قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

روایت مقاومت در سر پل ذهاب در برنامه بررسی «سال‌ها بعد از جنگ» – |

روایت مقاومت در سر پل ذهاب در برنامه بررسی «سال‌ها بعد از جنگ» – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان روایت مقاومت در سر پل ذهاب در برنامه بررسی «سال‌ها بعد از جنگ» – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

به نوشته . با استناد به گفته روابط عمومی‌پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مینوسلیمی‌کارشناس و مجری این برنامه، دوران دفاع مقدس را یکی از جدی ترین برهه‌های تاریخی و هویت ساز ایران دانست و گفت: این دوران به دلیل ماهیت، اهداف و ابعادش پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی غیرقابل پیش‌بینی در جامعه ایران  برجای قرار داده است.

وی با بیان اینکه روایت کردن این دوران خواه با قلم یا با دوربین، برای روح روایتگر و مخاطب مساله بزرگی است اضافه کرد: تلاش نویسندگان دوران دفاع مقدس توصیف آن شرایط برای مخاطب است، شرایطی که دیده‌اند و یا موقعیت‌هایی که با ذهن خلاق خود می‌سازند.

ایشان اظهار داشت: با اینحال روایت‌گری که پشت دوربین ایستاده روایت گری زنده است به نحوی که ایشان موقعیت مخصوصی را تفسیر و توصیف می‌کند و  برشی از حقیقت خاموش را نشان می‌دهد.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه روایت این تصویر‌ها این امکان را به محقق می‌دهد تا به شکل جامعی به جهان آزمایشات دیگر انسان‌ها دست یابد تصریح کرد :این پژوهش سعی دارد که به تهیه سری  تصویر  و تفسیر آن‌ها با عنوان سال‌ها بعد از جنگ پرداخت کند.

وی هدف این پژوهش را به تصویر کشیدن سال‌های بعد از جنگ و تفاوت آن در شهرستان‌های سرپل زهاب و قصرشیرین مطرح کرد و گفت: تغییراتی که بر زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی مردمان این جاهای تاثیر برجسته ای قرار داده اند و جـزء پـردوام تـرین پدیده‌ها هستند و خاطرات استواری را در فکر افرادی که که آنها را تجربه می‌کنند، باقی قرار داده اند.

این پژوهشگر با بیان این نوشته که برای پژوهش خود از شیوه عکاسی و مستند سازی سود برده است مطرح کرد که هم اینک این پژوهش در مراحل نهایی خود به سر می‌برد .

میراث دفاع و استقلال

علیرضا حسن زاده مدیرکل پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در رابطه با این برنامه پژوهشی گفت:  از مضامین مهم مورد مطالعه در پژوهشکده مردم شناسی موضوعی است که ما آن را با عنوان میراث دفاع و استقلال باز می‌شناسیم و شهادت و جانفشانی‌های مردم ایران را در دفاع از سرزمین خود در بر دارد.

ایشان اضافه کرد : دفاع مقدس نیز یکی از این دوره‌های مهم در دفاع از سرزمین و استقلال کشور است که در آن‌ها مردم و اقوام ایران در مقابل متجاوزان ایستادند و سرزمین خود را از تعدی و تجاوز دشمنان ایران حفظ کردند.

وی گفت :بدین خاطر می‌توان به ابعاد هویتی و فرهنگی این بخش از تاریخ معاصر ایران که آکنده از شهامت‌ها و شهادت‌های جوانان شجاع ایرانی است از منظر مردم شناسی پرداخت.

مدیرکل پژوهشکده مردم شناسی یکی از فعالیت‌های بنیادی و راهبردی این پژوهشکده را شناخت وقایع مهم و هویت بخش در جامعه دانست و اظهار داشت: شناخت تاثیرات میراث جنگ تحمیلی با عنوان یکی از عنصر های هویت بخش جامعه ما را در برنامه ریزهای راهبردی کشور در تمامی‌بخش‌ها (فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی) یاری خواهد رساند.

کمک به برنامه ریزان جاهای جنگ زده

نازی موسوی مدیر گروه مردم شناسی اجتماعی نیز پیرامون این مثال گفت:  نتایج این پژوهش می‌تواند برنامه ریزان جاهای جنگ زده را در برنامه ریزی در باب مهاجران جنگ زده، اثرات زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و حل مشکلات وسیع اجتماعی و اقتصادی، مشکلات توانبخشی، آشفتگی‌های جمعیتی و نزول سطح و کیفییت زندگی به باعث کمبودهای فراوان ناشی از جنگ، یاری رساند.

به گفته وی، این جاهای هم اینک در مسیر افزایش و پیشرفت یافتگی قرار گرفته اند.

یکی از برنامه‌های پژوهشکده مردم شناسی، مطالعه و پژوهش به لحاظ ارزش مسئله برای کشور و پژوهش در باب دوران دفاع مقدس استاین برنامه می‌تواند با اسم مطالعه ای بنیادی و جزیی از سند برنامه استراتژیک و برنامه جامع پیشرفت پایدار در بررسی ها انسان  شناسی و جزیی از برنامه‌های تخصصی و کاربردی دانش انسانی و مردم شناختی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  مطرح شود.

امیدواریم این مقاله با عنوان روایت مقاومت در سر پل ذهاب در برنامه بررسی «سال‌ها بعد از جنگ» – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

برای شما نیز جالب است؟  کشتار دست جمعی مردم حلبچه در دوران مدرنیته آمریکا و اروپا
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی