قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

نشست «فرهنگ‌سازی ایثار درحوزه کودکان و نوجوان» برگزار شد – |

نشست «فرهنگ‌سازی ایثار درحوزه کودکان و نوجوان» برگزار شد – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان نشست «فرهنگ‌سازی ایثار درحوزه کودکان و نوجوان» برگزار شد – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

به نوشته . با استناد به گفته پایگاه آگاهی رسانی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت؛ این نشست که همزمان با روزجهانی کودک در ساختمان خانه فرهنگ ایثار برپا شد، عبدالحمید موذن مدیر خانه فرهنگ ایثار و جمعی از نویسندگان اسم آشنای عرصه کودک از نمونه: زهرازواریان، مصطفی خورامان، محمدرضا اصلانی، هادی خورشاهیان و طاهره ایبد حضور داشتند و با نیت ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ ایثار، مهربانی و فداکاری در کودکان و نوجوانان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در ابتدای این نشست عبدالحمید موذن به نقش و ارزش قلم و ادبیات در ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری میان کودکان و نوجوانان اشاره نمود و اضافه کرد: در شروع باید دید که منظور از ادبیات کودکان و نوجوانان چیست؟ به تعبیری قادریم بگوییم ادبیات کودکان، متونی تازه هستند که دربردارنده درون و محتوای راستین واژه‌ها برای کودکانند. واژگانی که به منظور تربیت فردی و اجتماعی آنان به گونه‌ای دلچسب و هنری بیان می شوند و افزون بر این، به افزایش علمی، فکری، شخصیتی و نیز تخیل و شوق انگیزی کودکان کمک می‌کنند. چنین کاری با گزینش واژگانی که متناسب سن کودک و توان درک و دریافت وی باشد، با این وجود با سود وری از شیوه ای دلچسب خوب، رغبت‌انگیز و ظریف به فرجام می‌رسد و بالاخره به افزایش اخلاقی و شخصیتی کودک یاری مینماید.

مدیر خانه فرهنگ ایثار و مقاومت پیشتر به عده ای از اهداف و برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار پرداخت و در این باره گفت: خانه فرهنگ ایثار و مقاومت با نیت ترویج و تقویت فرهنگ ایثار و فداکاری در تمام جنبه‌ها و زوایا در جستجوی این است که این فرهنگ انسان‌ساز و اثرگذار را در جامعه جاری کند و پیشرفت دهد و فرهنگ ایثار تقویت نمی‌شود مگر آنکه بکوشیم در قدم اول آن را به اشتراک کودکان و نوجوانان آموزش دهیم و نهادینه کنیم.

برای شما نیز جالب است؟  ابوترابی‌فرد: شهید حججی هنر سر دادن را به ما آموخت - |

مدیر خانه فرهنگ ایثار تصریح کرد: در بحث و مسئله فرهنگ ایثار، مشکلی که با آن مواجه‌ایم تعریف ایثار است چونکه هر لحظه از ایثار اسم میبریم اغلب ذهن به سوی و سوی جنگ و دفاع مقدس کشیده می‌شود همزمان با اینکه جنگ، دفاع مقدس و شهادت، همه ایثار نیست، با اینکه شهادت و جانبازی، قله و منتهای ایثار شمرده می‌شود با اینحال نمی‌توان همه معنا و معنی ایثار را در آن خلاصه کرد چراکه ایثار دامنه‌ای وسیع دارد و ابعاد بسیاری از زندگی آدمی را در برمی‌گیرد.

موذن یادآور شد: با اینکه ما ملتی با پشتوانه عظیم فرهنگ ایثار هستیم و تمامی تاریخ‌مان مملو از حماسه‌ها و ازجان‌گذشتگی‌ها و مهربانی‌هاست با اینحال جای خالی فداکاری (ایثار اجتماعی) در جهان امروز ما بسیار خالی‌ احساس می‌شود.

وی اضافه کرد: در خانه فرهنگ ایثار و مقاومت در جستجوی آن هستیم تا ایثار را در همه ابعاد: ایثار جان، ایثار سلامتی، ایثار مال، ایثار حق، ایثار محبت، ایثار وقت، ایثار فرصت و… تبیین و ترویج کنیم و تلاش نماییم که ایثار و فداکاری در جامعه و در همه وجوه آن جلوه گر شود، چونکه باور داریم به اینکه اگر می‌خواهیم جامعه‌ای ‌مسئول داشته باشیم باید به فرهنگ ایثار به طرز ویژه توجه کنیم و این فرهنگ ارزشمند را از همان دوران کودکی به مردم جامعه آموزش دهیم و میانشان ترویج کنیم و بی تردید برای این کار و برای رسیدن به این هدف به همیاری و هم کاری و هم کاری دلسوزانه و متعهدانه اهل قلم نیاز داریم.

موذن به نقش موثر نویسندگان عرصه کودک در گسترش فرهنگ مهربانی پرداخت و گفت: بدین خاطر از فرضیه، فکر و برنامه اصحاب قلم در مسئله ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری استقبال و از آن خدمات رسانی می‌کنیم.

برای شما نیز جالب است؟  اولین نشست کارگروه اهل قلم عرصه ایثار برگزار شد - |

وی به علاوه از طرف دیگر گفت: عضو های این نشست که شامل نویسندگان عرصه ادبیات کودک و نوجوان هستند و دیگر دغدغه مندان را برای تولید محتوا در عرصه‌های مختلف ایثار و فداکاری، هم کاری و هم کاری دعوت می‌کنیم.

پیشتر این نشست تخصصی، اعضاء بر برنامه پرسش و توصیه و بیان مساله‌های موجود بر سر راه پرداخته و معضلات و مسیرهای در مقابل را مطرح شده قرار دادند.

طاهره ایبد از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان به کمرنگ شدن فرهنگ ایثار در زندگی روز مره جهان امروز اشاره نمود و گفت: وقتی که فردی و تنها به منافع خود فکر می‌کنیم ایثار در میانمان سقوط می‌کند.

وی اعتقاد دارد بر روی واژه ایثار باید به روش تیمی و عملیاتی کار کرد و با اسم یک دغدغه اصلی جامعه به آن پرداخت.

محمد رضا اصلانی نویسنده و دبیر جایزه ادبی قلم زرین ضمن استقبال از نشست و تدام نشست‌های تخصصی عرصه کودک اظهار داشت: برای اینکه در قسمت فرهنگی ایثار به نتیجه دلخواه و اثرگذار برسیم باید این نشست‌ها را به روش مداوم برگزار کرده و در جستجوی برنامه‌های فرهنگی از نمونه اجرا کلاس‌های جریان نویسی برای نوجوانان و ایجاد فرصت و محیط خوب برای ورود آنان به این مسئله باشیم.

این نشست با صحبت‌های نویسندگان اسم آشنای ادبیات کودک؛ هادی خورشاهیان، مصطفی خورامان و زهرا زواریان ادامه یافت که در آن به نقش ایثار در کاهش آسیب‌های متفاوتی اجتماعی اشاره شد و نیز پیشنهادهایی معرفی شد که یکی از آن شفاف سازی در عرصه فعالیت اعضاء، چگونگی روند اجرا نشست‌ها وتدوین آیین نامه بود.

برای شما نیز جالب است؟  حکایت مجاهدی که سمبل صبر و استقامت بود - |

نشست‌های تخصصی «فرهنگ سازی ایثار درحوزه کودکان و نوجوان» به روش دوهفته یکبار برگزار می‌شود.

امیدواریم این نوشته با عنوان نشست «فرهنگ‌سازی ایثار درحوزه کودکان و نوجوان» برگزار شد – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی