قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

ورود نسل سوم انقلاب به هنر مقاومت

ورود نسل سوم انقلاب به هنر مقاومت

پیرامون فرهنگ مقاومت نوشته ای داریم با اسم ورود نسل سوم انقلاب به هنر مقاومت. که پیشتر به آن میپردازیم.

گفت‌وگویی با حبیب‌الله صادقی، نقاش و دبیرکل نشست جهانی هنر مقاومت

حبیب‌الله صادقی از هنرمندان پرکار است. ایشان به علاوه از طرف دیگر در بسیاری از نهادهای هنری مدیریت کرده است؛ از موزه هنرهای معاصر تهران گرفته تا عضو پیوسته فرهنگستان هنر بودن تا دبیری چهار دوره (همه ادوار) نشست جهانی هنر مقاومت. ایشان بازهم کار می‌کند. برای دلش هم کار می‌کند و همان‌طور که در این گفت‌وگو بیان می کند معطل هیچ جایی نمی‌ماند. به مناسبت روز مقاومت اسلامی، با این هنرمند پرکار در عرصه هنر مقاومت گفت‌وگویی انجام دادیم که پیشتر می‌خوانید.

به نوشته بولتن نیوز، حبیب‌الله صادقی از هنرمندان پرکار است. ایشان به علاوه از طرف دیگر در بسیاری از نهادهای هنری مدیریت کرده است؛ از موزه هنرهای معاصر تهران گرفته تا عضو پیوسته فرهنگستان هنر بودن تا دبیری چهار دوره (همه ادوار) نشست جهانی هنر مقاومت. ایشان بازهم کار می‌کند. برای دلش هم کار می‌کند و همان‌طور که در این گفت‌وگو بیان می کند معطل هیچ جایی نمی‌ماند. به مناسبت روز مقاومت اسلامی، با این هنرمند پرکار در عرصه هنر مقاومت گفت‌وگویی انجام دادیم که پیشتر می‌خوانید.

این ایام ما در منطقه بیننده جریان مقاومت هستیم. این ایام مقاومت در شکل هنر چه نیازی دارد؟

معنای مقاومت تنها برای یک نسل نیست. اتفاق تلخ و عظیمی مانند شهادت شهید حججی بسیار هولناک است، با اینحال پهلوانی و غیرتش و وحشتی را که در داعشی‌ها ایجاد کرده، مشاهده نمائید. راه خدایی که این شهید پیگیری می‌کند، یک باور است. ایشان از نسل سوم انقلاب است که وارد عرصه شده. در حقیقت عینی، مدافعان حرم یک حقیقت آرمانی را دنبال می‌کنند. آنها با قابلیت ها حداقلی در مقابل دشمن می‌ایستند و جهاد می‌کنند. مقاومت معانی بسیار دارد. به یک معنا گاهی دفاع، دفاع حزبی و تفکری است که در هنر اجتماعی دیگران در جهان می‌بینیم. در همه جای دنیا هنرمندان برای باورهایشان کار می‌کنند. به یک معنای دیگر مقاومت جنبه دفاع از آرمان‌ها را دارد و هدفش رضای خداست. معنی مقاومت چون ما‌به ازای مادی و اومانیستی ندارد و براساس راه خدایی است، با تعریف سایرین دارای اختلاف است. برهمین اساس این معنا بسیار بی‌بدیل و متعالی است. امروز بیننده بروز این مقاومت هستیم. پس نشانه‌ها و شناسه‌ها و اهداف بارز این معنا را چه در نسل اول انقلاب می‌بینیم و چه هم اینک.

برای شما نیز جالب است؟  چرا ترکیه به شمال سوریه لشکر کشی کرد

با استناد به اشاره جنابعالی به شهادت شهید حججی و ورود نسل سوم انقلاب به عرصه، چگونه می‌توان نسل سوم را هم با هنر مقاومت درگیر کرد؟

اگر ما نسل اولی‌ها و مدیران فرهنگی و باورمندان به انقلاب، پاکدست و فداکار برای رضای خدا کار کنند، نسل سومی‌ها هم وارد عرصه می‌شوند. خود بچه‌های پابه‌رکاب انقلاب اگر آرمانی و کیفی و پاکیزه حرفشان را به زبان بیاورند و نه با بداخلاقی حتی شریفانه، این نسل سوم رفتار آنها را می‌بینند. اینها با هیچ محاسبه دنیایی حرف‌ها را دنبال نمی‌کنند. همان‌طور که در دانشگاه‌ها دانشجو می‌بیند معلم باورش را موجدانه منتقل می‌کند، از ایشان یاد می‌گیرد.

هنوز شاهدیم بعد از حدودا ۷۰ سال، سینمای هالیوود بازهم به جنگ جهانی توجه می‌کند. ما چگونه در مخاطب‌مان این جذابیت را پدید بیاوریم که به موضوعات مرتبط با مسئله مقاومت در هر مدیایی که اثر ساخته شده (چه فیلم، چه کتاب، چه تصویر، چه نقاشی، چه مجسمه) توجه کند و مسئله برایش جذابیت داشته باشد؟

همان اندیشه جنگ افروزانه غرب است که ۱۱ سپتامبر را پدید می‌آورد و فیلم‌های موحش را تولید میکند. مسئله ما جنگ نیست، حتی دفاع از انسان و کرامت انسان و رضای خداست. شما اگر تورقی کنید می‌بینید حکمت و درایت در اندیشه امام‌حسین(ع) موج می‌زند. در اندیشه ایشان چون همه چیز برای رضای خداست، معنا این طور الهی می‌شود که آقا شب عاشورا می‌فرماید هرکس خواست برود. ایشان هیچ کاری را به زور نمی‌خواهد. اختلاف نسلی که پا به رکاب می‌آید برای دفاع از عقاید با رفتارهای قلدرمآبانه کشورهایی مانند کره شمالی یا آمریکا همین است. این‌که می‌گویم خویشتن فرما همین است. یاران حسین(ع) با عشق ماندند. معلمی کردن هم از همین عشق می‌آید. ما نیاز داریم با زیبایی و طراوت و باور آسمانی پای‌کار بیاییم. اکنون اگر مدیریت نظام، عرصه را ممکن کند اینها کارشان را کنند، یک فرصت است.

برای شما نیز جالب است؟  مسئله ایثار و فداکاری، یک مسئله بطور کلیً جهانی است - |

چه انگیزه‌ای در این سن و سال شما را وامی‌دارد بازهم برای هنر انقلاب کار کنید؟

من حبیب صادقی در این سن به این نتیجه رسیدم که برای خودم کارگاهی درست کنم (مانند سال ۵۵ که کار هنر اسلامی را شروع کردم) و آرمانی‌تر و باکیفیت‌تر و با دانش وسیع‌تر به ارزش‌هایم نگاه می‌کنم. اکنون اگر نظام این کارها را پخش کرد و به آن توجه نشان داد، چه بهتر! اگر هم نکرد من وظیفه تولید خودم را داشتم. وظیفه دارم معاصر و مدرن و خلاق باشم. اینها چیزهایی است که تاریخ از من می‌خواهد. من به باعث آرمان‌های خودم باید تلاش خودم را به اجرا درآورم. نظام مطبوعاتی باید اینها را پخش کند. من وظیفه ندارم دنبال اینها بدوم. از این جهت آرمان‌ها برای من و نسل من آنقدر همه‌جانبه و تکریم‌یافته است که اصلا فرصت چانه‌زنی نیست. نیازی هم نیست لوس‌بازی‌های روشنفکری دربیاورم و از کسی طلبکار باشم. من به خاطر آرمان‌های انقلاب و دفاع مقدس کارم را می‌کنم و اصلا نیازی ندارم که کسی تریبون من باشد. تا عمر دارم وظیفه دارم کار کنم. نمونه‌اش همین جشنواره هنر مقاومت که چهار دوره دبیری آن را بی‌هیچ چشمداشتی برعهده داشتم و کار کردم. امیدوارم محض رضای خدا باشد و خدا این عشق را در دل ما زنده نگه دارد.

چقدر متولیان فرهنگی مانند وزارت ارشاد به هنر مقاومت توجه نمایش داده اند؟

وزارت ارشاد وظیفه‌ای فراگیر دارد که باید جانب همه اضلاع جریانات فرهنگی را حفظ کند، با اینحال ما سازمان‌های متعدد فرهنگی داریم که بودجه و قابلیت ها دارند. باید با یک رفتار خردورزانه جریان کلانی ایجاد کرد. نهادهایی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای فرهنگ عمومی باید برنامه‌ریزی کنند.

قبل از این‌که کار را گردن ارگان‌های مختلف بیندازیم، می بایست از خود شروع کنیم. فراموش نکنیم تا زمانی‌که حافظ نباشد، نمی‌توان پز آن دوران را داد. ما با اسم هنرمند وظیفه معنایی داریم که باید به آن توجه کنیم. هر بار که حرفی زده شده، رسانه آوردند و انگشت اشاره را در چشم‌بخشی از جامعه فرو کردند. نیازی ندارد کسی را متهم کنیم. گمان می نمایم من هنرمند یک وظیفه دارم. من سینماگر نیستم که بازیگر و قابلیت ها وسیع داشته باشم. یک قلم می‌خواهم، چند رنگ و یک باور و غیرت. این‌که چه کسی خدمات رسانی کند یا پخش کند، فکر نمی‌کنم از طرف من باید صورت بگیرد. این تقسیم کار باید در قسمت بالادستی مدیریت فرهنگی جامعه صورت بگیرد. یقین دارم همان احساس آرمانی که مرا متوجه کرده کارم را بی‌مزد ایجاد کنم، این یک قدم مثبت برای خودم است. من امروز خدا را شاکرم که این حقیقت را در دلم قرار داده که معطل هیچ جریان مدیریتی نشوم. نمی‌گویم نمی‌کنند، با اینحال وظیفه من است کارم را به اجرا درآورم. امیدوارم مدیریت فرهنگی هم به اینجا برسد. من می‌گویم حبیب صادقی تا اینجا آمدی، بقیه عمرت را می‌خواهی چه کنی؟ همان مرگ آگاهی که شهید آوینی می‌گفت. من اگر این فرصت را از خودم دریغ کنم و موضوغات را با مسائل بخشی قاطی کنم و رفتارهای طلبکارانه از جامعه هنر و مردم مظلوم داشته باشم، خدا به من عنایت نمی‌کند.

برای شما نیز جالب است؟  دومین نشست کارگروهی تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس برگزار شد - |

تازه ترین تابلویی که کشیدید، کدام است؟

تابلویی که همین امروز تمام کردم، تابلویی است برای جشنواره سرچشمه سرخ که شهریور برگزار می‌شود و من دبیرکل آن هستم. تابلو راجع به ترورهای منافقین در سال‌های دهه ۶۰ است. عنوان کار «آسمانم ۱۷ هزار ستاره دارد» است که به شهادت ۱۷ هزار شهید در آن دوره اشاره دارد. معمولا اول، اسم تابلو را می‌گذارم و بعد کار می‌کنم. نزدیک دو ماه روی آن کار کردم. کار بزرگی است و تمام قدرت و قوتی که دشمن خارجی و داعش داخلی (منافقین) علیه بچه‌های انقلاب به‌کار بردند در آن متجلی است. به برکت تأسی از مرد نازنینی مانند شهید بهشتی کار را شروع کردم و این کار را ایجاد کردم. امیدوارم شهدا راضی باشند.

همراه همیشگی مبارز بلاگ باشید و این وبلاگ را به دوستان خود معرفی نمائید.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی