قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان، نمونه و مصداقی برای استکبارستیزی

مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان، نمونه و مصداقی برای استکبارستیزی

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان، نمونه و مصداقی برای استکبارستیزی. که پیشتر به آن میپردازیم.

مقاومت هرجا که پرچمی برافراشته، سربازی ایستاده، سلاحی تکمیل و استدلالی محکم دارد، ریشه در خرمشهر ایران دارد، ریشه در روزهای مقاومت جهان‌آرا ها ، چمران‌ها و باقری‌ها و همت‌ها دارد، این قصه نقل هر روز جوانان حزب‌الله در لبنان است، حتی…

گروه فرهنگ و هنر: نامگذاری روز بیست و سوم مرداد ماه از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورمان به مناسبت پیروزی جنبش حزب الله لبنان، بیش و قبل از هر چیزی، تجلیل از واژه مقدس “مقاومت” است.

به نوشته بولتن نیوز، مقاومت اسلامی در لبنان همدوش و هماهنگ با مقاومت اسلامی مردم مظلوم فلسطین یعنی ”حرکه‌المقاومه الاسلامیه“ است با این اختلاف که رژیم اشغالگر اسرائیل هنوز پا از خانه و کاشانه مردم فلسطین بیرون نگذاشته و بازهم ددمنشانه بر مرد و زن و پیر و جوان و کودک بی گناهش می تازد و بی شرمانه ادعای تظلم در قبال جنایات قبلی نازی های فاشیست دارد. اینطور گفته میشود که قانون “من هدف، دیگران وسیله “رسم تکرارشونده تاریخ است که هر زمانی با صورتی تازه و در پوستینی نو رخ می‌نماید.

با این وجود باید یادآور شویم که مقاومت هرجا که پرچمی برافراشته، سربازی ایستاده، سلاحی تکمیل و استدلالی محکم دارد، ریشه در خرمشهر ایران دارد، ریشه در روزهای مقاومت جهان‌آرا ها ، چمران‌ها و باقری‌ها و همت‌ها دارد، این قصه نقل هر روز جوانان حزب‌الله در لبنان است، حتی مردم محله‌ی چلسی در لندن که تحت تأثیر مقاومت و ایستادگی جانبازان جنگ دفاع مقدس قرار دریافت کردند، امروز مقاومت را در همه جای جهان میراث ماندگار رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس و شهدای ایران می‌دانند.

میراثی که مردان بزرگ روزگار و شاگردان مکتب امام راحل بر دوش دریافت کردند و با نثار خون خود پرچم مقاومت را در جهان ماندگار کردند، و با تمام کوچکی خود از حیث تجهیزات مادی بزرگی روح و ایمان خود را به رخ استکبار جهانی کشیدند و حقیقتا با مقاومت خود صورتش را به خاک مالیدند، مردانی چون شیخ‌احمد یاسین، دکتر فتحی ابراهیم شقاقی، عماد مغنیه و سیدعباس موسوی.

روز مقاومت یادآور ارزشهایی است که این ایام از نو در بهار انقلاب عربی از نو دارد زنده می‌شود و یکبار دیگر صهیونیسم جهانی طعم تلخ ایستادن در مقابل مقاومت اسلامی را می چشد.
جای آن دارد تا مردم بزرگ ایران و پدران و مادران فرزندان این سرزمین که زادگاه مقاومت و پرورش دهنده‌ی فرهنگ مقاومت و صادرکننده‌ی آن به تمامی عالم است به خود آیند و با رویکردی از نو به ارزشهای مقاومت اسلامی سرفصلها و موضوعاتی که می‌بایست در آنها اهل مقاومت بود با خود مرور کنند تا بتوان با موفقیت میراث بزرگان درد، ایمان و مقاومت را به نسل‌های آینده منتقل کنند. ان‌شاءالله در همان هفته اول، ارتش رژیم صهیونیستی که توانایی جنگیدن با حزب الله را نداشت، مایل بود انتهای جنگ را مطرح کند، با این وجود آمریکایی ها اصرار داشتند که این رژیم چیزی را به چنگ آورد و سپس حریق بس را مطرح کند. بدین خاطر، سه هفته دیگر با اصرار آمریکایی ها جنگ ادامه پیدا کرد با این وجود بالاخره آمریکا نیز تسلیم شد و با تصویب قطعنامه ۱۷۰۱شورای امنیت- که مشابهت فراوانی به قطعنامه ۵۹۸ دارد- بر انتهای آن مهر تأیید کوبید.

برای شما نیز جالب است؟  تجلیل از خانواده شهید مدافع حرم مهدی بیدی در «کوی نیکنامان» - |

مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان، مدل و مصداقی برای استکبارستیزی

وقتی جنگ تمام شد دو طرف جنگ در دو موقعیت بطور کلیً دارای اختلاف قرار داشتند. صهیونیست ها یکی یکی به شکست سنگین خود اذعان کردند و با این وجود آمریکایی ها نیز اینگونه اقرار کردند: «هیچ کس پیروز نشده است!»

اکنون دیگر شکست ناپذیر بودن ارتش صهیونیستی، اقتدار هول انگیز نیروی هوایی آن، قدرت اطلاعاتی موساد، نقش موثر خدمات رسانی های سیاسی غرب و اعراب از تل آویو در طرف دیگر حزب الله فرو ریخته و موجی از بی اعتمادی تار و پود دولت جعلی، ملت پوشالی و ارتش این رژیم را به لرزه درآورده بود و ثبات قبل از، جنگ کارکرد خود را به بی ثباتی داده بوده است.

از آن طرف، حزب الله لبنان بعد از جنگ مورد ستایش فراوان ملت ها قرار گرفت، اکنون دیگر ملت ۳ تا ۴ میلیونی لبنان می توانستند خود را در کانون توجهات ۳۰۰ میلیون عرب و حدود ۵/۱ میلیارد مسلمان ببینند و رهبر روحانی آنان در صدر شخصیت های اول خاورمیانه عربی بنشیند.

ظهور قدرت تازه منطقه‌ای

در پی مطرح تأسیس رژیم صهیونیستی، بازیگران متفاوتی به میدان آمدند تا با حریف تازه نفس به مقابله برخیزند. فلسطینی ها اگر چه پیش از هرچیز متشکل نبودند، با اینحال اولین بازیگرانی بودند که در طرف دیگر حملات حریف ایستادگی کردند. اردن، سوریه، مصر، لبنان و در مرحله بعد عراق و دیگر کشورهای عربی هر یک به فراخور توان، قدرت و تهدیدی که از جانب این دولت تازه متوجه خود می دیدند، بازیگران دیگری بودند که به ترتیب وارد صحنه درگیری با دشمن شدند.

مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان، مدل و مصداقی برای استکبارستیزی

گذشت لحظه، نه تنها از دامنه خصومت میان آنها نکاست، حتی طی سه دهه باعث شد، منطقه بیننده چند جنگ تمام عیار باشد. ابتکار رفتار اسرائیل به خاطر کسب خدمات رسانی های مادی و سیاسی غرب، باعث می شد تا هر از چندگاه یکدفعه به کشورهای اسلامی حمله کند.

در ابتدای دهه هشتاد رژیم صهیونیستی، سرمست از پیروزی های متعدد و پی در پی که در عرصه های مختلف به دست آورده بود، گام دیگری برای بسط سلطه خویش در منطقه برداشت. بهانه حملات چریک های فلسطینی به مناطقی در شمال

سرزمین های اشغالی، دستاویز مناسبی برای حمله به لبنان و اشغال خاک این کشور بود. اگر چه عنوان تهاجم صهیونیست ها به لبنان «صلح برای جلیله» بود، با اینحال در حقیقت نیاز این رژیم به سرزمین های بیشتر، سرمستی از قدرت بازدارندگی خویش، سکوت یا برخورد منفعل جامعه جهانی، مبنای اشغال لبنان بود. اسرائیل به یقین می دانست که اعراب به دلایل پیش گفته حاضر نیستند باز هم به جلوگیری از رژیم صهیونیستی برخیزند، از این جهت با کمترین دغدغه خیال، فلسطینی ها را از لبنان اخراج و بخش های مهمی از خاک این کشور را اشغال کرد.

نظامیان و سیاستمداران رژیم صهیونیستی در محاسبه سود و زیان اشغال لبنان، جز در یک مورد همه نکات را مقرر کرده بودند. تنها موردی که در پردازش آنان بدان توجه جدی و مخصوصی مبذول نشده بود، پیدایش یک بازیگر نوین در منطقه بود که موفق شد طی کمتر از دو دهه، بی توجه به همه موارد بهتری رژیم صهیونیستی و بی اعتنا به سیاست بازدارندگی حاکم بر منطقه، ابهت این رژیم را در هم بشکند و آنچه را که دولت های عرب از دستیابی بدان محروم مانده بودند، با عزت و شرف به چنگ آورد. اگر تهاجم اسرائیل به لبنان و اشغال این کشور را نقطه اوج پذیرش بازدارندگی تلقی کنیم، یقیناً خروج ارتش اشغالگر و مزدورانش از جنوب لبنان را باید نقطه عطفی در ناکامی تئوری بازدارندگی اسرائیل قلمداد کرد.

برای شما نیز جالب است؟  مدیریت جهادی و روحیه پیشرو بانک دی را به روزهای اوج خود برمی گرداند

تنها بازیگری که بعد از تهاجم رژیم صهیونیستی به لبنان پای به عرصه نهاد و به نیابت از آرمان و اراده ملی، اشغالگران را به مبارزه طلبید و سیاست بازدارندگی رژیم غاصب اسرائیل را به مساله کشید، عنصر «حزب الله» و مقاومت اسلامی در لبنان بود. حزب الله بدون توجه به تهدید این رژیم پا به عرصه رفتار نهاد. مقاومت اسلامی نشان داد که با اسم یک بازیگر ـ صرف نظر از استقلال یا وابستگی ـ می تواند به شکلی رفتار کند که نه تنها در مقابله جدی و در رویارویی حقیقی با حریف، ارزش های از دست رفته خویش را باز پس گیرد، حتی فارغ از هیمنه و قدرت نظامی غیرمتعارف دشمن، ایشان را از اراضی اشغالی اخراج کند.

دلایل تفوق حزب‌الله بر رژیم صهیونیستی

در بررسی چگونگی تفوق حزب الله بر نیروهای اشغالگر، دلایل و عوامل فراوانی را می توان بر شمرد. از نمونه می توان به سود گیری حزب الله از خدمات رسانی های افکار عمومی جهانیان در دفاع از خویش استناد کرد و می توان فعالیت های مقاومت اسلامی را در چارچوب اعمال یک نهضت آزادیبخش قرار داد.

مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان، مدل و مصداقی برای استکبارستیزی
حملات فرسایشی و استمرار جنگ های پارتیزانی و تهدید جاهای مسکونی شمال رژیم صهیونیستی با اسم اهرم فشار خوب و برگ برنده ای ارزشمند تلقی می شود که این رژیم را به خروج از گرداب لبنان وادار کرد، با اینحال اگر همین عامل بود که صهیونیست ها را در خرداد ۱۳۷۹ به فرار از لبنان مجبور کرد.

نکته قابل توجه این که حزب الله به خوبی می دانست که چه می خواهد. هدف روشن و واضح، آنان را در مقابل نیروهای اشغالگر همراه و منسجم کرده بود. افزون بر این، آنان می دانستند که دشمن توان و امکان سود گیری از سلاح های کشتار جمعی و غیر متعارف را ندارد. وانگهی آنان بازیگران مستقلی بودند که به سادگی به اشتراک مردم جای می دریافت کردند و رژیم صهیونیستی برای هدف قرار دادن آنان به ناچار می بایست ملت لبنان را نشانه می رفت. آنها به خوبی خدمات رسانی افکار عمومی منطقه و جهان را به سوی خویش جلب کرده بودند و این برای آنها عقبه مطمئنی ایجاد می کرد که با تکیه بر آن می توانستند مشروعیت مبارزات خویش را تعمیق بخشند. وانگهی به دلیل ماهیت غیر دولتی که از آن دارا بودند، تبعات برخورد و تهاجم آنان به نیروهای اسرائیل، چندان متوجه دولت ضعیف لبنان نمی شد و اسرائیل نمی موفق شد این بازیگر را با تکیه بر توان اتمی و قدرت بازدارندگی خویش کنترل کند. در این عرصه حزب الله خود بار مسئولیت حملات خویش را با افتخار به دوش می کشید. پراکندگی این نیروها در سطح کشور و ممانعت های جهانی نیز مانع به کارگیری گسترده سلاح های کشتار جمعی می شد. از این جهت رژیم صهیونیستی نه می موفق شد و نه در صورت توانایی انجام حمله گسترده علیه حزب الله ـ حمله با سلاح های کشتار جمعی ـ خواست ایشان جامه رفتار می پوشید.

برای شما نیز جالب است؟  روایت مقاومت در سر پل ذهاب در برنامه بررسی «سال‌ها بعد از جنگ» - |

دیگر دلایلی که برای پیروزی حزب الله برشمرده می شود، مانند مردمی کردن مبارزه، استقلال رفتار، پنهان کاری مفرط، وجود رهبران نظامی ـ سیاسی کارآمد، انسجام محشر، سود گیری از شیوه های نوین جنگ چریکی و بهره برداری از عملیات روانی علیه مزدوران و … هر یک به سهم خویش مهم و در جای خود قابل تأمل است.

آنچه این نیروی اندک را بهتری بخشید نه ع ده و عده نظامی، حتی اعتماد راسخ آنان به خوبی راه و مسیر انتخاب شده و باور عمیق آنان به پیروزی ـ در هر دو حالت شکست دشمن یا شهادت ـ بود. این اکسیر بود که این گروه کوچک را روئین تن کرد و با تکیه بر خدمات رسانی های الهی موفق شد اسطوره شکست ناپذیری اسرائیل را در هم شکند و همپای آن ختم دوران بازدارندگی و شروع دوران تازه مبارزه را مطرح دارد. آنان با الهام از مایه های عمیق تفکر شیعه و با تکیه بر وعده های الهی در خدمات رسانی از مظلوم، فارغ از قواعد سیاسی مرسوم به میدان مبارزه با اسرائیل وارد شدند و به دلیل آنکه در پردازش عقلانی معطوف به ارزش آنان، شکست، سازش ، همزیستی با اشغالگر، پذیرش امر واقع، یأس از مبارزه و طولانی شدن آن و فریب وعده های دشمن جایی نداشت، پیروز شدند.

عوامل بسیاری به موفقیت تجربه مقاومت در جنوب لبنان – در وقتی که تحقق هر پیروزی دیگر عربی بسیار نادر بود ـ کمک و مساعدت کرده است.

جدی ترین عواملی که در موفقیت این تجربه موثر بوده است را می‌توان به ترتیب پایین مورد بررسی قرار داد:

۱ـ بعد دینی

۲ـ تعیین اولویت‌ها

۳- بهره برداری از شیوه‌های تبلیغاتی روانی

۴- موسسات و نهادهای مقاومت

 

همه عواملی که در بالا ذکر شد از اسباب حقیقی موفقیت تجربه مقاومت اسلامی در جنوب لبنان و پیروزی تاریخی ـ که با عقب نشینی ارتش دشمن و مزدورانش بدون هیچ قید و شرطی و حتی بدون مذاکره محقق شد ـ به شمار می آیند. ممکن است بتوان گفت آنچه که در جنوب لبنان در این سطح اتفاق افتاد، انتهای یک مرحله و شروع مرحله تازه ای است. ناگزیر این تحول تاریخی، کارهای خود را بر آتی منطقه و بر آتی احزاب سیاسی و جنبش های مقاومت برجای خواهد گذاشت. بی تردید، تجربه مقاومت در جنوب لبنان بر آتی منازعه با صهیونیسم در فلسطین و دیگر کشورهای عربی، تأثیر مهمی بر جای خواهد گذاشت.

منابع:

http://basirat.ir
http://www.598.ir

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی