قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

مبادله بزرگ/۲ سورپرایز حزب‌الله برای ساکنان سرزمین اشغالی/روز فراموش‌نشدنی برای صهیونیست‌ها

مبادله بزرگ/۲ سورپرایز حزب‌الله برای ساکنان سرزمین اشغالی/روز فراموش‌نشدنی برای صهیونیست‌ها

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

به نوشته گروه حماسه و مقاومت گروه مقاومت، چند روز قبل تعداد ۵ تن از اسرای لبنانی که به وسیله گروه تروریستی جبهه النصره به اسارت درآمده بودند مبادله شده و به خاک کشورشان بازگشتند. حزب الله لبنان در طول کارنامه درخشان خود نمونه برتر انجام مبادله موفق است. بی تردید قادریم بگوییم اصلی ترین مبادله اسرا در سالهای واپسین مبادله ای بود که طی آن حزب الله موفق شد چندین عدد از اسرای خود را که سالها در بند رژیم صهیونیستی بودند آزاد کنند که در بین آنها سمیر قنطار نیز حضور داشت. انجام این مبادله عقبه جالب و خواندنی ای دارد که به مناسبت مبادله چند روز قبلی بد ندیدیم که گوشه ای از کارنامه درخشان حزب الله را بازخوانی کنیم. آنچه در مقابل شماست قسمت دوم بازخوانی این واقعه جالب است.

مسئول اسراییلی: سازمان ملل در باب اسرای لبنانی از اسراییل درخواست کرد و آن ها گفتند در فرصت خوب روی این مسئله فکر خواهند کرد.  آن ها در جستجوی ضمانت های بین المللی نبودند حتی مترصد یک معامله بودند و برای همین به این گفتار ادامه دادند. منظورم این است که نمی توانی جواب متفاوتی به دست بیاوری.

 فورا گروه‌هایی از مبارزین در طول فاصله مستقر شدند و پست‌های دیده‌بانی برپا کردند و تکمیل ایفای نقش تازه ای شدند. 

مسئول اسرائیلی: می‌دانستیم که حزب‌الله از طرف نیروهایش برای اقدام در مسیر آزادی اسراء تحت فشار است بعد از عقب‌نشینی نظامیان اسرائیل محدوده مانور حزب‌الله کم شد. یقین داشتیم کاری خواهند کرد با اینحال نمی‌دانستیم چه کاری. 

سید حسن نصرالله: از روز اول عقب‌نشینی این امر را در دستور کارمان داشتیم که در اولین فرصت ممکن عملیات اسیرگیری را انجام دهیم. این تنها راه آزادی برادرانمان از زندان بود. یعنی از ۲۵ می سال ۲۰۰۰ این ایده اتخاذ شد. این سخنرانی سیاسی مقدمه عملیات بود. یعنی این سخنرانی سیاسی محیط عمومی لبنان و جهان عرب و جهان را تکمیل می‌کرد تا روزی که مقاومت عملیات اسیرگیری را انجام دهد در حقیقت این هدفی بود که از این سخنرانی دنبال می‌شد. 

حیدر از رزمندگان مقاومت: ابتدا مامور شدیم که یک نقشه دفاعی برای جلوگیری از هر واکنش خشونت بار دشمن بعد از عملیات دیزاین کنیم. قبل از ورود به منطقه عملیات تمرین بسیاری کردیم در نقشه مان باید محاسبه می‌کردیم که دشمن امکان دارد از زمین و هوا حمله کند. و ما نیز باید برای جلوگیری از آن موقعیت به سلاح های خوب تجهیز می‌شدیم.

کوکسیل نماینده یونیفل در لبنان: حزب الله به منطقه مرزی تسلط کامل داشت و در آن جا مزاحمی نداشتند حضورشان بطور کلی عادی شده بود و قسمتی از جغرافیای آن جا بودند. امروز ما می دانیم که آن ها از روز اول نقشه ای کشیده بودند.

نیروهای مقاومت به مدت ۳ ماه سربازان اسراییلی را در گشت ها و پایگاه هایشان به طرز دائم و دقیق پایین نظر دریافت کردند. تا اینکه یک اشکال در هماهنگی بین نیروهای اسراییلی دیده شد. بین محدوده ی رفتار لشکرهای جولان و الجلیل که مقابل مرزهای لبنان مستقر بودند چندین متر فاصله دیده می شد. یعنی دقیقا در نقطه ی نظامی ۵۹۰ در طرف دیگر دروازه شبعا.

جهاد فرمانده عملیات اسیر گیری: دست ما در منطقه بطور کلی باز بود و مراقب تمام نکات بودیم. ما به تجمیع معلومات تمام تحرک های دشمن سرگرم شدیم. تمام پایگاه های مرزی و راه های منتهی به آن و همه نقاطی که دشمن معمولا در آن ها پراکنده می‌شد. متوجه شدیم تحرکات تیم های اسراییلی با گذشت لحظه تغییراتی کرد و بجای آن ماشین های مستعمل از ماشین های مسقف و خودروهای زرهی استفاده شد و در اوقات حرکت تغییراتی صورت گرفت. همه چیز پایین دید کمین های زره یبود. همزمان با اینکه همه شان شدیدا ضعیف و غیر مستحکم بودند.

برای شما نیز جالب است؟  امور درمانی و آموزشی برای جانبازان شیمیایی سردشت انجام می‌شود

دانی یانوم مدیرکل سابق موساد: هشدارهایی داشتیم که امکان دارد سربازهایی درمرزهای شمالی و یا دیگر جاها ربوده شوند. این هشدارها امروز هم می باشد و خرابکاران برنامه ربودن مردم ایمنی، سربازان و حتی شهروندان اسراییل در خارج کشور را با نیت آزادی دوستان زندانی شان در اسراییل تدارک دیده اند.

ارتش اسراییل نقشه پیشگیرانه ای را تکمیل کرد. و رزمایش بزرگی به اسم صدای هانیبال ترتیب داد. سربازان می دانستند که وقتی این صدا پخش شود به معنای تلاش دشمن برای عملیات گروگانگیری است و باید فورا تدابیر محشری صورت گیرد. همین رزمایش در طرف دیگر دروازه شبعا هم انجام شده بود. بعد از تعیین هدف، منطقه ای شبیه به منطقه عملیاتی انتخاب شد و مردم مقاومت در آن جا آموزش های مخصوصی را شروع کردند تا این که نقشه نهایی دیزاین شد.

حیدر از رزمندگان مقاومت: با استناد به نقشه وظیفه ی تیم دفاعی از تیم عملیات هجومی جدا بود. ما تمریناتمان را طوری انجام می دادیم که در لحظه عملیات تلفات و ممکن است اسرای بیشتری از دشمن بگیریم.

شروع انتفاضه در فلسطین برای فعالیت‌های ارتش اسرائیل در شمال مؤثر بود. بسیاری از سربازان و ماشین‌های زرهی به کرانه باختری در غزه منتقل شدند، بجای آن بودجه‌ای برای تعبیه سیم‌خاردار الکتریکی در فاصله لبنان مقرر کرده شد. مقاومت از این مسئله استفاده کرده و برای این عملیات تکمیل شد.

جهاد فرمانده عملیات اسیرگیری: گروه‌های مقاومتی که برای عملیات اسیرگیری انتخاب شدند آموزش‌های بسیار مخصوصی دیدند منطقه‌ای که با منطقه عملیات از لحاظ جغرافیایی و لُجستیکی شبیه به بود، مقرر کرده شد و در آن ده‌ها رزمایش نظامی برای بالا بردن سطح رزمی نیروها و نیز برای آموزش‌هایی جهت مقابله مستقیم با دشمن و گرفتن اسیر انجام گرفت. 

سحرگاه هفتم اکتبر سال ۲۰۰۰، گروه‌‌های مقاومت در مواضع خود مستقر شده بودند، صبح زود گشتی‌های اسرائیل معضلات خاکی کنار سیم خاردارها را در جاده خاکی کنار فاصله بازرسی می‌کردند، اندکی بعد از ۸ صبح هشدارهایی حاکی از احتمال وقوع عملیات به ارتش اسرائیل رسید. فرماندهی اسرائیل دستوراتی برای آمادگی سربازان صادر کرد، سپس تیم گشت دیگری را جهت پاکسازی و اطمینان از موقعیت فرستادند. نزدیک ساعت ۱۱ صبح فلسطینی‌ها همراه با دروازه‌های زرعیت در منطقه غربی فاصله در خدمات رسانی از انتفاضه تجمع کردند و ارتش اسرائیل سرگرم متفرق کردن آنها بود. حوالی ظهر که موعد عملیات نزدیک می‌شد یک کار باقی مانده بود که باید انجام می‌گرفت. مبارزین سنگ و کلوخ‌های مسیر منتهی به دروازه را برداشتند انجام این کار محتاج یک رفتار فریب‌دهنده بود. بچه‌ها وانمود کردند که فوتبال بازی می‌کنند. این کار تنها در چند دقیقه و بدون جلب توجه انجام شد. حدود ساعت ۱۲:۴۰ جیپ نظامی را دیدیدم که از سر پیچ ظاهر شد و آهسته به دروازه شبعا نزدیک گردید در این لحظه فرمان شروع عملیات به همه گروه‌ها ابلاغ شد. لحظه رسیدن جیپ به نقطه عملیات بود که معلوم شد تنهاست و مهمتر اینکه از نوع ضدزره هم است. 

حیدر از رزمندگان مقاومت: هیچگونه تیراندازی از اطراف سربازان اسرائیلی داخل جیب صورت نگرفت یعنی وقتی که بچه‌ها به محل عملیات رسیدند سربازان را روی زمین دیدند و آنها را بلند کرده و به طرف ماشین رنج‌رور بردند. با استناد به نقشه عملیات جهت پوشش عملیات عقب‌نشینی توپخانه مقاومت همه پایگاه‌های اسرائیلی را موشک‌باران کرد. حدوداً بعد از ۲۰ دقیقه هلی‌کوپترها و هواپیماهای جنگی آمدند و ماشین‌های غیرنظامی را هدف قرار دادند ما هم بعد از ۴۰ دقیقه اسرا را بدون هیچ خطری به جای امنی رساندیم.

برای شما نیز جالب است؟  لازمه یک انقلاب، شهادت و مهیا بودن برای شهادت است - |

همه چیز با استناد به نقشه حمله انجام شد.

دانی یانوم مدیرعامل سابق موصاد: معلومات به شکل تدریجی و غیردقیق به دفتر در ابتدا‌وزیری می‌رسید اطلاعاتی پیرامون ناپدید شدن سه سرباز دریافت کردیم وقتی این معلومات با باراک رسید،‌ایشان دستور فوری داد که هواپیماها و هلی‌کوپترها برای پیگیری مسئله و امکان جلوگیری از عملیات تکمیل ورود به محیط لبنان شوند. 

سرتیپ موشه یعلون مدیرعامل سابق ستاد ارتش اسرائیل:‌ در همان منطقه تخریب مهاجمان را شروع کردیم با اینحال وقتی که معلوم شد ربایندگان و اسرا خیلی دور شده‌اند و ردشان را گم کردیم و نفهمیدیم کجا هستند تعقیب متوقف شد وگرنه باید همه لبنان را می‌گشتیم و ما نمی‌دانستیم کجا را باید بگردیم مرحله‌ای که رابطه قطع شد تعقیب و گریز هم متوقف شد.

سخنگوی سابق نیروهای یونیبل در لبنان:‌ بسیار محشر چه واکنشی باید صورت می‌گرفت ممکن است زدن برخی از جاها ممکن بود با این وجود اگر هدف‌های غیرنظامی زده می‌شد حزب‌الله با موشک جواب می‌داد پس چه کاری باید انجام می‌شد بهترین راه گروگان‌گیری بود و این کار شدنی است با این وجود کار خیلی پیچیده‌ای است و خطرهای فراوانی دارد.

تلویزیون اسرائیل به پیگیری اخبار سرگرم شد و هیچکس به طرز یقین نمی‌دانست چه اتفاقی برای سربازها افتاده است و سرنوشت آنها نامعلوم بود.

سرباز اسرائیلی: به نقطه ۵۹۰ رهسپار شدیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است وقتی به محل رسیدیم دیدیم که حریق از جیپ شعله‌ور است و لاشه آن به سوی دروازه لبنان افتاده است.

برای مردم زیادی از اسرائیلی‌ها این روز فراموش نشدنی است، رسیدن خبر به خانواده سربازان ربوده شده دردناک بود این خبر برای آنان غیرقابل باور بود. 

یعقوب آویتان پدر سرباز آدی آویتان: مطمئنا مردم زیادی هم روز گروگان‌گیری را به خاطر دارند آن موقع وقتی من در شهر تردد می‌کردم مردم برایم تعریف می‌کردند که در آن لحظه کجا بودند و چه می‌کردند. این یک اتفاق نبود حتی مانند آتشی در مغز انسان بود که هرگز نمی‌شود آن را خاموش کرد این از مضامین حک شده در خاطر ماست. تا آخر عمر صدمه و عجز ناشی از آن در ذهنمان خواهد ماند. معنای کلی گروگان‌گیری چیست آیا کسی می‌تواند این را شرح بدهد، آن روز هم پیش  مادرم بودم من و همسر و فرزندانم در حال گردش بودیم که پسر کوچکم آمد و به من گفت ه بابا تو را از طرف ارتش می‌خواهند با خودم فکر کردم که من ۱۰ سال پیش  خدمت ارتش را تمام کردم و می‌دانستم که این یعنی چه بعدش هم احساس کردم دنیا روی سرم خراب شد. اتاق آدی‌ آویتان از لحظه ناپدید شدن به یک قبر مبدل شد و خانواده‌اش تا این لحظه به خاطر اخبار صد و نقیضی که دریافت کرده بودند بازهم در حیرت به سر می‌بردند.روزهای اول هیچ  اطلاعاتی نداشتیم تنها گفته می‌شد که سه سرباز در این عملیات ربوده شده‌اند و امکان دارد پسر من آدی نیز در بین آنها باشد. خیلی تعجب‌آور است ممکن است حتی یک کلمه دروغ هم به انسان امید بدهد.  در اینجاست نگرانی به عجز شروع می‌شود و تو واقعاً‌ نمی‌دانی که چکار باید بکنی، احساس حقارت می‌کنی، دستت به هیچ جا نمی‌رسد می‌خواهی بدانی چه اتفاقی افتاده، می‌خواهی پسرت را آزاد کنی با اینحال به کجا باید برویم؟ دچار خشمی دردناک می‌شوی، فهمیدن اینکه چه کار باید بکنی ساده نیست و وقت‌گیر است. دنیا هم ناگهان بیدار می‌شود و مسئله را در اخبار و تلویزیون و نشریهها تبلیغاتی می‌کند.

برای شما نیز جالب است؟  شعر دفاع مقدس، شعر جنگ نیست/ انتهای عصر غزل و مثنوی دفاع مقدس - |

ابراهیم‌الامین روزنامه‌نگار لبنانی:‌ آنچه در اینجا اتفاق افتاد تأثیرات بزرگی بر ملت لبنان باقی گذاشت تا به این لحظه تعداد اندکی حقیقت مسئله را می‌دانند علیرغم گذشت لحظه فراوانی از عملیات کسی نمی‌دانست که چرا سه سرباز اسرائیلی فوراً کشته شدند در بین عامه مردم این مسئله ساده انگاشته شد بمبی تکمیل شده بود و خیلی‌ها در کمین بودند و خودروهای مسقف اسرائیلی را پایین نظر داشتند. در همین لحظه بمب اول منفجر شد و خودرو را از کار انداخت. سربازان اول متوجه نشدند که بمب ماشین آنها را از کار انداخته‌ است خیلی ترسیدند و برخی‌هایشان بیهوش شدند تمام گشتی‌های اسرائیلی که در آن اطراف بودند همزمان با اینکه نمی‌دانستند چه اتفاقی افتاده به طرف این خودرو حرکت کردند. روز ۷ اکتبر سال ۲۰۰۰ یک ماشین جیپ اسرائیلی آمد، اسرائیلی‌ها بهش سوفا می‌گویند یک جیپ کوچک و غیر زره‌ای و سه سرباز اسرائیل درون آن بودند. بعد از آنکه به نزدیکی دروازه رسید معلوم شد که ماشین دیگری همراهشان نیست دستوراتی که ابلاغ شد حزب‌الله را وادار کرد دست به اقداماتی بزند که در آتی امکان تکرار آن نبود. 

برآمده از تلویزیون اسرائیل: آن روز و کمی بعد از انجام عملیات اسرای لبنانی در زندان‌های اسرائیل جزو اولین افرادی بودند که از نتیجه این موضوع اطلاع داشتند.

جواد قصفی: تلویزیون از داخل زندان و آن برادر از خارج زندان ما را مطلع کردند من هم با یک  گوشی می‌شنیدم برای لحظه‌ای فکر کردم که دارد با من حرف می‌زند گوشی را برداشم و بهش  گفتم داری با من حرف می‌زنی به من گفت سه تا، گفتم چی سه تا؟ گفت سه اسیر، گفتم سه اسیر چی؟ گفت سه اسیر اسرائیلی گرفتیم، گفتم چی داری می‌گی، کجا؟ گفت‌ تو شبعا. من نشسته بودم و حواسم جمع بود همین که این را بهم گفت اعصابم به هم ریخت شروع کردم به فرستادن صلوات و ذکر بسم‌الله به تلویزیون نگاه کردم اشک توی چشمهام بود گفت به کسی نگو، گفتم باشه به تلویزیون نگاه کردم دیدم نوشت خبر فوری، آن را خواندم دیدم خبر را مطرح کرد من آن ایام امید فراوانی نداشتم با این وجود با این خبر امیدوار شدم که حتماً آزاد می‌شویم. گفتند ان‌شاءالله تا سه ماه دیگر آزاد می‌شوید

همسر جواد قصفی: اگر بخواهم خوشحالی خودم و دخترم را به شما بگویم خوشحالی ما قابل وصف نبود گفتیم تمام شد این تنها خبری است که می‌تواند تمام اسرا را به خانه باز گرداند. جمیله به من گفت اگر یک هفته منتظر شویم بابا می‌آید و با هم سر سفره می‌نشینیم و غذا می‌خوریم ایشان فکر می‌کرد که باباش می‌آید و دیگر می‌توانیم با هم برویم بیرون و تا دیر وقت کنار هم باشیم. من هم سعی می‌کردم ایشان را بیشتر امیدوار کنم، شادی جمیله قابل وصف نبود. 

انور یاسین آزاده لبنانی: در حقیقت وقتی ما این خبر را متوجه شدیم در زندان جشنی برپا شد تنها برای ما نبود همه بازداشتگاه‌های اسرائیل مملو از جشن و سرور بود نه تنها اینجا حتی هر اسیری دوست دارد که خودش جزو آزاد شده‌ها باشد تو این شادی همه شریک بودند.

مصطفی دیرانی: ما فهمیدیم که اتفاق مهمی افتاده و مرحله تازه ای از گفت‌وگوها شروع خواهد شد با این وجود با استناد به شناختی که از این کشمکش‌ها داشتیم می‌دانستیم که این مسئله،‌مسئله‌ای نیست که طی یک شب و یک روز تمام بشود حتی به وقت نیاز دارد و این وقت واضح نبود. با این وجود آنچه ما حدس می‌زدیم این بود که اسرائیل بالاخره راضی خواهد شد و این مسئله معلوم بود. 

ادامه دارد…

انتهای پیغام/ب

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی