قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

در جست و جوی حقیقت

در جست و جوی حقیقت

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم در جست و جوی حقیقت. که پیشتر به آن میپردازیم.

به مناسبت ۲۰ فروردین سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی و روز هنر انقلاب

سیدمرتضی آوینی را با سری مستند «روایت فتح» می شناسیم…

گروه فرهنگ مقاومت: سیدمرتضی آوینی را با سری مستند «روایت فتح» می شناسیم، اگر کمی علاقه مندتر باشیم، یقیناً اسم ماهنامه «سوره» را هم شنیده ایم و از تحول شخصیتی اش در تازه ترین سال های قبل از انقلاب هم خبر داریم. با اینحال کدام خصوصیت های شهید آوینی دلیل شد تا  سالروز شهادتش با اسم «روز هنر اسلامی» نامگذاری شود؟

 به نوشته بولتن نیوز، برای جواب به این سؤال، با هم نگاهی داریم به زندگی و فعالیت های شهید سیدمرتضی آوینی.

انقلاب روحی کمی قبل از انقلاب اسلامی

تحصیلات سیدمرتضی در دانشگاه تهران، ربطی به فیلمسازی نداشت. ایشان در دانشکده هنرهای دلچسب، رشته معماری را تا مقطع کارشناسی ارشد خوانده بود. با اینحال در سال های آخر قبل از انقلاب اسلامی، نوعی تغییر بنیادی در نگرش و طرز تفکر را تجربه کرد که ایشان را به کلی به فردی دارای اختلاف مبدل کرد. این تحول شخصیتی، از آشنایی اش با امام خمینی(ره) شروع شد. خودش در سال ۷۰ پیرامون آن روزهایش نوشته: «تصور نکنید که من با زندگی به سبک و سیاق متظاهران به روشنفکری ناآشنا هستم، خیر ، من از یک راه طی شده با شما حرف می زنم. من هم سال های سال در یکی از دانشکده های هنری درس خوانده ام، به شب های شعر و گالری های نقاشی رفته ام، موسیقی کلاسیک گوش داده ام، ساعت ها از وقتم را به مباحثات بی ثمر پیرامون چیزهایی که نمی دانستم گذرانده ام. من هم سال ها با جلوه فروشی و تظاهر به داناییِ بسیار زیسته ام. ریش پروفسوری و سبیل نیچه ای قرار داده ام و کتاب «انسان تک ساحتی» هربرت مارکوزه را -بی آنکه آن وقت خوانده باشمش- طوری دست گرفته ام که دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند: «عجب! فلانی چه کتاب هایی می خواند، معلوم است که خیلی می فهمد.»»

برای شما نیز جالب است؟  آنچه شهید آوینی پیرامون هنر می‌گفت

شروع فعالیت مستندسازی

در ابتدای انقلاب، بیل و کلنگ برداشت و به جهاد سازندگی پیوست. با این وجود کمی بعد دوربین را جانشین آن ها کرد و در همان جهاد سازندگی، «گروه تلویزیونی جهاد» را پایه گذاشت. در آن وقت مستندهایی پیرامون فعالیت های جهاد سازندگی در رفع محرومیت تولید. ایشان یکی از اولین کارهای پیرامون منطقه بسیار محروم «بشاگرد» در استان هرمزگان را به اسم «گمگشته های دیار فراموشی: با دکتر جهاد در بشاگرد» تولید کرد. با شروع جنگ به خوزستان رفت و مستند «فتح خون» را پیرامون محاصره خرمشهر تولید. فتح خون اولین اثر ایشان پیرامون دفاع مقدس بود؛ مسیری که تا شهادتش ادامه داد.

در جستجوی حقیقت

اصلی ترین خصوصیت شخصیتی سیدمرتضی آوینی یقیناً جست وجوگری ایشان برای حقیقت است. همین خصوصیت دلیل شد که در سالهای گذشته از انقلاب، از «کامران» هیپی و مد روز، به «مرتضی» پیشرو مبدل شود. همسرش در این باره گفته است: «از وقتی من مرتضی را شناختم، دنبال حقیقت بود. تفاوت کوچک و بزرگ سیاسی، اجتماعی، حتی هنری و ادبی قبل از انقلاب، جست وجوی ایشان را بی جواب می گذاشت. خیلی هم سرش به سنگ خورد. خیلی چیزها را تجربه کرد.» و دقیقاً به دلیل همین خصوصیت، بعد از سقوط خرمشهر به این شهر رفت تا «حقیقت» مسئله را بفهمد. حاصل این جست وجو، مستند ۱۱ قسمتی «حقیقت» بود که از تلویزیون پخش شد.

والفجر هشت و روایت فتح

نقطه عطف کاری سیدمرتضی آوینی پیرامون دفاع مقدس، عملیات «والفجر هشت» بود که در انتهای سال ۶۴ اجرا شد. سری «روایت فتح» آوینی با سری اول این مستند که پیرامون والفجر هشت ساخته شده بود، شروع شد. برنامه ای که بعدها ادامه پیدا کرد و از زوایای مختلف، دیگر عملیات دفاع مقدس را هم به تصویر کشید. مؤسسه «روایت فتح» هم از دل همین سری مستند بیرون آمد و در سال ۷۰ به فرمان رهبر انقلاب تأسیس شد تا این سری برنامه را که بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ رها شده بود، ادامه دهد. با تأسیس روایت فتح، مستندسازی سیدمرتضی پیرامون جنگ از نو شروع شد. ایشان این دفعه مقرر شده بود سری ۱۰ قسمتی «شهری در آسمان» را پیرامون جنگ در خرمشهر بسازد که تنها موفق به تولید ۶ قسمت شد و در ۲۰ فروردین سال ۷۲ در حال تدارک برای تولید ۴ قسمت بعدی، خودش به آسمان کوچ کرد.

برای شما نیز جالب است؟  دستگیری نویسنده فلسطینی به وسیله اسرائیلی‌ها

فعالیت مطبوعاتی

سیدمرتضی آوینی روزنامه نگاری و نوشتن در مطبوعات را در سال ۶۲ از ماهنامه انجمن اسلامی شروع کرد و بعدها تأملات خود را در مجله ها متفاوتی مانند ماهنامه جهاد ادامه داد. از سال ۶۸ هم ماهنامه «سوره» را در عرصه هنری سازمان آگهی به راه انداخت که بیشتر به ادبیات، سینما و مسائل تئوریک هنری می پرداخت. از ابتدا انتشار سوره و تا شماره ۴۰ خودش سردبیر این مجله بود.

منبع: خراسان

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی