قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

ماجرای مسلمان شدن مجری آمریکایی

ماجرای مسلمان شدن مجری آمریکایی

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

بی‌شک قصه زندگی افرادی که یک تحول بزرگ در وجودشان رخ داده است، برای همه ما دلنشین است، اکنون فرض کنید ایشان یک فرد مطبوعاتی هم باشد و از شدت علاقه به حیطه خبر بسیاری از چیزها را پایین پا قرار داده است.

مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) مجری و گوینده شبکه پرس تی وی که بعد از آشنایی با دیدگاه‌های امام خمینی (ره) به دین اسلام گرایش یافته است، در دهمین سالگرد تاسیس این شبکه پیرامون زندگی شخصی و کاریش با ما به گفت‌وگو نشست.

درست است که هاشمی به دلیل اشرافش به زبان انگلیسی عده ای از کلمات فارسی را به خوبی تلفظ نمی‌کرد، با اینحال آنقدر ساده و بی تکلف بود که همان‌‌ها هم به دل و جان می‌نشست. 

** علاقه شما به جهان خبر و بالاخص گویندگی از چه زمانی شروع شد؟

– در دانشگاه. رشته خبر می‌خواندم و قبلتر در نوجوانی اغلب اخبار را دنبال می‌کردم و همه بخش‌های خبری برایم جذابیت داشت. کمی که جلوتر رفتم مدتی در تلویزیون آمریکا گوینده خبر بودم تا اینکه در سال آخر دانشگاه اتفاقی در زندگیم افتاد که شرایط طوری نبود که بتوانم در آن کشور کار کنم. 

** این موضوع همان مسلمان شدن شما بود؟

-بله، از آن وقت به بعد دیگر در تلویزیون آمریکا کار نکردم. یادم هست وقتی که برای پیوستن به دین اسلام اشهدم را می‌گفتم، مادرم با نگرانی می‌گفت اگر مسلمان و با حجاب شوی دیگر نمی‌توانی در این رشته و تلویزیون آمریکا پیشرفت کنی و من نیز در جواب می‌گفتم وظیفه من در قبال دینی که انتخاب کردم، رعایت عده ای مسائل است که باید آنها را به اجرا درآورم و در قبالش حاضرم همه مسائل را به جان بخرم.

** حضورتان در حیطه خبر دلیل گرایشتان به سوی دین اسلام شد؟

– نه، من از همان نوجوانی دنبال خبر بودم و در مسائل اجتماعی در آمریکا هم فعالیت می‌کردم و حقیقت دنیا را متوجه شدم و چهره حقیقی آنها را شناختم. پیرامون مسائل داخل ایران و خارج از کشور بررسی ها بسیاری داشتم و نه به خاطر اینکه می‌خواستم دینم را تغییر دهم، نه اگر بخواهیم جمع بندی کنیم در بیشتر مواقع برایم پرسش بود که یک ملت مسلمان چگونه و با بهره برداری از چه نیرویی توانسته این تعداد از جوان‌ها را به سوی خود جذب کند. بعد از دو سال که از این مطالعاتم گذشت تصمیم گرفتم مسلمان و شیعه شوم.

برای شما نیز جالب است؟  انتهای ۳۰ سال دوردستی از پاریس تا قم/ شهادت «کمال» برایم افتخار است - |

** خانواده‌تان با این مسئله مشکلی نداشتند؟

– خانواده من هنوز هم مسیحی هستند، آنها در اینباره هیچ وقت به من چیزی نگفتند، تنها با شرایطی که گفتم مادرم به خاطر محجبه شدنم و پیشرفت در کار نگرانم بود که طی صحبت‌هایی که داشتم توانستم راضی شان کنم. حتی مادرم قبل از فوتش به من گفت من از تو راضی هستم، وقتی تو و فرزندانت را با دیگر فرزندان و نوه‌هایم مقایسه می‌کنم، احساس رضایت عجیبی دارم که بیشتر به خاطر دینتان است. 

** شروع فعالیت‌‌ خبری شما در ایران به چه صورت بود؟ 

– بعد از مسلمان شدنم با مردی ایرانی ازدواج کردم و ما به ایران آمدیم. آن سالها به این دلیل که تجربه فعالیت در رسانه را داشتم، در رادیو و بعد در شبکه سحر به برنامه سازی و اجرا سرگرم شدم. بعد از چند سال همسرم را از دست دادم و بدین جهت تدریس زبان را به جای کار خبری برای درآمدزایی انتخاب کردم چراکه در آن مدت این را متوجه شده بودم که با کار اجرا و خبر نمی‌‌توانم امرار معاش کنم. برای مدتی به آمریکا برگشتم و از نو بعد از دو سال به ایران آمدم و در یکی از برنامه‌های شبکه پرس تی وی کارشناس خاورمیانه و گوینده خبر شدم.

ماجرای مسلمان شدن مجری آمریکایی

** خبر، شاخه‌های متفاوتی دارد،‌ چه اتفاقی افتاد که شما گویندگی و اجرا را در این حیطه انتخاب کردید؟

– این علاقه از همان دوران دانشجویی در من شکل گرفته بود و وقتی که وارد مارکت کار شدم این علاقه باز هم ادامه داشت. با این وجود گفتن این مسئله در اینجا ضروری است که خبرنگار گاهی هم با مسائل ناراحت کننده مواجه می‌شود و نباید گفت همه خبرها خوبی و خوشی است و ممکن است یک خبرنگار بابت عده ای اخبار ضربه روحی هم بخورد.        

برای شما نیز جالب است؟  یک سنگ قبر نشان دهید از آنهایی که سال ٨٨ فریاد زدند «جانم فدای ایران»

** تغییر دین چقدر در روحیات و رفتارهای شما تاثیر قرار داده است؟

– خدا را شاکرم که همان لحظه که مسیحی هم بودم، خدا را می‌پرستیدم. در بیشتر مواقع حتی وقتی که مسلمان نبودم هم دغدغه کمک به محرومان را داشتم. آن وقت مشکلی با چندین عدد از افرادی که در کنارم بودند، داشتم و آن هم این بود که آنها هم به محرومین کمک می‌کردند، با اینحال خدا در راس اموراتشان نبود و پیرامون خدا طوری دیگر صحبت می‌کردند. بعد از پیروزی انقلاب و آشنایی با امام خمینی (ره) دیدگاهم در چارچوب اسلام قرار گرفت و الان گمان می نمایم که هدف‌مندتر شده است. 

** شما از چه سالی در شبکه پرس تی وی فعالیت دارید؟

– دو سال از شروع فعالیت مستمرم در این شبکه تلویزیونی می‌گذرد. اغلب دوستان در شبکه پرس من را می شناختند و کارهای من را در شبکه سحر دیده بودند و حتی وقتی که در آمریکا بودم مدیر شبکه پرس تی وی با من در رابطه بودند. بعد از اینکه همسرم به رحمت خدا رفت، روحیه پسر بزرگم زیاد خوب نبود و من نیز به این دلیل بهمراه دو فرزندم به آمریکا رفتم و دوست نداشتم زیاد در آنجا بمانم. همان لحظه مدیر شبکه پرس توصیه هم کاری را با من مطرح کرد. خودم هم دوست داشتم پسر کوچکم با فرهنگ، آداب و سنت های ایران و زبان فارسی آشنا شود.

ماجرای مسلمان شدن مجری آمریکایی

** هم اینک باز هم به آمریکا سفر می‌کنید؟

– بله، هرازگاهی برای دیدار با فرزندانم و به علاوه از طرف دیگر تولید عده ای مستندهایم به این کشور سفر می‌‌کنم. پسر بزرگم حسین ۳۳ سال، دخترم سارا ۳۱ و رضا ۲۳ سال سن دارند.

** مسئله مستندهایتان بیشتر در باب چیست؟

– اغلب مستندهایم پیرامون نژادپرستی و خشونت علیه سیاه پوستان در آمریکا است که تا این لحظه از چندین شبکه در ایران پخش شده است. 

برای شما نیز جالب است؟  سیاست خارجی ج.ا. ایران و عربستان‌سعودی در سوریه

** هم اینک در شبکه پرس تی وی غیر از اینکه مجری خبر هستید، فعالیت دیگری هم دارید؟

– غیر از اجرای بخش‌های خبری، بررسی‌گر هم هستم. در یکی از برنامه‌ها هم غیر از اجرا نویسندگی را هم به عهده دارم. همراه با تمام اینها به تبلیغ اسلام در کشور و دانشگاه‌ها نیز می‌پردازم و با جوان‌ها پیرامون دین اسلام صحبت می‌کنم. در مواجهه با عده ای جوان‌ها واقعا دلم می‌سوزد که نتوانسته‌اند اسلام را همانگونه که باید درک کنند. علتش را متوجه می‌شوم با اینحال از جهت دیگر هم می‌گویم خیلی حیف است. چون خودم از همان ابتدا دختر آمریکایی مسلمان نبودم و می‌دانم هر چقدر از خداوند فاصله بگیریم، کلافه‌تر می‌شویم. عده ای آگهی و همراه با آن مسائل داخل کشوری دلیل بدبین شدن جوان‌های ما شده است. اگر اینها حقیقت اسلام و اهل بیت را به خوبی درک کنند زندگی هدفمندی خواهند داشت. همه ما می‌دانیم زندگی سختی و راحتی را همراه با هم دارد، با اینحال اگر از چهارچوب دین و اهل بیت به زندگی نگاه کنیم، زندگی راحت‌تری خواهیم داشت. در این مدت به خاطر خداوند فیدبک های خوبی هم دریافت کردم. رابطه خوبی که تا این لحظه با این مردم داشتم به دلیل این بوده که خودم هم در آن فضاها بودم و به سادگی می‌توانم درکشان کنم. برخلاف نظر بسیاری ما در کشورمان سخت حجاب نداریم حتی با سخت درک نکردن دین مواجهیم. اسلام دین باورنکردنی و غریبی نیست و به ما در زندگی حال حاضر یاری مینماید. آرامش اصلی تنها از سمت خداوند می‌آید.

** تا این لحظه دوست نداشتید به زبان فارسی اجرا کنید؟

– زبان محاوره فارسی‌ام ضعیف است و فکر نمی‌کنم بتوانم فارسی اجرا کنم. تا این لحظه در برنامه‌های فارسی زبان با اسم مهمان حضور داشتم با اینحال نه با اسم مجری. برای مجری گری باید زبان کاملتر باشد و در کمال تاسف هنوز فرصت نکردم تا به کلاس‌های زبان فارسی بروم.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی