قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

روحانیت باید به علوم روز تجهیز باشد تا برای جامعه امروزش مثمر ثمر باشد

روحانیت باید به علوم روز تجهیز باشد تا برای جامعه امروزش مثمر ثمر باشد

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم روحانیت باید به علوم روز تجهیز باشد تا برای جامعه امروزش مثمر ثمر باشد. که پیشتر به آن میپردازیم.

شهادت امام صادق علیه‌السلام و انحراف در مسیر علمی جهان اسلام

در روزی قرار داریم که می توان آن را از ایامی اسم گذاشت که نه تنها تشیع حتی اسلام از وقوع حادثه تلخی که در آن به وقوع پیوست دچار خسارتی جبران ناپذیر و انحرافاتی عظیم گشت. در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ هجری قمری حضرت امام صادق (ع) به دستور خلیفه تازه به قدرت رسیده و تثبیت شده عباسی منصور دوانقی به شهادت رسیدند.

گروه فرهنگی: در یادداشت پیش رو سید محسن عبداللهی که در باب سالروز شهادت امام صادق علیه‌السلام نوشته شده، اعتقاد دارد: درگیری های سیاسی بنی امیه و بنی عباس دلیل شده بود که آن ها از مخالفان خود غافل شوند. این مسئله باعث شد که این دو امام بزرگوار از فرصت بوجود آمده نهایت استفاده را ببرند و شروع به نشر معارف و علوم به صورتی گسترده بنمایند.

به نوشته بولتن نیوز، متن این یادداشت به شرح پایین می باشد:

روی کار آمدن منصور و شهادت امام صادق (ع) را می توان پیچی تاریخی در اسلام اسم نهاد؛ بدلیل آنکه این دو اتفاق در دراز مدت دلیل شد که انحرافات در اسلام رو به فزونی بگذارند و روند مثبت و پیشرفت روز به روز علوم گوناگون کم کم متوقف شود و عالم اسلام که درگیر جاهلیت شده بود، از جهت علمی درجا بزند و کار به نقطه ای برسد که امروز فاصله علمی و تکنولوژیک کشورهای اسلامی با کشورهای سطح اول علمی دنیا بسیار زیاد باشد.

برای شما نیز جالب است؟  سپاه، 30 هزار پاسدار از قبیل حججی‌ها را در خود سازماندهی کرده است

با استناد به مدارک تاریخی دوره زندگی امام باقر (ع) و امام صادق (ع) بهترین دوره برای روشنگری و گسترش معارف و علوم بوده است. درگیری های سیاسی بنی امیه و بنی عباس دلیل شده بود که آن ها از مخالفان خود غافل شوند. این مسئله باعث شد که این دو امام بزرگوار از فرصت بوجود آمده نهایت استفاده را ببرند و شروع به نشر معارف و علوم به صورتی گسترده بنمایند. علومی مانند فقه، تفسیر قرآن، ادب و شعر، رجال و حدیث، جغرافیا و ستاره شناسی و فیزیک و بسیاری از علوم دیگر در کلاس های درس امام صادق (ع) تدریس می شد.

با اینحال با شهادت ایشان این روند متوقف شد و کم کم چنان فضا خفقان آور گشت که دیگر چیزی از حقایق باقی نماند و جامعه اسلامی به سرعت به سوی نزول پیش رفت. این روند تا جایی ادامه یافته است که امروز نیز دامن گیر اسلام گشته است. پیدایش بدوی هایی از قبیل داعش و انحرافات گسترده عقیدتی و جمود فکری و خرافات بی پایه همه ثمره همان سرکوب های دوران ائمه اطهار علیهم السلام می باشد.

 ما امروز حتی اگر دیگر مکاتب جهان اسلام را در نظر نگیریم، تنها موقعیت امروز شیعیان امام صادق (ع) را نیز می توان کالا همان انحرافات دانست. بالاتر ذکر شد که کلاس های درس امام صادق (ع) تنها محدود به دروس دینی نبوده اند و همه علوم را شامل می شدند؛ با اینحال در دوره هایی در عرصه های علمیه با علوم دیگر به غیر علوم دینی مخالفت جدی به رفتار می آمد. جالب است که امام صادق خود یک فیلسوف بودند، با اینحال در همین عرصه های علمیه به دوره ای می رسیم که فلسفه و منطق حرام می شود و آن عالمی که درمقایسه با این علوم تسلط دارد نیز نجس.

برای شما نیز جالب است؟  در جست و جوی حقیقت

انحرافی تا به این حد مطمئنا فاجعه ای است که نه به اشتراک اهل تسنن که ایشان نیز جای بحث بسیار دارند، حتی به اشتراک اهل تشیع و به اشتراک علمایشان این اتفاقات به وقوع پیوسته است. هنوز هم در برخی مواقع از گوشه و کنار شنیده می شود که عده ای از علما با علوم تازه سخت دارند. در صورتی که حضرات اگر کمی اهل تحقیق بودند بی شک متوجه می شدند که این علوم تازه و تکنولوژی های موجود، همگی دنباله همان علومی بودند که زمانی وظیفه گسترش آن ها را محققان عالم مسلمان به عهده داشتند.

با اینحال امروز باز هم شرایط درمقایسه با صد سال قبل خوب است و طلاب جوان عرصه های علمیه تنها به دروس حوزوی اکتفا نمی کنند و علوم دیگر را نیز مورد استقبال قرار می دهند و در همه عرصه ها به کسب علم می پردازند تا قادر باشند بهتر از قبلی با مردم رابطه برقرار کنند و در طرف دیگر انحرافاتی که هر روز بیش از قبلی است، وظیفه هدایت گری خود را بهتر انجام دهند. حقیقت نیز این را بیان میکند که اگر در برخورد با علوم گوناگون باز هم ورژن های قدیمی استفاده می شد، بی شک در طرف دیگر این حجم از معلومات منتشره نمی شد تاب آورد و راهی جز پذیرش شکست باقی نمی ماند. اگر هم در دوره ای اتفاقی این چنینی رخ داده است تنها باعثش همین جلوگیری از علوم تازه بوده است که عدم شناخت و همراهی عالمان دینی دلیل بوجود آمدن تعارضات و انحرافاتی جدی شد؛ که اگر علما در عده ای موارد با دید مثبت ورود می کردند مطمئنا می توانستند به شکلی درست به آن علوم شکل دهند.

برای شما نیز جالب است؟  روز رابطه اشک‌ها و لبخندها

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی