قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است

فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است. که پیشتر به آن میپردازیم.

خرمشهر از همان شروع، خونین‌شهر شده بود. خرمشهر خونین ‌شهر شده بود تا طلعت حقیقت از افق غربت و مظلومیت رزم‌آوران و بسیجیان غرقه در خون ظاهر شود. و مگر آن طلعت را جز از منظر این آفاق می‌توان نگریست؟ آنان در غربت جنگیدند و…

گروه فرهنگ و هنر: فتح خرمشهر (سوم خرداد ۱۳۶۱) در تاریخ جنگ ایران و عراق از اهمیت ویژه‌ای دارا است. خبر آزادی خرمشهر آن چنان شگفت‌آور بود که در تمامی میهن اسلامی ما مردم را به شوق آورد. با مطرح خبر فتح خرمشهر مردم ایران بسان خانواده‌ای بزرگ که فرزند از دست رفته خود را باز یافته است اشکهای شادی و شعف خود را نثار روح شهدای حماسه‌آفرین صحنه‌های شورانگیز این نبرد کردند.

 
به نوشته بولتن نیوز، برای پی بردن به عظمت این نبرد حماسی کافی است بدانیم که نیروهای متجاوز عراق پیش از نبرد سرنوشت ساز رزمندگان ما برای آزادی خرمشهر در اطلاعیه‌ای به نیروهای خود دستور داده بودند که دفاع از خرمشهر را به منزله دفاع از بصره، بغداد و تمام شهرهای عراق شمرده دارند. همچنین تجهیزات و امکانات دفاعی دشمن در این منطقه نشان می‌داد که عراق خرمشهر را با اسم نماد پیروزی خود در جنگ به حساب آورده و قصد داشته است به هر قیمت،‌ این شهر را در تصرف نیروهای خویش نگهدارد.

هنگامی که مرحله اول و دوم عملیات بیت‌المقدس به پایان رسید و رزمندگان ما در اطراف خرمشهر مستقرشدند، رادیوی رژیم بعثی، می‌کوشید در تبلیغات کاذب خود، حضور نیروهای عراق را در خرمشهر به رخ بکشد تا توجیهی برای ترمیم روحیه نیروهای شکست خورده و رو به هزیمت عراق باشد. فتح خرمشهر در زمانی کمتر از ۲۴ ساعت، باعث شد که بخش قابل توجهی از نیروهای مهاجم عراقی به اسارت نیروهای جمهوری اسلامی ایران درآیند.

نبرد بزرگ، سرنوشت‌ساز و غرورآفرین بیت ‌المقدس که برای رها سازی خرمشهر از سلطه‌ نیروهای مهاجم عراقی انجام شد، از دهم اردیبهشت ماه تا چهارم خرداد ما ۱۳۶۰ به طول انجامید. این نبرد حماسی غیر از پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین جاهای خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سهمگین و کمرشکن به توان رزمی و جنگ طلبی‌های دشمن مهاجم وارد تولید.

بیاد سوم خرداد سالروز حماسه همیشه تاریخ ایران …آزادی خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر، قلب شهر بود که می‌تپید و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود. مسجد جامع خرمشهر، مادری بود که فرزندان خویش را زیر بال و پر گرفته بود و در بی‌پناهی پناه داده بود و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود و آنگاه نیز که خرمشهر به اشغال متجاوزان در‌آمد و مدافعان ناگزیر شدند که به آن سوی شط خرمشهر کوچ کنند باز هم مسجد جامع، مظهر همه آن آرزوهایی بود که جز در پازپس‌گیری شهر برآورده نمی‌شد. مسجد جامع، همه خرمشهر بود.

 فتح خرمشهر فتح خاك نيست، فتح ارزشهاي اسلامي است
خرمشهر از همان شروع، خونین‌شهر شده بود. خرمشهر خونین ‌شهر شده بود تا طلعت حقیقت از افق غربت و مظلومیت رزم‌آوران و بسیجیان غرقه در خون ظاهر شود. و مگر آن طلعت را جز از منظر این آفاق می‌توان نگریست؟ آنان در غربت جنگیدند و با مظلومیت به شهادت رسیدند و پیکرهاشان زیر شنی تانکهای شیطان تکه تکه شد و به آب و باد و خاک و حریق پیوست. با اینحال… راز خون آشکار شد. راز خون را جز شهدا درنمی‌یابند. گردش خون در رگهای زندگی شیرین است با اینحال ریختن آن در پای پرطرفدار، شیرین‌تر است؛ و نگو شیرین‌تر، بگو بسیار بسیار شیرین‌تر است.

برای شما نیز جالب است؟  گرامیداشت شهید ابراهیمی در سالروز تولدش - |

راز خون در آنجاست که همه حیات به خون وابسته است. اگر خون یعنی همه حیات… و از ترک این وابستگی پیچیده تر هیچ نیست پس، بیشترین از آن کسی است که دست به دشوارترین رفتار بزند. راز خون در آنجاست که پرطرفدار خود را به کسی می‌بخشد که این راز را دریابد. آن کس که لذت این سوختن را چشید در این ماندن و بودن جز ملالت و افسردگی هیچ نمی‌یابد.

آنان را که از مرگ می‌ترسند از کربلا می‌رانند. مردان مرد، جنگاوران عرصه جهادند که راه حقیقت وجود انسان را از میان هاویه حریق جسته‌اند. آنان ترس را مغلوب کرده‌اند تا فتوت آشکار شود و راه فنا را به آنان بیاموزد.

آنان را که از مرگ می‌ترسند از کربلا می‌رانند. وقتی که کار آن همه دشوار شد که ماندن در خرمشهر معنای شهادت گرفت، لحظه آن بود که شبی عاشورایی برپا شود و کربلائیان پای در آزمونی دشوار بگذارند…

کربلا مستقر عشاق است و شهید سید محمد علی جهان‌آرا چنین کرد تا جز شایستگان کسی در آن استقرار نیابد. شایستگان، آنانند که قلبشان را عشق تا آنجا آکنده است که ترس از مرگ، جایی برای ماندن ندارد. شایستگان جاودانند؛ حکمرانان جزایر سرسبز اقیانوس بی‌انتهای نور نور که پرتوی از آن همه کهکشانهای آسمان دوم را روشنی بخشیده است.

جایگاه عملیات بیت المقدس در استراتژی جنگ


یکی از بزرگ ترین حوادث تاریخ معاصر کشور و یکی از عظیم ترین رخدادهای تاریخ انقلاب اسلامی، دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران است که این حادثه نماد و متبلور صف آرایی سازمان یافته و تهاجمی قدرت های بزرگ استکباری دوران جنگ سرد و قدرت های منطقه ای آن دوران علیه انقلاب اسلامی است. جنگ تحمیلی استثنایی ترین جنگ در عصر جهان دوقطبی بود، زیرا در آن دوران همه جنگ های منطقه ای به روش نیابتی انجام می دریافت کردند. به این معنی که جنگ های منطقه ای، مقیاس کوچکی از رویارویی دو ابرقدرت بود که به روش کنترل شده در یک منطقه صورت می گرفت و در چهارچوب برخورد و تضاد منافع و استراتژی دو ابرقدرت انجام می شد. در حقیقت جنگ های منطقه ای دوران بعد از جنگ جهانی دوم تا فروپاشی اتحاد شوروی، تماماً جلوه ای از رویارویی دو قدرت بزرگ آمریکا و شوروی بود که به وسیله کشورهای اقماری آنان انجام می شد، مانند جنگ های دو کره، جنگ ویتنام، جنگ های هند و پاکستان و… با اینحال جنگ تحمیلی تنها جنگی بود که در آن دو ابرقدرت در یک جبهه واحد و در یک طرف مخاصمه به روش همگرا رفتار می کردند. بنابراین دفاع مقدس، یکی از سخت ترین آزمون های ملت ایران است که میانگین مقاومت ملت ایران را در یک جنگ بزرگ که به ذهن خطور می کندً منطقه ای ولی واقعیت آن بین المللی است، نشان می دهد.

 فتح خرمشهر فتح خاك نيست، فتح ارزشهاي اسلامي است
یکی از فرازهای زیبا و دلنشین و نقاط عطف مهم و بلکه مهم ترین نقطه عطف استراتژی جمهوری اسلامی در دفاع مقدس فتح خرمشهر یا عملیات بیت المقدس است. عملیات بیت المقدس در حقیقت آخرین حلقه از استراتژی آزادسازی سرزمین های اشغالی کشور بوده که به تامین تمامیت ارضی کشور انجامید و غیر از آن مهم ترین منطقه استراتژیک جنگ را از اشغال دشمن آزاد تولید و جمهوری اسلامی ایران را در موضعی کاملاً برتر قرار داد.

برای شما نیز جالب است؟  در جستجوی ردی از تظاهر

اهمیت، ارزش و دستاوردهای استراتژیک این عملیات به این صورت است:

۱- منطقه عملیات، منطقه ای بود که دشمن به خاطر آن تهاجم خود را به جمهوری اسلامی شروع کرده بود و در حقیقت کلید فتح استراتژیک عراق در جنگ و مرکز ثقل و محور ادعاهای رژیم عراق شمرده می شد.
۲- وسعت این عملیات در مقایسه با تمام عملیات های دفاع مقدس بزرگ تر بوده و بیشترین مساحت سرزمین های اشغالی در این عملیات آزاد گردید.
۳- بیشترین تعداد اسرای جنگی دشمن در این منطقه به اسارت جمهوری اسلامی ایران سود.
۴- از لحاظ تاکتیکی یکی از عملیات های بزرگ عبور از رودخانه توام با غافلگیری در آن انجام شد.
۵- با انجام عملیات بیت المقدس دومین شهر عراق یعنی بصره در تیررس توپخانه جمهوری اسلامی.
۶- فاصله کم اولین مرحله از این عملیات با عملیات بزرگ قبل از آن یعنی فتح المبین نشان داد که جمهوری اسلامی به نرخ افزایش بالایی در قدرت نظامی آفندی رسیده و این آهنگ بالا و دور تک سریع در چنین مقیاس علامت سئوال بزرگی را در طرف دیگر بقای رژیم عراق قرار داد.
۷- این عملیات یکی از نقاط اوج هماهنگی و وحدت تلاش بین ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و در آن نیروهای بسیج مردمی نقش محوری و کلیدی را ایفا نمودند.

سردار حسین سلامی ‎/ ستاد دانشگاه امام حسین(ع)

نتایج عملیات بیت المقدس

فتح خرمشهر، اصلی ترین نتیجه عملیات بیت المقدس بود، با این وجود تنها نتیجه آن به شمار نمی آید. در این نبرد که یکی از اصلی ترین و گسترده ترین عملیات ها در دوران جنگ تحمیلی است، حدود ۵۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک کشور آزاد شد. وجود معضلات طبیعی در اطراف منطقه تحت اشغال، یعنی رودخانه کرخه نور در شمال، کارون در شرق، رودخانه اروندرود در جنوب و آب های هورالهویزه در غرب و نیز وجود دشت های وسیع خوب با مانور زرهی که ستون فقرات ارتش صدام را تشکیل می داد، شرایط بینهایت خوبی برای نیروهای اشغالگر پدید آورده بود. دشمن با خدمات رسانی گسترده نیروی هوایی و حریق خدمات رسانی می موفق شد احساس کند در دژی استوار نشسته است و امکان نفوذ به جبهه وی نیست.

قدرت ایمان

آزادسازی خرمشهر در عملیات چشمگیر بیت المقدس، از قدرتی حکایت می کرد که همت و ایمان رزمندگان اسلام آن را پدید آورد. نگاهی به رخدادهای بعد از فتح خرمشهر و پیغام های رسمی و غیر رسمی دولت مردان امریکایی و متحدانش، به روشنی مبین آن دارد که برپاکنندگان اصلی جنگ تحمیلی، از کارآمدی برنامه حمله نظامی به ایران ناامید شده بودند و برای جلوگیری از نظام اسلامی راه کار دیگری را دنبال می کردند؛ چرا که ادامه جنگ از یک سو، حرکت پرشتاب نهضت های اسلامی را در منطقه در جستجوی داشت و وانگهی، برای قدرت های بزرگ که در سطح بسیار گسترده ای به نفع عراق وارد این کارزار شده بودند، شکست ارتش عراق، ترجمان ناکامی آنان بود.

برای شما نیز جالب است؟  جانبازی که می‌گفتند پول بیمارستان ندارد، جانباز نیست

تأثیرات فرامنطقه ای آزادی خرمشهر

آزادی خرمشهر چنان در سطح بین المللی تأثیر گذاشت که بعد از پیدایش موقعیت تازه و بیرون راندن متجاوزان از خرمشهر، بهتری سیاسی ـ نظامی ایران در مقابل عراق مطرح شد و مسیر جنگ نیز تغییر یافت. جنگی که ابتدا با نیت براندازی یا تعدیل دیدگاه های انقلاب اسلامی برنامه ریزی شده بود، بر خلاف تصور، عامل تثبیت شرایط سیاسی در داخل کشور و درهم شکستن جبهه ضدانقلاب شد. وقتی که خرمشهر به دست نیروهای ایرانی از دشمن باز پس گرفته شد، همه دنیا تا ۲۴ ساعت سکوت کرد و بوق های تبلیغاتی هیچ مدلی خبری از پیروزی رزمندگان ایران اسلامی را در حماسه فتح خرمشهر پخش نکردند؛ از آنجاییکه برایشان باورکردنی نبود که نیروهای ایرانی قادر باشند دست به چنین عملیاتی بزنند.

 فتح خرمشهر فتح خاك نيست، فتح ارزشهاي اسلامي است
  سقای خونین شهر

حجت الاسلام شهید شریف قنوتی، اولین روحانی شهید دفاع مقدس، نقش تعیین کننده و بسزایی در مقاومت خرمشهر داشت. ایشان با شروع جنگ تحمیلی، با تشکیل گروه های «الله اکبر» و گروهان های مقاومت، چندین بار شهر را از اخطار سقوط نجات بخشید. بعد از آن، لشکر «الله اکبر» را تشکیل داد. جاسوسان و ستون پنجم، فعالیت های ایشان را به دشمن اطلاع می دادند و دشمن نیز پیوسته در تلاش بود ایشان را به دام بیندازد. ایشان افزون بر فرماندهی محور خرمشهر و هدایت نیروها، مسئولیت تأمین مهمات آنها را به عهده داشت و چندین بار با فداکاری و رشادت، دشمن را از شهر بیرون راند. شهید شریف قنوتی در همه صحنه ها حضوری جدی و تعیین کننده داشت؛ از حمل مجروحان و شهیدان گرفته تا رساندن آب و غذا به خرمشهر، تا آن جا که به ایشان «سقای خونین شهر» لقب دادند.

اگر امروز در هر شهر و روستا به گلزار شهیدان گذر کنیم و تاریخ نقش بسته بر سنگرها را مرور کنیم، خواهیم دید که سری شهیدان سوم خرداد ۱۳۶۰ الگویی کوچک از ملت مقاوم ایران است که چونان سپهری پر ستاره می درخشد. شادیهای به یاد ماندنی خودجوش و سراسری بعد از آزادسازی خرمشهر نیز برگ دیگری از این حماسه ملی بود و نشان داد که مردم تمامی اقطار و بلاد ایران اعم از آن که هرگز خرمشهر را به چشم دیده باشند یا نه به چه نحو از شنیدن خبر این پیروزی ساعتها به دست افشانی و پایکوبی پرداختند وهزیمت دشمن اشغالگر را از خاک میهن جشن دریافت کردند.


منابع:

http://www.hawzah.net
http://www.iec-md.org

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی