قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

دلایل جدایی «عمار حکیم» از مجلس اعلای عراق

دلایل جدایی «عمار حکیم» از مجلس اعلای عراق

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

خروج عمار حکیم مدیرعامل مجلس اعلای اسلامی عراق از این تشکیلات شوک سنگینی را به محیط سیاسی این کشور وارد کرد. وی با خروج از مجلس اعلا جریان تازه ای را با عنوان جریان حکمت ملی در عراق تاسیس کرده و هواداران خود را پایین پرچم این جریان قرار داد. به توجه به اینکه از مدت‌ها پیش اختلافاتی به اشتراک عضو های مجلس اعلای عراق بر طبق دلایل سیاسی و ماهیت مدیرعامل این مجلس وجود داشت، با اینحال بسیاری از بررسی کنندگان کشیده شدن دامنه این اختلافات به سوی خروج عمار حکیم از مجلس اعلا را پیش بینی نمی کردند.


آنچه که بیش از هرچیز دیگری به اختلاف ‌دیدگاه‌های دو طرف دامن زد، دو مسأله «دامنه اختیارات» و «سازوکار تصمیم‌گیری» بود. این اختلافات از مدت‌ها پیش وجود داشت و اینگونه نیست که طی یک مدت لحظه کوتاهی بوجود آمده باشد.


ماجد غماس نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق  در خصوص خروج سید عمار حکیم از مجلس اعلا و تاسیس حزب تازه با اسم حکمت ملی اظهار داشت: این  مسئله به اختلاف نظرهایی بین دو گروه در نحوه اداره مجلس و نگاه به مسائلی از قبیل تشکیلات و عده ای مسائل روز عراق و بهره برداری از ظرفیت‌های این کشور مانند جوانان و دیگر اقشار باز می‌گردد.


وی اضافه کرد: این اختلافات منجر شد که یک دیدگاه تازه مطرح شود مبنی بر اینکه  اجازه دهیم دیگر رهبران برای اداره مجلس به شیوه خود رفتار کنند و سید عمار نیز یک تشکل تازه ایجاد کند تا بعد از انتخابات در چارچوب روند سیاسی واحد عراق امکان فعالیت داشته باشند. این مسئله دلیل شکل گیری جریان حکمت وطنی شد.غماس در جواب به این پرسش که آیا این انشقاق دلیل تضعیف جریان شیعه در عراق نخواهد بود، گفت: شکاف بین گروه‌های شیعه به نفع کل جریان نیست، با اینحال در عده ای موارد می‌توان از این فرصت استفاده کرد. این تشکل می‌تواند به تمام عراق گسترش یابد و ورود به این حزب برای همه آزاد خواهد بود، با این وجود شرط و شروطی نیز خواهد داشت.

برای شما نیز جالب است؟  روز رابطه اشک‌ها و لبخندها


این سیاستمدار عراقی یادآور شد:


عرصه برای تفاهم چه قبل از انتخابات و چه بعد از آن امکان دارد. غماس در جواب به این پرسش که آیا برای تاسیس حزب تازه با مرجعیت نجف و نیز مدیران جمهوری اسلامی هم مذاکره شده است؟ گفت: مراوداتی با مرجعیت نجف شد با این وجود نظر مخصوصی نداشتند و تصمیم به نظر سید عمار موکول شد. به علاوه از طرف دیگر با استناد به جای جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری و نقش مثبت همیشگی ایران ایجاب می‌کرد که مشورت با جمهوری اسلامی حاوی اهمیت باشد.


عوامل خروج حکیم از مجلس اعلا


پیرامون عوامل بروز اختلاف نظر به اشتراک عضو های اصلی مجلس اعلای شیعیان عراق حدسیات های فراوانی می باشد، با اینحال چیزی که در جراید بیشتر به چشم می خورد، اختلاف نظر در دو عرصه فرعی و سیاسی است.  


دلایل جدایی «عمار حکیم» از مجلس اعلای عراق


کنار گذاشتن کشمکش های درون دینی


عده ای محافل داخلی و بین المللی اقدام عمار الحکیم را تلاش برای انتقال وی از احزاب دینی به سوی جریان های مدنی ارزیابی می کنند. ممکن است بتوان رگه هایی از این نگاه را در سخنرانی سید عمار حکیم در مطرح تاسیس جنبش تازه وی نیز دریافت کرد که در آن توجه مخصوصی به مبانی اقتصادی مطرح کرده و خواستار آزادسازی اقتصاد کشور از حاکمیت دولت و توزیع عادلانه ثروت ها و خروج از اقتصاد ربوی شده و تأکید کرد که جدی ترین محور در عراق هم اینک گرایش به سوی اقتصاد آزاد و حقیقی است که فرصت‌های مساوی را برای همگان ممکن آورد و مؤسسات اجتماعی که تحت فشارهای سیاسی و ایمنی سرکوب شده، را باز هم زنده کرد.


عده ای بررسی کنندگان مسائل داخلی عراق و منابع سیاسی این کشور خروج حکیم از مجلس اعلا را در راستای باور وی به کنار گذاشتن کشمکش‌های درون دینی از مبانی سیاسی می دانند که  به باور وی دلیل دین گریزی مردم عراق می شود، لذا وی باور دارد که به ویژه در مرحله تازه باید روند احیای عراق با رها کردن قید و بندها از پای این کشور بیش از دیگر مباحث مورد استقبال مدیران سیاسی این کشور قرار گیرد. از همین رو انتخاب اسم جریان حکمت ملی برای حزب تازه التاسیس عمار حکیم نیز قابل توجه است.


برای شما نیز جالب است؟  بعد از شهادت همسرم چیزهای بسیاری گرفتیم با اینحال پول نبود

بررسی کنندگان بر این باورهستند که حکیم به دلیل نگرش عمیقی که درمقایسه با منطقه و جهان دارد ، تشکیلات حزب تازه خود را بنا شده بر حضور اسلام گرایان و ملی گرایان قرار خواهد داد از این حیث می تواند مقبولیتی به اشتراک طیفهای اهل سنت، لیبرالها و اسلام گرایان داشته باشد.


دلایل جدایی «عمار حکیم» از مجلس اعلای عراق


جوان گرایی


یکی از دلایلی که برای استعفای سید عمار از مجلس اعلی مطرح است، باور ویژه وی به جوان‌گرایی و جذب نیروهای جوان و پرانرژی برای انجام امور سیاسی است. در این خصوص نیز وی با عضو های مجلس اعلی دچار مساله شده بود. بدین جهت تصمیم گرفت تا در یک محیط سیاسی تازه به جذب جوانان برای کارهای سیاسی مبادرت ورزد.


سید محسن حکیم مشاور ارشد سید عمار حکیم در کنفرانس مطبوعاتی خود پیرامون این مسئله گفت: نظام ما در عراق پارلمانی است که در آن نهادها و احزاب حضوری اکتیو دارند. از سالیان سال و بعد از فوت سید عبدالعزیز حکیم، مشی سید عمار این بود که مجلس اعلا باید با اسم یک نهاد کارآمد و سازمان یافته باشد که با همه نهادها و طیف ها فعالیت و هم کاری داشته باشد و به قشر جوان نیز توجه ویژه شود، چرا که بیش از ۶۰ درصد جمعیت عراق را تشکیل می دهند.


وی با اشاره به اختلافی که بین سید عمار حکیم با عده ای عضو های مجلس اعلای عراق در خصوص بهره برداری از این توان شکل گرفته بود، گفت: این اختلاف نظر و دیدگاه در شکل کار و نحوه مدیریت و مکان جوانان وجود داشت و تلاش فراوانی بود تا به جمع بندی برسیم، با اینحال نشد و سید عمار حکیم بعد از این حرف و حدیث ها، و نبود سخت شخصی به این جمع بندی رسید که امکان دارد در آتی اختلاف هایی بوجود آید که با نزدیک شدن به انتخابات این اختلافات بیشتر می شد، با این شرایط تصمیم به ایجاد یک حزب گرفت.

برای شما نیز جالب است؟  مرزهای سفارشی‌نویسی در ادبیات دفاع مقدس کجاست؟ - |


دلایل جدایی «عمار حکیم» از مجلس اعلای عراق


آیا خروج حکیم از مجلس اعلا به معنی انشقاق شیعیان است؟


طبعا خروج عمار حکیم از مجلس اعلای شیعیان عراق خوراک تبلیغاتی تازه ای را برای نشریات وابسته به جریان غرب ممکن کرد تا بر طبل واگرایی جریان‌های سیاسی شیعه در عراق بکوبند و مدعی شوند که شیعیان عراق دچار اختلافات بنیادین شده اند، با اینحال حقیقت این است اختلافات میان دو طرف به هیچ وجه جنبه ایدئولوژیک نداشته و بطور کلی سیاسی بوده است. جدایی سید عمار حکیم از مجلس اعلی و تأسیس حزب تازه به ظهور و بروز انشقاق در صفوف احزاب سیاسی عراقی منجر نخواهد شد. شیعیان در مطرح مواضع اصولی و متحد خود درمقایسه با رد همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق نمایش دادند که موضع اصولی آنها جلوگیری از هر نوع تجزیه و اختلاف بنیادی در کشور است و وحدت عراق خط قرمز شیعیان است. در چنین موقعیتی اقدام حال حاضر سید عمار حکیم اقدامی حساس و پر ریسک است، با اینحال در بلندمدت می تواند گامی در راستای جذب افرادی باشد که خود را در شکل احزاب حال حاضر قادر نیستند تعریف کنند.


اکثریت شیعیان عراق مطمئنا نیازمند افکار و احزاب مختلف است و ممکن نیست این رفتار در کل آسیبی به ائتلاف ملی شیعیان وارد کند. غیر از اینکه نباید از یاد ببریم که جریان شیعی در عراق قبل از اینکه از خواسته های حزبی پیروی کند از مرجعیت پیروی می کند که در امر مبارزه با تروریسم بیننده آن بودیم.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی