قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

برنامه جلد «خداحافظ سالار» به چه نحو شکل گرفت/ مسافری که برنگشت – |

برنامه جلد «خداحافظ سالار» به چه نحو شکل گرفت/ مسافری که برنگشت – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان برنامه جلد «خداحافظ سالار» به چه نحو شکل گرفت/ مسافری که برنگشت – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

مرتضی بیگدلی طراح و گرافیست جلد کتاب «خداحافظ سالار» شامل خاطرات پروانه چراغ نوروزی همسر سردار شهید حسین همدانی، در گفتگو با خبرگزاریهای اقتصادی، پیرامون چگونگی شکل گیری جلد این کتاب گفت: روی جلد این کتاب، یک کاسه آب هست که ارجاع به عرف ما دارد که وقتی کسی می خواهد سفر برود، کاسه آبی پشت سرش می ریزند تا به سلامت برود و برگردد و واضح است که این کاسه آب، ناظر به سفر رفتن حاج حسین همدانی است.

وی اضافه کرد: در عرصه برنامه هم، پارچه ای با نقش و برنامه سنتی قرار دارد که هدفم از قراردادنش در پیش عرصه، القای حس زنانگی و زندگی بود؛ چون کتاب خاطرات همسر شهید همدانی را شامل می شود. در کاسه آب مورد نظر هم تصویر چهره حاج حسین افتاده که با این وجود نظر من این بود که این تصویر محوتر و رقیق تر باشد تا خیلی پیغام کتاب را به روش مستقیم القا نکند. کنار ظرف آب، پروانه ای نشسته که پیرامون آن، هم از اسم همسر شهید همدانی یعنی پروانه چراغ نوروزی الهام گرفتم و هم انتظاری که می کشد. درون کاسه آب هم گل های کوچکی افتاده که هدفم از حضورشان در برنامه، اشاره به فرزندان شهید همدانی بود. با این وجود در چاپ اول، این گل ها ۴ تا بودند و در چاپ دوم به بعد، تعدادشان به ۳ تا رسید.

برای شما نیز جالب است؟  «خداحافظ سالار» با حضور خانواده سردار شهید همدانی معرفی شد - |

این طراح پیشتر گفت: تاکیدی که خودم دارم این است که پیغام دیزاین، خیلی مستقیم و رو نباشد. مثلا در کتاب «پیغام ماهی ها» هم کویر و برهوتی را با اسم پیش عرصه در نظر گرفتم و تعدادی قاصدک را وارد برنامه کردم. با اینحال به هر حال اصرارهایی می شود که از عکس ها شهدا هم در جلد استفاده شود.

بیگدلی به علاوه از طرف دیگر گفت: مخاطب در مواجهه اول با کتاب «خداحافظ سالار» فکر می کند این حاج خانم چراغ نوروزی است که دارد از حاج حسین خداحافظی می کند. با این وجود پیغام اصلی این عنوان این نیست. مسئله این است که حاج حسین عادت داشته در منزل، همسرش را سالار صدا می زده و در حقیقت، این حاج حسین است که دارد در عنوان کتاب از همسرش خداحافظی می کند. نویسنده کتاب هم این عنوان را با استناد به این مساله هم انتخاب کرده که حضرت زینب(س) سالار لشگر امام حسین(ع) بعد از عاشورا؛ و حاج حسین هم که از مدافعان حرم بوده است.

ایشان در انتهای گفت: برنامه جلد حال حاضر کتاب، بعد از چندبار اتود زدن، تائید شد. من از کاسه آب عکاسی کردم و سپس عنوان و پیش عرصه را در نرم افزار فتوشاپ با آن، هماهنگ کردم.

امیدواریم این نوشته با عنوان برنامه جلد «خداحافظ سالار» به چه نحو شکل گرفت/ مسافری که برنگشت – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی