قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

روایتی از جانبازی هنرمند که تاریخ دفاع مقدس مدیون اوست – |

روایتی از جانبازی هنرمند که تاریخ دفاع مقدس مدیون اوست – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان روایتی از جانبازی هنرمند که تاریخ دفاع مقدس مدیون اوست – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

. – گروه فرهنگ: ایشان از فعالترین عکاسان دفاع مقدس است؛ ایثارگری هنرمند که با اسم یک “عکاس مورّخ مشهور است و عکسهای متنوع و دقیقش از سالهای دفاع مقدس، به دفعات مورد ستایش اهل فن قرار گرفته است.

دوازدهمین روز از اسفند ماه سال ۱۳۴۴ بود که به دنیا آمد.

دفاع مقدس مردم ایران که در شهریور ماه سال ۱۳۵۹ شروع شد؛ تنها ۱۵ سال داشت؛ با اینحال خیلی زود به جبهه ها شتافت تا افتخار دفاع از وطن را از دست ندهد.

ایشان در سال ۱۳۶۲ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سود و به واحد آگهی جنگ رفت.

از همان موقع بود که عکاسی در جنگ را در سرلوحه کارهایش قرار داد و قابها و فریم هایی ثبت کرد که بسیاری از آنها جاودانه شده اند.

صاحبنظران امر، دلیل این جاودانگی را در دید درست ایشان به عکاسی می دانند؛ چراکه ایشان در اساس، با باورهایش می اندیشید و تلاش داشت تا أسنادی تصویری از دفاع مقدس مردم بر جای گذارد که هم بازگوکننده حقیقی تاریخ باشد و هم بتوان در جای ضروری با اسم سند از آن استفاده کرد.

اینجاست که صاحبنظران، عکاسان دفاع مقدس بویژه در سالهای ابتدایی جنگ را به دو گروه عکاسان حرفه ای و عکاسان بسیجی و مردمی دسته بندی می کنند و نقش گروه دوم را در ثبت وقایع جنگ بیشتر می دانند؛ چراکه آنها با استناد به ایمان و باور قلبی خود، دوربین به دست می دریافت کردند و با این وجود این مسئله هم باعث می شد تا عکس ها و قابهای آنان، تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

ایشان در حقیقت در همین گروه دوم جای می گرفت؛ با اینحال آرام آرام به سوی حرفه ای شدن هم جلو میرفت.

تاریخ نشان می دهد که متأسفانه در آن سالها، نگاه جامع و دقیقی به عکاسی جنگ وجود نداشته است و بیشتر عکس ها ثبت شده موجود و یا از بین رفته، نه از روی برنامه ریزی دقیق، حتی از روی احساس وظیفه عکاسان مردمی و بسیجی بر نگاتیوها حک شده است؛ حتی مشهور است که نگاه عده ای از مدیران در آن دوره، این بوده است که نشان دادن عکسهای غم و درد جبهه ها، به روحیه مملکت صدمه خواهد زد!

اینچنین بود که به توجه به این نگاه و با این وجود همه محدودیت ها و معضلات، عکاسان مردمی دفاع مقدس و از نمونه ایشان، به فعالیت خود ادامه دادند و با حضور به موقع در جاهای عملیاتی و خطّ مقدم، به ثبت وقایع پرداختند.

همان سال ۱۳۶۲ در عملیات بدر، شیمیایی شد؛ با اینحال بعد از معالجه ای مختصر باز هم در جبهه بود.

ادامه حضورش در منطقه، باز هم با مجروحیت و جانبازی سپری گشت؛ آنجا که گوشش مورد اصابت ترکش قرار گرفت تا سوت کشیدن گوش و با این وجود گوش درد، تا انتهای عمر با وی همراه باشد.

ممکن است بتوان نقطه اوج فعالیت عکاسی این هنرمند ایثارگر را در عملیات والفجر ۱۰ و ثبت جنایت و فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه دانست. ایشان در حالی اولین و حتی مهمترین عکسهای این جنایت بشری رژیم بعث را ثبت و ضبط کرد که خود نیز در معرض استنشاق مجدد این گازها بود تا ضایعه شیمیایی قدیمی ایشان باز هم سر باز کند.

همین عکسها بود که در کمتر از چند ساعت، به همه دنیا مخابره شد و با این وجود چند سال بعد از آن هم، با اسم سند جنگی در دادگاههای بین المللی و علیه جنایات ددمنشانه رژیم بعث مورد بهره برداری قرار گرفت و باعث محکومیت و اثبات تجاوز ناجوانمردانه دشمن و اثبات مظلومیت ایران سربلند شد.

و با اینحال هشت سال دفاع مقدس که سپری شد؛ ایشان به دانشگاه رفت و به تحصیل در رشته عکاسی پرداخت و این در حالی بود که در آن سالها، با اسم دانشجوی نمونه هم انتخاب شد.

سال ۱۳۷۱ نقطه عطف دیگری در زندگی این هنرمند جانباز است؛ در تدارک ازدواج بود و اصرار داشت تا عقد آنان به وسیله رهبر معظّم انقلاب جاری شود.

همسرش نقل می کند که حضرت آقا در آن مجلس مبارک و قبل از خواندن خطبه‌های عقد، چند دقیقه ای از زندگی امام امیرالمومنین  (ع) و حضرت فاطمه زهراء (س) گفتند و سفارش کردند تا زوجهای جوان، مسائل دینی را به یکدیگر آموزش دهند؛ معظم له به علاوه از طرف دیگر سفارش کردند به جهیزیه ساده و مهمانی کوچک و مهریه کم.

حضرت آقا به علاوه از طرف دیگر خطاب به زوجهای جوان فرموده بودند:

اصل زندگی شما دو نفر هستید.

سعی کنید رضایت همدیگر را به دست بیاورید.

ایشان در آن سالها، نمایشگاههایی هم از عکسهای خود برپا کرد که با استقبال رو به رو شد.

به علاوه از طرف دیگر درمقایسه با فیلمهای دفاع مقدس هم حساس بود و بسیاری از آنها را غیرواقعی توصیف می کرد؛ با اینحال در عین حال، فیلمهایی مانند آژانس شیشه ای و از کرخه تا راین را بسیار دوست می داشت و با دیدن آنها می گریست.

و امروز، پانزدهمین سالروز شهادت این هنرمند جانباز شیمیایی، سعید جان بزرگی است.

ایشان در مانند چنین روزی یعنی در بیست و دومین روز از تیر ماه سال ۱۳۸۱ و بعد از سپری کردن چندین رفتار جراحی در بیمارستان شهید مصطفی خمینی، به همرزمان شهیدش پیوست و جاودانه شد.

حُسن ختام این گفتار، جمله قصاری از اوست که همسرش نقل می کند؛ آنجا که در بیشتر مواقع بیان میکرد:

اسلام دین تعادل است؛ نه افراط؛ نه تفریط.

  

برای شما نیز جالب است؟  ارزش‌اضافه؛ حلقه گم نشریات رسمی

امیدواریم این نوشته با عنوان روایتی از جانبازی هنرمند که تاریخ دفاع مقدس مدیون اوست – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی