قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

هنر پیشرو؛ تعهد و دغدغه ایرانی و اسلامی

هنر پیشرو؛ تعهد و دغدغه ایرانی و اسلامی

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم هنر پیشرو؛ تعهد و دغدغه ایرانی و اسلامی. که پیشتر به آن میپردازیم.

با ظهور انقلاب اسلامی در بهمن سال ۱۳۵۷ بسیاری از هنرمندان کارهای بدیعی با مسئله انقلاب اسلامی به‌وجود آوردند…

گروه فرهنگ مقاومت: با ظهور انقلاب اسلامی در بهمن سال ۱۳۵۷ بسیاری از هنرمندان کارهای بدیعی با مسئله انقلاب اسلامی به‌وجود آوردند. در چنین شرایطی، این مردم با استناد به محیط معنوی همسو با فرهنگ اسلامی، کیان هنر انقلاب اسلامی را پی نهادند. در حقیقت، هنر انقلاب یکی از دوره‌های درخشان فرهنگ و هنر در تاریخ ایران را به بار آورد. 

به نوشته بولتن نیوز، هنرمندان این دوره با برداشتی ماهرانه از مبانی هنر کهن ایرانی-اسلامی، منطبق با مبادی نوین هنرهای معاصر پا به عرصه وجود نهادند.

 هنرمند پیشرو، متعهد به ایرانیت و اسلامیت

از آنجایی که ریشه‌های انقلاب اسلامی بر جهان‌بینی اسلامی استوار بود، رابطه بین هنر و جهان‌بینی اسلامی بیش از هر لحظه دیگر شکوفا و پیشرفت پیدا کرد. هنرمندان توانستند بسیاری از مفاهیم معنوی و حماسه‌های دفاع‌مقدس را به صورتی نمادین در شکل نقش و رنگ و کلام، بنا شده بر اصول زیباشناختی معرفی کنند.

با مقایسه و بررسی هنرهای دوره انقلاب اسلامی، مشاهده می‌شود در بسیاری از موارد، عنصر های و الگوهای کهن (سنتی) در کارهای هنری این دوره حضور جدی دارد. از جهت دیگر هم با راهی گزینشی و با حفظ خصوصیت‌های هنری خویش، ضرورت توجه به هنر مدرن که در فرهنگ و هنر معاصر رسوخ کرده را نیز نادیده نگرفته‌اند. در این کارهای نه آن شیفتگی بسیار درمقایسه با میراث قبلی خود و نه هجومی متعصبانه به هنر مدرن قابل مشاهده است. هنرمند با شناختن میراث هنری خویش، به هنر غرب از منظر فرهنگ و سنت خود و در چارچوب میراث قبلی نگاه می‌کند. هنرمند با این گزینش سعی در بازسازی و به روز کردن میراث کهن خویش دارد. به عبارتی هنرمند، آموزه‌ها هنری خود را منطبق بر ارزش‌ها و سنت‌های کهن تعدیل می‌کند.

برای شما نیز جالب است؟  فاز اول برنامه مطالعاتی باغ موزه دفاع مقدس اهواز به اتمام رسید - |

در حقیقت یکی از جدی ترین عوامل شکل‌دهنده هنر ایران، حضور عنصر های نمادینی است که ریشه در سنت و آداب معنوی دارد. حضور این شاخصه‌ها -با قوت و ضعف- بازهم تا به امروز در کارهای هنری ادامه داشته است. هنرمندان انقلاب با لطافت معنوی، هنر قبل از انقلاب را به سمت هنری با هویت ایرانی سوق دادند.

در حقیقت دوران ‌۳۰سال انقلاب اسلامی دورانی پربار در تمام ابعاد فرهنگی از نمونه هنر بود. هنرمندان انقلاب اسلامی با مهارتی فنی بهمراه معرفتی معنوی توانستند بسیاری از ارزش‌ها و حماسه‌های انقلاب اسلامی را در شکل کارهای هنری معرفی کنند. وقوع انقلاب اسلامی نقش بسزایی در شکل‌گیری، گسترش و تداوم راهی نوین در همه عرصه‌های هنری ایفا کرد و اثری در روح و تعالی مخاطب ایجاد کرد و ایشان را با انقلاب خمینی کبیر همراه کرد که آغازی شد برای برپایی برنامه‌های مختلف در ستایش و ترغیب هنرمندان و هنری که ایجاد کردند.

عجین بودن آوینی و هنر پیشرو

سنت پسندیده اسم گذاری روزهای هفته با نیت گرامیداشت مناسبت‌های مهم اسلامی و ملی، یکی از کارهای بسیار خوبی است که در حد خود به ماندگار شدن خاطره وقایع ارزشمند یاری مینماید. در فرهنگ اسلامی هم پیوسته به این مسأله مهم توجه شده است.  این شیوه پسندیده، بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به روش بسیار جدی دنبال شد که کارهای و برکت‌های فراوانی نیز در پی داشته است. از نمونه بعد از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال ۱۳۷۲، با توصیه شاعران، نویسندگان و هنرمندان عرصه هنری سازمان آگهی اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز با اسم «روز هنر انقلاب اسلامی» اسم گذاری شد.

برای شما نیز جالب است؟  ایثارگران گنجینه‌های ارزشمند تاریخ کشور ما هستند

از آن جا که شهید سیدمرتضی آوینی، تمام لحظه‌های عمر با برکت خود را به‌ویژه بعد از انقلاب اسلامی، در مسیر به فعلیت رساندن ارزش‌ها و احکام اسلامی در شکل هنر صرف کرد و بحق در این راه خدمات ارزنده کم‌نظیری را در عرصه‌های گوناگون و گسترده هنر و اندیشه از خود به یادگار گذاشت، سالروز شهادت این هنرمند فرزانه، با اسم روز هنر انقلاب اسلامی نامیده شده است.

یکی از این برنامه‌ها که در سال‌های واپسین با معرفی الگو و مهم هنر و شخصیت هنری نقشی معیار را ایفا می‌کند انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی است. مراسمی که با برگزیدن چهره‌های مهم در معرفی و ایجاد اثر هنری نقش بسزایی را در تراز هنر پیشرو در یک سال به مخاطب معرفی می‌کند و ممکن است به نحوی راه هنر پیشرو را برای هنرمندان متعهد، دغدغه‌مند و تأثیر‌گذار باز می‌کند.

انتخاب چهره سال از قبلی تا امروز

مراسم «انتخاب چهره سال هنر انقلاب» با حضور هنرمندان این عرصه به وسیله عرصه هنری در سال ۹۳ برگزار شد و آقای مرتضی سرهنگی نویسنده ادبیات استقامت به نوعی چهره هنری برتر سال انتخاب شد.

دیگر نامزدهای دریافت این جایزه، مردها مسعود نجابتی برای ایجاد کارهای موثر در عرصه گرافیک و خطاطی؛ فاضل نظری در عرصه شعر، ابراهیم حاتمی‌کیا برای تولید فیلم «چ» و خانم نرگس آبیار برای فیلم «شیار ۱۴۳» با اسم چهره‌های موثر عرصه سینمای دفاع مقدس بودند که در غیاب حاتمی‌کیا با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی از فعالیت آنها قدردانی شد.

در سال ۹۴ مردها جواد افشار، پرویز پرستویی، عبدالحمید قدیریان، مجید مجیدی، هادی محمدیان و خانم بهناز ضرابی‌زاده نامزدهای چهره سال انقلاب اسلامی بودند.

برای شما نیز جالب است؟  اجتماع بزرگ «نوگلان حسینی» برگزار می‌شود

ملاک انتخاب هنرمند برتر این سال، معرفی و معرفی عمومی اثر، شامل کتاب و فیلم بوده است که آقای مجید مجیدی کارگردان فیلم سینمایی محمدرسول الله؟ص؟ با اسم چهره سال هنر انقلاب اسلامی معرفی شد.

مردها حمید حسام برای کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، سید مسعود شجاعی طباطبایی، محمدحسین مهدویان نویسنده و کارگردان فیلم «ایستاده در غبار»، ابراهیم حاتمی‌کیا برای «بادیگارد» و خانم بهناز ضرابی‌زاده برای کتاب «گلستان یازدهم»، پنج نامزد نهایی این دوره هنر انقلاب اسلامی هستند که براساس شیوه انتخاب مرحله به مرحله به وسیله جمعی از هنرمندان، مدیران فرهنگی و نخبگان فرهنگ و هنر بعد از بررسی‌های نهایی انتحاب شدند.

با استناد به آرا، سید مسعود شجاعی طباطبایی، بهناز ضرابی‌زاده، ابراهیم حاتمی‌کیا، محمد حسین مهدویان و حمید حسام این مردم را تشکیل می‌دهند.

ترکیب این پنج نفر تغییر نخواهد کرد و اینکه چه فردی می‌تواند بالاخره حائز عنوان چهره سال هنر انقلاب شود به تکمیل روش جمع‌آوری آرای نهایی نخبگان برای انتخاب بستگی دارد. با این وجود اسامی مطرح شده به ترتیب میزان آرا معرفی شده‌اند و فاصله کمی میان سه نفر اول برای انتخاب شدن می باشد.

چهره سال هنر انقلاب در مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب روز جمعه ۲۵ فروردین در عرصه هنری توزیع خواهد شد.

منبع: صبح نو

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی