قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

روایت تولدی از نو در کلام امام(ره)/ یادمان نرود ۱۵خرداد داشتیم – |

روایت تولدی از نو در کلام امام(ره)/ یادمان نرود ۱۵خرداد داشتیم – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان روایت تولدی از نو در کلام امام(ره)/ یادمان نرود ۱۵خرداد داشتیم – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

. گروه فرهنگ: امروز بیش از نیم قرن از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ با اسم شروع خونین و تاریخی نهضت اسلامی خمینی کبیر می‌گذرد. در حقیقت ۱۵ خرداد بود که به نحوی سرآغاز و شروع زنجیره‌های به هم پیوسته‌ای شد که بالاخره حماسه بهمن ۱۳۵۷ را ایجاد کرد.

در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ با اینکه همه ایران به پا خاست، با اینحال بارقه این برخاستن و شعله ور شدن، در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ که مصادف با عاشورای حسینی بود زده شد؛ در مدرسه‌ای مقدس و تاریخی به اسم مدرسه فیضیه و با بیانات پر شور امام در جمع علما و فضلای عرصه علمیه قم.

و این، بخشی از همان سخنان ناصحانه و در عین حال بیدارکننده است که با اسم یکی از مهمترین سخنرانی‌های رهبران جهان، در تاریخ ثبت شده است:

«آقا! من به شما نصیحت می‌کنم؛ ای آقای شاه! ای جناب شاه! من به تو نصیحت می‌کنم؛ دست بردار از این کارها. آقا! اغفال دارند می‌کنند تو را. من میل ندارم که یک روز اگر بخواهند تو بروی، همه شُکر کنند. من یک قصه ‌ای را برای شما نقل می‌کنم که پیرمردهایتان، چهل ساله ‌هایتان یادشان است، سی ساله ‌ها هم یادشان است. سه دسته – سه مملکت اجنبی- به ما حمله کرد: شوروی، انگلستان، امریکا به مملکت ایران حمله کردند؛ مملکت ایران را قبضه کردند؛ اموال مردم در معرض تلف بود، نوامیس مردم در معرض هتک بود، لکن خدا می‌داند که مردم شاد بودند برای اینکه پهلوی رفت. من نمی‌خواهم تو این طور باشی؛ نکن. من میل ندارم تو این طور بشوی، نکن! این قدر با ملت بازی نکن! این قدر با روحانیت مخالفت نکن. اگر دیکته می‌دهند دستت و می‌گویند بخوان، در اطرافش فکر کن؛ چرا بیخود، بدون فکر، این حرفها را می‌زنی؟ آیا روحانیت اسلام، آیا روحانیون اسلام، اینها حیوانات نجس هستند؟ اگر اینها حیوان نجس هستند پس چرا این ملت دست آنها را می‌بوسد؟ دست حیوان نجس را می‌بوسد؟ چرا تبرک به آبی که ایشان می‌خورد، می‌کنند؟ حیوان نجس را این کار می‌کنند!؟ آقا ما حیوان نجس هستیم؟ (گریه شدید حضار)، خدا کند که مرادت این نباشد؛ خدا کند که مرادت از اینکه “مرتجعین سیاه مانند حیوان نجس هستند و ملت می بایست از آنها احتراز کند”، مرادت علما نباشند و الّا تکلیف ما سخت می‌شود و تکلیف تو سخت می‌شود. نمی‌توانی زندگی کنی؛ ملت نمی‌گذارد زندگی کنی. نکن این کار را؛ نصیحت مرا بشنو. آقا! بس کن، نشنو حرف این و آن را؛ یکقدری تفکر کن، یکقدری تأمل کن! یکقدری عواقب امور را ملاحظه بکن! یکقدری عبرت ببر! عبرت از پدرت ببر. آقا! نکن این طور! بشنو از من؛ بشنو از روحانیین؛ بشنو از علمای مذهب؛ اینها صلاح ملت را می‌خواهند؛ اینها صلاح مملکت را می‌خواهند. ما مرتجع هستیم؟ احکام اسلام، ارتجاع است؟ آن هم “ارتجاع سیاه” است؟ تو انقلاب سیاه، انقلاب سفید درست کردی. چرا این قدر مردم را اغفال می‌کنید؟ چرا نشر اکاذیب می‌کنید؟ چرا اغفال می‌کنی ملت را؟ و اللّه، اسرائیل به درد تو نمی‌خورد، قرآن به درد تو می‌خورد. امروز به من اطلاع دادند که برخی از اهل منبر را برده ‌اند در سازمان امنیت و گفته ‌اند شما سه چیز را کار نداشته باشید؛ دیگر به هر میزان می‌خواهید بگویید؛ یکی شاه را کار نداشته باشید؛ یکی هم اسرائیل را کار نداشته باشید؛ یکی هم نگویید دین در اخطار است. این سه تا امر را کار نداشته باشید، به هر میزان می‌خواهید بگویید. بسیار محشر، اگر این سه تا امر را ما کنار بگذاریم، دیگر چه بگوییم!؟ ما به هر میزان گرفتاری داریم از این سه تاست.»

و چنین شد که این سخنرانی استثنائی و ماندگار امام در عصر عاشورا، منجر به دستگیری معظم له شد و مردم در همه ایران، دو روز بعد یعنی در پانزدهم خرداد ماه به پا خاستند و رژیم ستمشاهی هم مانند در بیشتر مواقع با گلوله، جواب آنان را داد و یکی از غمبارترین روزهای تاریخ ایران شکل گرفت و در اذهان ماند.

و همین روز بود که امام آن را برای در بیشتر مواقع عزای عمومی مطرح کرد و از نیمه خرداد، انتظار فرج کشید. و امروز ۱۵ خرداد است.

امام بعد از انقلاب هم به دفعات یاد و اسم این روز بزرگ را گرامی داشتند که خلاصه‌ای از آن چنین است: «روز پانزده خرداد در عین حال که چون عاشورا روز عزای عمومی ملت مظلوم است، روز حماسه و تولد تازه اسلام و مسلمانان است.»

برای شما نیز جالب است؟  ۴۶۰۰ شهید ایرانی در خاک عراق باقی مانده اند - |

امام در جای دیگری هم می فرمایند: «ملت ما حتی ملت‌های مظلوم، از به هر میزان غفلت کنند؛ از این دو روز الهی(پانزده خرداد و بیست و دو بهمن) نباید غفلت کنند.»

معظم له به علاوه از طرف دیگر پانزده خرداد را یک روز تاریخی، مبارک و نقطه عطف می‌دانند و با این وجود به مصائبی هم که در این روز بر ملت ایران رفت، در بیشتر مواقع اشاره دارند: «پانزده خرداد در عین حالی که مصیبت بود، لکن مبارک بود برای ملت که منتهی شد به یک امر بزرگی و آن استقلال کشور و آزادی برای همه مملکت.»

امام بزرگوار به علاوه از طرف دیگر اصرار دارند که این سند بزرگ نباید هیچگاه فراموش شود که بحمدالله با همت همه ایرانیان و آزادیخواهان جهان، فراموش نشد و نخواهد شد؛ «پانزده خرداد از خاطره ها محو نخواهد شد و باید در سالروز آن، هرچه بیشتر آن را زنده نگاه داشت.»

چنین است که در سیره امام، پانزده خرداد از روزهای الله و برای در بیشتر مواقع روز عزای عمومی است؛ در عین حال این روز، یادآور آن کلام در بیشتر مواقع ماندگار حضرت روح الله است که هنوز هم در گوش تاریخ طنین می‌افکند: «یادتان نرود که ما یک پانزده خرداد داشتیم.»

و امروز پانزده خرداد است و ما هرگز فراموش نخواهیم کرد که یک پانزده خردادی داشتیم.

امیدواریم این مقاله با عنوان روایت تولدی از نو در کلام امام(ره)/ یادمان نرود ۱۵خرداد داشتیم – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

برای شما نیز جالب است؟  ثمره مأموریت 32 سال پیش، امروز تن تروریست‌ها را لرزاند+تصویر
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی