قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

در نشست هیات اندیشه ورزی ترویج فرهنگ ایثار مطرح شد؛ فرهنگ ایثار دست‌خوش خواست و سیاست شده است

در نشست هیات اندیشه ورزی ترویج فرهنگ ایثار مطرح شد؛ فرهنگ ایثار دست‌خوش خواست و سیاست شده است

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

به نوشته گروه حماسه و مقاومت گروه مقاومت، اولین نشست هیات اندیشه ورزی ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و فداکاری با حضور حجت‌الاسلام انصاری مشاور وزیر در امورایثارگران، جمعی از اندیشه ورزان و پژوهشگران در رشته های مختلف علمی، با نیت بررسی روشهای اعتلا، تحکیم و ترویج فرهنگ ایثار در سطح جامعه در محل دفتر امور ایثارگران، برگزار شد.

در اولین نشست این هیات، در خصوص کلیات مسئله، ارزش ترویج فرهنگ ایثار، چگونگی هم کاری و نیز نحوه استمرار جلسات، گفت و گو شد. به علاوه از طرف دیگر تصمیم گرفته شد که با دعوت از اهل نظر و پژوهشگران علوم مختلف از نمونه، روان شناسی، جامعه شناسی، مدیریت، مردم شناسی، فلسفه، کلام ، هنر، فرهنگ، ادبیات،… و نیز دیگر رشته های علمی در رابطه با مباحث مطرح، این ترکیب، تقویت شود.

حجت‌الاسلام انصاری مشاور وزیر در امورایثارگران با اشاره به عرصه فعالیت دفتر امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مسائل مرتبط به رفاه و امور حقوقی و معیشت ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌های تابعه، دیزاین برنامه‌های فرهنگی برای ایثارگران سازمان و ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و فداکاری در سطح جامعه با نگاهی ملی و حتی بین‌المللی از نمونه فعالیت دفتر امور ایثارگران است.

وی اضافه کرد: در این عرصه، دستگاههای متعددی در کشور اکتیو هستند که فعالیت‌های ترویجی، تحقیقی را انجام می‌دهند، با اینحال از لحاظ ساختاری و سازمانی هر ابزاری متولی بخشی از کار است.

انصاری با اشاره به حضور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اسم یکی از عضو های اصلی شورای عالی ترویج و پیشرفت فرهنگ ایثار و شهادت گفت: قانون از وزارت‌خانه‌های مختلف انتظاراتی دارد و بدیهی است که انتظار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شورا، از ارزش بسیاری دارا است و با استناد به وظایف ذاتی این وزارتخانه، خود را در عرصه فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت، مسئول می‌دانیم.

ایشان در تبیین فرهنگ ایثار و مقاومت بیان داشت: نظرهای متفاوتی در این عرصه می باشد. عده‌ای اعتقاد دارند که ما به طرز مستقیم باید سر وقت دفاع مقدس و مصادیق جهاد و شهادت برویم و اگر بخواهیم جمع بندی کنیم اعتقاد دارند که باید دامنه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت را محدود به هشت سال دفاع مقدس کنیم. محدود تر از آن، عده‌ای اعتقاد دارند که صرفا باید به مسئله شهید و شهادت پرداخت، با اینحال عده‌ی دیگری اعتقاد دارند که باید سر وقت تمامی مصادیق رفت و کلیت فرهنگ ایثار و فداکاری را مورد ملاحظه قرار داد و به طرز گسترده به آن توجه کرد. لذا هم در ماهیت و درک چیستی ایثار، مناقشه و بحث فراوان می باشد و هم آسیب‌هایی در رویه‌ها و شیوه‌ها در سازمان‌های مختلف می باشد.

برای شما نیز جالب است؟  در هر قطره ی خونم اسم مقدس خمینی را خواهید یافت

انصاری تاکید کرد: شأن این هیات، دیزاین و برنامه‌ریزی نیست، حتی تولید فکر و اندیشه در عرصه فرهنگ ایثار و فداکاری است و امیدواریم خروجی مباحث در این هیات اندیشه ورزی، نکات بنیادی و بنیادینی باشد که برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی دیگر ابزار ها و نهادها، قابل استفاده باشد و مسیرهای تازه و موثری را در مقابل ما در ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت در سطح جامعه قرار دهد. در حقیقت می بایست از دل این هیات، نکاتی کاربردی برای ترویج فرهنگ ایثار در آید.

ایرج گلشنی با تاکید بر نظریه پردازی بر پایه قواعد علمی در این عرصه گفت: نبود نظریه‌های علمی در عرصه فرهنگ ایثار در ایران، این فرهنگ را دست‌خوش خواست و سیاست کرده است و هیچ منش روشن و رویه‌ی مشخصی ندارد تا جایی که گاهی فعالیت نهادها و ابزار‌ها در این عرصه نه تنها موازی است، حتی گاهی در تقابل هم‌اند.

وی تصریح کرد: نبود مبانی و اصول ثابت، نبود تعریف معین و واضح، خلائی ایجاد کرده که هر کس با هر تعریفی می‌تواند مدعی ترویج فرهنگ ایثار باشد. نبود نظریه‌ها، نبود تعریف‌های علمی به معنی تعریف‌های قابل اثبات و فراگیر، نبود فهم مشترک کارشناسان، دردهایی است که اگر درمان نشود، اتفاق مخصوصی در این عرصه نخواهد افتاد و کشور، چهل سال دیگر همین رویه‌ی تکراری غیر موثر را تجربه خواهد نمود.

گلشنی عنوان کرد: تقاضا می‌کنم که رویه و شیوه کشورهای دیگر را مطالعه کنیم و ببینیم آنها با چه منشی به مسئله پرداخته‌اند که آن همه نتیجه گرفته اند. چرا کشور ایران برابر آمارها باید مقام ۱۶۳ در رعایت اصول الهی و انسانی باشد. کشورهای دیگر، به چه نحو با بهره برداری از این فرهنگ، به کمک اقتصاد و صنعت و زندگی شهروندی خود رفتند و به نتایج شگرفی رسیدند.

وی از توجه بنیاد شهید به این عرصه، سند ابلاغی مقام معظم رهبری و دیدگاه جهانی به مسئله در روش تبیین مسئله ایثار پرداخت و گفت: باید توجه داشت که بنیاد شهید، اولاً ماهیتاً خدمت رسانی به ایثارگران است، در ثانی ایثارگر در چارچوب فکری بنیاد شهید تعریف ویژه دولتی دارد و از دید این بنیاد، هر کسی ایثارگر نیست، مگر این که در جنگ باشد! آن هم به شرطی که شهید، اسیر یا مجروح شده باشد.

گلشنی با بیان اینکه سند ابلاغی نظام که بر سه محور «جهاد وشهادت»، «تفکر بسیجی» و «فداکاری» بنا نهاده شده باید مد نظر جدی قرار گیرد تصریح کرد: پیرامون این مسئله، با استناد به بند سوم سند ابلاغی نظام، ترویج فداکاری از وظایف صریح و قطعی ابزار‌های فرهنگی و به طرز واضح وظیفه و رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

برای شما نیز جالب است؟  معرفی نشریات برتر عرصه ایثار و شهادت/ خبرگزاریهای اقتصادی انتخاب شد - |

این اکتیو فرهنگی اضافه کرد: مسئله ایثارو فداکاری، یک مسئله بطور کلی جهانی است و همه‌ی بشر را در بر می‌گیرد. فداکاری، مسئله‌ای فرامرزی، فرادینی و فرامکتبی است و از نقطه نظر ماهوی، کمترین تفاوتی در هیچ وجهی ندارد.

دکتر پاکروان از عضو های کارگروه اندیشه ورزی با تاکید بر پرداختن به مسئله ایثار در همه ابعاد و با همه توان گفت: ضروری است در این عرصه آسیب شناسی صورت بگیرد و فعالیت‌های شبیه به و نکات منفی و مثبت را تشخیص دهیم تا حداقل، مواردی که باعث شده عده ای اتاق‌فکرهای دیگر به نتیجه نرسند را دنبال نکنیم.

وی از دیگر ملزومات هیات اندیشه ورزان وجود برنامه و برنامه واضح برای این هیات دانست و اضافه کرد: در عرصه فرهنگی ریسک شناسی از مباحث مهم است و باید تمام ابعاد آن بررسی و درک شود. بررسی شوک‌های وارده به جامعه از ناحیه فرهنگ ایثار، باید مورد بررسی قرار گیرد و کارهای مثبت و منفی آن سنجیده شود.

پاکروان با اشاره به مسئله گفتمان سازی و هماهنگ سازی معنایی گفت: باید تعاریف و مصادیق ایثار واضح شود که آیا تنها مصداق ایثار مسئله جنگ و دفاع مقدس است یا نه و ایثارگران چه افرادی هستند. به هر حال آن چه مهم است، تغییر رفتار در جامعه است. در این نگاه، معنای ایثار گسترده خواهد بود.

وی توصیه داد: باید شاخه بین‌الملل هم به این مسئله بدهیم. ما در قسمت کاری خود قادر به این کار هستیم و می‌توانیم به این مسئله کمک کنیم تا بتوانیم از رایزنی‌های بین المللی هم سود ببریم. یعنی هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی به این مسئله بپردازیم تا از تجارب و دیدگاه‌های آن‌ها سود ببریم و بالاخره می‌توانیم کتابخانه‌ای با مسئله فرهنگ ایثار شکل دهیم و به تولید مقاله و ترجمه و چاپ کارهای مرتبط با عرصه ایثار کمک کنیم. در عرصه بین الملل و نشست‌های تخصصی در سطوح محشر برگزار و نتایج را در محیط مجازی پخش کنیم.

دکتر اکرمی نیا عضو دیگر این هیات در این نشست با تاکید بر استخراج چیستی و چگونگی ترویج فرهنگ فداکاری و نه تنها شهادت گفت: بعد از موقعیت شناسی و بررسی ها ضروری دبیرخانه باید کار را شروع و تولیدات انجام شود و فرضیه‌ای که در هیات ایجاد می‌شود به مجری آن معرفی شود تا از فرضیه برنامه تولید و اجرا شده و بازخورد آن به ما داده شود.

برای شما نیز جالب است؟  ۹ خرداد مراسم تشییع پیکر شهید نصیری برگزار می‌شود

وی اضافه کرد: باید مورد بررسی قرار دهیم چگونه عده ای کشورها در نشر فرهنگ‌ خود، بسیار موفق رفتار کرده‌اند و ما قادر به آنجام آن کار نبوده‌ایم. اگر اینها بحث شود و بعد از بحث چیستی سر وقت شیوه‌ها برویم، می‌توانیم موثر رفتار کنیم.

عبدالحمید موذن مدیر خانه فرهنگ ایثار و مقاومت در این نشست با اشاره به این که بحث فرهنگ ایثار مرتبط به فرهنگ عمومی جامعه است و به طرز کلان باید به آن پرداخت گفت: امروز در تفکر و ادبیات رایج و نگرش و تلقی ابتدایی در جامعه ایرانی، واژه ایثار، منحصر به فعالیت‌های دفاعی و نظامی و به طرز عمده مرتبط به دوران مخصوصی است که از آن با اسم دوران دفاع مقدس یاد می شود. همزمان با اینکه جهاد و جانبازی و شهادت به تعبیری، قله ی ایثار است و انسان هایی می توانند لیاقت صعود بر این قله و فراز را بیابند که در دامنه آن گام زده و در مسیر وصول به آن مکان، خود را ساخته و پرداخته باشند و به تعبیری، به فرهنگ ایثار و فداکاری، باور و ایمان داشته باشند.

وی تاکید کرد: ما نباید محدود به یک جلوه از ایثار، یعنی ایثار در جنگ و رویدادها و دستاوردهای آن باشیم و ضروری است به عرصه ها و جلوه‌های دیگر و در حقیقت به کل معنی ایثار توجه داشته باشیم. با این شرایط و برای آنکه روح و محتوای اصلی واژه ایثار درک شود، نیازمند مفاهمه، تعریف و تبیین ابعاد مختلف ایثار و توجه دادن به ارزش فرهنگ ایثار و این صفت متعالی انسانی هستیم.

مدیر خانه فرهنگ ایثار با اشاره به انتظار کلی از هیات اندیشه ورزان گفت: معتقدم علاو ه بر مسئله تعریف و تبیین واژه ایثار، انتظار دیگری از این جمع نیز متصور هست: اول اینکه، خود عضو های هیات در راستای ترویج فرهنگ ایثار، نظر و فرضیه و یا توصیه کار و فعالیتی را مطرح کنند تا مدنظر قرار گیرد. و دیگر این که، مسئله های کلی کار در عرصه دفتر امور ایثارگران و فرضیه ها و برنامه های ما در جمع هیات اندیشه ورزی بیان شود و نظرها در باره آن گرفته شود. در حقیقت، روی فرضیه ها و برنامه ما بحث و چکش کاری فکری شود و در حقیقت، این هیات، اندیشه ها و نظر ها و برنامه های ما در دفتر را “ورز” بدهد، قوت ببخشد و ما را به برنامه ای اثربخش تر در عرصه ترویج فرهنگ ایثار برساند.

انتهای پیغام/ب

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی