قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

من خیلی وقت است که تکمیل شهادتم!

من خیلی وقت است که تکمیل شهادتم!

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم من خیلی وقت است که تکمیل شهادتم!. که پیشتر به آن میپردازیم.

به مناسبت ۲۴ فروردین سالروز شهادت آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهش؛

شهید صدر روز ۱۶ رجب ۱۳۹۹ را روز انتقاد و اظهار انزجار از اعمال ظالمانه رژیم مطرح کرد. مردم به اطاعت رهبر و مرجع تقلید خود برخاستند، دست از کارهای خود کشیدند، بازارها را تعطیل کردند و برای بیعت با رهبرشان به خانه ایشان شتافتند…

گروه فرهنگ و هنر: علامه شهید، آیت الله سید محمد باقر صدر، یکی از بزرگترین اندیشمندان مسلمان _ و به تعبیر امام خمینی: «مغز متفکر اسلامی» _ در تاریخ اسلامی به ویژه در قرن چهاردهم هجری است.

 
به نوشته بولتن نیوز، سید محمد باقر صدر در تاریخ ۲۵ ذیقعده ۱۳۵۳ در شهر مقدس کاظمین دیده به جهان گشود. و دومین فرزند خانواده بود. پدرانش همه از عالمان دین بودند. پدرش سید حیدر در جوانی فوت کرد، پدربزرگش آیت الله العظمی سید اسماعیل صدر که یکی از مراجع بزرگ تقلید شیعه در نیمه اول قرن چهارده اسلامی بود  در سال ۱۳۳۸ ق. وفات کرد. و دیگر اجدادش که شاخه هایی سرسبز و پربار از شجره پربرکت «خاندان صدر» و از تبار غیرتمند و پاک امام کاظم (ع) بوده اند و در سرزمین ایران، لبنان و عراق از پاسداران فرهنگ و اندیشه و دانش و دین بشمار می رفته اند.

سید محمد باقر، از پنج سالگی به مدرسه رفت و تا یازده سالگی دوره ابتدایی را به اتمام رساند. در این دوران، نبوغ شگفت انگیز و استعداد سرشار خدادادی ایشان درخشید و تعجب آموزگاران خود را برانگیخت، بطوری که اولیای مدرسه تصمیم دریافت کردند ایشان را به مدرسه کودکان تیزهوش و نابغه بگذارند تا به هزینه دولت درس بخواند و بعد از طی مراحل ضروری و قانونی، به دانشگاههای اروپا یا آمریکا اعزام کنند و در رشته های علوم جدید تحصیل کند و به کشور خود بازگردد.

ایشان به تحصیل علوم دینی و پرداختن به رشته کار پدرانش گرایش داشت و از طرفی مادر و برادر بزرگش رضایت ندادند که ایشان به پول دولت وابسته به غرب و دست اندرکاران خود باخته آموزش و پرورش آن روز عراق، درس بخواند……

بالاخره با راهنمایی دو دایی فقیه و دانشمندش آیت الله «شیخ محمد رضا آل یاسین» و آیت الله «شیخ مرتضی آل یاسین» به فراگیری دروس حوزوی و علوم دینی پرداخت.

تحصیلات علوم دینی را با کتاب «معالم الاصول» نزد برادرش سید اسماعیل شروع کرد و دیگر کتابهای دوره سطح عرصه را با شور و شوق و تلاش بسیار در مدتی کوتاه خواند و تمام کرد. ایشان غیر از تحصیل، دروس ابتدایی را نیز به خواهرش بنت الهدی می آموخت و بنت الهدی بی آنکه به مدارس نامناسب دخترانه آن روز عراق پای بگذارد، نزد برادرش سید محمد باقر قرآن، ادبیات، تاریخ، حدیث، فقه، اصول و … را آموخت.

در نجف اشرف، شهر امامت و فقاهت:

من خيلي وقت است که آماده شهادتم!در سال ۱۳۶۵ ق. که دوازده ساله بود همراه برادرش سید اسماعیل به نجف اشرف رفت تا در محضر اساتید بزرگ عرصه علمیه شهر امامت، به تحصیلات عالی پرداخت کند. ایشان دوره عالی فقه و اصول را در نزد مرحوم آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی و مرحوم آیت الله شیخ محمد رضا آل یاسین گذراند. فلسفه اسلامی (اسفار ملاصدرا) را از مرحوم «شیخ صدرا بادکوبه ای» آموخت. و همراه با آن، طی سالها، فلسفه غرب و نظرها فلاسفه غیر مسلمان را به دقت مورد تحقیق و نقد قرار داد. کتاب «فَلسفَتُنا» (فلسفه ما) گویای ابعاد گسترده اندیشه های فلسفی سید محمد باقر صدر است.

برای شما نیز جالب است؟  در اندرون من خسته دل ندانم کیست

در دیگر رشته های علوم مانند حدیث، رجال، درایه، کلام و تفسیر نیز سالها به تحصیل و تحقیق و مطالعه گذراند و به کمال رسید.

سید محمد باقر در طول هفده _ هیجده سال تحصیل (از شروع تا پایان) غیر از بهره برداری از هوش و استعداد و نبوغ محشر اش، هر روزه حدود شانزده ساعت به تحصیل و مطالعه و مباحثه و تحقیق می پرداخت و خودش نیز همیشه می گفته است که من به اندازه چند طلبه درسخوان، تلاش می کنم. در سایه این پشتکار بود که بر همه مشکلات فایق آمد و در کسب دانش و فضیلت به مقامی عالی دست یافت.

تعلیم و تربیت:

سید محمد باقر از بیست سالگی با تدریس کتاب «کفایه الاصول»، تعلیم و تربیت طلاب جوان را شروع کرد. از بیست و پنج سالگی به تدریس خارج اصول و از بیست و هشت سالگی به تدریس دوره خارج فقه براساس کتاب «العروه الوثقی» پرداخت. بعدها فلسفه و تفسیر قرآن نیز تدریس می کرد. ایشان در طول نزدیک به سی سال تدریس و تعلیم، شاگردانی جوان، محقق، پرشور، متقی، متفکر، آگاه، مجاهد و سیاستمدار تربیت کرد که هر یک از آنها بعدها نمونه برتر نشر علم و فرهنگ و آیین جهاد در راه خدا شدند و بعد از استادشان، راه علمی، فکری و سیاسی _ اجتماعی ایشان را ادامه دادند.

حمایت از امام:

سید محمد باقر صدر، نهضت امام خمینی در ایران را روزنه امیدی برای نجات امت اسلامی می دانست. بنابراین از شروع نهضت اسلامی امام در سال ۱۳۴۲ ش آن را تحت نظر داشت و از امام و حرکتش حمایت می کرد.

دوران مرجعیت:

از حوادث مهم در دوران مرجعیت آیت الله صدر، حرکت اربعین سال ۱۳۹۷ بود. مردم نجف از قدیم هر سال در روز اربعین حسینی، مویه کنان و عزادار، با پای پیاده از نجف تا کربلا راهپیمایی می کنند. در آن سال، آیت الله صدر به هر میزان در توان داشت به هیئتهای عزادار مساعدت کرد تا مراسم شورانگیز اربعین را به هر میزان با شکوهتر برگزار نمایند. آن روز دهها هزار نفر در شکل عزاداران حسینی، انتقاد خود را علیه سلطه ضد انسانی رژیم بعث عراق، مطرح کردند.

 من خيلي وقت است که آماده شهادتم!
در جستجوی آن قیام تاریخی، آیت الله صدر، را دستگیر و به سازمان امنیت بغداد منتقل کردند، در آنجا بعد از بازجویی، هشت ساعت تحت شکنجه جسمی و روحی قرار دادند. کارهای آن شکنجه ها، تا آخر عمر در بدنش هویدا بود و به سختی می موفق شد از پله ها بالا برود.

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی:

در شب ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ که شب پیروزی شکوهمند مردم مسلمان و انقلابی ایران به رهبری امام خمینی (ره) بر طاغوت آمریکایی بود. آیت الله صدر در مسجد جواهری نجف اشرف به منبر رفت و برای مردم مسلمان عراق از انقلاب اسلامی ایران و نقش امام خمینی در احیای اندیشه های دینی و اصلاح امت اسلام، سخن گفت و تکلیف مردم عراق را در مقابل حکومت ضد دینی بعثی، معین کرد: قیام!…..

قیام…….

فردای آن شب، مردم عراق به دعوت رهبر خود، برای حمایت از انقلاب اسلامی ایران و رهبری امام خمینی، در بسیاری از شهرهای عراق راهپیمایی کردند.

با قرآن در صحنه:

از کارهای شگفت انگیز آیت الله صدر برای بیداری مردم عراق و تکمیل کردن آنها برای قیام و برگزاری تفسیر موضوعی قرآن بود. آن هم بعد از تعطیل کردن درس خارج فقه!

برای شما نیز جالب است؟  ارزش‌اضافه؛ حلقه گم نشریات رسمی

درس تفسیر قرآن جنب و جوشی در میان توده مردم بوجود آورده بود. حکومت صدام از این پدیده خجسته اسلامی، به وحشت افتاد و برای جلوگیری از هر گونه تحرک، در یک حمله همه جانبه همه نمایندگان آیت الله صدر را در تمام شهرهای کشور دستگیر و زندانی کرد. شهید صدر روز ۱۶ رجب ۱۳۹۹ را روز انتقاد و اظهار انزجار از اعمال ظالمانه رژیم مطرح کرد. مردم به اطاعت رهبر و مرجع تقلید خود برخاستند، دست از کارهای خود کشیدند، بازارها را تعطیل کردند و برای بیعت با رهبرشان به خانه ایشان شتافتند… همان شب آیت الله صدر دستگیر و روانه بغداد شد. در سازمان امنیت بغداد، از ایشان خواستند که دست از پشتیبانی انقلاب اسلامی بردارد و مردم عراق را تحریک نکند. با اینحال شجاعانه جواب داد.  

«من یک مسلمانم و در مقابل سرنوشت همه مسلمانان جهان _ و نه تنها عراق و ایران _ مسئولم باید به وظیفه شرعی خود رفتار کنم و وظیفه شرعی منحصر به ایران و عراق نیست. حمایت از انقلاب اسلامی ایران و رهبری آن هم، یک وظیفه شرعی است!»

همان روز بنت الهدی، به ایراد یک سخنرانی در حرم امام علی (ع) پرداخت و از مردم خواست که به خیابانها بریزند و در طرف دیگر دستگیری آیت الله صدر، به رژیم بعثی انتقاد کنند. همینگونه نیز شد و رژیم برای ایجاد آرامش و جلوگیری از گسترش انتقاد مردم، مجبور شد که آیت الله صدر را آزاد کند.

شهادت:

روز ۱۸ رجب ۱۳۹۹، خانه آیت الله صدر و کوچه های اطراف آن از اول صبح تا پاسی از شب، مملو از جمعیتی بود که دیروز برای آزادی رهبرشان دست به تظاهرات انتقاد آمیز زده بودند و امروز آمده بودند تا بار دیگر با ایشان بیعت کنند.

من خيلي وقت است که آماده شهادتم! 
رژیم صدام از تجدید پیمان امت مسلمان عراق با مرجع و رهبرشان، سخت به وحشت افتاد و برای قطع رابطه مردم با آیت الله صدر، نیروی امنیتی را در سر کوچه آیت الله صدر و کوچه های اطراف، مستقر کردند. بدین گونه محاصره خانه آیت الله صدر شروع شد.  

در مدت نه ماه محاصره، رژیم با فرستادن مأموران و مزدوران خود به نزد آیت الله صدر، سعی کرد ایشان را از راهی که در پیش گرفته، منصرف کند، ولی آیت الله صدر ثابت و استوار ایستاد و بازهم از انقلاب اسلامی ایران و امام و مردم انقلابی ایران حمایت کرد و هرگز به خواسته های رژیم صدام، گردن ننهاد. تا اینکه در بعد از ظهر گرم و سوزان روز شنبه ۱۹ جمادی الاول ۱۴۰۰ (۱۶ فروردین ۱۳۵۹)، « ابو سعید» رئیس سازمان امنیت نجف، با عده ای از مزدوران امنیتی، آیت الله صدر را دستگیر و به سرعت از نجف به بغداد منتقل کرد. آیت الله صدر این بار می دانست که دیگر بر نخواهد گشت، چون وقتی ابوسعید جنایتکار گفت: «تکمیل باشید به بغداد برویم!» به آرامی گفت:

_ «من خیلی وقت است که تکمیل شهادتم!»

فردای آن روز، حکومت بغداد، اقدام به دستگیری بنت الهدی کرد چون بیم داشت مبادا بنت الهدی بار دیگر مردم را به انتقاد و تظاهرات دعوت کند و رژیم را رسوا نماید!

برزان ابراهیم، برادر ناتنی صدام و رئیس سازمان امنیت کشور، در زندان از آیت الله صدر خواست که تنها چند کلمه بر ضد امام خمینی و انقلاب اسلامی بنویسد، تا آزاد شود، و گرنه کشته خواهد شد! آیت الله صدر این خواسته را مردود دانست و گفت:
 «من تکمیل شهادتم، هرگز خواسته های غیر انسانی و ضد دینی شما را قبول نخواهم کرد و راه من همان است که انتخاب کردم!….»

برای شما نیز جالب است؟  چرخش باورنکردنی فرد معلوم الحال در خدمات رسانی مصلحت اندیشانه از حجت الاسلام شهیدی واتهام خیانت به شهیدخبر

وقتی که مزدوران بعثی، از منصرف کردن آیت الله صدر و خواهرش مأیوس شدند، آن دو علوی پاک نژاد مظلوم را در روز سه شنبه ۲۳ جمادی الاول ۱۴۰۰ (۱۹ فروردین ۱۳۵۹) زیر شکنجه به شهادت رساندند. جنازه آن دو شهید در جوار مرقد امام علی (ع)، در آرامگاه خانوادگی «شرف الدین» به خاک سپرده شد.

کارهای:

کارهای قلمی متفکر بزرگ، شهید سید محمد باقر صدر، همه علمی، تحقیقی، ابتکاری، کم نظیر و مورد بهره برداری و مراجعه اندیشمندان و اهل علم و مصداق روشن «باقیات صالحات» است.

من خيلي وقت است که آماده شهادتم! 
در اینجا به معرفی فهرست گونه این کارهای درخشان می پردازیم:

۱- غایه الفکر فی علم الاصول

۲- فلسفتنا – فلسفه ی ما (به فارسی ترجمه شده است.)

۳- اقتصادنا – اقتصاد ما (به فارسی ترجمه شده است.)

۴- ماذا تعرف عن الاقتصاد الاسلامی

۵- الانسان المعاصر و المشکله الاجتماعیه (به فارسی ترجمه شده است.)

۶- البنک الاّربوی فی الاسلام.

یادی از مظلومه شهیه «آمنه صدر» (بنت الهدی)

شهیده بنت الهدی صدر در سال ۱۳۵۷ هجری قمری دیده به جهان گشود و بعد از ۶ ماه، پدر بزرگوارش را از دست داد. ایشان در یازده سالگی بهمراه دو برادرش بزرگوارش آقا سید اسماعیل و آقا سید محمدباقر جهت کسب علم به نجف اشرف هجرت کرد و تحصیلات خود را در عرصه ی فقه، علم حدیث، اخلاق، تفسیر و سیره نزد برادرش دنبال کرد و جهت احیاء فرهنگ غنی اسلامی به تربیت دختران و زنان مسلمان پرداخت و مدارسی به اسم الزهرا را در شهرهای بغداد و کاظمین تحت نظر گرفت و با تأسیس یک مرکز فرهنگی در شهر کاظمین و اجرا جلسات فکری و مذهبی تهیه مقالات و ایراد سخنرانی های مختلف در عرصه های گوناگون اسلامی به ارشاد پرداخت. از این شهیده، آثاری از نمونه کتب پایین به یادگار باقی مانده است:

 من خيلي وقت است که آماده شهادتم!
۱- المباحث عن الحقیقه ۲- صراع ۳- لقاء فی المستشفی ۴- امرأتان و رجل ۵- مذاکرات الحج ۶- لیتنی کنت اعلم ۷- نساء العقیده ۸- کلمه و دعوه

در پی به شهادت رساندن شهید صدر و خواهر گرامی ایشان به وسیله رژیم بعثی عراق، حضرت امام خمینی(س) در پیامی این ضایعه را به ملت مسلمان ایران و مسلمین جهان تسلیت گفتند.

متن پیغام حضرت امام(س) به شرح ذیل می باشد:

بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم

اناللّه‏ و اناالیه راجعون

«…… مرحوم آیت الله شهید سید محمد باقر صدر و همشیره مکرمه مظلومه ایشان که معلمین دانش و اخلاق و مفاخر علم و ادب بود، به دست رژیم منحط بعث عراق با وضع دلخراشی به درجه رفیعه شهادت رسیده اند. شهادت ارثی است که امثال این شخصیتهای عزیز از موالیان خود برده اند…..»

اینجانب برای بزرگداشت این شخصیت علمی و مجاهد، که از مفاخر عرصه‏های علمیه و از مراجع دینی و متفکران اسلامی بود، از روز چهارشنبه سوم اردیبهشت به مدت سه روز عزای عمومی مطرح می‏کنم، و روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت را تعطیل عمومی مطرح می‏نمایم، و از خداوند متعال خواستار جبران این ضایعۀ بزرگ و عظمت اسلام و مسلمین می‏باشم. والسلام علی عباداللّه‏ الصالحین.

منابع:

http://www.jamaran.ir
https://www.aviny.com

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی