قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

مبادله بزرگ/۱ صبر سیدحسن نصرالله حدی دارد!

مبادله بزرگ/۱ صبر سیدحسن نصرالله حدی دارد!

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

به نوشته گروه حماسه و مقاومت گروه مقاومت، چند روز قبل تعداد ۵ تن از اسرای لبنانی که به وسیله گروه تروریستی جبهه النصره به اسارت درآمده بودند مبادله شده و به خاک کشورشان بازگشتند. حزب الله لبنان در طول کارنامه درخشان خود نمونه برتر انجام مبادله موفق است. بی تردید قادریم بگوییم اصلی ترین مبادله اسرا در سالهای واپسین مبادله ای بود که طی آن حزب الله موفق شد چندین عدد از اسرای خود را که سالها در بند رژیم صهیونیستی بودند آزاد کنند که در بین آنها سمیر قنطار نیز حضور داشت. انجام این مبادله عقبه جالب و خواندنی ای دارد که به مناسبت مبادله چند روز قبلی بد ندیدیم که گوشه ای از کارنامه درخشان حزب الله را بازخوانی کنیم. 

*من سرباز ارتش اسراییل هستم

در ۱۲ جولای ۲۰۰۶ باز هم مرزهای لبنان و اسراییل متشنج شد. همان گونه که در سال ۲۰۰۰ نیز سربازان اسراییلی مورد حمله رزمندگان حزب الله قرار دریافت کردند این دفعه نیز دو سرباز اسیر و هشت تن دیگر کشته شدند. جامعه بین المللی این حادثه را دور تازه عملیات خشونت بار علیه اسراییل دانست.

تزیپی لیونی وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی در این باره بیان می کند: ما با محوری تروریستی و کینه توز تشکیل شده از ایران سوریه و حزب الله و حماس مواجهیم که هدفش از میان بردن هر گونه امید به صلح است.

با این وجود لبنانی ها از عملیات اسیرگیری حیرت زده نشدند از آنجاییکه وعده ی آزادسازی اسرای لبنانی از سال ۲۰۰۴ به آنان داده شده بود.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان پیرامون این رفتار بیان می کند: این تنها راه حل منطقی موجود است. نه جامعه بین المللی و نه موسسات دولتی و موسسات محلی و نه حکومت ها و نه سازمان ها با همه احترامی که برای آنها قائلم کاری از قبل نمی بردند.

اسراییل مذاکره برای تبادل را نپذیرفت و با تعجیل برای یک واکنش نظامی خشونت بار بخش های بزرگی از خاک لبنان را مورد حمله قرار داد و یک حادثه نظامی محدود به مرزهای فلسطین اشغالی را به جنگی فراگیر مبدل تولید. آن چه در طول این جنگ گذشت در یادها باقی خواهد ماند تنها در لبنان حدود ۱۲۰۰ کشته و هزاران زخمی بر جا ماند و بیش از یک میلیون نفر آواره شدند ولی باید گفت پرونده اسرا بازهم لاینحل باقی ماند. با این وجود این تنها مرتبه اسیرگیری و مذاکره نبود حتی تاریخ تکرار شده بود. صحنه همان صحنه و قربانیان همان قربانیان بودند.

در ۲۲ آوریل سال ۲۰۰۴ هفده لبنانی بعد از سالهای دراز اسارت در زندان های اسراییل به سرزمین مادری شان بازگشتند. این واقعه توازن قوا میان لبنان و اسراییل را تغییر داد. همزمان با اینکه لبنان غرق در جشن و شادی بود آن سوی مرزها را اندوه فراگرفته بود.

تلوزیون اسراییل نشان می داد که نظامیانش از تابوت ۳ سرباز خود که تازه ترین سفر خود را تجربه می کردند استقبال کرد. این جریان چگونگی رابطه خوردن سرنوشت مردم متعدد و خانواده هایشان را با سرنوشت تنها یک مرد حکایت می کند.

رون آراد که در یک فیلم ارسالی بعد از اسارتش بیان می کند: من سرباز ارتش اسراییل هستم.

 

حل و فصل مساله اسرا هیچ گاه مانند آن وقت مورد استقبال جدی عموم لبنانی ها چه از منظر رسمی و چه نزد افکار عمومی نبوده است. یکی از معدود افرادی که این پرونده را دنبال می کرد ابراهیم امین خبرنگار السفیر و کارشناس مرتبط به اسراییل خصوصا پرونده زندانیان است.

ابراهیم امین خبرنگار السفیر معتقد بود: مسئله اسرا تا لحظه آزادی جنوب لبنان مهم تلقی نمی شد. در جراید به مسئله اسرا اهمیتی داده نمی شد. به جز در مناسبت های مخصوصی که طی آنها خانواده های زندانیان تحرکاتی انجام می دادند. این مسئله الویتی نداشت تنها رویارویی با اسراییل بود که ارزش داشت. و همه طوایف و گروه ها معتقد بودند مقاومت یک مساله فراگیر نیست.

با استناد به این شرایط مراسمی به مناسبت یادبود سمیر قنطار در لبنان برگزار شد در ضاحیه. کسی که بعد از ۲۸ سال هنوز در بند اسراییل است. ایشان به وسیله اسراییل به بیش از ۴۰۰ سال زندان محکوم شده بود. سمیر در انتهای دهه هفتاد حین هم کاری با رزمندگان فلسطینی در یک عملیات چریکی زخمی و بازداشت شد.

در این سالها و بعد از اشغال جنوب لبنان و بعد از سه سال عقب نشینی اسراییل مردم خاطرات تلخی از این رژیم جعلی داشتند با اینحال علی رغم همه این مشکلات هرگز از پا ننشستند. در سال ۱۹۹۸۶ مبارزان یک فانتوم اسراییلی را در شرق صیدا مورد اصابت قرار دادند که یک تیم اسراییلی موفق شد خلبان را نجات دهند. با اینحال کمک خلبان ایشان رون آراد به چنگ مبارزین «امل» افتاد. بعد از دو سال که ایشان را از جنوب لبنان به بیروت و بقاع منتقل کردند خبر دیگری از ایشان پخش نشد. از آن مقطع رون آراد به کلید تمامی مذاکرات مبادله اسرا بین اسراییل و لبنان مبدل شد.

برای شما نیز جالب است؟  «خاک‌های نرم کوشک» به چاپ ۲۱۱ رسید/ استقبال از «گمشده مزار شریف» - |

این مسئله مدیران اسراییلی را به فکر سرگرم کرده بود و با گذشت ۲۰ سال بازهم این پرسش به قوت خود باقیست آیا ایشان هنوز زنده است یا نه؟

رونین برگمن روزنامه نگار اسراییلی بیان می کند: بستگی دارد این پرسش را از چه کسی بپرسی؟ اگر از سیستم های ایمنی اسراییل و موساد بپرسیم رون آراد زنده است.

اسرائیل بازهم تلاش‌های خود را برای آزاد کردن رون‌آراد گسترش داد و پیرامون همین مسئله انگلستان نقش وساطت برای مذاکره با لبنان را عهده‌دار شد. جنبش رفتار خواستار آزادسازی تمامی اسرای زندان خیام و به علاوه از طرف دیگر آزادی ۶ هزار فلسطینی از زندان‌های اسرائیل شد. با اینحال رژیم اسرائیل با این توصیه مخالفت کرد. 

رونین برگمن روزنامه نگار اسراییلی پیشتر بیان می کند: حقیقت این است که تازه ترین خبر پیرامون سرنوشت آراد به تاریخ ۴ می ۱۹۸۸ باز می‌گردد. از آن روز به بعد آراد بدون کوچکترین اثری بطور کلیً گم شد. چرا می‌گویند ایشان زنده است همزمان با اینکه هیچ دلیلی برای زنده بودن ایشان در دست نیست. با اینحال نتایج بررسی ها ما را به این می‌رساند که بگوییم ایشان زنده است.

سرتریپ موشه یعلون مدیرعامل سابق ستاد ارتش اسرائیل در باب اسارت آراد بیان می کند: اسرائیل روی زندگی‌ آدم‌هایش خیلی حساس است هم برای دولت و هم برای ارتش مهم است که سرنوشت یک سرباز را که در خدمت دولت بوده واضح کنند. این مهم است که یک سرباز بداند دولت حداکثر توان خود را برای نجات ایشان از مخمصه به کار می‌گیرد. صرف‌نظر از اینکه ایشان زخمی یا اسیر است. آنچه ارزش این مسئله را گسترش می‌دهد این است که چنین مسئله‌ای یک احساس قدرت ممتازی به سرباز جنگجو می‌دهد. سربازی که زندگی خود را به اخطار انداخته و ایمان دارد که دولت با تمام توان پشت‌سر ایشان است. حتی اگر آزادی تنها یک نفر مستلزم به اسارت گرفتن چندین نفر از طرف دیگر باشد. 

*روی پرونده‌ات نوشته شده که آزاد نمی‌شوی مگر در طرف دیگر رون‌آراد

«جواد قصفی» قبل از پیوستن به حزب‌الله رزمنده‌ای در سازمان امل بود. ایشان در سال ۱۹۸۸ در جنوب لبنان و در روستای السطانیه کشاورزی می‌کرد که به وسیله اسراییل اسیر شد.

وی ماجرای اسارتش را اینگونه تعریف می‌کند: من برای کمک به یک کشاورزی که در چادر بود آمده بودم در جایی که کمی آن طرف‌تر منطقه ورود ممنوع شمرده می‌شد. یعنی منطقه‌ای که نه برای ما آزاد بود و نه اسرائیل. ناگهان سرم را چرخاندم دیدم ۶ تا ۸ مرد اسلحه‌هایشان را به طرف من گرفته‌اند و شنیدم که می‌گویند ما ارتش دفاعی اسرائیل هستیم. گفتند دراز بکش روی زمین و من کشیدم. پرسیدند: جواد کیه؟ و من گفتم: جواد هستم. بعد از بازرسی بدنی دست‌هایم را بستند و بردند. بعداً فهمیدم که به پایم تزریق‌کننده بی‌حسی زده‌اند. گفتند تو در طرف دیگر رون‌آراد گروگان ما هستی. حتی اگر یک سال، ۱۰ سال یا حتی تا ابد طول بکشد تو در طرف دیگر رون‌آراد گروگان ما هستی. یعنی روی پرونده‌ات نوشته شده که آزاد نمی‌شوی مگر در طرف دیگر رون‌آراد.

جواد در مدتی طولانی در یک زندان سری نزدیک نابلوس حبس بود. سپس به زندان‌های دیگر منتقل شد تا ۱۵ سال آتی را در آن به سر ببرد. 

تیمور گوکسیل از بارزترین صاحبنظران جنگ بین لبنان و اسرائیل است که در باب اسارت قصفی اعتقاد دارد: جواد گناهی نداشت و تنها رفته بود در زمین کشاورزی گوجه‌هایش را بکارد. با اینحال ایشان را ربودند تا با اسم گروگان در یک معامله بهره ببرند.

جواد قصفی زندان بود که دخترش جمیله متولد شد. با این وجود یکسال قبل از آزادی جنوب لبنان در ۱۴ سالگی از دنیا رفت. جواد در عمرش حتی برای یک لحظه هم جمیله را ندید و به خاطر جرمی که حتی از آن خبر نداشت تنبیه شد. جواد به توجه به اینکه هیچ ارتباطی با پرونده رون‌آراد نداشت برای ۱۵ سال از خانواده‌اش دور ماند.

قصفی: تمام قصه از لحاظ یهودی‌ها این بود که مصطفی دیرانی مدیرعامل من بود. من را دزدیدند که در باب ایشان از من حرف بکشند. به  آنها گفتم مصطفی تنها فرمانده من بود با اینحال هیچ‌گاه نه ایشان را دیدم و نه با ایشان ملاقات کردم و بیش از این هم اطلاعی ندارم.

برای شما نیز جالب است؟  دلایل جدایی «عمار حکیم» از مجلس اعلای عراق

در سال ۱۹۸۹ «شیخ عبدالکریم عوید» یکی از مدیران مهم حزب‌الله به لیست لبنانی‌هایی که اسرائیل آنها را برای مبادله با رون‌ آراد ربوده بود اضافه شد. نیروهای اسرائیل وارد اتاق خواب ایشان در دهکده جبشیت شده و ایشان را با هلی‌کوپتر به داخل اسرائیل منتقل کردند. بعد از ۵ سال این مسئله تکرار شد و «مصطفی دیرانی» نیز که در روستای قصرالنبع واقع در بقاع بود به وسیله نیروهای ویژه اسرائیل اسیر شد. دیرانی تازه ترین شخصیت لبنانی بود که با آراد قبل از آنکه در سال ۱۹۸۸ ناپدید شود رابطه داشت.

مصطفی دیرانی و شیخ عبدالکریم عوید در دادگاه رژیم صهیونیستی

 

مصطفی دیرانی از روز اسارتش اینگونه یاد می کند: از من پیرامون آراد پرسیدند به آنها گفتم که چیزی نمی‌دانم. اسلحه‌ را روی سر بچه‌هایم گذاشتند آن لحظات اثرات منفی روی خانواده‌ام داشت که گمان می نمایم برای در بیشتر مواقع باقی می‌ماند.

سرتریپ موشه یعلون مدیرعامل سابق ستاد ارتش اسرائیل: ما معتقد بودیم که رون‌آراد زنده است. وضع ایشان نامشخص و راکد مانده بود و باید یخ‌ها شکسته می‌شد. هیچ تلاشی در این عرصه نشد. باید به خاطر حل معمای رون‌آراد کاری می‌کردیم که در مقابل طرف دیگر به برگ‌های ارزشمندی دست پیدا کنیم.

تا آن وقت تعداد اسرای لبنانی که به وسیله اسرائیل بدون محاکمه زندانی شده بودند به ۱۷ نفر می‌رسید. وکلایی از اسرائیل مسئله اسرای لبنانی را پیگیری می‌کردند. آنها متوجه شدند در جایی از زندان‌های اسرائیل که ورود آن حتی با مجوز، برای هر کسی ممنوع است چندین عدد از اسرای لبنانی نگهداری می‌شوند که بدون هیچ محاکمه‌ای در زندان هستند و هیچکس اطلاعی از سرنوشت آنها ندارد. «انور یاسین» نیز نمونه دیگری از اسرای لبنانی بود که به خاطر پرونده مرتبط به رون‌آراد اسیر شده بود. انوریاسین از شکنجه‌‌های سخت اسرائیل بیان می کند که روزی چند مرتبه با وحشت برای هر زندانی اتفاق می‌افتد. ایشان بیان می کند من ۷ سال و ۴۵ روز با این شرایط سخت در زندان بودم.

انور یاسین

 

وکیل مصطفی دیرانی در تل آویو بیان میکند: طوری با دیرانی رفتار می کردند که انگار یک شبح ترسناک است. پیرامون این کار نه  تنها از دیرانی بازجویی شد حتی تمام افرادی که محافظ رون آراد بودند در آلمان پیدا شده و مورد بازجویی قرار دریافت کردند. در بازجویی از دیرانی از ایشان اسامی همه افرادی را که محافظ رون آراد بودند دریافت کردند همه انهایی را که در بیروت یا دره بقاع بودند پیدا کردند و از آنها بازجویی شد. به طرز قطع می دانم که آراد شکنجه نشده و در شرایط خوبی بوده و حرف هایی که ارتش برای گمراهی مردم پخش کرده صحت ندارد. مانند اینکه دیرانی آراد را در صندوق عقب ماشین جا به جا می کرده یا حرف های بی ثمر مانند این.

شکنجه در زندان ها اشکال متفاوتی دارند. برای جواد قصفی هم نوع آن دارای اختلاف بود. ایشان یک سال تمام منتظر ماند تا بتواند برای بار نخست تنها تصویر دخترش را ببیند.

جواد قصفی: بعد از یک سال فهمیدم همسرم یک دختر به دنیا آورده است. بسیار محشر! دخترم چه شکلیه؟ صورتش چطوره؟ دیگر آدم نمی تواند تحمل کند. شبیه به منه؟ شبیه به مادرشه؟  شبیه به کیه؟ آن روز وقتی من را برای بازجویی بردند تصویر را به من دادند. یک میز بود. ۳ نفر اطلاعاتی بودند. یک ژنرال و سه نفر هم همراهش بودند. یک نفرشان علاقه داشت مطالبم را بنویسد یکی هم صدایم را ضبط می‌کند. وقتی خط های روی پاکت را دیدم خط های زرد و قرمز داشت فهمیدم که از همسرم است. تصویر را برداشت و پرت کرد جلو من جلوی آن روی صندلی نشسته بودم و همین طوری پیش من آمد. همان که بهش نگاه کردم صلوات فرستادم و گفتم این دختر من است با من حرف زد. جوابش را ندادم. گفت چه جوری فهمیدی که تصویر دخترته؟ و من جوابش را ندادم.

بعد از یکی دو دقیقه افسر پرسید: اسمش چیه؟ گفتم جمیله. گفت: اسم با مسمایی است. گفتم الحمد الله رب العالمین همزمان با اینکه من به تصویر خیره بودم حدودا ۳ الی ۴ دقیقه … چند بار تصویر را از ایشان خواستم. تصویر را از من گرفت و به هر میزان خواستم دیگر آن را نداد.

برای شما نیز جالب است؟  دستگیری نویسنده فلسطینی به وسیله اسرائیلی‌ها

۵ خرداد ۱۳۷۹ اسراییل سریع و بدون هیچ مذاکره ای از جنوب لبنان عقب نشینی کرد. همه چیز پایین دید کمین های زرهی بود. از آن روز این پرسش مطرح شد که چرا اسراییل اسرا را نگه  داشته است؟

سید حسن نصرالله: آزاد نکردن اسرای لبنانی به وسیله دشمن صهیونیستی بعد از شکست در لبنان از بزرگترین اشتباهاتی است که اسراییل تا به امروز مرتکب شده است. در لحظه جنگ با لبنان امکان دارد توجیهی داشته باشد. هر دلیل و توجیهی که می خواهد داشته باشد به نظر من با این وجود اشتباه است. امکان دارد علتش این باشد که اسراییلی ها در جستجوی این گروگان ها با برخی از اسرای گمشده اسراییل در لبنان باشند. چه کمک خلبان اسراییلی رون آراد و چه سه سرباز گمشده در سلطان یعقوب. امکان دارد مسئله این باشد که بیشتر به حدس و گمان شهید است.

با عقب نشینی اسراییل از لبنان جشن برپا شد و صدها خانواده آزادی و فرزندان خود را از بازداشتگاه های خیام جشن دریافت کردند و دیگران هم امیدشان برای آزادی اسرای باقی مانده در بند صهیونیست ها گسترش یافت.

همسر جواد قصفی: بعد از آزادی جنوب لبنان جمیله خیلی امیدوار شد که بالاخره پدرش را دز خانه ببیند. یعنی مدتی بود که لبخند ایشان را می دیدم. ایشان تغییر کرده و شاداب شده بود. به من بیان میکرد تمام شد یعنی بابا دیگه می آید؟ بهش گفتم بله تمام شد ان شاءالله می آید. وقتی در تلویزیون تصویر اسیرهای آزاد شده زندان خیام را پخش کردند. خدا بیننده است ایشان همزمان با اینکه می خندید گریه هم می کرد. صحنه ای که یادم نمی رود این بود که وقتی اسیرای خیام دست هایشان را از دریچه ی زندان بیرون آوردند می خندید و گریه می کرد و بیان میکرد ای کاش پدرم بینشان بود.

مرحومه جمیله قصفی

 

سید حسن نصرالله همزمان با اینکه از مجامع بین المللی پیرامون آزادی اسرایش ناامید شده بود بیان می کند: وقتی کوفی عنان در چارچوب دیدار با مدیران لبنانی با من دیدار کرد تا تاکید کند که قطعنامه ۴۲۵ (عقب نشینی اسراییل و آزادی اسرای لبنانی) انجام شده ما به خاطر همین ادعا انتقاد کردیم که دشمن اسراییلی به طرز کامل از تمام لبنان عقب نشینی نکرده است. چرا که مزارع شبعا باز هم اشغال است. در باب مسئله مرتبط به اسرا هم من درخواست کردم که اگر آقای کوفی عنان پیرامون تطبیق قطعنامه ۴۲۵ جدی است با اسم دبیر کل سازمان ملل متحد برای آزادی اسرای لبنانی تلاش خود را بکند از آنجاییکه معلق ماندن اسرای لبنانی به تنش بیشتری در منطقه منجر خواهد شد. ایشان گفت مسئله را از روش دیپلماتیک بررسی می کنیم. ما گفتیم مشکلی نداریم. با این وجود از سالهای طولانی قبلی تا اینجای کار راه حل های دیپلماتیک نتوانسته است اسرا را آزاد کند.

الان باید تلاش کنی و بدان که وقت تنگ است، ما می‌توانیم ماه‌ها صبر کنیم با اینحال نمی‌توانیم سال‌ها صبر کنیم. ایشان گفت: من تمامی کوشش خود را خواهم کرد. 

 

مسئول اسرائیلی: سازمان ملل پیرامون اسراء لبنانی از اسرائیل خواست و آنها گفتند که در فرصت خوب روی این مسئله فکر خواهند کرد. آنها در جستجوی ضمانت‌های بین‌المللی نبودند حتی مترصد به یک معامله بودند و برای همین به این گفتار ادامه دادند. منظورم این است که نمی‌توانی جواب متفاوتی به دست بیاوری. 

خبرنگار: در آن مقطع موضع سازمان ملل به چه نحو بود؟ 

مسئول اسرائیلی: وقتی که مواجه با اسرائیل به اشتراک باشد، سازمان ملل به مخالفت این کشور عادت کرده است و معمولاً نتیجه مقداری به دست می‌آورد.

بعد از اینکه راه های منطقی نتوانست خواست حزب الله را به ثمر برساند فورا گروه‌هایی از مبارزین در طول فاصله مستقر شدند و پست‌های دیده‌بانی برپا کردند و تکمیل ایفای نقش تازه ای شدند. 

مسئول اسرائیلی: می‌دانستیم که حزب‌الله از طرف نیروهایش برای اقدام در مسیر آزادی اسراء تحت فشار است بعد از عقب‌نشینی نظامیان اسرائیل محدوده مانور حزب‌الله کم شد. یقین داشتیم کاری خواهند کرد با اینحال نمی‌دانستیم چه کاری. 

ادامه دارد…

انتهای پیغام/ب

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی