قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

حکایت مجاهدی که تولد و شهادتش در ماه مبارک بود – |

حکایت مجاهدی که تولد و شهادتش در ماه مبارک بود – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان حکایت مجاهدی که تولد و شهادتش در ماه مبارک بود – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

. – گروه فرهنگ: ایشان را باید رکورددار تغییر اسم و تغییر چهره در مبارزات پیشرو مردم ایران دانست؛ شخصیتی که بیش از ۱۵ سال، غیر علنی زندگی کرد و از دست ماموران آموزش دیده ساواک رژیم ستمشاهی، از شهری به شهری و از کشوری به کشور دیگر می گریخت؛ با اینحال تسلیم نمی شد.

سخن از مجاهد مظلوم و سختکوش ملت ایران، سید علی اندرزگو است. از همان کودکی به اشتغال سرگرم شد تا کمکی برای امرار معاش خانواده خود باشد. بعد از رسیدن به سن مدرسه، به مدرسه رفت و با این وجود بازهم از کارگری ارتزاق می کرد. بعد از مدرسه بود که به تحصیل علوم حوزوی علاقه مند شد و با این شرایط، ایام در نجاری کار می کرد و شبها درس می خواند تا علوم آل محمد (ص) را بیاموزد. کم کم آگاهی های فراوانی از شرایط زمانه کسب کرد و با این شرایط، حضوری اکتیو در قیام ۱۵ خرداد داشت که به دستگیری و شکنجه وی منتهی شد.

سید علی تنها ۱۶ سال داشت که با اندیشه گروه فدائیان اسلام آشنا شد و به آنان پیوست و مبارزات مخفی خود را شروع کرد.

بعد از مدتی، سید علی در شاخه نظامی فدائیان اسلام حضور یافت که ترور حسنعلی منصور، در ابتدا وزیر خائن وقت در همان روزهای و در عملیات بدر با حضور شهیدان بخارایی، نیک نژاد، امانی و صفارهرندی، از نمونه اعمال آنان بود که سید علی اندرزگو هم نقش فعالی را در آن ایفا نمود. سید علی بعد از این ترور، به روش غیابی محاکمه و به اعدام محکوم شد؛ همزمان با اینکه ایشان به عراق گریخته بود تا از محضر حضرت امام خمینی برخوردار شود، از درس ایشان کسب فیض کند و در عین حال اعلامیه های ایشان را به داخل کشور منتقل نماید.

همین باعث شد تا ساواک، جایزه ای به ارزش شش میلیون تومان که در آن وقت، پول هنگفتی شمرده می شد – برای دستگیری اندرزگو با اسم هدیه مطرح نماید و حتی برای معرفی خبری با وجود این کوچک از ایشان هم جایزه بگذارد؛ با اینحال سید علی باهوش تر از این ها بود.

ایشان از این لحظه به بعد، زندگی غیر علنی مبارزاتی خود را شروع کرد؛ اقدامی که تا حدود ۱۵ سال تداوم یافت.

مدتی بعد، سید علی با هویتی تازه و با اسم شیخ عباس تهرانی –  به ایران بازگشت. ایشان هرگاه در موقعیت های مختلف، در معرض شناسایی قرار می گرفت، تغییر هویت و چهره می داد و یا به شهرهای دیگر و از نمونه عده ای شهرهای کشورهای منطقه، می گریخت. ایشان در کشورهای همسایه در جستجوی خرید سلاح می رفت و با خرید آنها و جاسازی در لوازم خانگی، آنها را به داخل کشور منتقل می کرد تا در دست انقلابیون قرار گیرد.

در این لحظه ایشان بهمراه همسر خود، زوجی مبارز را ایجاد کرده بودند و در مسیر آرمانهای خود، جانفشانی می کردند.

این عالم پیشرو و مبارز فداکار نتیجا در مانند چنین روزی، یعنی در نوزدهمین روز از ماه رمضان سال ۱۳۹۸ هجری قمری و تنها چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، همزمان با اینکه از روش شنود تلفنی مورد شناسایی قرار گرفته بود، در یکی از کوچه های تهران، محاصره شد و بالاخره با زبان روزه و به ضرب گلوله های متعدد از جانب ماموران رژیم ستمشاهی، به افتخار شهادت نائل آمد و این در حالی بود که در لحظه شهادت، تنها ۳۹ بهار از زندگی مجاهدانه اش را پشت سر گذاشته بود.

بعد از شهادت حجت الاسلام سید علی اندرزگو بود که ساواک، همسر و ۴ فرزند ایشان را هم دستگیر کرد تا ممکن است معلومات تازه ای از مبارزان پیشرو به چنگ آورد.

شهید اندرزگو نه تنها در نگاه حضرت روح الله (ره)، حتی در نگاه دیگر شخصیتهای انقلاب و از نمونه رهبر مجاهد و جانباز انقلاب هم، مجاهدی نستوه و باارزش تلقی می شود. معظم له بیانات متعددی پیرامون آن شهید سرافراز ایراد فرموده اند که از آن جمله می توان به این گزینه پیرامون اخلاص و ولایتمداری آن شهید اشاره نمود:

“گروهک های بسیاری تلاش کردند شهید اندرزگو را جذب خود کنند با اینحال ایشان جذب این گروهک ها نشد؛ چرا که ایشان در خط امام و یک روحانی بود.”

و امروز، همانگونه که ۳۹ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد، سی و نهمین سالروز شهادت سید علی اندرزگو هم هست؛ شهیدی که انقلاب اسلامی ایران بی تردید مدیون رشادتها و ایثارگری های اوست. روحش شاد و یادش گرامی.

امیدواریم این مقاله با عنوان حکایت مجاهدی که تولد و شهادتش در ماه مبارک بود – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

برای شما نیز جالب است؟  | | Mehr News Agency
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی