قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

جستاری در تئاتر مقاومت و دفاع مقدس

جستاری در تئاتر مقاومت و دفاع مقدس

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم جستاری در تئاتر مقاومت و دفاع مقدس. که پیشتر به آن میپردازیم.

مروری بر اهم فعالیت های نمایشی عرصه دفاع مقدس در سال ۹۵

نمایش «پوتین های پایدار» به نویسندگی علی حاتمی نژاد و با کارگردانی یوسف دادجو از ۲۳ تا ۲۶ مرداد ماه ۹۵ در دو شهرستان بیله سوار و اردبیل به نمایش در آمد. این نمایش جریان رزمنده ای به اسم رسول پایدار را روایت می کند که با لو رفتن عملیات تنها فرد زنده مانده عملیات است. ایشان بعد از این مسئله دچار مشکلات روانی شده و حل این سخت جریاناتی را در جستجوی دارد.

به نوشته بولتن نیوز،بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که ماحصل مقاومتی تاریخی در مقابل طاغوت شمرده می شد و پیشتر آن شروع جنگ تحمیلی، گونه ای در هنر ایران شکوفا شد که به دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت شهرت یافت. در این دوره هنری، عمده تلاش هنرمندان، نمایش ایثار، شجاعت و مقاومت دلیرمردانی شد که برای دفاع از فاصله و بوم خود از جان و مال گذشتند.

 

 

فرهنگ مقاومت به مرور جایگاه ویژه ای باز کرد و ماندگاری این تفکر تعالی و نهادینه شدن آن در نسل های بعدی، با اسم یک دغدغه در میان هنرمندان مطرح گردید. بار اصلی این انتقال فرهنگی بر عهده هنر نمایش بود. هنری که اجتماعی شدن و نهادینه کردن فرهنگ را با اسم یک وظیفه ذاتی مدنظر دارد.

 

گروه های نمایشی از شروع جنگ تحمیلی فعالیت های خود را در مسیر تحقق این ایده نوظهور شروع کردند و با اینکه در سالهای ابتدایی، برنامه های اجرایی که عمدتاً در مسیر ارتقای روحیه حماسی و نمایش فداکاری ها، قهرمانی ها و ایثارها صورت می پذیرفت، مبتنی بر زمانه خود آرمانی بود با اینحال با ورود جوانان خوش ذوق، ایجاد برنامه های نو و ارتقای کیفی و کمی نمایش ها سال به سال این مسیر منطقی تر و واقع گرایانه تر شد. با وجود این که باید گفت جشنواره های موازی در عرصه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس در طی این  سال ها کم نبوده اند، و این لزوم یک برنامه ریزی ونگرش و آسیب شناسی جدی را گوشزد می نماید. ازسویی باید توجه داشته باشیم که مانند دیگر برنامه ریزی های کلان تئاتر، عرصه دفاع مقدس، منوپول عده ای ویژه یا گروه ها و افرادی ویژه نشود و قابلیت ها آن در اختیار همگان به طرز مساوی و عادلانه قرار گرفته و فرصت ها به درستی بین همه متقاضیان تقسیم گردد. از بخش بازخوانی متون و بازبینی و داوری کارهای گرفته تا مراحل اجرایی به وسیله گروه های تئاتری و اختصاص بودجه و تالارهای نمایشی و…

 

در سال ۹۵ فعالیت های هنرمندان عرصه تئاتر در عرصه دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت افزایش قابل توجهی داشت و اعمال ارزشمندی صورت گرفت. برگزاری ۸ جشنواره و همایش اختصاصی تئاتر و اجرای عمومی ۳۷ نمایش مهمترین دستاورد توجه مدیریت کلان تئاتر کشور به این مسئله ملی است. در زیر به روش مختصر به اهم فعالیت های نمایشی کشور در سال ۹۵ و بهار سال ۹۶ در عرصه دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت می پردازیم؛

 

* هشت جشنواره، همایش و برنامه جمعی در دست تئاتر دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت 

 

 سال قبلی همراه با جشنواره های مختلفی که همگی به مسئله مقاومت توجه داشتند، هشت جشنواره، همایش و برنامه جمعی در دست تئاتر دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت در کشور برگزار شد، رخدادهای فرهنگی ای که با برنامه ریزی، هم کاری، همکاری و همراهی اداره کل هنرهای نمایشی کشور انجام شد. 

 

جشنواره لاله های سرخ اندیشمک 

 

بیست و دومین جشنواره تئاتر لاله های سرخ با حضور هنرمندان تئاتر ۱۲ استان اصفهان، ایلام، بوشهر، چهار محال و بختیاری، خوزستان، فارس، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مرکزی و همدان از ۱۸ الی ۲۱ بهمن ماه در شهرستان اندیمشک برگزار شد. در این جشنواره ۹۳ اثر نمایشی (نمایش خیابانی ۲۰ اثر و در قسمت صحنه‌ای ۷۳ اثر) به دبیرخانه ارسال شد که بعد از مرحله بازبینی در قسمت صحنه‌ای ۱۲ اثر و در قسمت خیابانی ۴ اثر به بخش نهایی راه پیدا کردند.

 

جشنواره سراسری تئاتر کوتاه خلاق ایثار 

 

این جشنواره که اولین دوره آن در سال ۱۳۹۰ با نیت بیان ارزش های والای انسانی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین معرفی تجربه های نو و بروز خلاقیت در عرصه تئاتر در گرگان برگزار شد، بعد از ۵ سال وقفه در ۲۹ بهمن ماه سال ۹۵ به مدت ۴ روز به میزبانی استان گلستان و در گرگان برگزار شد. در این جشنواره ۲۵۰ اثر از ۱۳ استان به دبیرخانه ارسال شد که در نهایت ۱۵ نمایش صحنه‌ای و ۶ نمایش خیابانی به بخش پایانی راه یافتند.

 

* جشنواره تئاتر بسیج 

 

جشنواره تئاتر بسیج که از سال ۱۳۸۳ با نیت شناسایی و جذب هنرمندان بسیجی شروع شد، در ۲۶ بهمن ماه سال ۹۵ دوزادهمین دوره خود را به مدت ۴ روز در بندرعباس برگزار نمود. در دوازدهمین جشنواره تئاتر بسیج۹۱۰ برنامه (۲۹۰ برنامه خیابانی و ۶۲۰ برنامه صحنه ای) از ۲۰ استان کشور، به دبیرخانه ارسال شد که در نهایت بعد از بازبینی نهایی ۱۴اثر در قسمت صحنه ای و ۱۰ نمایش در قسمت خیابانی کمپانی کردند. از نکات حائز اهمیت در این دوره از جشنواره تئاتر بسیج، حضور ۵ گروه نمایشی تئاتر بچه های  مسجد برای اولین بار به این جشنواره بود. همچنین ۲ نمایش نیز با اسم نمونه کار هنرمندان بسیجی در طول برگزاری جشنواره به نمایش در آمدند.

 

جشنواره منطقه‌ای تئاتر خیابانی شرهانی 

 

نخستین جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی شرهانی با محوریت معرفی الگوهای برجسته‌ ایثار و شهادت با الهام از سیره‌ شهیدان به ویژه شهدای عملیات محرم در منطقه‌ عملیاتی شرهانی، ایثار و فداکاری پدران، مادران و همسران شهیدان و جانبازان، نقش ایستادگی و مقاومت مردم جاهای مرزی در پیشرفت و امنیت پایدار کشور، جلوه های ایثار و فداکاری در سبک زندگی ایرانی و اسلام، ایثار و مقاومت مدافعان حرم در خارج از مرزهای جغرافیایی و جلوه های شبیه به آن در سایر کشورهای تحت ستم و تاثیر روحیه ایثار و مقاومت در تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی از ۱۶ تا ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۵ در شهر دهلران برگزار شد. در این جشنواره ۴۹ اثر از استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، لرستان، همدان و ایلام به دبیرخانه ارسال شد که در نهایت ۱۲ اثر به بخش نهایی راه یافتند.

 

همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور 

 

نخستین همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور با نیت رونق‎بخشی به جریان راهیان نور از ۲۰ اسفندماه ۹۵ تا ۱۰ فروردین ۹۶ در یادمان‎های دفاع مقدس استان خوزستان برگزار شد. در این همایش ۱۲ گروه نمایشی برگزیده تئاتر خیابانی دفاع مقدس کشور از استان‎های تهران، کرمان، ‌ایلام،‌ کردستان و خوزستان به مدت ۴ روز در  خرمشهر (شلمچه، موزه دفاع مقدس خرمشهر، روبروی مسجد جامع خرمشهر) و آبادان (یادمان شهدای اروند‌ و ‌انتهای مارکت ته لنجی) به اجرای نمایش پرداختند.

برای شما نیز جالب است؟  دومین نشست کارگروهی تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس برگزار شد - |

 

همایش رهروان عشق 

 

این برنامه به کوشش دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی از اول تا هفتم فروردین ماه ۱۳۹۶ در ۴ استان مرزی خوزستان، کردستان، ایلام و کرمانشاه برگزار شد. در برنامه رهروان عشق ۱۳ نمایش (۵نمایش روایت مرصاد کار هومن روح تافی، آب کار سعید ذبیحی، آن مرد کار هاشم پورمحمد، فروشی کار مجتبی مرادی و کاغذ ها کار مرتضی اسدی در کرمانشاه، ۲ نمایش شاداماد کار سعید خیراللهی و حراجی کار علی اصغر اسماعیلی در ایلام، ۴ نمایش کار بهنام کاوه، حکایتی از یک پیرمرد کار عبدالحسین جلیل نسب، نمایش العماره کار فواد رابحی، کوچه های شهر کار احمد مسافری و ۲ نمایش گمشده کار کژال راست بین، داد و بیداد کار عزیز زادسر در کردستان) به اجرا در آمد.

 

جشنواره منطقه ای تئاتر دفاع مقدس

 

این جشنواره که از سال ۱۳۹۳ که به کوشش انجمن هنرهای نمایشی و با محوریت دفاع مقدس، دفاع مقدس در آیینه عاشورا و ما و بازماندگان دفاع مقدس و با نیت تجلیل و تکریم از مقام شامخ شهدای هشت سال دفاع مقدس، اشاعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، توجه به فعالیت هنرمندان متعهد و ترویج معنویت و فرهنگ مقاومت، تقویت و استمرار حرکت‌های هنری متعهد و منطبق با اهداف والای فرهنگی و ایجاد فضای همدلی و هم‌اندیشی در عرصه تئاتر در ساوه برگزار شد، هفتمین دوره خود را در منطقه ویژه پارس جنوبی برگزار کرد. در هفتمین جشنواره منطقه ای تئاتر دفاع مقدس که با حضور استان‌های بوشهر، فارس،‌ کهگیلویه، کرمان، یزد، هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان از ۳۰ اردیبهشت تا ۳ خردادماه ۹۶ برگزار شد، ۷۳ اثر نمایشی در قسمت‌های صحنه‌ای و خیابانی به دبیرخانه ارسال، که بعد از بازبینی  ۱۵ اثر شامل ۹ نمایش صحنه ای و شش نمایش خیابانی از استانهای کرمان، یزد، فارس، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان انتخاب شدند.

 

جشنواره ملی تئاتر مقاومت فتح خرمشهر 

 

جشنواره ملی تئاتر مقاومت فتح خرمشهر از سال ۱۳۷۷ به همت هنرمندان خرمشهری و با محوریت حماسه فتح خرمشهر و رخدادهای هشت سال دفاع مقدس، شروع به کار کرد و امسال بیستمین دوره به مدت ۴ روز در شهرهای خرمشهر و آبادان برگزار می شود. در بیستمین جشنواره تئاتر مقاومت که در سه بخش مسابقه تئاتر صحنه‌ای، مسابقه نمایش‌های میدانی، بخش میهمان برگزار می شود ۱۸۶ برنامه و نمایشنامه از ۲۸ استان کشور به دبیرخانه رسیده، که بعد از بررسی و بازبینی، ۱۱ اثر در قسمت صحنه ای و ۹ اثر در قسمت میدانی جواز حضور در رقابت ها را دریافت کردند. گفتنی است در نوزدهمین جشنواره ملی تئاتر مقاومت فتح خرمشهر که از ۲۸ اردیبهشت تا ۲ خردادماه سال ۹۵ برگزار شد، ۲۶۵ اثر نمایشی از ۲۸ استان کشور به دبیرخانه رسید که از این میزان ۱۷ اثر به بخش پایانی راه یافت.

 

جشنواره تئاتر فجر و دیگر جشنواره هایی که به مسئله مقاومت توجه کردند 

 

همراه با این جشنواره ها، در یک ساله اخیر مدیران عرصه نمایشی کشور تمام تلاش خود را در مسیر ارتقای فرهنگ مقاومت در کشور و آشنایی نسل جوان با هشت سال دفاع مقدس به کار بستند. یکی از مهمترین این اعمال حضور آثاری با محوریت دفاع مقدس و مقاومت در سی و پنجمین جشنواره بین المللی فجر بود. با استناد به محاسبه، هفت اثر نمایشی با مسئله دفاع مقدس و یک اثر کمدی با نگاهی به مسئله جنگ در این جشنواره بین المللی حضور داشتند که سه اثر در قسمت مروز کارهای صحنه ای (جدا از نمایش آکواریوم کانگورو که با محور مصائب جنگ ساخته شده)، دو اثر در قسمت محیطی، خیابانی و… و دو اثر در قسمت فجر استانی اجرا شدند. همچنین در عموم جشنواره های مطرح تئاتر کشور از نمونه جشنواره تئاتر سوره، تئاتر کریمه قم، جشنواره تئاتر بچه های مسجد، جشنواره خمسه، جشنواره منطقه ای وتار، جشنواره تئاتر مونولوگهای ۱۵ دقیقه ای تهران، جشنواره تئاتر رضوان، جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان،  دهمین جشنواره سراسری «تئاتر های کوتاه» ارسباران، جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی و … نگاه جامعی به این مسئله شد و کارهای مختلفی را در این عرصه در معرض دید عموم قرار داد.

 

جستاري در تئاتر مقاومت و دفاع مقدس

 

نمایش هایی که با مضمون دفاع مقدس و مقاومت به اجرای عموم در آمدند 

 

همراه با برگزاری جشنواره ها، همایش ها و برنامه های مختلفی که مدیران عرصه تئاتر کشور در سال قبلی به اجرا گذاردند و هر یک سری ای از تئاترهای این عرصه را در درون خود جای داده بود، ۳۶ نمایش در عرصه تئاتر دفاع مقدس، فرهنگ مقاومت و جهاد و شهادت به اجرای عمومی رسید، که ۲۶ نمایش صحنه ای و ۱۱ نمایش به روش خیابانی و محیطی برگزار شد که این مسئله از یک سو نمایش دهنده علاقه مندی گروههای نمایشی به این عرصه و از دیگر سو خالی نبودن سالنهای تئاتر کشور از تئاتر دفاع مقدس در طول ماههای سال بوده است. در زیر به نمایشهایی که در سال قبلی در این عرصه به نمایش درآمدند، براساس تاریخ اجرا اشاره می شود:

 

الف – نمایش های صحنه ای 

فصل بهارنارنج؛ سه بار اجرا در یک فرآیند یک ساله 

فصل بهارنارنج را باید از کارهای موفق سال قبلی در عرصه دفاع مقدس بنامیم. این اثر که نوشته محمود ناظری است و به وسیله غلامرضا اعرابی و با هنرمندی بازیگران روشندل به روی صحنه رفت، کار خود را با ۶ اجرایی که در روز یکم اسفند ماه ۱۳۹۴در پلاتوی اجرای تئاتر شهر داشت، شروع کرد. بعد از استقبال بی نظیر مخاطبان، نمایش برای بار دوم از ۱۶ فروردین تا ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، در خانه نمایش اداره تئاتر به روی صحنه رفت. استقبال از این نمایش دلیل شد تا اعرابی برای بار سومین آنرا به پلاتوی اجرای سری تئاتر شهر ببرد و از ۱۰ تا ۲۰ مهرماه یکبار دیگر به اجرا گذارد. نمایش «فصل بهارنارنج» مضمونی مرتبط با دفاع مقدس داشت. این اثر جریان دختری به اسم گلی را روایت می کرد که برای ایشان خواستگار آمد، با اینحال ایشان در فکر حمید است که در بحبوحه جنگ به سربازی رفته و خبری از ایشان نیست. در حین مراسم نامه‌ای از حمید به گلی می‌رسد که در آن حقیقتی بیان می شود و گلی باید تصمیم در این خصوص بگیرد… ندا سلیمانی، علی بلبلی، مریم دیهیم‌بخت، حجت‌الله سنگانه، محسن رستمی، بابک محمدزاده، حمیدرضا کیانی‌خواه و شیما شوری در نمایش فصل بهارنارنج ایفای نقش کردند.

 

دخترشینا؛ اقتباسی از یک رمان پرطرفدار 

 

دختر شینا اقتباسی از رمانی به همین اسم است که با محوریت خاطرات همسر شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر به وسیله بهناز ضرابی زاده به رشته تحریر در آمده و مورد استقبال رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است. این نمایش با حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس و به نویسندگی وکارگردانی علی مست علی از ۲۰ اردیبهشت ۹۵ به مدت ۲۰ روز در تماشاخانه سرو به روی صحنه رفت. این نمایش یکی از هزاران روایت ناگفته از مردانگی زنان در جنگ است؛ زنانی که جنگ به خانه‌های آنها رسید، با اینحال «زندگی» را حفظ کردند. نازنین بابایی، مریم اشوری و محمدرضا قلمبر دبازیگران این نمایش بودند.

برای شما نیز جالب است؟  راهیان نور در سال آتی متحول می‌شود/لزوم بازسازی سنگرها و مواضع دفاعی دوران دفاع مقدس

 

پچپچه‌ های پشت خط نبرد با نمایشنامه ای که معادلات تئاتر دفاع مقدس را به هم ریخت 

 

پچپچه‌ های پشت خط نبرد از نمونه نمایشنامه های جنجالی و در عین حال بی نقص عرصه دفاع مقدس است که به وسیله علیرضا نادری نوشته و یک بار در سال ۱۳۷۴ به اجرا در آمد. این نمایش در سال ۱۳۹۱ نیز یک بار دیگر به کارگردانی افشین خیل نژاد در سالن بزرگ تالار مولوی در معرض دید عموم قرار گرفت.

 

استقبال از این نمایشنامه جنجالی که به عقیده برخی با ورودش در سال ۱۳۷۴معادلات تئاتر دفاع مقدس را به هم ریخت، دلیل شد تا این بار احمد ستاری برای به روی صحنه بردن آن ابراز تمایل کند و این نمایش از ۲۰ خرداد تا ۲۴ تیرماه ۹۵ با بازی محمدرضا ستاری، عباس خداوردیان، افشین واعظی، حجت غلامی، رامین دلفان، مسعود عابد، مسعود شیرانی فرد و کسری بنائی در سالن بزرگ تالار مولوی به اجرا در آمد.

 

پچپچه های پشت خط نبرد به بازسازی خاطره ای از یک دسته پیاده نظام در رمضان سال ۶۱ و دوران حریق بس موقت می پردازد و ۸ سرباز با دیدی ویژه از زندگی، مورد تهاجم زبانی یکدیگر قرار گرفته و به وسیله شخصیت اصلی این نمایش علیرضا به سخره گرفته می‌شوند.

 

بهشت با طعم چای تلخ، روایتی از یک خیانت 

 

نمایش «بهشت با طعم چای تلخ» از نمونه نمایش‌هایی بود که در بیست و سومین دوره جشنواره تئا‌تر سوره ماه روی صحنه رفت. این نمایش به ماجرای یک جوان بسیجی می پرداخت که مدتی را در یک بیمارستانی در جوار بارگاه امام رضا علیه السلام جهت درمان می‌گذراند. همزمان با بستری شدن ایشان، برادر خلافکارش لباس و چفیه و کارت ایشان را بر می دارد و در فاصله خراسان مواد مخدر جابجا می کند و… این نمایش به نویسندگی و کارگردانی خسرو امیری از ۲۹ تیر تا ۲۹ مرداد ۹۵ تماشاخانه ماه عرصه هنری اجرا شد. علی رجایی، کوروش شاهونه و بهار ارجمند بازیگران این نمایش بودند.

 

جهان انزوا؛ رویکردی دارای اختلاف به فرهنگ مقاومت 

 

نمایش جهان انزوا با استناد به نمایشنامه ای از نائومی والاس نمایشنامه نویس امریکایی و به کارگردانی رضاکوچک زاده با حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس و برای سیزدهم جشنواره تئاتر مقاومت تهیه و تولید شده بود. نمایش، نگاهی منتقدانه و ضد جنگ به رخداد های پیرامونی منطقه خاورمیانه داشت و از یکم تا ۲۲ مرداد ۹۵ در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران بر روی صحنه بود. امیر محمدی و محسن خدری در این نمایش ایفای نقش کردند.

 

فوبیا؛ تبدیل صداها به یک مساله بزرگ 

 

فوبیا نمایشی ضد جنگ پیرامون کودکی بود که مادرش ایشان را از رعد و برق می ترساند و کودک به هر میزان بزرگتر شده و به صداهای خشن حساس تر می شود تا جایی که رخدادهای جنگ مانند صدای زنگ اخبار، آژیر،  جیغ و… برایش به یک مساله بزرگ تبدیل می گردد. این نمایش به نویسندگی و کارگردانی شیوا خسرومهر از سوم تا نوزدهم مرداد ۹۵ در تماشاخانه مشایخی روی صحنه رفت و جلال تبریزی و فرشید ابولحسنی در آن بازی می کردند.

 

فرصت یعنی بعدی؛ در جستجوی یافتن عضو پیوندی 

 

نمایش «فرصت یعنی بعدی» کاری از گروه نمایش دیدومک به سرپرستی ابراهیم گله‌دارزاده است که به کارگردانی و نویسندگی مرتضی شاه کرم بعد از اجرا در دو استان البرز و یزد، از ۱۰ مرداد ۹۵ در مشهد به روی صحنه رفت. این نمایش که در قسمت مرور سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز حضور داشت، ماجرای پیرزنی را روایت می‌کند که در جستجوی یافتن عضو برای پیوند زدن به پسر بیمارش است. ایشان خانه‌اش را اجاره می‌دهد و مستاجرش که قصد رفتار جراحی دخترانش را دارد برای یافتن عضو، ایشان را همراهی می‌کند. نمایشنامه «فرصت یعنی بعدی» در پنجمین جشنواره ملی تئاتر ایثار، نمایشنامه‌نویس برگزیده مشهور‌ بود.

 

جستاري در تئاتر مقاومت و دفاع مقدس

 

پوتین های پایدار؛ قصه رنج های ماندگار 

 

نمایش «پوتین های پایدار» به نویسندگی علی حاتمی نژاد و با کارگردانی یوسف دادجو از ۲۳ تا ۲۶ مرداد ماه ۹۵ در دو شهرستان بیله سوار و اردبیل به نمایش در آمد. این نمایش جریان رزمنده ای به اسم رسول پایدار را روایت می کند که با لو رفتن عملیات تنها فرد زنده مانده عملیات است. ایشان بعد از این مسئله دچار مشکلات روانی شده و حل این سخت جریاناتی را در جستجوی دارد.

 

جهشه؛ نمایشی که سه بار تمدید شد 

 

نمایش جهشه را باید یکی از تاثیرگذارترین کارهای سال ۹۵ در عرصه دفاع مقدس بنامیم، که به دلیل استقبال، سه بار تمدید شد. جریان آن روایتگر مردم جامانده در یکی از محلات خرمشهر بعد از اشغال این شهر در سال ۵۹ است و وضعیت این لحظه بحرانی را نشان می دهد و به وسیله مرتضی شاه کرمی نوشته شده است.

 

این نمایش که مورد حمایت انجمن تئاتر و دفاع مقدس بود، بعد از اجرا در جشنواره سوگواره خمسه، از ۲۱ مرداد تا ۱۲ شهریور ماه در تماشاخانه سرو به اجرای عموم قرار داده شد و به دلیل اسقبال، ابتدا تا ۵ مهر و سپس تا ۱۰ مهر ۹۵ تمدید شد. علی برجی با اسم کارگردان و محمدعلی حسینعلی پور، شیرین صنعتگر، بهناز پورفلاح، روزبه اختری، شادی امیری، اکبر مددی مهر، بهناز نجفی، امین مؤذن، پرستو آراسته، مهرناز احدیان، بهرام کاظمی، سیروس سپهری، کیوان بدری، افشین واعظی، شیرین صنعتگر، المیرا معظمی، سمانه حبیب پور، نگار محمدی با اسم بازیگر در این نمایش حضور داشتند.

 

دیلان؛ گذرگاهی به سوی آسمان 

 

نمایش دیلان به نویسندگی و کارگردانی ندا قربانیان از  ۸ شهریور تا ۱۲ شهریور ۱۳۹۵در تماشاخانه ماه عرصه هنری به صحنه رفت. در این نمایش که روایتگر جریان دو زن و یک دختر جوان در غسالخانه‌ای در یک شهر کردنشین مرزی در دوران دفاع مقدس است، ندا قربانیان، علیرضا یعقوبی، دنیا رحیمی و هانیه کریم ایفای نقش کردند. دیلان پیش از این از ۳۰ بهمن تا ۱۵ اسفند ۹۳ در پلاتوی رودکی کرج روی صحنه رفته بود.

 

بهشت ۵۰ درجه بالای صفر؛ روایت یک چشم انتظاری تلخ 

 

«بهشت ۵۰ درجه بالای صفر» به نویسندگی مشترک علی حیدری و طیبه نیک آزاد از ۲۳ تا  ۳۱ شهریورماه ۹۵ در تماشاخانه مهر عرصه هنری به روی صحنه رفت. این نمایش که برگزیده انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود و افتخار بهترین بازیگری زن از سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را در پرونده داشت، جریان زندگی زنی رنج کشیده و داغدیده آبادانی را روایت می‌کرد که در لحظه جنگ مجبور شد از شهر خود به تهران برود با اینحال در حقیقت روح و تمام وجود خود را در آبادان جا قرار داده و پیوسته چشم انتظار بازگشت پسرش از جنگ بود. مسعود زبیدی، طیبه نیک آزاد، طاهره نیک آزاد، زینب حقیقت، علی شیخ رباط و شهرام پور عسکر در این نمایش ایفای نقش می‌کردند.

برای شما نیز جالب است؟  فاز اول برنامه مطالعاتی باغ موزه دفاع مقدس اهواز به اتمام رسید - |

 

سردار؛ روایتی از زندگی با یک فرمانده 

 

نمایش سردار ساخته نادر برهانی مرند از کارهای پرمخاطب یازدهمین جشنواره رضوی بود که از ۴ مهر تا ۲۰ آبان ۹۵ در سالن اصلی تئاتر شهر به روی صحنه رفت. این نمایش که در جستجوی معرفی یک تصویر درست، واقعی و ملموس از  فرماندهان جنگ بود، از زوایه ای شاعرانه و نو به زندگی آنها پرداخت و روایتی از سال‌های نه خیلی دور جنگ است که تا امروز امتداد دارند. جریان سربازان پاکباخته‌ای که گمنام، به خاک وطن پیوسته‌اند و نبودشان دینی بر ذهن و گرده تاریخ معاصر این سرزمین شده است.

 

در مراسم افتتاح این نمایش که با حضور سردار علی فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین و فرمانده قرارگاه راهیان نور سپاه و بسیج، سردارحسن حمیدزاده معاون پارلمانی سازمان پدافند غیرعامل، علی مرادخانی معاون هنری وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید الفتی مشاور امور ایثارگران وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، سید حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، برزین ضرغامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و… برگزار شد، سردار فضلی در خصوص این نمایش گفت: امشب بیننده اجرای بسیار ارزشمندی بودیم که برای من یادآور رشادت ها و دلاوری های شهیدان والا مقامی چون شهید همت و شهید باقری بود. هدایت هاشمی، نسیم ادبی، احمد کاوری، میرطاهر مظلومی، فریدون محرابی، ناهید مسلمی و حسین پاکدل بازیگران این نمایش بودند.

 

آخرین انار دنیا؛ تقابل جنگ و عشق 

 

نمایش «آخرین انار دنیا» اثر ابراهیم پشت‌کوهی از ۱۲ مهر تا ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۵، اجرای خود را در سالن سایه سری تئاتر شهر شروع کرد. ابراهیم پشت‌کوهی این نمایشنامه را از رمان مشهور «آخرین انار دنیا» نوشته بختیار علی، نویسنده مشهور کردزبان اقتباس کرده بود و با این اثر در دو بخش تازه‌های تئاتر و بین‌الملل سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور داشت. نمایش «آخرین انار دنیا» در یک فضای رئالیسم جادویی، به بررسی تقابل جنگ و عشق پرداخت. محمد سایبانی، حسین اصیلی، الهام اسکندری، بهنام پانیزه، سارا شاهی، میراث پری‌دار، سعید عیسایی، وحید فراهانی، الناز امینی و فاطمه احسان‌فر، بازیگران این نمایش ۶۵ دقیقه‌ای هستند.

 

قرارمان فصل خرما؛ راوی دو زندگی در جنگ 

 

این نمایش که از ۲۳ مهر تا ۸ آبان ۹۵ در تماشاخانه سرو به روی صحنه رفت، روایتگر جریان دو خانواده در بحبوحه جنگ تحمیلی است که قتل ناخواسته ذبیح، زندگی و دوستی این دو خانواده را دچار مساله می کند. نمایش به کارگردانی «رضا رمضانی» و با استناد به نمایشنامه ای از فرح ازادیان به روی صحنه رفت و هدی نوری زاده، نادیا فرجی، سعید مقبری، میثم جهانگیری، سارا عابدی، رضا رمضانی با اسم بازیگر در آن ایفای نقش کردند.

 

شراره؛ خاطراتی از عشق مانده در جنگ 

 

شراره روایتگر جریان زنی است که در روزهای آغازین جنگ نامزد خود را از دست می‌دهد و در طول سالیان سال با خاطرات ایشان زندگی می‌کند. جنگ و تبعات آن مانند بسیاری از مردم دیگر بازهم برای این شخصیت می باشد و بر زندگی‌شان سایه انداخته است. نمایش چند مقطع از زندگی این زن را به روش رئالیستی به تصویر می‌کشد، تصویری که برای این زن به توجه به کیلومترها فاصله از جنگ برایش ایجاد می‌شود. این نمایش که کاری از محمد مهد خاتمی است که بعد از سالها دوری از این عرصه به روی صحنه برد و موفق شد در یازدهمین جشنواره تئاتر رضوی ۵ جایزه را از آن خود کند. شراره از ۲۷ مهرماه تا ۱۵ آبان ماه ۹۵ در خانه موزه استا انتظامی تماشاخانه انتظامی به روی صحنه رفت.  الهه پژوهی، سحر شفیعی، علی رجایی، مهری شمس، محمود کریمی، امیر احسان امیری‌پور، فهیمه نوروزی، غلامرضا عارف‌نژاد بازیگرانی بودند که در این نمایش ایفای نقش کردند.

 

جستاري در تئاتر مقاومت و دفاع مقدس

 

شافع محشر؛ روایتی از حماسه کربلا تا دفاع مقدس 

 

نمایش شافع محشر به نویسندگی و کارگردانی مرتضی کهن، روایتی تلفیقی از هشت سال دفاع مقدس و واقعه کربلا و شهادت حضرت اباالفضل علیه السلام است و در نگارش آن از کتاب هایی از قبیل لهوف نوشته ابن طاووس و در کربلا چه گذشت؟ نوشته شیخ عباس قمی استفاده شده بود. این روضه نمایشی که در سال ۹۵ دوره ششم اجرای خود را سپری می کرد و در فرهنگسراهای مختلف تهران نیز به اجرا درآمده بود، از ۱۲ تا ۲۶ آبان ماه در سالن نغمه فرهنگسرای بهمن به روی صحنه رفت. فرهاد  پاک نهاد، کیوان  عمو زاده، سید احمد  حسینی مهر، رضا رهنوردی، سید جلال حسینی، محمد محمدی، مهدی راستی، حمیدرضا راضی، داوود  امیرخانی، عظیم علمی، جمال غفاری، رویا محرابی،هانیه حاجی جعفر، ریحانه ورودی، سپیده خان داشپور، فهیمه وطن خواه، فاطمه بادره، آرزو صادق زاده فاطمه  هنرمند، ایلیا جعفر بیگ لو، مبینا  شیشه گر در این نمایش ایفای نقش می کردند. در خلاصه این نمایش آمده است: در مقر تفحص، رزمنده ای که بیش از سی سال درگیر با درد کمر است به روز عاشورا و شهادت حضرت ابالفضل العباس علیه السلام می رسد و پیشتر ماجرای روز محشر و شفاعت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها روایت می شود. در انتها نیز مخاطبان به تشییع پیکر نمادین یک شهید گمنام  می پردازند.

 

خوب، بد، زشت

 

نمایش خوب، بد، زشت نوشته ابوالفضل حاج علی خانی است که شقایق فتحی آن را در دو فرصت به روی صحنه برد. این نمایش که از کارهای منتخب جشنواره سوگواره خمسه شمرده می شد و مورد حمایت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس قرار داشت، از ۱۸ آبان تا ۲ آذرماه در پلاتوی نمایش روایت و از ۴ آذرماه تا ۳۰ آذرماه در تماشاخانه ماه عرصه هنری به روی صحنه رفت. نمایش روایتگر زندگی دو نفر از اهالی جنوب ایران است که وانتی را در پمپ بنزین می دزدند و از قضا بار وانت محموله ای است که حال و هوای آنها را عوض می کند. این نمایش که با محوریت شهدای حرم اجرا شد تلاش داشت مسئله تئاتر مقاومت را دنبال کند. نمایش خوب، بد، زشت با اسم تنها اثر مرتبط با مدافعان حرم، در جشنواره بین المللی فجر نیز در دو بخش مرور تئاتر ایران و تئاتر جوان کمپانی کرد.

منبع: روزنامه رسالت

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی