قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

چه افرادی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

چه افرادی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

با مطرح لیست عضو های کابینه دولت دوازدهم به وسیله حسن روحانی مدیرعامل جمهور، امیر سرتیپ امیر حاتمی با اسم سیزدهمین وزیر دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است تا بعد از اخذ رای اعتماد از نمایندگان، بعد از ۱۲ سال، یک امیر ارتشی سکاندار این وزارتخانه شود.

وزارت دفاع اگر چه در سال‌های دفاع مقدس تنها به تامین نیازهای نیروهای مسلح بخصوص ارتش می پرداخت (خدمات رسانی از سپاه برعهده وزارت سپاه بود) با اینحال در سال‌های بعد از جنگ به یکی از راهبردی‌ترین وزارتخانه هایی مبدل شد که غیر از آن وظیفه ذاتی خود، نقشی بنیادی در حرکت کشور در مسیر پیشرفت علمی و تکنولوژی ایفا کرد.

از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل دولت موقت تا اینجای کار، ۱۲ نفر در راس وزارت دفاع قرار دریافت کردند که ۳ نفر از آنها در سالهای دفاع مقدس به شهادت رسیدند و از این نظر می‌توان وزارت دفاع را سرآمد دیگر وزاتخانه‌ها دانست.

به اشتراک ۱۲ وزیر دفاع، ۴نفر ارتشی (مدنی، فکوری، نامجو و سلیمی)، ۴نفر سپاهی (فروزنده، نجار، وحیدی و دهقان)، ۲نفر هم ارتش و هم سپاهی (جلالی و شمخانی) و ۲نفر نه ارتشی و نه سپاهی (چمران و ترکان) بودند.

در این خبر به معرفی اجمالی وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران پرداخته‌ایم.

***

احمد مدنی (۱۳۵۸-۱۳۵۷)

دریادار احمد مدنی در مرداد ماه ۱۳۰۸ در شهر کرمان به دنیا آمد و دوره ابتدایی و متوسطه را در همین شهر طی کرد و سپس برای ادامه تحصیل به تهران رفت و در دانشکده حقوق اسم نویسی کرد.

مدنی سال بعد جزو داوطلبان اعزامی دانشجویان نیروی دریایی برای ادامه تحصیلات به انگلستان رفت و در سال ۱۳۳۱ به درجه ناوبان دومی و در آبان ماه ۱۳۴۸ نیز به درجه دریاداری رسید.

وی بیشتر دوران خدمت خود را در بندرعباس و جزایر خلیج فارس گذراند با اینحال در سال ۱۳۵۱ به دلیل فعالیت‌های سیاسی از کار برکنار شد و از آن تاریخ تا انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به تدریس در علوم سیاسی و اقتصاد در دانشکده‌های مختلف در ایران پرداخت.

وی بعد از پیروزی انقلاب در کابینه مهدی بازرگان (دولت موقت) به سوی وزیر دفاع و فرماندهی نیروی دریایی انتخاب شد با اینحال بعد از حدود ۲ ماه از وزارت دفاع کناره گرفت و به خواست بازرگان، مدتی عهده‌دار استانداری خوزستان شد.

مدنی در اولین انتخابات ریاست جمهوری، در بهمن ماه سال ۱۳۵۸، نامزد شد و بعد از بنی صدر، بیشترین آرا را کسب کرد.

ایشان در انتخابات دوره اول مجلس شورای اسلامی نیز از عرصه انتخابیه کرمان انتخاب شد با اینحال اعتبار نامه‌اش به تصویب نرسید.

مدنی در پی به دست آمدن اطلاعاتی از اسناد مکشوفه در سفارت آمریکا در تهران به وسیله دانشجویان خط امام، به جاسوسی و رابطه با آمریکا متهم و در اواسط سال ۱۳۵۹ برای در بیشتر مواقع از کشور خارج شد و به آمریکا مهاجرت کرد.

اولین وزیر دفاع ایران بعد از انقلاب نتیجا در روز ۲۳ بهمن ۱۳۸۴ بعد از یک بیماری نسبتاً طولانی در اثر ابتلا به سرطان، در ایالت کلورادو در آمریکا درگذشت.  

مصطفی چمران (۱۳۶۰-۱۳۵۸)

دکتر مصطفی چمران در سال ۱۳۱۱ در خیابان پانزده خرداد تهران، متولد شد. تحصیلات خود را در مدرسه انتصاریه شروع و مقطع متوسطه را نیز در مدرسه دارالفنون و البرز گذراند؛ در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و در سال ۱۳۳۶ در رشته الکترومکانیک فارغ‌‏التحصیل شد.

چمران در سال ۱۳۳۷ با بهره برداری از بورسیه تحصیلی شاگردان ممتاز، به امریکا اعزام و همراه با مشهور‏ترین محققان جهان در دانشگاه کالیفرنیا و با اعتبارترین دانشگاه امریکا (برکلی) با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما شد.

بعد از درگذشت جمال عبدالناصر مدیرکل جمهور وقت مصر، مصطفی چمران به کمک امام موسی ‏صدر (رهبر شیعیان لبنان)، حرکت محرومین و سپس جناح نظامی آن یعنی سازمان امل را بنا کرد و به مبارزه با رژیم صهیونیستی در لبنان پرداخت تا اینکه پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷، پایانی بر ۲۳ سال هجرت ایشان شد.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

چمران اندکی بعد از بازگشت به ایران، معاونت در ابتدا‏‌وزیری در امور انقلاب را برعهده گرفت و مهمترین نقطه کارنامه ایشان در این مقطع، در شهر پاوه و در جلوگیری از گروهک‌های ضد انقلاب رقم خورد.

دکتر چمران بعد از این پیروزی بی‌‏مانند، به تهران احضار و از طرف امام‏ خمینی(ره)، به وزارت دفاع منصوب شد.

برای شما نیز جالب است؟  دوردستی از گفتمان امام و رهبری یک تهدید است/ فرهنگ انقلاب صیانت شود - |

نمایندگی مردم تهران در مجلس اول و نیز نمایندگی رهبر انقلاب در شورای عالی دفاع، از دیگر مسئولیت های «اولین وزیر دفاع شهید» بود.

ایشان نتیجا در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ وقتی که برای معرفی و توجیه فرمانده تازه محور دهلاویه به این منطقه رفته بود، در خط مقدم نبرد، بر اثر اصابت ترکش خمپاره ۶۰ دشمن از ناحیه سر زخمی و در راه انتقال به اهواز به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

جواد فکوری (۱۳۶۰)

خلبان جواد فکوری در۱۷ دی ۱۳۱۷ در محله چرنداپ شهر تبریز متولد شد.

دوره خلبانی جنگنده فانتوم F-4 را در ایران و آمریکا آموزش دید و بعد از انقلاب با شروع جنگ تحمیلی با اسم یکی از طراحان عملیات‌های مهم نیروی هوایی ایران به کار خود ادامه داد که دیزاین عملیات‌های خاص کمان ۹۹ (۱۴۰ فروندی) و عملیات H3 ازجمله نقاط درخشان کارنامه ایشان شمرده می‌شود.

در سال ۱۳۵۹ ایشان و نیروی هوایی بحران ناشی از کشف کودتای نوژه را از سرگذراندند. علیرغم پاکسازی‌های گسترده و سوءظن دولت پیشرو، سرهنگ فکوری (با اسم فرمانده نیرو) موفق به احیای فعالیت روزمره و پروازهای عملیاتی نیروی هوایی شد.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

با اجرا اولین انتخابات ریاست جمهوری و بعد از تشکیل کابینه محمدعلی رجایی (در ابتدا‌وزیر) ایشان با حفظ سمت با اسم وزیر دفاع انتخاب شد و به عضویت دولت سود با اینحال در شهریور ماه ۱۳۶۰ و با نزدیک شدن لحظه اجرای عملیات شکست حصر آبادان، فکوری به توصیه تیمسار فلاحی به ستاد مشترک ارتش منتقل شد.

نتیجا در ۷ مهرماه سال ۶۰ وقتی ایشان بهمراه جمع دیگری از فرماندهان ارتش و سپاه، ازجمله تیمسار فلاحی، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا در راه بازگشت از جبهه برای معرفی گزارش خدمت حضرت امام(ره) بود، بر اثر سقوط هواپیمای هرکولس C-130 به شهادت رسید.

سید موسی نامجو (۱۳۶۰)

تیمسار سید موسی نامجو در سال ۱۳۱۷ در بندرانزلی بدنیا آمد و بعد از انجام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به تحصیل در دانشکده افسری ادامه داد و به درجه افسری رسید.

در سال ۱۳۳۷ با اسم یکی از بهترین شاگردان، دیپلم ریاضی گرفت و وارد دانشکده نقشه‌برداری دانشکده افسری (امام علی) گردید و با مدرک لیسانس نقشه‌برداری (درجه ستوان دومی) در سال ۱۳۴۰ از دانشکده افسری فارغ التحصیل شد.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

وی به زبان‌های فرانسه و انگلیسی آشنایی داشت و در لحظه پیروزی انقلاب، عضو هیات علمی دانشکده افسری بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به سوی فرماندهی دانشکده منصوب شد و بعد از شهادت دکتر چمران با اسم نماینده امام (قدس سره) در شورای عالی دفاع منصوب گردید.

ایشان به اندازه‌ای با امام (ره) محشور بود که امام ایشان را سید موسی خطاب می‌کردند.

نامجو اندکی بعد، با اسم وزیر دفاع به کابینه شهید باهنر (در ابتدا وزیر در دولت شهید رجایی) راه یافت.

وقتی توصیه پست وزارت دفاع را به ایشان دادند، گفته بود، اجازه دهید در دانشکده افسری بمانم، چون اگر دانشکده افسری درست شود، به منزله «فیضیه» ارتش خواهد شد و ارتش شما را درست خواهد نمود.

علاقه ایشان به دانشگاه افسری ارتش به حدی بود که لحظه گرفتن رای اعتماد از مجلس برای وزارت دفاع اینگونه خود را معرفی کرد: «سرهنگ سید موسی نامجو فرمانده دانشگاه افسری، مامور در وزارت دفاع»

نامجو که بعد از انتقال سرهنگ جواد فکوری از وزارت دفاع به ستاد فرماندهی ارتش، جانشین ایشان شده بود، نتیجا بهمراه چند تن دیگر از فرماندهان ارتش و سپاه، بعد از انتهای موفقیت‌آمیز عملیات ثامن‌الائمه، در راه بازگشت به تهران جهت معرفی گزارش به حضرت امام(ره) بر اثر سقوط هواپیما (بهمراه جواد فکوری) به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

محمد سلیمی (۱۳۶۴-۱۳۶۰)

امیر سرلشکر محمد سلیمی که در لحظه جنگ تحمیلی مسئولیت دفتر مشاوره امام خمینی(ره) در امور نظامی و نیز مسئولیت ستاد جنگ‌های نامنظم را برعهده داشت، در لحظه حضور آیت‌الله خامنه‌ای در دفاع مقدس، از نمونه افرادی بود که نزدیکترین رابطه را با ایشان داشت.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

سلیمی در دولت اول میرحسین موسوی (در ابتدا‌وزیر در دولت آیت‌الله خامنه‌ای) با درجه سرهنگی به وزارت دفاع انتخاب شد و سالها بعد در خرداد ۱۳۷۹، با کناره‌گیری امیر سرلشکر علی شهبازی، با اسم دومین فرمانده کل ارتش (بعد از تغییر ساختار ارتش) منصوب و به درجه سرلشکری نائل آمد.

یک روز بعد از این انتصاب، امیر سرلشکر سلیمی نشان درجه یک نصر را نیز از رهبر معظم ایران و فرماندهی کل قوا دریافت کرد.

برای شما نیز جالب است؟  صلابتی که در نگاه توست، شقاوتی که در نگاه اوست/ جهنم و بهشت را ببین، نگاه دشمن و نگاه دوست

سلیمی در شهریور ۱۳۸۴ از این مقام استعفا داد و با اسم مشاور فرمانده کل قوا در امور ارتش، سرگرم به فعالیت شد.

ایشان نهایتا در بهمن ماه سال ۹۴ بعد از تحمل یک دوره سخت بیماری، درگذشت.

محمدحسین جلالی (۱۳۶۸-۱۳۶۴)

با تشکیل کابینه دوم میرحسین موسوی، محمدحسین جلالی با اسم وزیر دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح انتخاب شد تا این مسئولیت را برای ۴ سال برعهده بگیرد.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

از سمت راست همراه با آیت الله خامنه ای

سرهنگ جلالی که از فرماندهان نیروی هوایی ارتش بود، به دستور حضرت امام(ره) برای کمک در تشکیل نیروی هوایی سپاه انتخاب گردید و در حدفاصل ۲۸ دی ۱۳۷۰ تا آبان ۱۳۷۶ فرماندهی نیروی هوایی سپاه را بر عهده گرفت.

اکبر ترکان (۱۳۷۲-۱۳۶۸)

اکبر ترکان که وزارت دفاع و خدمات رسانی نیروی‌های مسلح را در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی برعهده گرفت، از ۱ تیر ۱۳۶۰ تا ۴ مرداد ۱۳۶۱ استاندار ایلام و از ۱۵ تیر ۱۳۶۲ تا ۱۴ بهمن ۱۳۶۳ استاندار هرمزگان نیز بوده‌ است.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

ترکان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ از نامزدی علی‌اکبر ناطق نوری خدمات رسانی کرد و در کابینه اول محمود احمدی نژاد نیز بمدت ۴ سال معاونت وزارت نفت را بر عهده داشت.

وی به علاوه از طرف دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ با اسم قائم مقام و معاون ستاد انتخاباتی حسن روحانی فعالیت می‌کرد و اکنون مشاور محشر مدیرعامل‌جمهور (روحانی) و دبیر شورای هماهنگی جاهای آزاد است.

به اشتراک وزرای دفاع، ترکان تنها فرد غیرنظامی است.

محمد فروزنده (۱۳۷۶-۱۳۷۲)

محمد فروزنده از فرماندهان اسبق سپاه، در دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی با اسم هشتمین وزیر دفاع تاریخ انقلاب اسلامی انتخاب و از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و ۴ سال این مسئولیت را برعهده داشت.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

وی بعد از این دوره و اتمام دولت هاشمی رفسنجانی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی با اسم پنجمین مدیرکل بنیاد مستضعفان انتخاب شد و اکنون یکی از عضو های مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

علی شمخانی (۱۳۸۴-۱۳۷۶)

امیر دریابان (سرلشکر) علی شمخانی متولد ۱۳۳۴ اهواز، در طول ۸ سال دفاع مقدس با اسم فرمانده سپاه خوزستان، فرمانده نیروی زمینی، قائم مقام فرمانده کل و وزیر سپاه (در کابینه میرحسین موسوی) نقش به سزایی در دیزاین، فرماندهی و خدمات رسانی از عملیات های مختلف رزمندگان اسلام در میدان نبرد ایفا کرد و به دلیل ابراز شایستگی در رده های مختلف فرماندهی جنگ از جانب فرماندهی معظم کل قوا، مفتخر به دریافت ۳ مدال فتح شد.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

شمخانی یک سال بعد از انتهای جنگ تحمیلی (سال ۱۳۶۸)، با حکم فرماندهی کل قوا، حضرت آیت الله خامنه ای، ضمن انتقال از سپاه پاسداران به ارتش، با گرفتن درجه سرتیپی (دریاداری) فرماندهی نیروی دریایی ارتش را نیز بر عهده گرفت.

ایشان چند ماه بعد از تصدی فرماندهی این نیرو، در اجرای راهبرد تازه دریایی جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و قرارگاه دریایی خاتم الانبیاء(ص) را عهده دار شد و در مدت فرماندهی ۸ ساله در قرارگاه دریایی خاتم الانبیاء (ص) ضمن دیزاین و اجرای ساختار تازه نیروهای دریایی ارتش و سپاه و تعیین حدود مأموریت های دو نیرو، تشکیلات رزمی نیروهای دریایی ارتش و سپاه را با بهره برداری از تحول بنیادی در سلاح ها، تاکتیک ها و عملیات مشترک دو نیرو، تجدید سازمان کرد.

با گزینش سید محمد خاتمی با اسم مدیرکل جمهور در خرداد ۷۶، دریادار شمخانی با اسم وزیر دفاع معرفی و از مجلس رای اعتماد گرفت و ۲ سال بعد نیز به دریافت درجه سرلشکری (دریابانی) از جانب فرمانده معظم کل قوا مفتخر شد.

شمخانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ کمپانی و بعد از خاتمی و احمد توکلی نفر سوم شد با اینحال از نو در کابینه دوم خاتمی با اسم وزیر دفاع معرفی گردید.

ایشان بعدها عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران شد و ریاست مرکز بررسی ها راهبردی نیروهای مسلح را نیز برعهده گرفت و اکنون در دولت حسن روحانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی است.

مصطفی محمدنجار (۱۳۸۸-۱۳۸۴)

سردار مصطفی محمدنجار متولد سال ۱۳۳۵ در تهران، مدرک مهندسی مکانیک با گرایش دیزاین جامدات را از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و مدرک فوق لیسانس در رشته اجرایی با گرایش مدیریت استراتژیک را از سازمان مدیریت صنعتی اخذ کرد.

ایشان بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال ۱۳۵۷ تا اینجای کار در مسئولیت های مختلف دفاعی ازجمله ارزشیابی استان سیستان و بلوچستان، مدیرعامل بنیاد تعاون، معاون خودکفایی صنایع دفاعی و مدیرعامل گروه جنگ افزاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عضو هیأت مدیره سازمان صنایع دفاع، مدیرعامل گروه صنایع تسلیحاتی، مدیرعامل گروه صنایع مهمات سازی و معاون برنامه ریزی و پیشرفت سازمان صنایع دفاع سرگرم به خدمت شد.

برای شما نیز جالب است؟  علمدار مبارزه با کشف حجاب در جمع رزمندگان خراسانی

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

با گزینش محمود احمدی نژاد با اسم مدیرکل جمهور در تیرماه ۱۳۸۴، نجار با اسم وزیر دفاع از مجلس رای اعتماد گرفت و تا سال ۱۳۸۸ در این سمت باقی ماند.

ایشان در کابینه دوم احمدی نژاد نیز با اسم وزیر کشور معرفی شد و بعد از این مسئولیت و انتهای دولت دهم، به ستاد کل نیروهای مسلح رفت.

احمد وحیدی (۱۳۸۸-۱۳۹۲)

سردار احمدی وحیدی متولد سال ۱۳۳۷ در شیراز ازجمله فرماندهان ارشد سپاه در طول دفاع مقدس و سالهای بعد از آن است که مسئولیت‌های مهمی از قبیل فرماندهی قرارگاه‌های عملیاتی و اطلاعاتی سپاه، فرماندهی نیروی قدس، معاونت برنامه و برنامه و امور بین‌المللی وزارت دفاع، جانشینی وزارت دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح، ریاست کمیسیون سیاسی، دفاعی و ایمنی مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست کارگروه سیاسی، دفاعی و ایمنی دولت نهم در تدوین برنامه پنجم پیشرفت کشور را برعهده داشت.

محمود احمدی نژاد در انتخاب عضو های کابینه خود، اسم احمد وحیدی را با اسم وزیر دفاع به مجلس معرفی کرد که همین مسئله دلیل ایجاد جوسازی‌های مطبوعاتی از جانب غرب و خصوصا رژیم صهیونیستی شد.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

آنها این انتخاب را به دلیل ادعای دخالت ایران در مسئله آمیا (انفجار مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین در تیرماه ۱۳۷۳) نوعی دهن کجی جمهوری اسلامی به خود می دانستند.

در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۸۸، در جریان سومین روز بررسی وزرای کابینه دهم، وقتی که فرصت به وزارت دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح رسید، قوامی (نماینده مجلس) که مقرر شده بود با اسم تنها مخالف سخن بگوید، از روش منشی مجلس تغییر رای خود را مطرح و دلیل این انصراف را «گستاخی و رجزخوانی رژیم صهیونیستی» پیرامون سردار وحیدی مطرح کرد و گفت: برای نشان دادن خدمات رسانی کامل و قاطع مجلس از ایشان در مقابل این گستاخی صهیونیست‌ها، از وقت مخالفت خود صرف‌نظر می‌کنم و نه تنها رای منفی خود را پس می‌گیرم، حتی به ایشان رای مثبت خواهم داد.

در همین حین، نمایندگان با سردادن شعار «مرگ بر اسرائیل» خدمات رسانی خود را از لحاظ قوامی مطرح کردند.

دو روز بعد و در جریان پنجمین و تازه ترین روز بررسی وزرای کابینه دهم، احمد وحیدی با کسب ۲۲۷ رای موافق از کل ۲۸۶ رای ماخوذه، رسماً با اسم وزیر دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح انتخاب و با کسب ۷۹٫۳۷٪ آرا از نمایندگان، حاوی بیشترین درصد جلب اعتماد نمایندگان مجلس به اشتراک دیگر وزرای پیشنهادی شد.

حسین دهقان (۱۳۹۲ تا اینجای کار)

حسین دهقان متولد سال ۱۳۳۵ در روستای پوده از توابع شهرضای اصفهان، حاوی مدرک دکترای مدیریت از دانشگاه تهران است.

چه کسانی سکاندار وزارت دفاع در جمهوری اسلامی ایران بودند

ایشان در طول نزدیک به ۴دهه حضور و فعالیت در نیروهای مسلح، با قرار گرفتن در سطوح محشر فرماندهی در قسمت‌های مختلف و متنوع ستادی و عملیاتی به خدمت پرداخت.

مهمترین مسئولیت های دهقان به شرح پایین بوده است:

– ورود به سپاه از شروع پیروزی انقلاب اسلامی- فرمانده سپاه تهران تا سال ۱۳۶۱

– فرمانده سپاه سوریه و لبنان ۶۳-۱۳۶۱ (بعد از تهاجم نیروهای رژیم اشغالگری صهیونیستی به لبنان)

– فرمانده منطقه یکم ثارالله و قرارگاه عملیاتی ثارالله در سالهای ۶۵-۶۳

– قائم مقام فرمانده نیروی هوایی سپاه در سالهای ۶۹- ۶۵

– فرمانده نیروی هوایی سپاه در سالهای ۷۱- ۶۹

– جانشین مدیرعامل ستاد مشترک سپاه در سالهای ۷۵- ۷۱

– مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه در سالهای ۷۶- ۷۵

– قائم مقام وزیر دفاع و خدمات رسانی نیروهای مسلح در سالهای ۸۲- ۷۶

– مشاور محشر وزیر دفاع در سالهای ۸۳- ۸۲

– معاون مدیرعامل جمهور و مدیرعامل بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالهای ۸۸-۸۳

– جانشین مدیرعامل و دبیر کل مرکز بررسی ها راهبردی دفاعی در سالهای ۸۹-۸۸

– دبیر کمیسیون سیاسی– دفاعی و ایمنی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیرعامل کمیسیون سیاسی- دفاعی و ایمنی مجمع تشخیص

– مشاور مدیرعامل مجلس شورای اسلامی

– مشاور مدیرعامل ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره)

– مدیرعامل هیئت مدیره هلدینگ ICT ستاد اجرائی فرمان حضرت امام  (ره)

سردار دهقان از سال ۹۲ به مدت ۴ سال در دولت یازدهم وزیر دفاع است.

با توصیه حجت‌الاسلام حسن روحانی مدیرعامل جمهور، امیر سرتیپ امیر حاتمی با اسم سیزدهمین وزیر دفاع به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی