قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

مسئله ایثار و فداکاری، یک مسئله بطور کلیً جهانی است – |

مسئله ایثار و فداکاری، یک مسئله بطور کلیً جهانی است – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان مسئله ایثار و فداکاری، یک مسئله بطور کلیً جهانی است – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

به نوشته .، اولین نشست هیات اندیشه‌ورزی ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و فداکاری با حضور حجت‌الاسلام محمدعلی انصاری مشاور وزیر در امورایثارگران، جمعی از اندیشه‌ورزان و پژوهشگران در رشته‌های مختلف علمی، با نیت بررسی روشهای اعتلا، تحکیم و ترویج فرهنگ ایثار در سطح جامعه در محل دفتر امور ایثارگران، برگزار شد.

در اولین نشست این هیات، در خصوص کلیات مسئله، ارزش ترویج فرهنگ ایثار، چگونگی هم کاری و نیز نحوه استمرار جلسات، گفت و گو شد. به علاوه از طرف دیگر تصمیم گرفته شد که با دعوت از اهل نظر و پژوهشگران علوم مختلف از نمونه، روان شناسی، جامعه شناسی، مدیریت، مردم شناسی، فلسفه، کلام، هنر، فرهنگ، ادبیات، … و نیز دیگر رشته های علمی در  رابطه با مباحث مطرح، این ترکیب، تقویت شود.

حجت‌الاسلام انصاری مشاور وزیر در امورایثارگران با اشاره به عرصه فعالیت دفتر امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: مسائل مرتبط به رفاه و امور حقوقی و معیشت ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌های تابعه، دیزاین برنامه‌های فرهنگی برای ایثارگران سازمان و ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و فداکاری در سطح جامعه با نگاهی ملی و حتی بین‌المللی از نمونه فعالیت دفتر امور ایثارگران است.

وی اضافه کرد: در این عرصه، ابزار‌های متعددی در کشور اکتیو هستند که فعالیت‌های ترویجی، تحقیقی را انجام می‌دهند، با اینحال از لحاظ ساختاری و سازمانی هر ابزاری متولی بخشی از کار است.

انصاری با اشاره به حضور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اسم یکی از عضو های اصلی شورای عالی ترویج و پیشرفت فرهنگ ایثار و شهادت گفت: قانون از وزارت‌خانه‌های مختلف انتظاراتی دارد که انتظار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شورا، حائز ارزش است، لذا ما خود را در ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت، مسئول می‌دانیم.

وی هدف از تشکیل هیات اندیشه ورزان را تجزیه و بررسی درست و جامع با استناد به آسیب ها و فرصت ها و اختلاف ها دانست و گفت: نشست اول به برنامه مسئله و بحث‌های کلی در چارچوب این هیات، اختصاص میابد و سعی می‌کنیم با همفکری، ترکیب مناسبی از بهترین‌های ممکن، بوجود آورده و با هم اندیشی در مسیر تعریف شده و مشخصی حرکت کنیم. در این نشست، به بررسی کلی مسئله، ترکیب هیات، و مسئله‌های مهمی که باید در مسیر پیش روی در چارچوب ـ ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت  قرار گیرد خواهیم پرداخت.

برای شما نیز جالب است؟  تبیین شرایط هم کاری میان وزارت ارشاد و موزه دفاع مقدس - |

انصاری اظهار امیدواری کرد: امیدواریم خروجی مباحث در این هیات اندیشه ورزی، نکات بنیادی و بنیادینی باشد که برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی دیگر ابزار‌ها و نهادها، قابل استفاده باشد و مسیرهای تازه و موثری را در مقابل ما در ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت در سطح جامعه قرار دهد.

وی تصریح کرد: کیفیت کار این هیات باید گام به گام باشد. به این معنی که از حداقل‌ها شروع کرده و گام به گام به سوی تعالی کیفیت و رساندن فعالیت به حداکثر ممکن باشد.

وی اضافه کرد: پیش بینی میکنیم که بحث‌های این نشست علمی باشد و در جستجوی نتیجه ویژه و واضح باشیم. ما می‌خواهیم از دل این مباحث، برای ترویج فرهنگ ایثار، نتیجه عملی حاصل کنیم. بحث‌های اینجا باید واقع‌گرایانه و عملیاتی باشد. می بایست از دل این هیات، نکاتی عملیاتی برای ترویج فرهنگ ایثار در آید.

انصاری  مشاور وزیر در امورایثارگران تاکید کرد: شأن این هیات، دیزاین و برنامه‌ریزی نیست، حتی تولید فکر و اندیشه  در عرصه فرهنگ ایثار و فداکاری است که در شکل مقالات یا کتاب بتوان آن را نشر داد.

خلاء های موجود در جامعه فرصت فعالیت را ممکن کرده است

ایرج گلشنی با تاکید بر نظره پردازی بر پایه قواعد علمی در این عرصه گفت: . نبود نظریه‌های علمی در عرصه فرهنگ ایثار در ایران، این فرهنگ را دست‌خوش خواست و سیاست کرده است و هیچ منش روشن و رویه‌ی مشخصی ندارد تا جایی که گاهی فعالیت نهادها و ابزار‌ها در این عرصه نه تنها موازی است، حتی گاهی در تقابل هم‌اند.

وی تصریح کرد: نبود مبانی و اصول ثابت، نبود تعریف معین و واضح، خلائی ایجاد کرده که هر کس با هر تعریفی می‌تواند مدعی ترویج فرهنگ ایثار باشد. نبود نظریه‌ها، نبود تعریف‌های علمی به معنی تعریف‌های قابل اثبات و فراگیر، نبود فهم مشترک کارشناسان دردهایی است که اگر درمان نشود، اتفاق مخصوصی در این عرصه نخواهد افتاد و کشور، چهل سال دیگر همین رویه‌ی تکراری غیر موثر را تجربه خواهد نمود.

گلشنی عنوان کرد: تقاضا می‌کنم که رویه و شیوه کشورهای دیگر را مطالعه کنیم و ببینیم آنها با چه منشی به مسئله پرداخته‌اند که آن همه نتیجه گرفته اند. چرا کشور ایران برابر آمارها باید رتبه ۱۶۳ در رعایت اصول الهی و انسانی باشد. کشورهای دیگر، به چه نحو با بهره برداری از این فرهنگ، به کمک اقتصاد و صنعت و زندگی شهروندی خود رفتند و به نتایج شگرفی رسیدند.

برای شما نیز جالب است؟  ایثارگران گنجینه‌های ارزشمند در تاریخ کشور هستند - |

وی از توجه به عرصه  بنیاد شهید، سند ابلاغی مقام معظم رهبری و دیدگاه جهانی به مسئله در روش تبیین مسئله ایثار پرداخت و گفت: باید توجه داشت که بنیاد شهید، اولاً ماهیتاً خدمت رسانی به ایثارگران است، در ثانی ایثارگر در چارچوب فکری بنیاد شهید تعریف ویژه دولتی دارد و از دید این بنیاد، هر کسی ایثارگر نیست، مگر این که در جنگ باشد! آن هم به شرطی که شهید، اسیر یا مجروح شده باشد.

گلشنی با بیان اینکه سند ابلاغی نظام که بر سه محور «جهاد وشهادت»، «تفکر بسیجی» و «فداکاری» بنا نهاده شده باید مد نظر جدی قرار گیرد تصریح کرد: پیرامون این مسئله، با استناد به بند سوم سند ابلاغی نظام، ترویج فداکاری از وظایف صریح و قطعی ابزار‌های فرهنگی و به طرز واضح وظیفه و رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

این اکتیو فرهنگی اضافه کرد:  مسئله ایثارو فداکاری، یک مسئله بطور کلی جهانی است و همه‌ی بشر را در بر می‌گیرد. فداکاری، مسئله‌ای فرامرزی، فرادینی و فرامکتبی است و از نقطه نظر ماهوی، کمترین تفاوتی در هیچ وجهی ندارد.

تشکیل کتابخانه‌ای با مسئله ایثار

پاکروان از عضو های کارگروه اندیشه ورزی با تاکید بر پرداختن به مسئله ایثار در همه ابعاد و با همه توان گفت: ضروری از در این عرصه آسیب شناسی صورت بگیرد و فعالیت‌های شبیه به و نکات منفی و مثبت را تشخیص دهیم تا حداقل، مواردی که باعث شده عده ای اتاق‌فکرهای دیگر به نتیجه نرسند را دنبال نکنیم.

وی از دیگر ملزومات هیات اندیشه ورزان وجود برنامه و برنامه واضح برای این هیات دانست و اضافه کرد: تحت این شرایط می‌توانیم با استناد به برنامه پیش برویم. در عرصه فرهنگی ریسک شناسی از مباحث مهم است و باید تمام ابعاد آن بررسی و درک شود. بررسی شوک‌های وارده به جامعه از ناحیه فرهنگ ایثار، باید مورد بررسی قرار گیرد و کارهای مثبت و منفی آن سنجیده شود.

پاکروان با اشاره به  مسئله گفتمان سازی و هماهنگ سازی معنایی گفت: باید تعاریف و مصادیق ایثار کدام واضح شود که آیا تنها مصداق ایثار مسئله خرمشهر، جنگ و دفاع مقدس است یا نه و ایثارگران چه افرادی هستند.   به هر حال آن چه مهم است، تغییر رفتار در جامعه است. در این نگاه، معنای ایثار گسترده خواهد بود.

وی توصیه داد: باید شاخه بین‌الملل هم به این مسئله بدهیم. ما در قسمت کاری خود قادر به این کار هستیم و می‌توانیم به این مسئله کمک کنیم تا بتوانیم از رایزنی‌های بین المللی هم سود ببریم. یعنی هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی به این مسئله بپردازیم تا از تجارب و دیدگاه‌های آن‌ها سود ببریم و بالاخره می‌توانیم کتابخانه‌ای با مسئله فرهنگ ایثار شکل دهیم و به تولید مقاله و ترجمه و چاپ کارهای مرتبط با عرصه ایثار کمک کنیم. در عرصه بین الملل و نشست‌های تخصصی در سطوح محشر برگزار و نتایج را در محیط مجازی پخش کنیم.

برای شما نیز جالب است؟  انقلاب اسلامی تنها یک شهید «تندگویان» دارد - |

امیر سرتیپ دوم اکرمی نیا عضو دیگر کارگروه اندیشه ورزی در این نشست با تاکید بر استخراج چیستی و چگونگی ترویج فرهنگ فداکاری و نه تنها شهادت گفت: بعد از موقعیت شناسی و بررسی ها ضروری دبیرخانه باید کار را شروع و تولیدات انجام شود و فرضیه‌ای که در هیات ایجاد می‌شود به مجری آن معرفی شود تا از فرضیه برنامه تولید و اجرا شده و بازخورد  آن به ما داده شود.

وی اضافه کرد: باید مورد بررسی قرار دهیم چگونه عده ای کشورهادر نشر فرهنگ‌ خود، بسیار موفق رفتار کرده‌آند و ما قادر به آنجام آن کار نبوده‌ایم. اگر اینها بحث شود و بعد از بحث چیستی سر وقت شیوه‌ها برویم، می‌توانیم موثر رفتار کنیم.

عبدالحمید موذن مدیر خانه فرهنگ ایثار با اشاره به انتظار کلی از هیات اندیشه ورزان گفت: معتقدم علاو ه بر مسئله تعریف و تبیین واژه ایثار، انتظار دیگری از این جمع نیز متصور هست: اول اینکه، خود عضو های هیات در راستای ترویج فرهنگ ایثار، نظر و فرضیه و یا توصیه کار و فعالیتی را مطرح کنند تا مدنظر قرار گیرد و دیگر این که، مسئله‌های کلی کار در عرصه دفتر امور ایثارگران و فرضیه ها و برنامه های ما در جمع هیات اندیشه ورزی بیان شود و نظرها در باره آن گرفته شود. در حقیقت، روی فرضیه ها و برنامه ما بحث و چکش کاری فکری شود و در حقیقت، این هیات، اندیشه ها و نظر ها و برنامه های ما در دفتر را «ورز» بدهد، قوت ببخشد و ما را به برنامه ای اثربخش تر در عرصه ترویج فرهنگ ایثار برساند.

امیدواریم این نوشته با عنوان مسئله ایثار و فداکاری، یک مسئله بطور کلیً جهانی است – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی