قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

مردی که در هاله‌ای از غبار ایستاد/ اختلاف‌ها و مشابهت‌های دو روایت – |

مردی که در هاله‌ای از غبار ایستاد/ اختلاف‌ها و مشابهت‌های دو روایت – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان مردی که در هاله‌ای از غبار ایستاد/ اختلاف‌ها و مشابهت‌های دو روایت – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

. _ گروه فرهنگ: پیرامون فرمانده جاویدالاثر احمد متوسلیان، چند کتاب مختلف چاپ شده بود که قبل از ساخته شدن فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» چندان مورد استقبال عموم قرار نگرفته بودند. با این وجود این کتاب‌ها به وسیله مخاطبان حرفه‌ای ادبیات دفاع مقدس و علاقه مندان این ژانر خوانده شدند با این وجود فیلم سینمایی مورد اشاره بود که متوسلیان را به بیشتر اقشار جامعه از نمونه جوانان دهه هفتاد و هشتادی شناساند.

به هر حال، با ساخته شدن ایستاده در غبار، برای بار چندم به همه ثابت شد که شخصیت‌های پیشرو ایران و فرماندهان جوان دوران جنگ، ظرفیت های فراوانی برای پرداخت تصویری و قبل از آن، مکتوب دارند. «در هاله‌ای از غبار» یکی از کتاب‌هایی است که پیرامون شخصیت متوسلیان چاپ شده و به ذهن خطور میکند پایه و اساس فیلمنامه «ایستاده در غبار» قرار گرفته است. قبل از چاپ «در هاله‌ای از غبار» کتاب‌هایی چون «برای عملیات آمده‌ام» یا «مرد» و «همپای صاعقه» پیرامون شخصیت فرمانده تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) چاپ شده بود.

«در هاله‌ای از غبار» به قلم گلعلی بابایی، برای بار نخست در سال ۹۱ به چاپ رسید و تا این لحظه به چاپ هشتم رسیده است. این کتاب از لحاظ ساختار، زندگی احمد متوسلیان را از ابتدا تا لحظه اسارت و مفقود شدنش با گزارش ژورنالیستی و مستندوار روایت می‌کند. همراه با همه محاسنی که کتاب دارد، لحن جانبدارانه آن تا حدی با اسم نقطه منفی شمرده می‌شود. از این حیث که مخاطب با مطالعه سطور کتاب متوجه علاقه راوی درمقایسه با شخصیت‌ها می‌شود و یک روایت بی‌طرفانه را بیننده نیست. این موقعیت در توصیف‌هایی که از دشمن و به علاوه از طرف دیگر از رزمندگان خودی می شود، به چشم می خورد و محسوس است. اگر بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم، فیلم «ایستاده در غبار» از این حیث، روایت بی‌طرفانه‌تری دارد.

با استناد به اشاره‌ای که به «ایستاده در غبار» شد، به نظر می رسد کتاب «در هاله‌ای از غبار» نقشی بسیار مهم و بنیادی در شکل گیری فیلمنامه فیلم ذکر شده داشته است. مخاطبی که قبل از این کتاب، کارهای مکتوب دیگر را پیرامون حاج احمد متوسلیان خوانده باشد، با مطالعه «در هاله‌ای از غبار» گویی دارد صحنه‌های فیلم «ایستاده در غبار» را از لحاظ می گذراند. با این وجود «ایستاده در غبار» هم فیلم سینمایی بود و هم سریال و عده ای از فرازهایی که در کتاب هست، در ورژن سینمایی نیست که یقینا علتش، کوتاه تر شدن لحظه فیلم باشد.

برای شما نیز جالب است؟  نشست نقد و بررسی کتاب «جامه سرخ» برگزار شد - |

یکی از نکاتی که پیرامون کتاب «در هاله‌ای از غبار» می باشد، عبور گذرا و سریع از عده ای مسائل مانند حضور و فعالیت‌های احمد متوسلیان در روزهای بعد از پیروزی انقلاب در تهران است. با اسم مثال، جای خاطرات علی چرخکار دوست صمیمی حاج احمد که خاطراتش را در کتاب «برای عملیات آمده‌ام» خوانده‌ایم در این کتاب خالی است. در این کتاب خاطره‌ای پیرامون رفتن متوسلیان به سفارت آمریکا در ایران می باشد که در آن، مستشار آمریکایی را در آسانسور خلع سلاح می‌کند و اسلحه کمری اش را در یک اقدام غافلگیرانه می‌گیرد و بعدها هم به توجه به اصرار و فشار آمریکایی‌ها، اسلحه پس داده نمی شود. با اینحال این مسئله و فعالیت‌های شبیه به احمد قبل از رفتنش به کردستان، حضور چندانی در «در هاله‌ای از غبار» ندارند.

از طرف دیگر یک نکته ابهام آمیز در باب زخمی شدن حاج احمد می باشد. در کتاب «مرد» (که داود امیریان آن را در شکل رمان و از زاویه دید شخصیتی خیالی یا حقیقی به اسم رضا نوشته)، زخمی شدن پای حاج احمد متوسلیان و ترکش خوردن به ران ایشان، مرتبط به جبهه‌های جنوب است؛ همان شکلی که که در کتاب «در هاله‌ای از غبار» هم این روایت در جبهه‌های جنوب رخ می دهد. با این وجود در کتاب مرد که ساختار داستانی دارد، به زجر و تحمل حاج احمد طی رفتار جراحی بدون بیهوشی اشاره می‌شود با اینحال در «در هاله‌ای از غبار» اشاره ای به این مساله نشده است. ولی باید گفت، در فیلم «ایستاده در غبار» مساله زخمی شدن احمد و رفتار جراحی‌اش بدون بیهوشی در مقطع حضور این فرمانده در کردستان تصویر می‌شود. این مساله برای مخاطبانی که کتاب‌های مرتبط به شخصیت متوسلیان را دنبال می‌کنند، باعث سردرگمی می شود که به نظر می رسد منبع آگاهی چون گلعلی بابایی یا راویانی که از آن‌ها برای کتاب همپای ساعقه و در هاله‌ای از غبار خود سود برده، باید آن را روشن کنند.

برای شما نیز جالب است؟  مرزهای سفارشی‌نویسی در ادبیات دفاع مقدس کجاست؟ - |

راویانی که صدای آن‌ها را با اسم نریتور یا راوی در فیلم «ایستاده در غبار» می‌شنویم، اغلب راویانی هستند که در «هاله ای از غبار» حضور دارند. به این خاطر است که به نقش بنیادی این کتاب در شکل گیری فیلم مورد نظر اشاره می‌شود. با این وجود واضح است که تنها این کتاب، منبع وقایع مستند فیلم نبوده است. به هر حال، بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که «در هاله‌ای از غبار» به جهت داشتن این امتیاز که عده ای از گفتگو‌هایش در سال‌های واپسین گرفته شده‌اند، مطالب و حقیقت‌های تازه ای دارد. مثلا روایتی که محسن رفیقدوست از تازه ترین دیدارش با حاج احمد قبل از مفقود شدنش دارد، در «برای عملیات آمده‌ام» یا «مرد» موجود نیست. یا مثلا حالت بین حقیقت و رویایی که احمد لحظه عملیات در جنوب پیرامون سرنوشتش با آن مواجه می‌شود، تنها در کتاب «در هاله ای از غبار» می باشد. مضاف بر اینکه «در هاله‌ای از غبار» وقایع تولد تا مفقود شدن متوسلیان را روایت می‌کند با این وجود «مرد» روایت آشنایی رضا با حاج احمد تا لحظه اسارتش و «برای عملیات آمده ام» هم از آشنا شدن علی چرخکار با حاج احمد تا مفقود شدنش در لبنان را در بر می گیرد.

یک نکته مرتبط به مسائل بین المللی و ژئوپلوتیک هم که با مطالعه کتاب «در هاله‌ای از غبار» به خاطر متبادر می شود این است که حکومت و ارتش سوریه که در سال ۶۱ در پی حمله اسرائیل از ملت‌های مسلمان کمک خواست و تنها با اجابت ایران روبرو شد، با اراده ضعیف در پی مقابله به مانند و صف‌آرایی مقابل اسرائیل بر نیامد با اینحال به ذهن خطور می کند ۳۰ سال بعد به این نتیجه رسید که با کمک ایران در مرزهای خود با عنصر های اسرائیلی بجنگد. حاج احمد متوسلیان آن گونه که در کتاب «در هاله ای از غبار» از ایشان نقل قول می شود به همرزمانش بیان می کند: «سوری‌ها به ما رودست زده‌اند و ما باید به ایران برگردیم چون این ها قصد جنگیدن حقیقی با اسرائیل را ندارند!» سوری‌ها که بیش از ۳۰ سال پیش به طرز مستقیم با اسرائیلی‌ها طرف نشدند، اکنون مجبورند در شرایط حال حاضر بین‌المللی با کمک ایران، با نیروهای داعش که به تعبیر بسیاری از بررسی کنندگان، عاملان اسرائیل و آمریکا هستند، روبرو شوند.

برای شما نیز جالب است؟  رنج مردم موصل از لنز دوربین عکاس واشنگتن پست+ عکس ها (۱۴+)

در کتاب «در هاله‌ای از غبار» اشارات مفصل‌تری درمقایسه با فیلم «ایستاده در غبار» در باب تشکیل جنبش حزب الله لبنان می‌شود که در فیلم تنها بخشی که به این مساله اشاره می کند، نوشته‌های قبل از تیتراژ پایانی فیلم است. به علاوه از طرف دیگر مساله فتح خرمشهر و بازگشت به تهران بعد از عملیات بیت المقدس، دیدار با امام خمینی(ره) و اتفاقات مرتبط به این دوره هم درمقایسه با فیلم، حضور پررنگ تری در کتاب دارند. بد نیست اشاره‌ای به این مساله هم داشته باشیم که عنوان «در هاله‌ای از غبار» به سروده محمدرضا آغاسی پیرامون حاج احمد متوسلیان بر می گردد که در این شعر ایشان از تعبیر مورد نظر استفاده کرده است و به نظر می رسد این کتاب، غیر از مفاهیم و مطالبش، در عرصه نامگذاری هم روی فیلم «ایستاده در غبار» تاثیر داشته و عنوان این دو اثر به توجه به تفاوتی که در مرجع ضمیرشان دارند، بسیار به هم شبیه به اند.

چاپ هشتمی شدن «در هاله‌ای از غبار» نشان از استعداد و ظرفیت بالای چنین کتاب هایی برای خوانده شدن به وسیله مخاطبان است. نکته مهم این است که امثال حاج احمد متوسلیان در دوران جنگ کم نبوده‌اند و بسیاری از فرماندهان لحظه جنگ از نمونه شهدایی چون همت، باکری، عباس کریمی، عاصمی، چراغی، رستگار، کاظمی و از طرف دیگر شهدای ارتشی از نمونه خلبانان نیروی هوایی که هرکدام باعث رقم خوردن اتفاقات محیرالعقول و قهرمانانه ای در لحظه جنگ شده اند، توانایی روایت شدن از روش رمان یا فیلم سینمایی را دارند. با اینحال باید دست هنرمندان و نویسندگان را برای معرفی روایت شان باز گذاشت. کما این که فیلم «ایستاده در غبار» با روایت و ساختار جدیدش، باعث ستایش مخاطبان شد و عده بیشتری را متوجه شخصیت هایی چون احمد متوسلیان کرد.

امیدواریم این مقاله با عنوان مردی که در هاله‌ای از غبار ایستاد/ اختلاف‌ها و مشابهت‌های دو روایت – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی