قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

خرمشهر وموزاییک‌هایی که جا ماند

خرمشهر وموزاییک‌هایی که جا ماند

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم خرمشهر وموزاییک‌هایی که جا ماند. که پیشتر به آن میپردازیم.

جاسم غضبان پور، عکاس خرمشهری که از سال‌های جنگ تا امروز از شهرش و مردمش عکاسی کرده است، ضمن معرفی چند تصویر دیده‌نشده‌اش پیرامون دغدغه‌هایش صحبت کرد.

گروه فرهنگ مقاومت: جاسم غضبان پور از آن گروه عکاسان فعالی است که کارش را در عکاسی از دوره دفاع مقدس شروع کرد و به دلیل اینکه اهل خرمشهر است، بیش از دیگر عکاسان طی سال‌های متمادی از این شهر در آرشیو خود تصویر دارد.

به نوشته بولتن نیوز، ۲ سال پیش در همین ایام ایشان تابلویی را به ابعاد ۴ متر در ۴۰ متر تکمیل کرد تا بتواند تصویر رزمندگان دوره دفاع مقدس در خرمشهر را در آن بگنجاند و آن تابلو این ایام در خرمشهر در معرض دید عموم است. ایشان به علاوه از طرف دیگر چاپ کتاب های متعددی را در کارنامه خود دارد که از نمونه کتاب «شکوه خوزستان» است. ایشان یکی از عکاسانی است که در گنجینه اش، از آزادسازی خرمشهر  و روند بازسازی این شهر تا به امروز، تصویر های متعددی پیدا می شود.

 این عکاس در جواب به این پرسش که  این ایام برنامه تازه ای در دست دارد یا نه گفت: با استناد به معمول اگر بخواهم از برنامه هایم بگویم می بایست از گلایه هایم و قدرنشناسی های سیستم دولتی بگویم. اگر بخواهم کاری برای استان خوزستان یا در عرصه کشوری به اجرا درآورم ، بعد از چاپ بیش از ۳۰ جلد کتاب و برپایی کنفرانس های متعدد، بازهم باید دنبال پول قراردادها بدوم و این مرا خسته کرده است.وی به علاوه از طرف دیگر با اشاره به جریان چاپ کتاب «شکوه خوزستان» گفت: اصل کتاب تکمیل بود و ماکت آن را هم شهرداری اهواز دید و قرارشد آن را بخرد و من چهار سال برای دریافت پول آن دویدم و بالاخره شبانه عزیزان دلال ناصر خسرو را صدا زدم که بیایند تا بتوانم برای پاس کردن چک هایم تمام ادوات عکاسی ام را به پایین هزینه به آنها بفروشم. یکی از لنزهایی که همان لحظه فروختم تا همین امروز نتوانستم از نو بخرم چون بسیار گران شد.این عکاس با اشاره به تکمیل سازی تابلوی بزرگ رزمندگان خرمشهر نیز اظهار کرد: کل پیمان تکمیل سازی آن تابلو ۱۱ میلیون تومان بود که تنها دستمزد گرافیست کار ۴ تا ۵ میلیون تومان بود با اینحال بالاخره من ۱۰ میلیون تومان خرج رفت و آمد کردم تا بتوانم پول پیمان را بگیرم. اکنون در این گیر و دار باید کار خلاقانه هنری هم انجام دهید!این عکاس پیرامون بی مهری ها به عکاسان ادامه داد: جریان بی مهری ها به عکاسان بیشتر از هنرمندان دیگر شاخه هاست چرا که مدیران و مردم فکر نمی کنند عکاسی یک شاخه هنری است و آن را با اسم یک مدیا و حتی شغل قبول ندارند و اجازه می دهند حق و حقوق عکاس را بخورند.

برای شما نیز جالب است؟  گفت‌وگو با همسر شهید مدافع حرم «اصغر فلاح پیشه»/1 روایتی از زندگی بیسیم‌چی احمد متوسلیان که در سوریه شهید شد

با زبان تصویر پیرامون شهرم و مردمش حرف می زنم

این عکاس با بیان اینکه از سال ۵۷ تا امروز به روش مداوم از خرمشهر عکاسی می کند، شرح داد: من در طول چهار دهه از جوانان خرمشهر که در لحظه جنگ ایستادند و از شهر دفاع کردند، عکاسی کردم. این برنامه را کسی به من سفارش نداده است با اینحال معتقدم این تاریخ مملکت من است. ما یک روزی انقلاب کردیم و در خرمشهر گروهی بودیم که دور هم جمع شدیم و همین جمع در طرف دیگر ضد انقلاب و تهاجم نیروهای بعثی مقاومت کرد. از ۱۵ سالگی با هم بودیم و من از همان ایام از این مردم تصویر دارم. بالاخره تصمیم گرفتم از این نسل در فراز و فرودهای زندگی شان عکاسی کنم و زندگی شان را در یک روایت تصویری دنبال کنم. این تصویر ها تکمیل است و هر لحظه حامی مالی پیدا شود، می تواند به کتاب یا حتی فیلم مبدل شود چرا که با این مردم گفتگو هم شده است. از سال ۵۷ برای این برنامه از جیب هزینه کرده ام با این وجود دیگر برای معرفی اش توان مالی ندارم.

غضبان پور به علاوه از طرف دیگر با بیان اینکه تصویر هایی دارد که در آن از یک زاویه واضح در طول سال‌های متمادی از خرمشهر عکاسی کرده است نیز گفت: من خرمشهری هستم و وظیفه خودم می دانم با زبان تصویر پیرامون شهرم و مردمش حرف بزنم. با اینکه هر کس مرا می بیند بیان میکند این همه تصویر های تو چه فایده ای به حال ما دارد؟ و من در کمال تاسف جوابی برایشان ندارم با این وجود با این همه باز هم به عکاسی ادامه می دهم.

برای شما نیز جالب است؟  فیلم/ مراسم سالگرد شهادت شهید ابوالفضل نیکزاد با حضور سردار عروج

این عکاس به علاوه از طرف دیگر گفت: علاقه مندم در این فرصت یادی کنم از زنده‌یاد بهمن جلالی که ممکن است دو یا سه بار به جبهه برای عکاسی رفت با اینحال سهمی که ایشان در عکاسی دفاع مقدس و تربیت نسل ما داشت، اهمیت بینهایت زیادی دارد. ما هر لحظه به جبهه می رفتیم با آرشیو تصویر هایمان نزد ایشان در دفتر سروش می رفتیم و ایشان با حوصله همه تصویر ها را می دید و ما را راهنمایی می کرد و پشت تصویر هایمان یادداشت می نوشت. ایشان در هدایت یک نسل از عکاسان سهم عمده ای داشت.غضبان پور به علاوه از طرف دیگر از سری عکسی در آرشیو خود اطلاع داد که تا این لحظه نمونه ای از آن را جایی معرفی نداده است .وی پیرامون این تصویر ها گفت: این دو تصویر در دست به سری ای است که از خرداد ۶۱ عکاسی آن را شروع کردم و تا سال ۷۴ این عکاسی ادامه داشت. جریان از این برنامه ریزی شده است که عراق در مدت ۱۸ ماه اشغال شهر خرمشهر، اقدام به صاف کردن بخش وسیعی از شهر کرد و حتی خاک خانه ها را هم برای تولید خاکریز و سنگرهایش برد و وقتی مردم به شهر بازگشتند امکان پیدا کردن خانه هایشان را نداشتند.ایشان در انتهای گفت: اینجا خرمشهر، شهر من، محله و خانه من، قبلا این گونه نبود. بیابان نبود. خانه های عمه و خاله و فامیلم بود. مردم شهر بعد از جنگ برای پیدا کردن خانه هایشان از روی موزاییک های کف حیاط و اتاق‌ها به شناسایی و پیدا کردن آنها می پرداختند و این سری تصویر های من به تلاش مردم برای پیدا کردن منزلشان می پردازد.

برای شما نیز جالب است؟  از شهدا مزد و بركت گرفته‌ام

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی