشته با عنوان باتجربه‌های ادبیات دفاع مقدس ناچار به کارهای سفارشی شده‌اند – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی