قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

مبادله بزرگ/ ۳ «تل‌آویو» و «بیروت» در بهت/ تشریف بیاورید دستگیرتان کنیم!

مبادله بزرگ/ ۳ «تل‌آویو» و «بیروت» در بهت/ تشریف بیاورید دستگیرتان کنیم!

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

به نوشته گروه حماسه و مقاومت گروه مقاومت، چند روز قبل تعداد ۵ تن از اسرای لبنانی که به وسیله گروه تروریستی جبهه النصره به اسارت درآمده بودند مبادله شده و به خاک کشورشان بازگشتند. حزب الله لبنان در طول کارنامه درخشان خود نمونه برتر انجام مبادله موفق است. بی تردید قادریم بگوییم اصلی ترین مبادله اسرا در سالهای واپسین مبادله ای بود که طی آن حزب الله موفق شد چندین عدد از اسرای خود را که سالها در بند رژیم صهیونیستی بودند آزاد کنند که در بین آنها سمیر قنطار نیز حضور داشت. انجام این مبادله عقبه جالب و خواندنی ای دارد که به مناسبت مبادله چند روز قبلی بد ندیدیم که گوشه ای از کارنامه درخشان حزب الله را بازخوانی کنیم. آنچه در مقابل شماست قسمت سوم بازخوانی این واقعه جالب است.

چند روز بعد از عملیات اسیرگیری، افسران اسراییلی از درگیر شدن سه سرباز با قاچاقچیان مواد مخدر خبر دادند. بررسی ها رسمی ارتش این مسئله را منتفی مطرح کرد با اینحال مردم خشمگین شدند و ژنرال ها را به قصور و کوتاهی متهم کردند.

یعقوب آویتان پدر سرباز آدی آویتان: ساختن و پرداختن خبر تایید نشده راحت است با اینحال از بین بردن آن بسیار سخت است. تفکری می باشد که بیان می کند: خوب است چشمانت را خوب باز کنی تا به تو تهمت ناروایی وارد نشود. از تک تک سربازان گرفته تا مدیرکل ستاد ارتش می دانستند که این مسئله خبر تایید نشده است.

اتباع اسراییلی که فرزندانشان در بند بودند در این لحظه تلاش خود را بر روی بازگرداندن فرزندانشان به وسیله ارتش متمرکز کردند و از همان روزهای فشارهای وارده بر حکومت برای شروع مذاکرات تبادل اسرا گسترش پیدا کرد.

ابراهیم الامین روزنامه نگار لبنانی: منطق زور و قدرت که اسراییلی ها شروع کننده ی آن بودند اثر منفی اش مستقیما متوجه مردم عادی و غیرنظامی بود. طرف مقابل هم موفق شد پا به پای ایشان حرکت کند و همان شکلی که رفتار نماید با اینحال علی رغم این که مقاومت افرادی را اسیر و افرادی را کشته بود با این وجود ابعاد و نتیجه آن در عرصه و چارچوبی انسانی محدود ماند.

بعد از اسارت سه سرباز، اسراییل با حقیقت منطقه ای تازه ای مواجه شد با این وجود کار به این جا ختم نشد. همه در مقابل حادثه ای دیگر قرار دریافت کردند حادثه ای پیچیده تر و خطرناک تر بود.

یک هفته بعد از اسارت ۳ سرباز اسراییلی در شبعا تلوزیون اسراییل مطرح کرد: در اسراییل سیاسیون و خبرنگاران سرگرم تجمیع اخبار مفقودان واپسین بودند با اینحال حادثه ای که در نوع خود استثنایی بود تل آویو را مانند بیروت در شگفتی فرو برد.

سرهنگ اطلاعاتی دشمن چهارمین اسیر در چنگ مقاومت اسلامی. دبیرکل حزب الله به اختصار این خبر را مطرح نمود و فرماندهان صهیونیستی به جزئیات سرگرم شدند.

 

سید حسن نصرالله: ۱۵/۱۰/۲۰۰۰ افسری با درجه سرهنگی در ارتش اسراییل که با موساد کار می کند مدت زمانی طولانی در تلاش برای رخنه به سطوح بالای حزب الله بود که تحت تعقیب ایمنی قرار گرفت و با یک نقشه هوشمندانه قدم به قدم به لبنان کشیده شد و با پای خود به لبنان آمد.

تلوزیون اسراییل سال ۲۰۰۴ مطرح کرد: عملیات اسیرگیری دیگر به یک شکل محدود نبود. راه و شیوه های متفاوتی می باشد که به همان نتیجه می‌رسد. حنان تننباوم سرهنگ احتیاط ارتش اسراییل است. ایشان در ۲۳ اکتبر سال ۲۰۰۰ از تل آویو به اروپا سفر کرد و اصلا فکر نمی کرد که غیبتش چنین طولانی خواهد شد.

سید حسن نصرالله: عملیات به اسارت گرفتن تننباوم تنها چند ماه طول کشید یعنی وقت فراوانی نگرفت. شروع برنامه به قبل از آزادی جنوب لبنان بر می‌گشت. لذا در سال آزادسازی رابطه ابتدایی با وی انجام شد. با اینحال بعد از آزادسازی این رابطه ها جدی تر شد چونکه ما روی دو مسیر کار می‌کردیم. مسیر اول، رسیدن به تننباوم و مسیر دوم انجام عملیات اسیرگیری در مزارع شبعا.

رسانه های اسراییلی به سرعت خبر را تایید کردند و بعد از آن پرسش ها شروع شد. تننباوم به چه نحو گرفتار اسارت شد و چرا؟ سیستم اطلاعاتی حزب الله از یک طرف از رابطه تننباوم با صنایع نظامی خبر داشت و از طرف دیگر وابستگی ایشان را به ارتش اسراییل می‌دانست به علاوه از طرف دیگر معلومات مفصلی از موقعیت شخصی و مالی وی داشت.

سید حسن نصرالله: بعد از این که معلومات و داده ها در باب این مرد کامل شد نقشه ای هم برای جذب ایشان دیزاین شد. برنامه این بود که به ایشان گفته شود تو می توانی از روش رابطه با یکی از مسئولین اصلی حزب الله اطلاعاتی حساس و دقیق پیرامون  خلبان اسراییلی رون آراد به دست بیاوری. انگیزه های تننباوم به هر میزان که بود چه ایمنی و چه ملی و چه مالی، باز هم که بعدا هم گفت و یا تلفیقی از ملی و مالی برای ما مهم نبود. آن چه که برای ما ارزش داشت این بود که ایشان به لبنان تشریف بیاورد تا ما ایشان را دستگیر و بعد مبادله کنیم.

برای شما نیز جالب است؟  ما نه صدقه می‌پذیریم نه ترحم طلب می‌کنیم

 

دانی یانوم مدیرکل سابق موساد: برای من جریان تننباوم بسیار باورنکردنی است. وقتی من فرمانده لشکر بودم ایشان تحت امر من بود. در آن موقع تننباوم ستوان احتیاط بود و بعد از آن هم در واحد توپخانه سروان احتیاط شد و پایین نظر من خدمت می‌کرد. ایشان افسر بسیار خوبی شمرده می‌شد…! افسری که تمام توانش را در مسئولیت های نظامی اش به کار می‌بست. و در دیگر پست های نظامی مختلف ما زحمات ایشان را بسیار تقدیر می‌کنیم. ایشان خیلی مورد قبول ما بود. ما حقیقت ماجرای ایشان را نمی دانستیم. ایشان همراه با کارهای نظامی موفق خود زندگی خصوصی بسیار ناموفقی داشت. ما حس می‌کردیم در طرف دیگر یک مرد بسیار محکم ایستاده ایم. ایشان با مجلل ترین ماشین می آمد و دائم از کارهای تجاری بزرگ خود تعریف می‌کرد.

قیس عبدی جوانی از روستای عرب نشین طیبه در اسراییل است پدربزرگ ایشان نماینده حزب کار اسراییل بود. قیس عبید به تجارت جواهر سرگرم بود. ایشان در سال ۲۰۰۰ به قاچاق اسلحه برای فعالان انتفاضه متهم شد. ایشان با معلومات اسراییل در رابطه بود و آنها به وی اخطار دادند که مبادا با طرف مخالف اسراییل رابطه داشته باشد. قیس با تننباوم در خانه اش آشنا شد و از دوستان نزدیک ایشان گردید و کارهای تجاری متفاوتی را به وی توصیه داد.

سرهنگ حنان تننباوم اسیر سابق اسراییلی: قیس پیش من آمد و گفت توصیه خوبی دارم که زندگی تو را دگرگون می‌کند. این چه کاری بود که تمام مشکلات اقتصادی من را حل می‌کرد؟ و هیچ منع قانونی هم نداشت و در ضمن هم مصالح دولت اسراییل را تامین می‌کرد هم منافع شخص مرا؟

تا آن موقع حزب الله پیگیر معامله ی بین قیس عبید و تننباوم بود معلومات اسراییل هر دو نفرشان را پایین نظر داشت.

سرهنگ حنان تننباوم اسیر سابق اسراییلی: خانواده قیس دوستی به اسم «کاید برو» داشت که هم خودش و هم پدرش به جرم جنایی و به علاوه از طرف دیگر تجارت مواد مخدر در زندانی در اسراییل بودند.

یک عنصر اطلاعاتی برجسته اسراییل با برو صحبت کرد و برای ایشان شرح داد که اگر عضو های خانواده اش موفق شوند که اطلاعاتی را پیرامون پرونده نظامی گمشده، رون آراد به دست بیاورند و این معلومات خوب باشد آن ها هر دو (پدر و پسر) را آزاد خواهند کرد.

سرهنگ حنان تننباوم اسیر سابق اسراییلی: کاید برو موافقت کرد و بعد از چند هفته اطلاعاتی را برای قیس آرود. وی دقیقاً آنها را برای من نقد کرد و گفت که رابطه خوبی با حزب‌الله برقرار کرده و شخصی به اسم ابوعلی می‌شناسد که در یکی از پست‌های نگهبانی حزب‌الله در ضاحیه کار می‌کند و این فرد در طرف دیگر پول تکمیل معرفی اطلاعاتی راجع به آراد است با این وجود به افسر اطلاعاتی اعتماد ندارد. قیس آمد پیش من و گفت چرا آن افسر اطلاعاتی تو نباشی، پیشنهادهای نقدی بسیار بالایی به من کرد. ابوعلی دو میلیون دلار می‌خواست که مقرر شده بود یک میلیون برای خودش باشد و یک میلیون دیگر هم بین من و قیس تقسیم شود. 

تننباوم با استناد به توافق انجام شده به بروکسل سفر کرد با اینحال آنجا از تفاوت بوجود آمده در نقشه حیرت زده شد.

سرهنگ حنان تننباوم اسیر سابق اسراییلی: من در بروکسل با کاید برو آشنا شدم و ایشان گفت ابوعلی اطلاعاتی دارد که در معرض نمایش گذاشته است رون آراد هنوز زنده است و در ضاحیه یک پایگاه وابسته به حزب‌الله زندانی است که ایشان محل آن را می‌شناسد. برو گفت: که ایشان آدم درستی است و تصویر و تازه ترین معلومات رون آراد را دارد و نمی‌تواند آزادانه با این مدارک رفت و آمد کند. بدین جهت برو یشنهاد کرد که ما برای ملاقات با ابوعلی به لبنان سفر کنیم. 

سید حسن نصرالله: ایشان اصرار می‌کرد که ملاقات با این عضو حزب‌الله در یک کشور اروپایی باشد با اینحال ما گفتیم که نمی‌پذیریم. این تو هستی که به این معلومات احتیاج داری معلومات هم اهمیت بینهایت زیادی دارد بدین جهت ضروری است به بیروت بیایی. 

تننباوم موافقت کرد که به بیرون بیاید چیزی که دلیل امنیت خاطر نسبی ایشان شد اعمال خانواده‌های قیس و کاید برو در اسرائیل بود، با اینحال تننباوم نمی‌دانست که حزب‌الله خانواده قیس عمید را لحظه سفر تننباوم به بروکسل از اسرائیل خارج کرده است. بسیاری نمی‌دانستند که تننباوم یک روز قبل از عملیات شبعا به بیروت رسید. 

سرهنگ حنان تننباوم اسیر سابق اسراییلی: من با پاسپورت اسرائیلی به بیروت سفر نکردم حتی با یک پاسپورت جعلی به آنجا رفتم، خلاصه این من و کایدبرو روز ۵ اکتبر سال ۲۰۰۰ از بروکسل حرکت کرده و قبل از بامداد روز ۶ اکتبر وارد بیروت شدیم. برو من را با یک ماشین خصوصی به یک واحد آپارتمانی که گمان می نمایم در جنوب بیروت بود، منتقل کرد. از لحظه‌ای که وارد این خانه شدم  زندگیم سیاه شد.

برای شما نیز جالب است؟  باور وزارت خارجه بر زنده بودن احمد متوسلیان است

تلویزیون اسرائیل پیرامون این مسئله اینگونه شرح می دهد: در این لحظه تعقیب و گریز دیگری بین معلومات اسرائیل و معلومات حزب‌الله در شهر هانوفر آلمان شکل گرفت وقتی خانواده قیس به شهری که برادر قیس که دکتر بود در آنجا زندگی می‌کرد رسید، اسرائیلی‌ها خانواده‌ها را برای چند روز تعقیب کردند، با اینحال قبل از اینکه اتفاق پیش‌بینی نشده بیفتد خانواده‌ها ناپدید شدند و از همان روز هم دیگر نه از قیس عبید خبری شد نه از کاید برو.

آمدن تننباوم به بیروت سال‌های فراوانی پدید آورد. از نمونه اینکه ایشان واقعاً چگونه به لبنان رسید و مسئولیت سیستم‌های ایمنی اسرائیل که در قبال آن افتاد چه بود ایشان اخبار و معلومات حساسی دارد نبرد بر سرحقیقت عملکرد تننباوم و معلومات حساسی که دارد و اینکه آیا آنها برای حزب‌الله فاش کرده یا نه تداوم یافت. دوستانش می‌گویند ایشان تنها چند روز قبل از سفر به لبنان در یک مانور سری ویژه کمپانی داشت. 

سید حسن نصرالله: در هر شرایطی سیاست ما این است که نگوییم تننباوم چه چیزهایی به ما گفت با اینحال در هر حال هر کس که حزب‌الله را می‌شناسد و هر کس که اننباوم و غیر تننباوم را می‌شناسد خوب می‌داند که تننباوم نمی‌تواند حزب‌الله را گمراه کند و فریب دهد. اطلاعاتی که حرب‌الله از تننباوم  گرفت خوب است سری بماند تا وقتی دیگر. 

رونین برگمن روزنامه نگار: روزنامه‌نگار اسرائیلی مسئله حنان ایمنی بود برای دانستن اینکه ایشان برای حزب‌الله راجع به معلومات سری‌اش اقرار کرده یا نه، فشارهای فراوانی از جانب  سازمان ایمنی و مدیرعامل حکومت اعمال شد و برای برگرداندن سرهنگ و حل این مسئله هر کاری که می‌تواند صورت دهد. 

در طرف دیگر حزب‌الله تنها این نکته دستگیر اسرائیل شد که فهمید تعداد اسرای در دست حزب‌الله به ۴ نفر رسیده است و هیچکس چیزی بیشتر از این در باب آنچه برای سرهنگ اتفاق افتاده بود نمی‌دانست. 

برآمده از تلویزیون اسرائیل: به مرور لحظه فشارهای مردمی گسترش یافت و افکار عمومی از حکومت خواست که مذاکره برای اسرا را شروع کند. 

سید حسن نصرالله: قبل از عملیات اسیرگیری در مزارع شبعا هیچ گروهی به مسئله اسرا اعتنایی نداشت نه سازمان ملل و نه هیچ کشور دیگری، با این وجود هیچکس فرستاده و نماینده‌ای برای این مسئله نداشت با اینحال بعد از عملیات اسیرگیری در مزارع شبعا گروه‌های فراوانی سعی کردند وارد مذاکره شوند و به این مسئله توجه کردند. از نمونه این‌ها دبیرکل سازمان ملل بود. 

برآمده از تلویزیون اسرائیل: غیر از صلیب سرخ سازمان ملل هم توصیه میانجی‌گری را داده بود با اینحال اسرائیل جریان عمد را بعد از چند ماه متوقف کرد و سربازان سازمان ملل در لبنان را متهم به مصاحبت با حزب‌الله در عملیات اسیرگیری کرد. 

ژیا مینکو دیپیکو مشاور دبیرکل سازمان ملل در مأموریت‌های ویژه: بعد از چند ماه حکومت تازه اسرائیل وساطتت طرف آلمانی را در سازمان ملل ترجیح داد ما باید به این ایده احترام بگذاریم چون هدف گرفتن جایزه نیست حتی انتخاب بهترین طرف برای حل این مسئله انسانی است. خیلی ها برای میانجی گری مطرح آمادگی کردند؛ انگلیس، روسیه، فرانسه، سوئیس، ژاپن، اتریش و ایتالیا. حزب الله توصیه انگلیس را مردود دانست و اسراییل هم دیگران را قبول نکرد. قبل از اینکه هر دو طرف میانجی گری آلمان را بپذیرند.

سرتیپ گیل ریف مسئول سابق نیروی انسانی ارتش اسراییل: آن ها (آلمان‌ها) تعهد، شفافیت و واقع بینی دارند و مذاکره را با جدیت دنبال می‌کنند بدون آن که درمقایسه با یکی از طرف ها احساسات و عواطف نشان بدهند. بین ما و حزب الله حساسیت های محشری می باشد. ما نیازمند یک واسطه واقع بین هستیم.

سید حسن نصرالله: آلمانی ها در این کار سابقه دارند. در سال ۱۹۹۶ تجربه ای را با آن ها داشتیم و بین ما و آنها آشنایی می باشد. وقتی که بعد از منتفی شدن میانجی گری دبیرکل سازمان ملل وساطت آلمانی ها توصیه شد ما فورا موافقت کردیم چون از اول هیچ مدلی منفی بافی و محافظه کاری نداشتیم. اسراییلی ها هم موافقت کردند و وارد رفتار شدیم.

مذاکره حول چه محوری صورت خواهد گرفت؟ اولویت برای اسراییل اطلاع از سرنوشت سه سربازش می باشد. و این که آیا آن ها زنده اند یا مرده؟ اینگونه تلقی می شد که اساس مرحله ی بعدی دانستن این مسئله خواهد بود.

سید حسن نصرالله: ما از آن جا شروع کردیم که آن ها تنها پیکر شهدایمان را به ما بدهند، بدون هیچ اسیری. بعد از چند ماه مذاکره آن ها مطرح کردند که تنها لبنانی هایی را آزاد می‌کنند که خودشان انتخاب کنند و ما نمی توانیم اسم آن ها را واضح کنیم. آن ها با این که مبادله شامل مردم فلسطینی و یا عرب دیگر هم باشد مخالفت کردند.

حزب الله به ارزش معلومات پیرامون ی سرنوشت سربازان برای اسراییل واقف بود. و از شروع برای رسیدن به اهداف خود نقشه ای را برنامه کرد.

سید حسن نصرالله: ما سرنوشت آن ها را مخفی نگه داشتیم نه تنها برای این که کشته شده بودند حتی اگر زنده هم بودند مسئله را پنهان می‌کردیم چون تجارب مذاکرات قبلی نشان می دهد که در طرف دیگر معرفی معلومات می توان چندین عدد از اسرا را آزاد کرد. پس برای چه اطلاعاتی می توان بابت آن بهای انسانی گرفت. مجانی تقدیم کنیم؟ بدین جهت چنین تصمیمی اتخاذ شد.

برای شما نیز جالب است؟  «حریق به اختیار» در صداقت مطبوعاتی

تیمور گوکسیل سخنگوی سابق نیروهای یونیفل در لبنان: حزب الله برای بار نخست بود که سه سرباز را دستگیر می‌کرد. آن ها از اول می دانستند که اگر مطرح کنند سربازها کشته شده اند در جریان مبادله از ارزش و هزینه آن ها کاسته می شود. بله قساوت آمیز است. من آن چه را که اتفاق افتاد تایید نمی کنم با اینحال آن را در چارچوب مذاکرات درک می کنم. آن ها می خواهند مبادله انجام شود و بیشترین سود ممکن را از آن کسب کنند.

«معلوق» خانواده های اسرا را به یک گروه فشار علیه حکومت مبدل کرده است و از خدمات رسانی سیاسیون و جراید هم دارا گردیده است. این مسئله به یک عامل فشار بر عملیات مذاکره مبدل شد.

رونین برگمن روزنامه نگار اسراییلی بیان می کند: این امر به قدرت جراید و گستره ی نفوذ آن ها بستگی دارد. در باب خانواده های سربازان اسراییلی و خانواده تننباوم که خانواده ها درک کردند که اگر برای عزیزان خود کار کنند قدرت عظیمی را در دست خواهند داشت.

تیمور گوکسیل سخنگوی سابق نیروهای یونیفل در لبنان: این سه نفر به سمبل یک مسئله ملی مبدل شدند. برای تجدید روحیه خانواده ها یک سری گروه های فشار تشکیل دادند تا مسئله آن ها زنده بماند. در موارد شبیه به قبلی جراید هیچ اقبالی نشان نمی دادند. معنی اش این است که خانواده ها موفق شدند این مسئله را به چیزی مبدل کنند که حکومت را تحت فشار فراوانی قرار دهد.

با نزدیک شدن لحظه انتخابات نیاز مبرم ایهود باراک برای تسریع عملیات مبادله آشکار گردید. ایشان تکمیل بود تا بهای بیشتری پرداخت کند و برخی از خواسته های حزب الله را بپذیرد و آزاد کردن تعداد بیشتری ا زاسرای لبنانی و گروهی اسیر فلسطینی را هم به لیست مبادله اضافه کرد به علاوه از طرف دیگر یک شهروند آلمانی. با اینحال این دفعه حزب الله موافقت کرد.

سید حسن نصرالله: ما قبل از انتخابات به رقم ۷۵ اسیر فلسطینی رسیده بودیم با اینحال به دلیل نیاز انتخاباتی باراک تا رقم ۲۰۰ نفر رسیدیم با اینحال باز هم ما قبول نکردیم و بش از این تعداد خواستیم. ایشان هم قبول نکرد. انتخابات انجام شد و باراک شکست خورد.

آریل شارون به ریاست حکومت رسید و از آن روز مذاکرات وارد کما شد. دیگر کسی نبود که به توافق سریع نیاز داشته باشد. برخلاف آن چه در اسراییل می‌گذشت در لبنان کسی تحت فشار نبود و الزامی به مانور دادن نبود. پرونده تنها در دست حزب الله بود با این وجود حکومت در جریان آن چه اتفاق می افتاد قرار داشت با اینحال خارج از دایره تصمیم گیری بود.

ابراهیم الامین رونامه نگار لبنانی: در لبنان صرف نظر از مقاومت اسلامی دولت دغدغه ای حقیقی به اسم اسرا ندارد نه خانواده ها می توانستند به حکومت فشار بیاورند و نه نیروهای سیاسی. از این حیث مقاومت جانشین دولت و سازمان های مدنی شده بود. چه از جهت تحت پوشش اجتماعی قرار گرفتن خانواده اسرا و چه از جهت تبلیغ مسئله آنان در جراید و چه در میدان رفتار برای آزادیها.

نگرانی خانواده اسرای اسراییلی را فرا گرفت. با اینحال آن ها تسلیم نشدند و برنامه های دیگری را عملی کردند. آن چه یعقوب آویتان انجام داد یکی از آن برنامه ها بود.  وی یک بنای یادبود برای پسرش بنا کرد.

یعقوب آویتان پدر سرباز آدی آویتان: یکی از فرضیه ها این بود که این یادبود گوینده جریان ربودن سه سرباز باشد چون ما درک کرده بودیم که باید جریان را در حد بالایی از توجه افکار عمومی اسراییل و جهان نگه داریم. کاری که آن جا انجام دادیم این بود که در طول این مدت به جای یادبود بیاییم و جریان ربودن اسرا را برای مردم بگوییم و این مکان را زنده نگه داریم.

یعقوب آویتان هم مانند خانواده های دیگر سربازان وقت فراوانی را برای شرح جریان پسرش برای مردم صرف کرد و آن ها را به منزل خود دعوت می‌کرد. ایشان حتی به خارج از کشور سفر کرد و سخنرانی های فراوانی ایراد نمود. در مکانی دیگر خانواده آوراهام، بنای یادبودی برای پسر خود ایجاد کرد. روند مذاکرات بسیار ضعیف شده و حکومت به دلیل شروع انتفاضه فلسطین مسائل فراوانی را از الویت خارج کرد.

اورات آورهام خواهر سرباز بنی آورهام: همزمان با اینکه انتفاضه دوم جریان داشت سرابازانی بودند که کسی از جای آن ها خبر نداشت جز اینکه در لبنان اند و از چشم و دل دورند اگر حرکتی نکنی و آن ها را به خاطر نیاوری و نگویی که هنوز زنده هستند و نخواهی بدانی کجا هستند.

ادامه دارد…

انتهای پیغام/ب

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی