قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است – |

هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است – |

در موردموضوع مقاومت نوشته ای داریم با عنوان هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است – . | .. در صورت علاقه این نوشته را پیشتر بخوانید.

حجت‌الاسلام محمدعلی انصاری مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در امور ایثارگران در گفتگو با خبرگزاریهای اقتصادی ضمن اشاره به برنامه‌های دفتر ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در سالروز بازگشت آزادگان به کشور اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌مانند همه سازمان‌ها و نهادها به ایثارگران خود توجه داشته و دارد. جمعیتی سه هزار و ۲۰۰ نفره از ایثارگر در سری فرهنگ و ارشاد اسلامی‌داریم که یکی از برنامه‌های مهم دفتر امور ایثارگران توجه به این عزیزان در بحث خدماتی است و مسئله بزرگتر توجه به مسائل فرهنگی و تکریم آنان است.

وی اضافه کرد: برای ایثارگران همراه با برنامه‌های متفاوتی در راستای خدمات رسانی و رفاه، برنامه‌هایی برای بهتر شدن و پیشبرد مسائل فرهنگی و روحیه آنان در یک کلمه تکریم و خدمات رسانی‌های فرهنگی داریم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در امور ایثارگران ادامه داد: یکی از بهترین موقعیت‌ها برای انجام مسئولیت؛ مناسبت‌هایی مانند روز جانباز، روز شهید و روز سالروز بازگشت آزادگان است. امسال در سالروز بازگشت آزادگان برنامه تکریم ایثار را داریم که از ایثارگران وزارتخانه در این مراسم به طرز عموم دعوت می‌شود و از ایثارگران مهم تجلیل خواهیم کرد.

اجرا بزرگداشت سالروز ورود آزادگان با تقدیر از خانواده شهدای مدافع حرم

حجت الاسلام انصاری با اشاره به تجلیل از تعدادی خانواده شهدای مدافع حرم به مناسبت ۲۵ مردادماه بیان داشت: مدافعان حرم امروز سنبل و نمونه دفاع از کشور در خارج از مرزهای ما هستند و دین بزرگی بر گردن ما دارند و وزارت فرهنگ ارشاد خود را مکلف می‌داند مانند همه مردم و وزارتخانه‌ها از این عزیزان تجلیل کند. برنامه ریزی شده است در این مراسم از خانواده چند تن از شهدای مدافع حرم تجلیل شود.

وی با اشاره به عرصه‌های افزایش و انسان‌سازی اسارت گفت: بیشترین نکته‌ای که از اسارت و بعد از اسارت و آزادگی پیرامون درس‌آموزی و انسان‌سازی به خاطر خطور می‌کند روحیه مقاومت و صبر و شکیبایی اسیرانی است که در چنگال دشمن اسیر شدند. همین صبر و استقامت نمونه ایاز اسناد اقتدار کشور است. ما آنچه که از سال‌های اسارت آزادگان شنیدیم و می‌شنویم این است که این‌ها با همه وجود در زندان‌های رژیم بعثی مقاومت کردند، شکیبایی و صبر خود رادر خدمات رسانی و دفاع از اسلام و کشورشان نمایش دادند خیلی‌ها تا پای شهادت مورد شکنجه و آزار قرار دریافت کردند با اینحال ذره ای از اهداف خود کوتاه نیامدند.

برای شما نیز جالب است؟  مخاطب «تشییع بزرگ» تصاوير ناب خواهد دید

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در امور ایثارگران اضافه کرد: همراه با صبر و مقاومت درس بزرگ دیگری که از آزادگان گرفتیم این بود که آنان در دوران اسارت همه تلاششان را برای کسب علم و فضیلت و معنویت به کار دریافت کردند. خیلی از آزاده‌ها وقتی که از بند اسارت آزاد شدند در عرصه‌های مختلف علمی‌و معرفتی توانستند به درجات بالایی برسند و امروز تعداد فراوانی از آزاده‌ها در قسمت‌های مختلف با این وجود همان تلاش‌ها نیروهای اثرگذاری برای کشور هستند.

سینما بهترین زبان هنر برای بیان حقایق اسارت

حجت الاسلام انصاری با اشاره به زبان گوینده هنر برای انتقال مفاهیم والای نهفته در اسارت گفت: اصلی ترین هنری که در اسارت و بعد از آن ایجاد شد هنر خود آزاده‌ها بود. وجود هنرمندانه آن‌ها بالاترین درس برای ملت است با اینحال اگر بخواهیم از نگاه ابزاری و با اسم یک وسیله معرفی معنی آزادگی و مقاومت آزادگان اشاره کنیم امروز هنر سینما و فیلم می‌تواند بهترین شیوه برای به تصویر کشیدن مقاومت اسرا باشد با این وجود دیگر عرصه‌های هنری نیز در بیان حقایق اسارت اثربخش هستند.

وی به میزان تاثیر گذاری کارهای ساخته شده در مسئله اسارت اشاره نمود و بیان داشت: اظهار نظر در خصوص اینکه تا چه میزان کارهای ساخته شده اثربخش بوده سخت است. با همه تلاش‌هایی که انجام شده هنوز جای کار برای معرفی بزرگی آزادگان و نکاتی که می‌تواند از سال‌های اسارت آن‌ها درس باشد برای کشور ما جای کار زیاد است. هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است. یکی از وظایف متولیان فرهنگی ثبت و ضبط خاطرات است و از این خاطرات دلنشین می‌شود در عرصه‌های مختلف کار تبلیغی و فرهنگی مانند نوشتن کتاب‌های خاطرات، رمان‌های خوب، تولید فیلم‌های فاخر و نمایش تاثیر گرفت. تا به امروز کارهایی شده است با این وجود خیلی از مسیر ما مانده است.

برای شما نیز جالب است؟  چه افرادی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در امور ایثارگران پیشتر به کارهای اثر گذار در مسئله اسارت پرداخت و اظهار داشت: از کارهای مرتبط به اسارت ممکن است بتوان گفت دو اثر مکتوب بیشتر در جامعه ما جا افتاده است یکی کتاب «دا» و دیگری خاطرات ثبت و ضبط شده که از مرحوم ابوترابی است. جناب ابوترابی سید آزادگان ما هستند هم وجودشان در اردوگاه‌های عراق به آزادگان اطمینان و آرامش می‌داد و هم برخوردهای اخلاقی و اثرگذاری ایشان بر کمتر آزاده ای است که تاثیر مثبت نگذاشتهباشد.

وی با اشاره به نقش حاج آقا ابوترابی در دوران اسارت گفت: آنچه شنیدیم این بود که ایشان نقطه اتکایی برای اسرا بود که با روحیه بالا شخصیتی آرامش بخش داشت و چون درس خوانده عرصه علمیه بود با اسم استاد اخلاق، همه آزادگان درمقایسه با ایشان احساس خوبی داشتند.

وی یکی از مسئولیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌را ترویج فرهنگ ایثار در جامعه دانست و گفت: ما از قبیل همه بخش‌های فرهنگی کشور مانند خود را مجبور به ترویج این فرهنگ می‌دانیم.

شهادت شهید حججی دل هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در امور ایثارگران با اشاره به نحوه شهادت شهید حججی تصریح کرد: همه شهدا برای ما عزیز هستند با اینحال امروز دل هر انسان آزاده ای که ذره ای از انسانیت در وجودش هست با دیدن این صحنه‌های خشنی که داعش و گروه‌های تکفیری در شهادت شهید محسن حججی بوجود آوردند جریحه دار می‌شود. جوانی که با همه خلوص برای دفاع از حریم اسلام و انسانیت می‌رود و وقتی در چنگال خون آشام داعش گرفتار می‌شود به شهادت می‌رسد. من هم مانند هر انسانی مطمئناً متاثر شدم.

وی دو نکته را در شهادت محسن حججی حائز ارزش دانست و در اینباره گفت: یکی نهایت خون آشام و خوی درندگی گروه‌های تکفیری است که در اقصی نقاط دنیا در حال اقدام تروریستی هستند که بویی از انسانیت نبردند. یکی هم نهایت خلوص و پاکی و صفای شهدای ما است که با آغوش باز و با گزینش خودشان این مسیر را مورد قبول دانستند و الگویی برای همه شدند. باید جوانان و مردم ما و مردم دنیا از حرکت این شهدا و اخلاص و پایبندی این مردم برای مبارزه با هرگونه خشونت و تروریست‌ها درس بگیرند.

برای شما نیز جالب است؟  فتح خرمشهر فتح خاك نيست، فتح ارزشهاي اسلامي است

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در امور ایثارگران با اشراه به تاریخچه ایثار در جهان بیان داشت: کلمه ایثار کلمه تازه ای نیست و برای همه آشنا است. در همه ادوار و تاریخ زندگی بشر در همه آیین و ادیان به فداکاران و ایثارگران احترام قرار داده می‌شد و ماهم با اسم کشوری که تاریخ دیرینه ای در بین کشورها  دارد و از قرن‌ها پیش دین اسلام را پذیرفته است طبیعی است که به ایثار و ایثارگری و فداکاری توجه داریم.

جامعه ایثارگر جامعه‌ای رو به پیشرفت است

وی موهبت وجود ایثار و ایثارگری در جامعه را برشمرد و گفت: اگر ایثار را از جامعه و سری ای بگیرند آن جامعه دچار نزول و سکون می‌شود. نتیجه ایثار و فداکاری جامعه را به حرکت در می‌آورد و وقتی که انسان به خاطر منفعت دیگران از منفعت خود بگذرد این ایثار تاثیر خوبی در فرهنگ یک جامعه و جمع دارد. اگر همه ایثار را یاد بگیرند و اهل ایثار شوند بسیاری از مسائلی که خلاف زندگی اجتماعی است بروز پیدا نمی‌کند، شالوده فرهنگ همزیستی داشتن روحیه ایثار و فداکاری است.

حجت الاسلام انصاری در انتهای بیان داشت: در هر جمع، جمعیت و کشوری که روحیه ایثار در بین مردم بالاتر باشد آن سری از فرهنگ بالاتر و بهتری دارا است امیدواریم فرهنگ ایثار در کشور خودمان هم گسترش و هم توجه بیشتری بیابد.

امیدواریم این مقاله با عنوان هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی