قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

پیامدهای پیروزی مقاومت در عرسال

پیامدهای پیروزی مقاومت در عرسال

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

واکاوی سری پیروزی‌هایی که در روش تفاوت شش سال قبلی سوریه به نفع محور مقاومت رخ داده است، نشان می‌دهد که با گذار از دوره هجمه سنگین از جانب حامیان تروریسم علیه دولت مشروع سوریه، تفاوت منطقه وارد دوره تازه ای شده است که با استناد به آن، جریان‌های تکفیری و عقبه عبری- عربی – غربی آن‌ها، راه حل نظامی را – به‌اجبار و به‌تدریج- با گفتگوهای سیاسی جانشین کرده و به این رهیافت رسیده‌اند که توان رویارویی میدانی را ازدست‌داده‌اند؛ لذا وقتی نشست آستانه را موردبررسی قرار می‌دهیم، درخواهیم یافت که با فاصله گرفتن از نشست‌های ژنو، مسئله روش سیاسی، به‌مرور لحظه پررنگ‌تر شده و پدرخوانده‌های تروریست‌ها امیدوار شده‌اند که ممکن است قادر باشند بخشی از شکست‌های سنگین پادوهای تکفیری خود را از روش گفتگو جبران کنند.


درعین‌حال، تلاش‌هایی که به وسیله دولت‌های عراق و سوریه، ایران و حزب‌الله و روسیه در ماه‌های واپسین به‌خصوص از انتهای خردادماه به این‌سو صورت گرفته و شامل گفتگوها، رایزنی‌ها، ارسال هیئت‌های مذاکره‌کننده و مکاتبات همراه با ضرب شست جانانه حزب‌الله لبنان و حشدالشعبی در جاهای مختلف بوده است، غیرقابل شکست بودن مقاومت در منطقه را ثابت کرد و به دشمنان این پیغام را مخابره کرد که قادر به تغییر معادلات و وادار کردن مقاومت به خالی کردن میدان نیستند.


وانگهی، مناقشه عربستان و هم‌پیمانانش با قطر، مانورهای شکست‌خورده سیاسی – نظامی آمریکا در منطقه به دلیل نبود استراتژی کلان و نامشخص بودن سیاست دولت ترامپ، جریان ضد مقاومت را با مساله‌های جدی روبه‌رو کرده است که به روش مستقیم و غیرمستقیم، اثر بومرنگی و معکوس خود را بر همان جریان‌ها به جای قرار داده و آن‌ها را دچار تشتت و عدم وحدت رویه کرده است. دولت آمریکا از یک‌سو با حمله به پایگاه هوایی سوریه در «الشعیرات» به بهانه حمله شیمیایی و ایجاد پایگاه نظامی در منطقه «التنف»، تروریست‌ها و حامیانش را امیدوار کرد و وانگهی، در سیاستی متناقض، تصمیم گرفت که کمک‌های خود را به معارضان سوری انتهای دهد که یک ناکامی بزرگ برای تروریست‌ها و یک پیروزی تاریخی برای دولت سوریه به شمار می‌آید.

برای شما نیز جالب است؟  سردار کارگر:بهره برداری از محیط مجازی در راهیان نور فرصت است


افزون بر اینکه اتفاقاتی مانند پاک‌سازی تروریست‌ها از حلب، حومه دمشق، پیشروی سریع ارتش در جاهای جنوبی و حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در دیرالزور، نشانه‌ها و متغیرهایی را در مقابل ناظران بین‌المللی قرار داده که میدان‌داری جریان مقاومت را ثابت کرده و کشورهایی که تا مدتی قبل برای برکناری دولت قانونی سوریه و شخص «بشار اسد» رجزخوانی می‌کردند را وادار کرده است که دست از ادعاهای واهی خود برداشته و به حقیقت‌ها اذعان کنند؛ از نمونه اینکه «عادل الجبیر»، وزیر خارجه پدرجد تروریست‌ها به مذاکره‌کنندگان ارشد معارضان سوری مطرح کرده است که بشار اسد، در سمت خود ماندگار است و به آن‌ها پیش نهاد کرده که در جستجوی نگاه سیاسی باشند، اگر اینطور نباشد کشورهای دیگر، بدون حضور معارضان برای حل‌و‌فصل شرایط در سوریه اقدام خواهند کرد. تفاوت راهبردی فاحش در سیاست‌های ترکیه در قبال تفاوت سوریه و عراق، باوجود خط و نشان‌ کشیدن این کشور در جریان آزادسازی موصل و عملیات ارتش سوریه در محورهای شمالی، مؤلفه مهم دیگری است که بالاخره باعث شد، آنکارا راهی جز همراهی با ایران و روسیه نداشته باشد و هر تحرکی را با هماهنگی تهران و مسکو انجام دهد. عقب‌نشینی ترکیه از این منظر قابل‌توجه است که این کشور، نقش غیرقابل انکاری در تأمین محورهای ترانزیتی و مواصلاتی تروریست‌ها دارد و مرزهای جنوبی ترکیه با سوریه در حکم دروازه ورودی نفت سرقت شده عراق به وسیله داعش بوده است.


نقش پیروزی عراقی‌ها بر دژ داعش در موصل و فروپاشی سنگرهای آنان تا فاصله سوریه و اثر روانی این فتح‌الفتوح را نیز نباید ازنظر دور داشت چراکه داعش ابتدا در سوریه سر تخمین زده و با ورود به عراق، تصمیم داشت که دست به پیشرفت اراضی تحت حکومت خود خوانده‌اش در کشورهای منطقه بزند با اینحال با شکست در موصل، هزیمتشان در سوریه هم شتاب بیشتری به خود گرفت، به نحوی که شواهد میدانی از ریشه‌کن شدن قریب‌الوقوع دولت موهوم خلافت به اصطلاح اسلامی حکایت دارد.

برای شما نیز جالب است؟  چندین عدد از عضو های شورای عالی ایثارگران با مدیرعامل کمیسیون اصل نود مجلس دیدار کردند


تازه‌ترین برگ برنده‌ای که به دست حزب‌الله لبنان به نمایندگی از محور مقاومت رقم خورد، پیروزی تاریخی مقاومت اسلامی در منطقه «عرسال» و مجبور کردن تروریست‌ها به پذیرش شرایط مورد نظر حزب‌الله است. ارزش اصلی پیروزی محقق شده در عرسال، در تأمین امنیت لبنان از یک‌سوی و امن‌تر شدن سوریه وانگهی نهفته است؛ علاوه براین، از این پس مرزهای سوریه و لبنان از لوث وجود تمامی تروریست‌های تکفیری «جبهه‌النصره» خالی شده و عرصه برای پاک‌سازی جاهای تحت تصرف داعش در «جرود» نیز ممکن شده است. نیروهای مقاومت با ضرباتی که به تکفیری‌ها وارد آوردند از نفوذ مجدد آن‌ها به جاهای آزادشده در سوریه ممانعت به رفتار آوردند، چراکه حضور تروریست‌ها در منطقه مرزی عرسال، می‌موفق شد سرمنشأ بسیاری از ناامنی‌ها در جاهای مختلف لبنان باشد. بدین جهت، نیروهای مقاومت سوریه و لبنان در عملیاتی مشترک و کم‌مانند با یکدیگر، ضربه نهایی را به «جبهه‌النصره» وارد کردند و همان‌گونه سید مقاومت در سخنرانی واپسین خود به مناسبت پیروزی حزب‌الله در عرسال اشاره کردند: «فرماندهان داعش باید بدانند که تصمیم قاطعانه‌ای برای نبرد با آنان گرفته شده و روزهای آتی مبین این مسئله خواهد بود؛ با این وجود بقای آن‌ها در جرود انتهای یافته و داعش خیلی زود با نبردی جانانه از جانب تمام لبنانی‌ها مواجه خواهد شد.»


در چنین موقعیتی ارتفاعات عرسال برای لبنان بسیار مهم و راهبردی است، با اینحال پیغام مهم این عملیات بیش از آنکه معطوف به ارزش بازپس‌گیری این منطقه باشد، به اثبات توانمندی مقاومت در مقابل تروریست‌های تا بن دندان مسلح است . حزب‌الله در کمتر از یک هفته موفق شد این منطقه را آزاد کند و این مسئله نشان داد که با استناد به تجربه‌های فراوان نظامی با اسم یک نیروی نظامی توانمند در منطقه مطرح است. با اینحال مسئله بسیار بنیادی و مهم که از رهگذر این پیروزی حاصل شد،‌ کابوس رژیم صهیونیستی در شرایط حال حاضر است، بدلیل آنکه حزب‌الله لبنان، پیروزی در طرف دیگر صهیونیست‌ها را وعده داده است، کما اینکه قبل از این، آزادسازی عرسال را به مردم لبنان وعده داده بود. نتیجه اینکه پیروزی حز‌ب‌الله، به پر شدن گسل‌های طایفه‌ای و ایجاد وفاق ملی در مقابل صهیونیست‌ها منجر خواهد شد و صفوف یکپارچه مردم لبنان را در مقابل رویارویی آتی بین مقاومت و رژیم جعلی اسرائیل، مستحکم‌تر خواهد نمود.

برای شما نیز جالب است؟  کلنا عباسک یا زینب(س) کرمانشاه چهاردهمین شهید مدافع حرم را تقدیم اسلام کرد

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی