قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

«حریق به اختیار» باری به هر جهت رفتن نیست – |

«حریق به اختیار» باری به هر جهت رفتن نیست – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان «حریق به اختیار» باری به هر جهت رفتن نیست – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

به نوشته .، هشتمین مراسم افطاری فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی شب قبلی با حضور چهره‌های مشهور این عرصه، خانواده‌های شهدای ترورهای واپسین مجلس و حرم امام خمینی (ره)، جمعی از مأموران حریق نشانی و با یاد و گرامیداشت مرحوم روح الله نامداری در حسینیه هنر برگزار شد.

بنابرین گزارش، سردار اسماعیل قاآنی جانشین فرمانده سپاه قدس که سخنران و مهمان ویژه این مراسم بود، در سخنانی، گفت: انقلاب اسلامی مسیر اکتیو و زنده ای است که هرروز یک گام روبه جلو برمی دارد و سیر تکاملی خود را بهمراه رویش‌ها و ریزش‌های مختلف دارد؛ از فرمایشات امام خمینی(ره) گرفته تا مقام معظم رهبری نیز مشاهده می‌کنیم که انقلاب اسلامی در بسیاری از عرصه‌ها تلاش نموده و یا در حال کار و فعالیت است.

وی اضافه کرد: باید به این نکته توجه کنیم اثرگذارترین جهات، جهت فرهنگی است؛ وقتی سخن از مسائل فرهنگی، جبهه فرهنگی و موضوعات فرهنگی به میان می‌آید پیش از هرچیز ذهن به سوی و سوی قالب‌های مخصوصی می‌رود. با این وجود اگر مقداری عمیق تر تفکر و نگاه کنیم متوجه می‌شویم که عمق این اثرگذاری فرهنگی بسیار بیشتر از چیزی است که به خاطر ما می‌رسد.

یک عملیات دوران دفاع مقدس، برای بزرگ شدن یک ملت کفایت می کند

جانشین فرمانده سپاه قدس ادامه داد: صحبت من با اسم یک نظامی از لحظه جنگ تا امروز این است که ما در دوران دفاع مقدس خیلی چیزها به دست آوردیم و این جنگ برای ما عظمت فراوانی داشته است. در حقیقت یکی از عملیات‌های دوران دفاع مقدس ما برای بزرگ شدن یک ملت در طول تاریخ کافی بوده است.

سردار قاآنی خاطرنشان کرد: با تمامی عظمتی که دوران دفاع مقدس ما داشته است آن هم با اسم کشوری که بعد از پیروزی انقلاب هیچ چیز در عرصه نظامی به لحاظ ساختار و قابلیت ها نداشته‌ایم بعد از هجمه ای که به ما در شکل این جنگ شد، حتی به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) ناتو و ورشو در این جنگ به دشمن ما کمک می‌کردند، دیدیم که همه پای کار آمدند.

وی اضافه کرد: با تمام این دشمنی‌های فراوان، محدودیت‌ها، مشکلات و تحریم‌هایی که داشتیم، بیننده رخ دادن کارهای بسیار با عظمتی در دوران دفاع مقدس بودیم؛ نمونه آن این مسئله است که بعد از ۲۰۰ سال حوادث به صورتی شکل گرفت که بعد از تهاجم به این کشور حتی نتوانستند یک وجب از این خاک را جدا کنند و ببرند.

جانشین فرمانده سپاه قدس یادآور شد: نکته جالب اینجاست که در روزهای آخر جنگ این ما بودیم که وقتی صدام بعد از قبول قطعنامه از نو به کشور تعرض کرد قصد داشتیم از مرزهای عراق عبور کنیم با این وجود امام خمینی (ره) به دلیل اینکه قطعنامه را پذیرفته بود جلوی افرادی که این کار را می‌خواستند انجام بدهند متوقف کرد.

بالاترین دستاورد دوران دفاع مقدس انسان سازی بود

سردار قاآنی متذکر شد: با همه عظمتی که این جنگ داشت بالاترین دستاورد آن انسان سازی بود؛ قدرت انسان سازی جنگ ما از هر مکتب، دانشگاه و کلاس انسان سازی بالاتر بود. به عبارت بهتر دوران دفاع مقدس و جنگ ما با اینکه ماهیتی نظامی داشت با این وجود بالاترین دستاورد آن انسان سازی بود. در حقیقت این انسان سازی کالا فرهنگی جنگ ما بود.

وی تصریح کرد: چندسالی است که توفیق دارم در سری نیروی قدس فعالیت می‌کنم و در دنیا با مردم بسیاری رابطه داریم و در بسیاری از عرصه‌ها با آنها هم کاری می‌کنیم؛ ما همه جا هستیم و هیچ جا هم نیستیم و به حول و قوه الهی همه کاری هم می‌توانیم انجام بدهیم. این مسئله جزء موضوعاتی است که هنر فعالان فرهنگی را طلب می‌کند تا نشان بدهید این انقلاب اسلامی چگونه بالندگی خود را در اوج محرومیت، محدودیت و تحریم حفظ کرده و هرروز روبه جلو حرکت می‌کند.

جانشین فرمانده سپاه قدس در قسمت دیگر سخنان خود گفت: روزی بود که ما از حیثیت خود همراه با مرزها دفاع می‌کردیم و به عبارت بهتر، این دفاع به نحوی در وسط آن شهرها بود. حتی این دفاع در شهرهایی چون تهران و مشهد دیده می شود که دشمن در روز روشن و جلوی چشم همه مردم، انسان می‌کشتند. ما جنگ را از اینجا شروع کردیم.

سردار قاآنی اضافه کرد: دشمنان انقلاب اسلامی در حاشیه کشور، جنگ ۸ ساله را به راه انداختند و ما در تمامی این سالها در حال نبرد و جنگ با دشمن بودیم؛ بعد از دوره دفاع مقدس هم فشارها هر روز گسترش پیدا کرد. اوج این فشارها هم در روزگاری است که شما در حال نظاره کردن آن هستید. با اینحال به کمک خداوند این نظام آنقدر بالندگی داشته که هرروز یک قدم به سوی جلو برداشته است. یک روز از خودش دفاع می‌کرده و دفاعش از دیگران خیلی کم بوده با اینحال امروز همزمان با اینکه از خودش مقتدرانه دفاع می‌کند راه دفاع از دیگران را هم آموخته و هم کلاس درس برای دیگران می‌گذارد که به چه نحو شرافتمندانه از خودشان دفاع کنند.

برای شما نیز جالب است؟  امنیت امروز اورامانات را بسیاری از کشورهای جهان ندارند - |

در مسیر دفاع از خود و آموزش دفاع به دیگران روبه جلو حرکت کردیم

وی ادامه داد: ما در این مسیر دفاع از خود و آموزش دفاع به دیگران خیلی روبه جلو حرکت کردیم با این وجود چون بلندگو نداریم خیلی نمی‌توانیم دستاوردهای خود را تبیین کنیم؛ با اسم مثال باید عرض کنم که در وقتی که ما برای آزادسازی خرمشهر تلاش می‌کردیم اسرائیل غاصب به لبنان حمله کرد و تا انتهای این کشور پیش رفت و چندین هزار انسان را کشته و در ارتفاعات بلند منطقه ایستاد همزمان با اینکه به اندازه انگشتان یک دست از ابزار بنیادی نظامی ایشان آسیب ندیده بود.

جانشین فرمانده سپاه قدس خاطرنشان کرد: این تازه ترین حمله تصرف سرزمینی اسرائیل در ممالک اسلامی بود؛ با این وجود در جنگ ۱۹۶۷ نیز که به جنگ ۶ روزه شهرت یافت این جنایتکاران ۳ کشور بزرگ عربی را شکست دادند و از هر ۳ کشور زمین دریافت کردند و این اراضی تا امروز نیز در دستان این رژیم قرار دارد.

سردار قاآنی اضافه کرد: مشاهده نمائید خداوند چقدر برکت به ما داده که ما در عین اینکه از دیگران دفاع می‌کردیم چقدر بیننده تولید قدرت برای این نظام هستیم و چقدر این میدان دفاعی ما عمق یافته که امروز آن اسرائیلی که در قبلی چنین قدرت و وضعیتی داشته اگر نگوییم ناامن ترین جای دنیا است جزء ناامن ترین جاهای دنیا قرار دارد.

وی یادآور شد: اسرائیل تنها جایی است که این ناامنی در آن بسیار بارز بوده و بسیار تحقیر شده و تحت تاثیر و فشار سید حسن نصرالله این فرمانده بزرگ و در جستجوی پیغام ایشان مجبور می‌شود تا کارخانه آمونیاک خود را از محلی که سید حسن نصرالله بیان می کند جمع کرده و به محل دیگری انتقال بدهد.

جانشین فرمانده سپاه قدس متذکر شد: امروز وقتی بحث قدرت جمهوری اسلامی به میان می‌آید یک بُعد بنیادی قدرت در همین سرزمین‌هایی است که ما در حال دفاع از دیگران هستیم؛ با اینحال تولید قدرتی که برای این نظام می‌شود نسبتا بالاتر از هر هزینه ای است که ما قصد داشتیم انجام بدهیم.

سردار قاآنی تصریح کرد: نظام اسلامی ایران روز به روز روبه جلو حرکت می‌کند و ما در این راه به پرچم داری رهبری و به نورانیت ولایت، سربازان این نظام هستیم و هر فردی با استناد به این شرایط هر سخنی که به میان آورد و گفت ما این تدبیر را کردیم و این ایده را ما گرفتیم بدانید که بی خود بیان می کند؛ این نورانیت ولایت و این تدبیر فرمانده بزرگ است که این نظام به اشتراک این درگیری‌ها با صلابت، اقتدار و تدبیر حکیمانه روبه جلو حرکت می‌کند.

میدان کار فرهنگی بسیار وسیع است

ایشان در قسمت دیگر سخنان خود گفت: در آستانه روز قدس قرار داریم و این روز به تعبیر امام راحل روز اسلام است با این وجود اول مسئله فلسطین مطرح می‌شود و از دروازه فلسطین این روز بزرگ درست شده است؛ ما با همین دوستان فلسطینی خود یک زمانی کار می‌کردیم و در لحظه این هم کاری آنها یک نفری را در جمع ما قرار می‌دادند تا ما افکار همکاران آنها را تغییر ندهیم با اینحال غافل از اینکه شأن جمهوری اسلامی بالاتر از این حرف‌ها است.

جانشین فرمانده سپاه قدس اضافه کرد: همان افرادی که روزی اینگونه به ما نگاه می‌کردند امروزه جزء ارادتمندان این نظام هستند؛ ما بدون اینکه حتی در یک نشست بخواهیم فکر آنها را عوض کنیم و امروز آنقدر ارادتمند جمهوری اسلامی ایران هستند که وقتی یکی از مدیران خودشان گاهی کنایه ای به جمهوری اسامی ایران می‌زنند آنها هم با زبان و هم با رفتار عذرخواهی می‌کنند.

سردار قاآنی ادامه داد: با این شرایط رسوب فرهنگی که ما در آنها برجای گذاشتیم باعث شده تا این میزان ارادت را درمقایسه با جمهوری اسلامی ایران بیابند؛ اگر اینطور نباشد همین کارهای متعارفی که ما انجام می‌دهیم امکان دارد تعریف و تمجید آنها را به هراه داشته باشد با این وجود بسیاری از آنها امکان دارد فراموش شود با این وجود آنچه که در اذهان و افکار آنها ماندگار می‌شد همان رسوب فرهنگی است. لذا میدان کار فرهنگی بسیار وسیع است.

برای شما نیز جالب است؟  پیکر ۱۷ شهید دفاع مقدس وارد خوزستان شد - |

«حریق به اختیار» باری به هر جهت رفتن نیست

وی خاطرنشان کرد: شما فعالان رسانه ای که در عرصه‌های فرهنگی بسیار اکتیو هستید باید قادر باشید این آورده اقتدار نظام اسلامی را در شکل موضوعات فرهنگی در هنر و رسانه برای مردم خود و مردم دیگر کشورها به خوبی تبیین کنید. اگر توانستیم این صلابت و اقتدار نظام را روبه جلو حرکت بدهیم آن وقت موفق خواهیم بود. علی الخصوص اینکه شما اهالی فرهنگ فرمان «حریق به اختیار» را از فرماندهی دریافت کردید که با این وجود این هم اختیار بسیار ارزشمندی است با این وجود در نتیجه حریق به اختیار بودن باری به هر جهت حرکت کردن هم نیست چونکه در فرمان حریق به اختیار یک قواعد و اصولی حاکم است که شما دوستان باید به خوبی این قواعد را به اجرا درآورید و هم باید مراقب این مسئله باشید افرادی که مخالف این تفکر هستند و قصد آلوده کردن این دستور اثرگذار رهبری را دارند در رسیدن به اهداف خود ناکام شوند.

جشنواره عمار نمونه میدانی «حریق به اختیار» است

جانشین فرمانده سپاه قدس اضافه کرد: جشنواره عمار یکی از نمونه‌های میدانی حریق به اختیار بوده است و این جشنواره می‌تواند افزایش بیشتری بیابد و بیننده پیشرفت کارهایی شبیه به جشنواره عمار باشیم.

سردار قاآنی یادآور شد: محیط کار فعالان فرهنگی ارزشی، پیشرو است و این پیشرو کار کردن نیز خواص خودش را دارد؛ یک فرد پیشرو هم در فکر و اندیشه، هم در اقدام و رفتار و هم در بیان، خصوصیت‌های ویژه خود را دارد که ما اگر بخواهیم شهدای بزرگ خود را با اسم جلوداران یک حرکت پیشرو و پیشرو رفتار کردن مهم خود قرار بدهیم ۳ درس از آنها باید بیاموزیم که اگر اینگونه شود موفق خواهیم شد.

ایشان پیشتر سخنان خود با بیان اینکه این سه مهم که در زندگی تمامی شهدا مشترک بوده است، خاطرنشان کرد: اولین مهم، رفتار به تکلیف یا تکلیف مدارانه رفتار کردن است. به عبارت بهتر ما نباید در جستجوی تعریف و تمجید به خاطر انجام کاری باشیم. نگاه تکلیف مدارانه در بیشتر مواقع انسان را بانشاط می‌کند.

جانشین فرمانده سپاه قدس اضافه کرد: مهم دوم، اقدام و رفتار شامل کار کردن در حد توان است؛ اقدام و رفتار به این معنی است که دستوری را قرآن کریم به همه ما داده که در اندازه توان کار کنیم و این میزان را در اقدام و رفتار خود درنظر بگیریم. در حقیقت خواب قابلیت ها نداشته را نباید ببینیم.

سردار قاآنی تصریح کرد: مهم سوم توکل به خداوند تبارک و تعالی است؛ توکل یعنی اینکه تمام سعی و تلاش خود را برای انجام کار صورت بدهیم و برای قطعی شدن انجام آن به خداوند توکل کنیم. همه ما وظیفه داریم در عین اینکه کار خود را به زیباترین شکل ممکن انجام می‌دهیم از خداوند درخواست کنیم تا این کار به بهترین شکل ممکن انجام شود.

هنوز امام خمینی(ره) را نشناخته‌ایم

محسن صفایی فرد، از فعالان فرهنگی نیز در سخنانی در باب مرحوم روح اله نامداری که هشتمین همایش فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با چهلمین روز درگذشت وی همزمان بود، گفت: از باب اینکه ۱۴ سال دوستی دینی بر گردن ما ایجاد می‌کند این دفعه را بر روی دوش من گذاشتند تا کمی درمورد ایشان صحبت کرده و به معرفی ایشان بپردازم چه اینکه صحبت کردن پیرامون از دست دادن یک استاد، متفکر و یک جوان انقلاب اسلامی در جمعی که بزرگترها هستند خیلی سخت است لذا کمی تامل کردم و در نظر گرفتم که اگر مرحوم نامداری امشب اینجا بود و می‌خواست در این جمع صحبت کند پیرامون چه موضوعی سخن می‌گفت؟

صفایی فرد ادامه داد: یادم می‌آید از ابتدای آشنایی با ایشان در سال‌های دانشجویی در دانشگاه علامه ایشان حرفی را دائما می‌زدند که در سال‌های واپسین مبنای کار ما شد و آن حرف این بود که مواجهه ما با حضرت امام خمینی (ره) هنوز شروع نشده است. گویی ما هنوز امام را نشناختیم و دیداری با ایشان نداشته ایم.

دغدغه مرحوم نامداری تصویر نسل آتی از امام خمینی (ره) بود

وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های ایشان در سال‌های دوران دانشجویی این بود که نسل جوان و نسل‌های بعدی و بعدی که خواهند آمد و به این جامعه و کشور پیوسته و پایین این پرچم زندگی خواهند کرد چه تصویری از حضرت امام خمینی (ره) خواهند داشت.

برای شما نیز جالب است؟  باید در بیشتر مواقع حافظ خون شهدا و ریشه‌های انقلاب اسلامی باشیم - |

صفایی فرد اضافه کرد: دغدغه جدی مرحوم نامداری این بود که ما یک کتاب و یک سری که کل ایدئولوژی اسلامی را به جوان امروز معرفی کند و به معرفی برنامه انقلاب اسلامی برای زندگی، جامعه و حاکمیت به روش مدون، خلاصه و مختصر و مفید باشد نداریم.

وی یادآور شد: ایشان از سال‌های دانشجویی تلاش می‌کرد تا به چنین متنی دست بیابد و سری ای را تکمیل کند که اگر بخواهیم از انقلاب اسلامی بگوییم و بخواهیم آن را به جوان امروز و دنیا معرفی کنیم کتابی را در این عرصه داشته باشیم.

«نبرد دو اسلام» انقلاب را به جوانان و نسل آتی معرفی می‌کند

صفایی فرد تصریح کرد: مسئله انتهای نامه فوق لیسانس مرحوم نامداری اندیشه امام (ره) بود و ایشان به همین دلیل هم ۳ فرصت تمام و کمال و با فیش برداری‌های دقیق صحیفه امام (ره) را مطالعه کرد و به این نتیجه رسید که سال ۱۳۶۷ و سال آخر حیات ظاهری امام روح الله پر از درس‌هایی برای آتی انقلاب اسلامی است. به همین دلیل وقتی کتاب «نبرد دو اسلام» را با حاشیه‌ها و فهرست نگاری‌هایی که خودش انجام داد و گردآوری کرد آن‌چیزی بود که ایشان فکر می‌کرد برای معرفی انقلاب اسلامی به جوانان و نسل‌های بعدی با اسم اندیشه تاسیسی انقلاب اسلامی ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: ایشان فکر می‌کرد با کتاب «نبرد دو اسلام» خلاء آن کتابی که شامل و راوی ایدئولوژی انقلاب برای نسل‌های بعدی باشد را برطرف می‌کند چراکه در حقیقت علل ایجاد انقلاب همان علل استقامت آن است.

وجهه روح الهی امام (ره) را در زندگی عملی مرحوم نامداری دیدیم

صفایی فرد اضافه کرد: ما وجهه روح الهی و پیشرو امام (ره) را آنگونه که ایشان از فرزندان خود، بسیجیان انتظار داشتند در زندگی عملی روح الله نامداری دیدیم و درک کردیم.

ساده زیستی مبانی معرفتی اسلام پیشرو و اسلام ناب محمدی است

وی یادآور شد: نمونه دیگری از دغدغه‌های بنیادی مرحوم نامداری این بود که ایشان تحت تاثیر اندیشه امام و مبانی اسلامی شدیدا با اشرافیت دشمن بود و ساده زیستی را صرفا یک دعوت اخلاقی نمی‌دانست؛ ایشان معتقد بود ساده زیستی مبانی معرفتی اسلام پیشرو و اسلام ناب محمدی است.

صفایی فرد متذکر شد: مرحوم نامداری خصوصا با اشرافیت بچه حزب الهی‌ها و لمس آنها از چرب و شیرین دنیا و عادت کردن به آنها سخت داشت و این مسئله را ضایعه ای برای ادامه و نبض انقلاب می‌دانست؛ ایشان با اشرافیت روحانیت نمی‌تولید و آن را تحمل نمی‌کرد و آن را مانعی برای ادامه حیات انقلاب می‌دانست.

مرحوم نامداری، مرگ آگاهی را تجربه کرده بود

وی تصریح کرد: تفاوتی که روح الله نامداری در اندیشه و تفکر داشت این بود که اشرافیت و ساده زیستی متغیرهایی برای ایشان در عرصه بررسی‌های علوم انسانی نبود تا بتواند چند جلد کتاب پیرامون آن بنویسد حتی اشرافیت و ساده زیستی برای ایشان دو شیوه زندگی بود که در متن رفتار مردم و جامعه می‌دید و در جستجوی آن آتی انقلاب را در اخطار این اشرافیت می‌دید و معرفی می‌کرد.

صفایی فرد در انتهای گفت: ایشان تنها یک متفکر نظری نبود حتی رفتار و زندگی با ایشان آموزش اندیشه می‌داد؛ به علاوه از طرف دیگر شجاعت ایشان در برنامه مسائل نظری و بی پروایی ایشان در مبارزه با اشرافیت را چه به لحاظ نظری، نوشتن، اندیشه و مقالات و چه در مباحث عملی بسته به این مسئله می‌بینیم که ایشان سالها بود که مرگ آگاهی را تجربه کرده بود.

براساس این خبر، در این همایش سالانه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب، ترانه «سفره رنگین» به وسیله محمد جواد موحد و محمد حسین رضایی از چهره‌های جوان موسیقی انقلاب، قطعه «مرگ بر امریکا» را اجرا کرد به علاوه از طرف دیگر محمد مهدی خان محمدی از شاعران جوان به شعرخوانی پرداخت.

در انتهای ای مراسم، کلیپی شامل گزارش اتفاقات مهم یک سال واپسین جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برای حاضران نمایش داده شد.

در حاشیه این مراسم، فعالان انقلاب اسلامی در پویشی که به بهانه هم کاری گسترده مردم در انتخابات واپسین با عنوان «کاروان جمهوریت» بوجود آمده بود، کمپانی کردند.

حجت الاسلام ابوالقاسم مقدس خیابانی، سردار اسماعیل قاآنی، فریدون عباسی، علیرضا فراهانی، سینا واحد، جواد محقق، مسعود رضایی، شفیع آقامحمدیان، یاسر عسگری، حجت الاسلام حمیدرضا غریب رضا، علی محمد مودب، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان پور و… از نمونه چهره‌هایی بودند که در این پویش حاضر شدند.

امیدواریم این نوشته با عنوان «حریق به اختیار» باری به هر جهت رفتن نیست – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی