قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

وقتی «بی‌بی‌سی فارسی» به کمک داعش می‌آید

وقتی «بی‌بی‌سی فارسی» به کمک داعش می‌آید

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

به نوشته گروه دیگر نشریات دفاع پرس، حادثه تروریستی (چهارشنبه هفدهم خرداد) در حرم حضرت امام(ره) و مجلس شورای اسلامی، باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که با واکنش سریع نیروهای نظامی و ایمنی جمهوری اسلامی در بعد از ظهر همان روز به انتهای رسید. 

در چنین موقعیتی این حادثه باعث تأثر و ناراحتی مردم ایران شد، با اینحال شهر از نو در کمال امنیت و آرامش که ماحصل اطمینان به اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی است به کار خود ادامه داد. با استناد به این شرایط با اینحال ماشین تبلیغاتی نشریات فارسی‌زبان خارج‌نشین مانند در بیشتر مواقع به میدان آمدند تا از فرصت بوجود آمده نهایت استفاده را برای ضربه به ایران بکنند. در رأس همه این نشریهها، «بی‌بی‌سی فارسی» بود که خط خبری خودش را از ابتدا تا به این لحظه برای سود‌برداری از این مسئله به پیش برده است.

القای بحران عمیق

با کمی دقت خیلی زود می‌شد فهمید که بی‌بی‌سی با محوریت آب و تاب دادن و بزرگنمایی مسئله وارد عرصه خبرپراکنی شده و این دقیقاً بخش مهمی از هدف عاملان تروریستی، یعنی داعش بود. به عبارت دقیق‌تر بی‌بی‌سی با همه قابلیت ها و توانش سعی کرد به کمک تروریست‌ها بیاید و ابعاد مسئله را تا جایی که توان دارد عمیق نمایش داده و محیط جامعه ایران را دچار رعب و وحشت نماید.

نگاهی به برنامه‌های «بی‌بی‌سی» در لحظات آغازین پوشش این موضوع در شبکه ماهواره‌ای، سایت و کانال تلگرام آن به خوبی نشان می‌دهد که همه تولیدات این شبکه در مسئله حادثه تهران با قالب‌های متنوع و با این وجود ادبیات‌های مختلف سعی دارد ابعاد عمیقی برای مسئله ترسیم کند.

برای شما نیز جالب است؟  دختر بچه ای که اشک حاج قاسم را در آورد + تصویر

بخشی از خبرها «بی‌بی‌سی» از زبان شاهدان عینی و با اسم نمونه با تیتر «حملات تهران؛ شاهدان عینی چه می‌گویند» سعی داشت مثلاً تصویری مستند از حادثه را از زبان مردم حاضر در نزدیک محل حادثه روایت کند. از این بگذریم که اساساً صداهای پخش شده از بی‌بی سی (با استناد به سوابق این رسانه انگلیسی در جعل و تقلب) چقدر حقیقی و در دست به شاهدان عینی بود، با اینحال گزینش‌ها دقیقاً به صورتی انجام گرفته بود که سعی در تصویرسازی غیر حقیقی و عمیق از مسئله داشت. جملاتی از قبیل «عمق فاجعه بیشتر از این حرفهاست!» از زبان شاهدان عینی ادعایی بی‌بی‌سی در حقیقت تکمیل کننده وجه مطبوعاتی عملیات داعش بود.

بی‌بی‌سی همراه با جوسازی مطبوعاتی عمیقش در القای ابعاد گسترده ایمنی مسئله، سعی کرد دامنه حادثه را با کلید واژه ناامنی به عرصه‌های دیگر از نمونه اقتصاد نیز بکشاند و در همان ساعات ابتدایی همه تلاشش را کرد که بحران را در افکار عمومی ایران و در عرصه‌های مختلف تکثیر نماید.

هم‌کلام با داعش در حمله به سیاست‌های ایران

محور دوم بی‌بی‌سی که با فاصله چند ساعت از شروع پوشش خبری این شبکه در مسیر پیش روی قرار گرفت، بررسی دلایل این حادثه به شکلی بود که بالاخره سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران در قبال محور مقاومت و مبارزه با تروریسم را با اسم عرصه‌های بروز این مسئله نشان دهد؛ نکته جالب این خبر‌های بی‌بی‌سی این بود که آنقدر به ادعاهای داعش علیه ایران نزدیک بود که بی هیچ کم‌و کاست می‌موفق شد از نشریات داعش هم پخش شود!

برای شما نیز جالب است؟  کتابی با مسئله واکاوی کارنامه عملیاتی منافقین معرفی می‌شود - |

با اسم نمونه در خبری با عنوان «اخطار داعش برای امنیت ایران» ابتدا همه مواضع داعش علیه ایران مطرح شده بود و به علاوه از طرف دیگر با پخش فیلمی از داعش با عنوان «بلاد فارس از روز قبل تا به امروز» همه ادعاهای داعش را مطرح کرده بود. مرحله بعد نیز با یک نتیجه گیری کلی با این ادبیات که «بسیاری از منتقدین ایران می‌گویند دخالت‌های این کشور در منطقه احساسات ضد ایرانی را به اشتراک اعراب و سنی‌های منطقه گسترش داده…» به شکلی واضح از یکسو به سیاست‌های ایران حمله کرد و دلایلی نیز برای این رفتار داعش معرفی داد و وانگهی اقدام جنایتکارانه و تروریستی داعش را در شکل اختلافات شیعه و سنی مطرح کردو

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی