قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

چرا ترکیه به شمال سوریه لشکر کشی کرد

چرا ترکیه به شمال سوریه لشکر کشی کرد

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

اظهارات واپسین جوزف دانفورد مدیرعامل ستاد ارتش آمریکا دیوار سرد مناسبات آمریکا و ترکیه را در پی پشت‌ صحنه منافع این دو کشور در شمال سوریه شکافت، با این وجود این اظهارات نتوانست راه حلی برای مشکلات موجود در عرصه خدمات رسانی واشنگتن از شبه نظامیان دموکراتیک کرد سوریه معرفی دهد. مواضع دانفورد در این عرصه اولین موضع مثبت آمریکا در باب پایگاه‌های نظامی محرمانه ترکیه در سوریه به حساب می آید، اطلاعاتی که پنتاگون آنها را حساس توصیف کرده بود.


علاقه آمریکا به آرام کردن نگرانی‌های متحد ترک خود و مهار این کشور در یک لحظه با پخش اخباری از تصمیمات ترکیه در زمانبندی نامشخص برای اجرای عملیات شمشیر فرات بود که نشانه‌های نهایی آن در سایه حرف و حدیث‌ها از تفاهم با روسیه در باب ساماندهی پرونده شمال سوریه هنوز واضح نیست. این مسئله منجر شده است آنکارا برای تحقق بیشتر این دستاوردها از مواضع خود در راستای حفظ منافع آمریکا سرمایه گذاری کند.


در این عرصه عوامل دیگری نیز در پردازش ترکیه ایفای نقش می‌کند که به روش خلاصه می‌توان به آن‌ها اشاره نمود:


نادیده گرفتن منافع ترکیه در جریان آزادسازی موصل و شهر الرقه که دلیل نزول  وزنه استراتژیک این کشور در ابعاد منطقه‌ای شده است.


عدم وضوح مواضع نهایی آمریکا در قبال نیروهای دموکراتیک سوریه بعد از آزادسازی الرقه. اگر آمریکا تا اینجای کار مطرح می کرد که سلاح‌های سنگین در دست  این نیروها قرار نخواهد گرفت، شرایط دارای اختلاف می‌شد. با اینحال عملکرد تاریخی آمریکا در خاورمیانه دلیل می‌شود که متحدانش به آن اطمینان نداشته باشند.

برای شما نیز جالب است؟  مادری که با دیدن پیکر پسرش از هوش رفت


تنش در مواضع ترکیه و اروپا و ترکیه و پیمان ناتو که آنکارا با این وجود تقویت مناسبات خود با روسیه آن را برافروخته است.


چرا ترکیه به شمال سوریه لشکر کشی کرد


قرار گرفتن ترکیه با اسم دشمن مستقیم عربستان و متحدان خلیجی این کشور بعد از حضور همراه با دولت قطر در بحران حال حاضر. این مسئله می‌تواند در پردازش کشورهای حاشیه خلیج فارس در سوریه تأثیرگذار باشد.


عملیات ممکن آتی ترکیه در سوریه یقینا درمقایسه با عملیات سپر فرات از تمرکز بالاتری دارا باشد، این مسئله با استناد به تقاطع منافع بین‌المللی برای ایجاد راه‌حل نهایی استان ادلب بعد از انتهای دادن به شرایط الرقه قابل توجه است. با این وجود این در صورتی بود که سخت کردها که دلیل عصبانیت آنکارا شده، نبود و حد و مرزی را برای تحریک آن واضح می کرد.


المیادین نوشت: به ذهن خطور میکند با استناد به این سخت و با استناد به تناقض منافع آمریکا و ترکیه ، روسیه بزرگ‌ترین برنده این بازی به شمار می‌رود، چرا که این کشور در تثبیت خطوط رابطه با ترکیه و ایجاد روند مشترک در این عرصه موفق بوده و واشنگتن را مجبور کرده به نقش مسکو در سوریه اذعان کند.


چرا ترکیه به شمال سوریه لشکر کشی کرد


براساس آنچه که گفته شد به ذهن خطور میکند عملیات نظامی ترکیه یکی از سه سناریوی پایین باشد.


پیشروی در اجرای عملیات نظامی بنا شده بر نیروهای ارتش آزاد. در چنین شرایطی ست که که استحکامات نظامی ترکیه از چند هفته پیش تا اینجای کار در نوار مرزی با سوریه متوقف نشده است.

برای شما نیز جالب است؟  استخراج گنجینه‌های دفاع مقدس تا نیم قرن آتی هم به انتهای نمی‌رسد - |


تسلیم‌ شدن در مقابل علاقه آمریکا برای فرصت دادن تا لحظه توافق نهایی با روسیه در عرصه سرنوشت ادلب. این سناریو می‌تواند احتمال تکرار تجربه جنوب سوریه را نیز در خود داشته باشد ،  تجربه‌ای که در آن اسرائیل خود را بازنده تفاهم روسیه و آمریکا قلمداد می کند. باید دید آیا ترکیه کمترین سود را از سازش شبیه به در شمال سوریه خواهد برد؟


صرف نظر کردن کامل از عملیات نظامی با این وجود تضمین‌های آمریکا بالاتر و سقف بازگرداندن سلاح از نیروهای دموکراتیک سوریه بعد از انتهای عملیات الرقه. در اینجا به نظر نمی‌رسد گزینه‌های آمریکا برای امتیازهایی که به ترکیه می دهد، این کشور را قانع کند، به ویژه در شرایطی که مسئله کردها به یکی از عوامل نگرانی در گفتمان رسمی ترکیه مبدل شده و آن ها آن را از اخطار داعش نیز بیشتر می دانند.


چرا ترکیه به شمال سوریه لشکر کشی کرد


سناریوهای سه‌گانه در یک نکته بنیادی به هم می‌رسند ، سری دستاوردهای ترکیه هرگز به وزن رویاپردازی های تاریخی اردوغان در سوریه نخواهد بود. ترکیه دیگر تنها تصمیم گیرنده عرصه شمال سوریه نیست و گفتگوها و امتیازگیری ها بعد از شروع سری عقب نشینی های این کشور رقم خورد که با شکست در حلب شکل گرفت. با این وجود باید به این مسئله اذعان کرد که مسئله کردها بالاخره به ضرر این کشور نخواهدبود، چرا که همسایگان دیگر نیز فرضیه تشکیل دولت مستقل کرد را رد می کنند.


در مقابل این حقیقت‌ها به ذهن خطور میکند که رقابت بین گروه‌های مختلف از نمونه ترکیه فورا بعد از انتهای درگیری‌ها در الرقه شروع شود. ممکن است این آزمون‌ها منحصر به مرزهای شمال سوریه نباشد و روند به هم خوردن برگه ها به نقاط جغرافیایی دیگر نیز کشیده شود ، چرا که نمایندگان محلی نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی بازهم قابلیت ها خود را حفظ کرده‌اند و بازهم جنگ در مرحله آزمون حریق بس های سیار ادامه دارد.

برای شما نیز جالب است؟  مبادله بزرگ/ ۳ «تل‌آویو» و «بیروت» در بهت/ تشریف بیاورید دستگیرتان کنیم!

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی