قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد

فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

عمران پستى در ۱۹ آذر ۱۳۳۸ در روستاى هشتچین از توابع شهرستان خلخال به دنیا آمد. دوره ابتدایى را در زادگاهش به انتهای رساند و به نوعی شاگرد ممتاز براى ادامه تحصیل از طرف دولت به شهر اردبیل رفت و دوره متوسطه را طى سالهاى ۵۲ تا ۵۵ در دبیرستان شاه‌عباس اردبیل به انتهای برد و در رشته ریاضى دیپلم گرفت. عمران بعد از اخذ دیپلم، در سال ۱۳۵۵ در رشته جامعه‌شناسى دانشگاه تهران پذیرفته شد و به تحصیل پرداخت.با اوج ‌گیرى انقلاب اسلامى، عمران نیز به فعالیتهاى سیاسى و مذهبى در دانشگاه روى آورد و در خوابگاه، جلسات درس اخلاق و قرآن برپا مى‏‌کرد. بعد از تعطیلى دانشگاهها در سال ۱۳۵۶ براى استمرار مبارزه با رژیم پهلوى به شهرستان خلخال بازگشت و در پخش اعلامیه‏‌هاى حضرت امام قدس سره اکتیو بود و مجالس سخنرانى علیه رژیم ‏پهلوى برپا مى‏‌کرد. با گسترش فعالیت‌هاى عمران ساواک جلوى سخنرانی‌هایش را گرفت و به دفعات ایشان را تهدید به مرگ کردند. با اینحال ایشان از پاى ننشست و اولین راهپیمایى را از دبیرستانها علیه رژیم پهلوى در خلخال به راه انداخت.


فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد


ایشان سر دسته و رهبر تمام راهپیماییهاى این شهرستان بود. اکثر اوقاتش را در مساجد و مراسم مذهبى سپرى مى‏‌کرد و یا به مطالعه کتابهاى استاد مطهرى و دیگر کارهای مرتبط به انقلاب مى‏‌پرداخت. هم‏لحظه با پیروزى انقلاب اسلامى و ورود حضرت امام خمینى به ایران در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷، عمران از اعضاى کمیته استقبال از حضرت امام در تهران بود. بعد از پیروزى انقلاب، از دانشجویان پیرو خط امام  بود که لانه جاسوسى آمریکا را در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ تسخیر کردند. بعد از تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به این نهاد پیوست و در تهران در واحد گزینش سرگرم به کار شد و هم‏لحظه در تشکیل جهاد سازندگى خلخال به ایفاى نقش پرداخت.

برای شما نیز جالب است؟  بازخوانی «نامه‌های فهیمه»/ زوجی که عشق را در جنگ معنا کردند - |


فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد


با شروع جنگ تحمیلى عراق علیه ایران سعى بسیار کرد که در جبهه‏‌ها حضور یابد ولى مانع مى‏‌شدند. نتیجا با تهدید به استعفا و اصرار بسیار، با اعزام وى به جبهه موافقت شد. مدتى معاون گروهانى از گردان جعفر طیار بود و در عملیاتهاى والفجر مقدماتى، والفجر۱ و والفجر۴ کمپانی کرد. یکى از نیروهاى گردان حضرت قاسم لشکر ۳۱ عاشورا، نقل مى‌کند: «بعد از حضور در عملیات والفجر مقدماتى براى پدافند منطقه عملیاتى، گردان ما به‌همراه رزمندگانى از لشکر ۲۷ حضرت رسول صلّى الله علیه و آله مأموریت داشت. طرف راست محل استقرار گردان ما تپه‏‌هاى دوقلویى بود که در دست داشتن آن، برگ برنده‏‌اى شمرده مى‏‌شد. شبها نیروهاى لشکر حضرت رسول آن را تصرف مى‏‌کردند ولى صبح روز بعد عراقیها با کمک توپ و تانک آن را بازپس مى‏‌دریافت کردند. این کار تا هشت روز ادامه داشت. روز هشتم وقتى تانکهاى عراقى براى تصرف مجدد تپه‌‏ها آرایش گرفته بودند، هنوز به تیررس نیروهاى خودى نرسیده بودند که ناگهان ده تا پانزده تانک عراقى یکى بعد از دیگرى با آرپى‏جى‏۷ منهدم شدند. با انفجار تانکها رعب و وحشت سنگینى عراقیها را در بر گرفت و تانک‌های باقى‏‌مانده عقب کشیدند. همه رزمندگان در تعجب بودند که چشمهاى شگفت‏‌زده آنان به عمران پستى افتاد که در لابلاى تانکهاى حریق‌گرفته دشمن یک‌تنه در حال انهدام تانکهاى در حال فرار عراق بود، در همین حال مجروح شد و در حالى که اشک شوق بر دیدگان همه جارى بود پیکر مجروحش را بر دوش دریافت کردند و به سنگرهاى خودى آوردند، بدین ترتیب عراقیها عقب‌نشینى کردند و این حرکت عمران پستى جاى پایى شد براى تحکیم مواضع نیروهاى خودى و مقدمه‏‌اى براى پیروزیهاى بعدى».

برای شما نیز جالب است؟  تازه ترین تفاوت میدانی شرق استان حمص


فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد


بعد از عملیات والفجر۱ طى حکمى از سوى حاج همت فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) مسئول تشکیل گردان حبیب‌‏بن مظاهر شد و گردانى تشکیل داد که از گردانهاى نمونه لشکر بود. ایشان شعار هرچه خدا خواست همان می‌شود را چنان به اشتراک نیروهایش جا انداخته بود که در هر موقعیت بحرانى، آن را با صداى بلند تکرار مى‏‌کردند. عمران در جمع نیروهایش و دیگر رزمندگان به فرمانده عبدالله مشهور بود. ایشان پرطرفدار همه بسیجیها بود به‌طورى که وقتى در بین آنها حاضر مى‏‌شد همه یک‌صدا فریاد مى‌‏زدند «صلّ على محمد، فرمانده گردان ما خوش آمد».


فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد


در عملیات والفجر۴ در منطقه پنجوین، گردان حبیب‌‏بن مظاهر در قله ۱۸۶۶ از ارتفاعات کانى‏‌مانگا ۱۸۶۶ (ارتفاعات کانى‌‏مانگا)، به‌سمت دشمن پیشروى کرد و سنگرهاى آنها را یکى بعد از دیگرى به تصرف درآورد. تنها یک سنگر دشمن سرسختانه مقاومت مى‌‏کرد به‌طورى که گردان زمین‏‌گیر شد و دلهره‏‌اى در بین رزمندگان پدید آمد. در این حال فرمانده عبدالله، سینه‌‏خیز به‌سوى دشمن رفت و با پرتاب نارنجک به آنان حمله‏‌ور شد.


نیروهاى دشمن نیز به‌طرف ایشان نارنجک انداختند که بر اثر انفجار آن عمران مجروح شد. نیروهاى دشمن درصدد پرتاب نارنجک دیگرى بودند که یکى از بسیجیها (شهید خانواده) خود را به عمران رساند و خود را بر روى ایشان انداخت و سپر فرمانده خود شد و در اثر انفجار نارنجک به شهادت رسید. نیروهاى گردان بدن مجروح فرمانده خود را به عقب آوردند با اینحال فرمانده اصرار مى‌‏کرد که ایشان را به حال خودش رها کنند و به پاکسازى منطقه عملیاتى ادامه دهند. بعدها وقتى از ایشان سؤال شد که چرا به‌تنهایى به‌طرف سنگر دشمن حمله کرده است، گفت: «یک فرمانده باید موقعیت‏‌شناس باشد، وقتى دید عملیات به مرحله‏‌اى رسیده که نیروهایش دچار تزلزل شده‏‌اند باید خودش دست به کار شود».

برای شما نیز جالب است؟  روایتی از ۱۰ روز زندگی با «متوسلیان» در زندان/ انتظار داشتم در ایران رفتارها مانند «حاج‌احمد» باشد


فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد


عمران با این باور که اگر بعد از ازدواج به شهادت برسد اجرش بیشتر خواهد بود با خانم اکرم جندقى‌‏زاده، ازدواج کرد. خطبه عقد آنها به وسیله آیت‏‌الله خامنه‏‌اى در تاریخ ۱۳۶۲.۶.۱۸ خوانده شد و ایشان فرداى روز عقد به جبهه رفت و دو ماه در جبهه ماند. بعد از اینکه در عملیات والفجر۴ مجروح شد، مدتى را براى مداوا در منزل بود و در دوازدهم بهمن ماه ۱۳۶۲ (سالروز ورود امام خمینى به ایران) زندگى مشترک خود را شروع کرد. با اینحال در حالى‌‏که هنوز نُه روز از زندگى مشترک با همسرش نگذشته و به روش تمام و کمال افزایش نیافته بود، از نزدیک بودن شروع عملیات آگاه شد و باز هم براى فرماندهى گردان حبیب‏‌بن مظاهر در عملیات خیبر به‌سوى جبهه شتافت.


فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد


در عملیات خیبر در تاریخ ۹۲.۱۲.۹ گردان حبیب‏‌بن مظاهر تحت فرماندهى عمران در منطقه عملیاتى طلائیه به محاصره دشمن افتاد و هلی‌کوپترهاى دشمن روى پل طلائیه رزمندگان را به رگبار بستند. عمران پستى مورد اصابت گلوله‌هاى دشمن قرار گرفت ولى به توجه به جراحت، “اللَّه‌اکبر”گویان نیروهایش را به پیشروى فراخواند و به معاونش دستور حرکت داد. گردان به پیشروى ادامه داد ولى بعد از چند ساعت که مجبور به عقب‏‌نشینى شد اثرى از فرمانده عبدالله به دست نیامد و ایشان از آن وقت تا اینجای کار مفقودالاثر است.


فرمانده ای که پیکرش هرگز پیدا نشد

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی