قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

کشف اسناد رابطه گروه تروریستی فرقان با آمریکا

کشف اسناد رابطه گروه تروریستی فرقان با آمریکا

پیرامون فرهنگ مقاومت و حماسه در خبرها آمده است که

با استناد به گفته مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با تورق در تاریخ معاصر ایران می‌توان رد پای آمریکا را در بسیاری از جنایت‌ها یافت. از کشتار مردم ایران در ۱۵ خرداد ۴۲ گرفته تا گشودن حریق به روی مردم در ۱۷ شهریور ۵۷؛ تنها گوشه‌ای از جنایت‌های امریکاست که تا اینجای کار عیان شده است. 


غیر از این موارد، نمونه‌های فراوانی نیز می باشد که پنهان مانده‌اند. در این بین می‌توان به برنامه تروریست‌پروری اشاره نمود که در پشت صحنه تاریخ به وسیله امریکا پی ریزی می‌شد. شواهد و مدارک نشان می‌دهد که این شیوه تروریست‌پروری در اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نیز از جانب امریکا دنبال می‌شده است. آنان با برقراری رابطه با گروهک‌هایی مثل فرقان، در ترور سران و مدیران نظام هم کاری می‌کردند. 


این گروه تروریستی طی اولین دهه انقلاب اسلامی شخصیت‌هایی چون شهید مطهری، شهید مفتح، شهید قرنی، شهید عراقی و آیت‌الله قاضی طباطبایی را به شهادت رساند. این درحالی بود که ترور عده ای دیگر از شخصیت‌های نظام از نمونه آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله موسوی اردبیلی و حجت‌الاسلام هلاشمی رفسنجانی نیز به وسیله این گروه سازمان‌دهی شد با اینحال در مرحله رفتار ناکام ماند. پیشتر به شواهدی از رابطه گروهک فرقان با امریکا اشاره می‌شود.


بعد از اشغال لانه جاسوسی امریکا به وسیله دانشجویان پیرو خط امام، اسنادی به دست آمد که حاکی از رابطه گروهک فرقان با خدمات‌های امریکایی بود. حجت‌الاسلام سیدهادی خسروشاهی پیرامون ارتباطات پیچیده گروهک فرقان با سفارت آمریکا در تهران بیان می کند: «من در بررسی‌ها و بررسی‌های سیاسی-تاریخی خود به این نتیجه گیری رسیده‌ام که بی‌تردید رهبری این فرقه غیر از عنصر های و سازمان‌های ضدانقلاب داخلی، با عنصر های سیا و جاسوسان بیگانه هم رابطه داشته و از آنها برای اجرای توطئه‌های خائنانه خط می‌گرفته و حتی به آنها وعده “ترور هفتگی” می‌دهد.»


وی ادامه می‌دهد: «در جستجوی اشغال سفارت امریکا اسنادی به دست آمد که دلیلی روشن بر رابطه همه جانبه با یک “طلبه قدیمی” با سفارت و وعده “ترورهای هفتگی” با وی به وزارت خارجه آمریکا بوده و به طرز محرمانه مخابره شده است.»


اشاره خسروشاهی به سند ذیل است که از سفارت امریکا در تهران به وزارت خارجه این کشور مخابره شده است.


«محرمانه»


از سفارت آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه و فوری


یکی از دوستان قدیمی دفتر سیاسی، که یک طلبه قدیمی است و سال قبلی، مسئول مرکز بحث‌های ایدئولوژیک برای شاگردانش بود، یک دید خلاصه‌ای از فرقان داد. ۱۱ نفر از شاگردان قدیمی این شخص عضو گروه فرقان در تهران هستند. تعداد عضو های گروه فرقان ۴۰ الی ۵۰ نفر می‌باشند. آنها ترکیبی از چپ‌گراها و راستگراها هستند، با اینکه بیشتر آنها نامتعادل هستند. به جز برخی از افراطیون، اغلب آنها اصول اسلامی را قبول دارند و احساس می‌کنند که ترور راهی است که آنها از دست روحانیونی که با نظرها آنها هماهنگی ندارند خلاص می‌شوند. یکی از عضو های فرقان افتخار می‌کرد که آنها در نظر دارند خرابکاری را با ترور هفته‌ای یک روحانی شروع کنند و تا رسیدن به موفقیت ادامه دهند. اشکال در این است که در اینکه موفقیت چقدر می‌تواند باشد به توافق نرسیدند. منبع بیان داشت عضو های گروه فرقان که با آنها در رابطه است، توجهشان را به اهداف داخلی معطوف کرده‌اند.»

برای شما نیز جالب است؟  گلوله‌باران سنگین مواضع تکفیری‌ها - شهیدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com


جواد منصوری، اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز نظری شبیه به با سیدهادی خسروشاهی دارد. وی بیان می کند: «باور قطعی دارم در ترور شهید مطهری، سیا یا موساد به گروه فرقان خط داده است. من مطمئنم که گروه فرقان با سفارت آمریکا رابطه داشت. در آن وقت سیا و موساد در تجزیه و بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده بودند که بعد از امام، به احتمال قریب به یقین آقای مطهری جانشین ایشان خواهد بود، پس خوب است که ایشان را از میان برداریم. به نظر من گروه فرقان بوجود آمد تا دشمن از این گروه بهره ببرد و سران انقلاب را بزند.»


خسروشاهی به علاوه از طرف دیگر پیرامون رابط سفارت امریکا با گروهک فرقان بیان می کند: «در اینجا باید اشاره کنم که رابط سفارت با فرقان شخصی بنام “ویکتور تامست” بوده که به لحظه اشغال سفارت و گروگانگیری به وزارت خارجه ایران پناهنده شد و به‌رغم درخواست رسمی و کتبی دادستانی انقلاب اسلامی از وزارت خارجه برای بازجویی از ایشان پیرامون ماجرای فرقان، سرپرست وقت وزارت خارجه ایران، یعنی آقای صادق قطب‌زاده از تحویل ایشان به دادستانی خودداری نمود و ایشان که به عضو اصلی و اکتیو شبکه جاسوسی سیا در ایران و حلقه وصل سیا با فرقان بود، به کمک سفارت کانادا در ایران، به سلامتی به واشنگتن برگشت. این اسناد، هرگونه شک و تردیدی را در باب رابطه رهبری فرقه فرقان با سفارت آمریکا و سیا، منتفی تولید میکند.»


معصومه ابتکار که در جریان تسخیر سفارت امریکا حضور داشت نیز پیرامون این اسناد و رابطه فرقان با سیا می‌نویسد: «در ساختمان مرکزی، ده‌ها سند سری و فوق سری مرتبط به سلطنت‌طلبانی یافتیم که در ترور شهروندان عادی و ماموران کمیته دست داشتند. تکان دهنده‌ترین اسناد پیرامون گروهی سیاسی به اسم فرقان بود. فرقان گروه کوچکی تشکیل شده از نوجوانانی بود که حتی از ابتدایی‌ترین شناخت پیرامون اسلام بی‌سود بودند، چه رسد به بینش ضروری پیرامون مسائل معاصر. رهبران این گروه به اعضا آموخته بودند که قتل شخصیت‌های مذهبی، موقعیت آنها را افزایش می‌بخشد. با همین تفکر دو تن از رهبران برجسته مذهبی، آیت‌الله مرتضی مطهری و آیت‌الله محمد مفتح به وسیله آنها به شهادت رسیدند. مردم معتقد بودند گروه فرقان را عنصر های خارجی خدمات رسانی و هدایت می‌کنند. اسنادی که در سفارت به دست آمد، خوبی گمان مردم را ثابت کرد. این اسناد نشان می‌داد آمریکا از روش اشخاص ثالث با گروه فرقان رابطه گرفته بود.»


وانگهی، چنانکه از مشاهدات پیداست آمریکا از جهت مالی نیز فرقان را خدمات رسانی می‌کرد. با اینکه این گروهک تروریستی به منظور تامین بخشی از مایحتاج مالی خود به بانک‌ها و بعضا خانه‌های مردم دستبرد می‌زد با اینحال این مسئله نمی‌موفق شد منبع مطمئنی برای آنان باشد. با استناد به امکاناتی که فرقانی‌ها در دست داشتند به ذهن خطور میکند این گروه به یک منبع بی‌انتهای مالی وصل بوده‌اند.

برای شما نیز جالب است؟  بعد از شهادت همسرم چیزهای بسیاری گرفتیم با اینحال «پول» نبود! - |


مرتضی الویری، از سران سازمان مجاهدین انقلاب و از عضو های کشف گروهک فرقان پیرامون کثرت کتاب‌های موجود در خانه فرقانی‌ها بیان می کند: «دیگر برای توزیع و نگهداری کتاب‌های آنها آمادگی نداشتیم. به خاطر دارم چند صد هزار جلد کتاب آنها نزد ما باقی ماند که کتاب‌ها را معدوم کردیم.» خسروشاهی با استناد به همین سخن الویری بیان می کند: «سازمانی که قابلیت ها مالی نداشته باشد به چه نحو تنها چند صد هزار جلد کتاب با هزینه‌های گزاف چاپ می‌کند و آنها را غیر از خودشان و دیگران، در دست سازمان فلاح قرار می‌دهد؟ آیا با قابلیت ها کم و با سود فراوانی چند دانشجو و جوان بیکار می‌توان برای این همه کتاب کاغذ تهیه کرد و آنها را چاپ و صحافی کرد و در دست یک گروه دیگر گذاشت که رایگان توزیع کنند؟»


بدین خاطر این می‌توان پی برد که این گروهک تروریستی از یک منبع مالی تغذیه می‌شده است. وقتی که قطعات پازل همراه با هم قرار می‌گیرند، از یک حقیقت بزرگ پرده برمی‌دارند.


نگاهی در اسناد سفارت آمریکا نشان می‌دهد که آنها از کشف هویت گروه فرقان واهمه داشتند. جاسوسان آمریکایی در گزارش‌های خود دائماً به این مسئله که بعد از ترورهایی که به وسیله گروهک فرقان در ایران رخ داده، سوءظن‌ها درمقایسه با امریکا بیشتر شده است اشاره می‌کردند.


در ۳ می ۱۹۷۹ مصادف با ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۸، تنها یک روز بعد از ترور شهید مطهری و معرفی فرقان با اسم عامل این ترور، استمپل، از سفارت امریکا گزارش داد که: «به ذهن خطور میکند که سوءظن‌ها علیه آمریکا در حال گسترش باشند. نتیجه تکمیل‌باش‌های عمیق و همگانی، علی الخصوص اگر هویت گروه فرقان کشف شده و قاتلین نیز مردم سلطنت‌طلب باشند، این است که سوءظن‌های تازه ای علیه آمریکا بوجود می‌آیند. به طرز مثال به این مسئله می‌توان اشاره نمود که رابطه‌ها و منابع مذهبی ما در ۳۶ ساعت قبلی به زحمت یافت می‌شوند. چپگراها و مسلمانان رادیکال٬ این حادثه را تأییدی بر نظریات [امام] خمینی در باب آمریکا و دخالت بیجای آن در امور ایران می‌دانند. اگر این نقطه نظر انعکاس بیشتری بیابد (که الان ندارد) وضع هیئت ما از جهت ایمنی سخت خواهدشد.»


در ۷ خرداد ٬۵۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران شواهدی مبنی بر رابطه گروهک فرقان و “ریچارد هلمز”، مدیرعامل پیشین سازمان سیا٬ که بعدا با اسم سفیر در ایران خدمت کرد٬ معرفی داد.


چند ماه بعد اسنادی پیرامون این مسئله کشف شد که ابعاد دیگری از ارتباطات پنهان امریکا و گروهک فرقان را فاش تولید. در همان ایام، روزنامه جمهوری اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۵۸ با استناد به گفتگو دانشجویان پیرو خط امام پیرامون رابطه امریکا و فرقان نوشت: «دانشجویان پیرو خط امام دیشب در یک گفتگو مطبوعاتی و رادیویی و تلویزیونی از رابطه گروه فرقان، هوشنگ نهاوندی، تیمسار افشار، پیروز شریفی سرمایه‌دار، تیمسار مبصری، خلبان ویژه در ابتدا‌وزیر دولت موقت پیشرو و … پرده برداشتند. در این گفتگو به توطئه‌های آمریکا برای تشکیل گروه‌های مسلح برای خرابکاری در ایران و دشمنی‌های امریکا با روحانیت و کشتار پاسداران و … اشاره شده است.»

برای شما نیز جالب است؟  «حریق به اختیار» باری به هر جهت رفتن نیست - |گزارش محرمانه سفارت امریکا درمورد گروهک فرقان- روزنامه جمهوری اسلامی، ۲ اسفند ۵۸


براساس مندرجات روزنامه جمهوری، دانشجویان با بررسی اسناد لانه جاسوسی به شخصی به اسم “پیروز شریفی” رسیدند. شریفی مدیر کمپانی “ایز ایران” بود که در روزنامه جمهوری پیرامون وی اینگونه آمده بود: «به وسیله امریکایی‌ها از ایشان خواسته شده گروهی ترتیب دهد تا دولت را سرنگون کند. شریفی به ذهن خطور می کند قصد داشت دو روز بعد به پاریس برود و با گروه‌های افراطی متعددی ملاقات کند… چند روز بعد مشاور سیاسی “تامست”، با شریفی ملاقات کرده و ایشان از امریکا تقاضای کمک کرده است.»


پیشتر پیرامون رابطه آمریکا با رابط گروهک‌های مخرب از نمونه فرقان آمده است: «در روز ۸ ژوئن، پیروز شریفی، مشاور سیاسی را برای ملاقات با مدیرعامل گروه که شریفی راجع به کوشش‌هایش برای ایجاد یک جبهه مخالف به جای حرکت اسلامی شرح داده بود، برد. بعد از طی یک مسیر غیرمستقیم در شمال تهران معلوم شد مقصد ما منزل یک مهندس ساکن امریکاست که به اسم “فرد” مشهور است. «فرد» فورا سر اصل نوشته رفت و گفت: ایشان یک گروه تشکیل شده از ۲۰۰ نفر که مخالف خمینی بوده و موافق سلطنت می‌باشد ایجاد کرده… فرد گفت که گروه‌های فراوانی در تهران چون خود ایشان، علیه خمینی فعالیت می‌کنند. ما حداقل ۱۱۷ تا را می‌شناسیم و با اکثرشان در رابطه هستیم. این گروه‌ها از ۵۰ تا ۲هزار نفر عضو دارند.» آنها سپس پیرامون تامین مالی این گروه‌ها با هم صحبت می‌کنند.


روزنامه جمهوری اسلامی با استناد به اسناد کشف شده از لانه جاسوسی از فرد دیگری به اسم “تامست” اسم می‌برد که با گروهک فرقان ارتبط داشته است. این روزنامه در این‌باره می نویسد: «تامست یکی از برجسته‌ترین جاسوسان امریکا در ایران بوده است. وی همکار لینگن بوده است… تامست مستقیما با گروه فرقان رابطه داشته است و براساس اسناد موجود ایشان در توطئه‌ها و ترورهای گروه ذکر شده دست داشته است. دانشجویان مسلمان پیرو خط امام معتقد بودند که تامست بهمراه عضو های دستگیر شده گروه فرقان باید محاکمه شود.»


با استناد به شواهد و اسنادی که در فوق ذکر شد، روشن می‌شود که تغذیه گروهک‌های تروریستی در ایران به وسیله امریکا صورت می‌گرفته است و امریکا در ترورهای دهه ۶۰ نقش غیرقابل انکاری داشته است.

منبع

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی